Vichřici ocenění vyvolal v roce 2016 film režiséra Alejandra G. Iňárrita The Revenant s Leonardem DiCapriem v hlavní roli. Získal čtyři Oscary (nejlepší režie, herec, film, kamera) a sedm (!) dalších nominací v čele s Tomem Hardym ve vedlejší roli. Britská BAFTA udělila filmu pět hlavních cen, ocenění získal např. i v Dánsku na Robert Awards, obdržel tři Zlaté globy a další ceny po celém světě.
Vzpomínka na srpnovou okupaci z pera básníka, recitátora, pedagoga a tehdy v srpnu rozhlasového redaktora
Každý rok kolem výročí srpnových okupačních dnů přemýšlím, zda jsem – tenkrát čtyřiatřicetiletý - v onom legendárním týdnu neprožil něco jako vrchol života. Bylo to v severních Čechách, v Litvínově, kde mne ta zpráva zastihla: kolem čtvrté 21. srpna k ránu mne volal kolega Honza Dušek z ústeckého rozhlasu:“ Pusť si rádio a rychle přijeď. Já už jsem tady!“ Nebylo těžké pro mne, svobodného mládence, sbalit pár švestek a seběhnout do města na nádraží. Už cestou jsem vnímal, že se děje něco, nač budeme asi jednou vzpomínat. Jak? V dobrém či zlém? Podnes nevím, co z toho převládá…
George Armstrong Custer
Z amerického státu Montana píše náš severoamerický spolupracovník
Tento měsíc si připomínáme nekulaté výročí bitvy u Little Big Hornu v tehdejším montanském teritoriu. Stalo se 25. června 1876. Sedmé jízdní kavalérii velel velký indiánský bijec generál George Armstrong Custer (1839 – 1876). (Ve skutečnosti měl hodnost podplukovníka, generálské prýmky mu byly propůjčeny za Občanské války, pozn. red.)
Obec Fort Bridger
Kdo se zajímá o historii amerického západu, tak snadno zjistí, že místo zvané Fort Jim Bridger je dokonalý souhrn určité části americké historie a snůška vědomostí. Navíc se v pevnosti koná setkání horalů – Mountain Man Randezvous. Setkání je druhé největší z akcí tohoto druhu, které se koná ve státě Wyoming. První místo drží pověstné Cheyenne Frontier Days – Dny hraničářů ve městě Cheyenne.
Geniální recitátor, divadelník, objevitel a popularizátor básnického díla dnes už zase pohříchu pozapomenutého Václava Hraběte, také rozhlasový redaktor, muž neodmyslitelně spojený s festivalem Porta v dobách jeho rozvoje a vrcholné éry, v závěru života vysokoškolský pedagog… Mirek Kovářík byl vyloučen z pražského gymnázia za katolické texty, které šířil. Pracoval jako dělník, absolvoval dvouletou vojenskou základní službu – a při zaměstnání dálkově studoval Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy. Promoval v roce 1961 a o čtyřicet let později (!) zde obhájil rigorózní práci a získal titul PhDr. O jeho úmrtí jsme se dozvěděli 5. března 2020 v australském Melbourne, kam jsme se vrátili z natáčení ve zlatokopeckém Ballaratu. Našeho vzácného přítele a souputníka připomínáme textem, který se vztahuje k přelomu roku. A k lásce, té byl Mirek plný celý život. (red.)
Yoko Ono a John Lennon
Letos uplynulo už 51 let od vzniku této krásné a dojemné vánoční písně, jejíž poselství je nyní aktuálnější než kdykoliv předtím. „Happy Xmas (War Is Over)“ („Šťastné Vánoce (Válka skončila)“) je píseň skupiny Plastic Ono Band z roku 1971. Jejími autory jsou John Lennon a Yoko Ono a produkoval ji Phil Spector.
Peter, Paul and Mary
Stewball (nebo také Skewball) je píseň o dostihovém koni. Patřila mezi takzvané „broadsheet“ balady, tj. písně šířené na jednostranně potištěných volných listech papíru zejména na Britských ostrovech a v Severní Americe od 16. do 19. století.V původním textu je oslavován dostihový kůň, jehož jméno bylo psáno jako „Squball“, „Sku-ball“ nebo „Stewball“.
Čtvrt na šest ráno, stařičká paní bytná buší na dveře. „Pane redaktore, pusťte si rádio. Obsadili nás Rusáci.“ To je blbej sen, říkám si a zapínám rádio. Štípnu se, nespím. Vyjdu v pyjamas před barák, v Libni U kříže, a poslouchám hučení. Hučení!!! HUČENÍ!!! Taxikář na náměstí Holého přemýšlí. „Musíme ject horem přes Žižkov, v Karlíně už jsou tanky.“
Na pozadí války na Ukrajině básníkova vzpomínka na sovětskou okupaci 1968
„Děti, vstávejte, je válka!“ probudil nás hlas maminky za dveřmi. Bylo to zvláštní probuzení. Zatímco ona pamatovala dvě předešlé, my měli to štěstí, že jsme mezi válkami zatím nějak prokličkovali. Ne, že by se svět dohodl, že s válkami bude po té druhé utrum. Ale žili jsme dobře uzamčeni v kufru, který mohl každou chvíli někdo vzít a zahodit. Svět seděl na hrozbě atomové střelnice a my žili svými mladickými starostmi a optimismem konce šedesátých let. Absolvovali jsme slavné majálesy, kdy byla velká sranda, a volili jsme za krále Ginsberga nebo později Edu Pergnera a v průvodech křičeli, co chtěli.
Pohled na prostranství pevnosti
Od našeho amerického spolupracovníka.
Navštívili jsme kus americké historie. Historie v podobě Bentovy staré pevnosti. Je vzdálená necelých 10 mil města La Junta. Brzy z rána protáčíme kola našeho forda a zakrátko stáčíme do parkovacího prostoru pevnosti. V tom okamžiku spatřím chlapíka, jak svižným krokem chvátá přes pole a rovnou k nám. Hned jsem ho poznal. I on si vzpomněl na naše loňské setkání, a tak nezbývá, než si „zalomit palce“ trampským pozdravem.
„Hello Johnny!“ zdravím a on vrací můj pozdrav.