Dnes má svátek Vratislav Zítra má svátek Julie

Yoko Ono a John Lennon

Letos uplynulo už 51 let od vzniku této krásné a dojemné vánoční písně, jejíž poselství je nyní aktuálnější než kdykoliv předtím. „Happy Xmas (War Is Over)“ („Šťastné Vánoce (Válka skončila)“) je píseň skupiny Plastic Ono Band z roku 1971. Jejími autory jsou John Lennon a Yoko Ono a produkoval ji Phil Spector.

Melodie je napsána v šestiosminovém taktu a vychází z americké (tzv. kovbojské) verze původně anglické lidové písně „Stewball“. Text obsahuje výzvu k míru a rasové toleranci a navazuje na akci z prosince 1969, kdy John Lennon a Yoko Ono na protest proti válce ve Vietnamu nechali na billboardy ve světových velkoměstech umístit text „WAR IS OVER! If You Want It – Happy Christmas from John & Yoko“ („Válka skončí, když to budete chtít – Šťastné Vánoce od Johna a Yoko“).

Píseň byla nahrána v říjnu 1971 v Record Plant Studios v New Yorku. Lennon a Ono ji nazpívali s dětským sborem The Harlem Community Choir, doprovázeli je hudebníci Nicky Hopkins, Stuart Scharf, Hugh McCracken a Jim Keltner. Nahrávka obsahuje také vánoční pozdravy dětem interpretů Julianovi a Kjóko.

 

Skladba vyšla v USA 1. prosince 1971 u značky Apple Records jako singl s písní Yoko Ono „Listen, the Snow Is Falling“ na B straně. Deska je vylisována na průsvitném zeleném vinylu, autorem fotografie na obalu je Iain Macmillan. Zpočátku patřila k méně úspěšným Lennonovým písním (36. místo na žebříčku časopisu Cashbox).

Ve Velké Británii vyšla „Happy Xmas (War Is Over)“ 24. listopadu 1972 a dostala se na čtvrté místo hitparády podle Official Charts Company. Ještě větší ohlas zaznamenala v prosinci 1980, kdy se stal Lennon obětí atentátu: umístila se na druhé příčce britské hitparády. Skladba se stala vánoční klasikou, v anketě televize ITV o nejoblíbenější britskou vánoční píseň skončila na desátém místě.

Zdroj: Wikipedie

 

 

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

9305775

Melanž

  • Antihybrid v Ratajích nad Sázavou

    Přijměte srdečné pozvání na unikátní výstavu karikaturistů z celého světa nazvanou Antihybrid, jejíž vernisáž se koná v sobotu, 7. října v galerii Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou.

    Vstup je zdarma, navíc každý účastník dostane na přípitek skleničku bílého. 

    Výstava s názvem Antihybrid je kolekcí nejrůznějších pohledů karikaturistů z ces názvem Antihybrid lého světa na současnost. Soutěž vyhlásila a realizovala prešovská agentura PRERAG s podporou zemí V4. Vůdčí osobností této celosvětové akce je pan Peter Rázus z Prešova se svým kolektivem. Obesláni byli autoří doslova od Nového Zélandu po Kanadu a Aljašku proti směru otáčení zeměkoule.

    Celý článek...  
  • Lahodný šípkový likér

    Chcete letos své blízké potěšit vskutku originálním a chutným dárkem? Tak běžte k šípku a trhněte si tam! Získáte tak jednu z nejdůležitějších ingrediencí pro výrobu této tekuté nádhery. Nejenže šípkový likér krásně vypadá a je opravdu výborný, ale pomáhá i uvnitř. Šípek posiluje imunitu a pomáhá předcházet nachlazení, je bohatým zdrojem vitaminu C, silného antioxidantu karotenu, lykopenu a dalších vitaminů.

    Na cca 1 litr lahodného šípkového likéru, budete potřebovat:

    - 250 g čerstvých šípků
    - 800ml pálenky (slivovice, meruňka, hruškovice, vodky)
    - 100-150 g třtinového cukru
    - 100 ml vody
    - 2x hřebíček,
    - 1 celá skořice,
    - 1 badyán
    - jemné filtrovací plátno

    Šípky očistěte od stopky a okvětí. Přepulte je, nemusíte je zbavovat semínek tak, jako se to dělá třeba při výrobě džemu. Vsypte je do velké zavařovačky. Zalijte pálenkou a přidejte koření. Sklenici uzavřete a nechte při pokojové teplotě v temnu.

    Po 3 týdnech macerace směs přelijte přes plátýnko. Šípky vymačkejte a vyhoďte. Ponechte si čistý macerát.

    Mezitím si vyrobte sirup svařením cukru s vodou. Sirup přidejte k macerátu, ale až po jeho vychladnutí.

    Likér je hotový a díky alkoholu a cukru i dobře zakonzervovaný, pokud si ho necháte, vydrží roky a bude jen zrát k dokonalosti.

     
  • Nejsou ty ženy úžasné?

    Po 50 letech manželství jsem si jednou pozorně prohlédl svou manželku a řekl: ′′ Před 50 lety jsme měli malý byt, staré auto, spali jsme na gauči a koukali na starou černobílou televizi, ale každou noc jsem si lehl do jedné postele s krásnou 19 letou dívkou. Teď mám obrovský drahý dům, spoustu drahých aut, obrovskou postel v luxusní ložnici, širokoúhlou televizi, ale spím ve stejné posteli s 69 letou ženou. Začínám pomalu pochybovat o svém manželství.

     

    Moje žena je velmi chytrá žena. Neurazila se, ani nenadávala. Právě naopak. Navrhla mi, abych si našel 19 letou holku, a ona se pak už osobně postará o to, abych znovu žil v malém bytě, spal na proleželém gauči a sledoval černobílou televizi.

     

    No, nejsou ty ženy úžasné? Opravdu vědí, jak vyřešit všechny problémy svých manželů!"

    Robert De Niro

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz