Dnes má svátek František Zítra má svátek Eliška

Bush River, místo konání dvou světových potlachů

Fony Pochop píše z kanadského Vancouveru: „Kamarádi a kamarádky, slíbili jsme vám na letošní listopad konečné rozhodnutí o konání Kanadských letokruhů v příštím roce, takže plníme slib. Protože zatím nedochází k další covidové invazi, rozhodli jsme se, že Kanadské letokruhy budou, a to v termínu 24.-25.června 2023 na Bush River.

Znovu tedy rozjíždíme celou řadu organizačních záležitostí nezbytných pro pořádání takového potlachu s celosvětovou účastí. Datum konání nebylo vybráno náhodně – už předchozí dva celosvětové potlachy (pátý a osmý) jsme pořádali po dohodě a na doporučení lesní správy v tuto dobu. Jednak je tou dobou na Bush River dobré počasí a hlavně ještě nehrozí zákaz rozdělávání ohně, což byl v posledních letech během léta prakticky až do podzimu běžný jev.

Kamarádi, kteří se chtějí Letokruhů zúčastnit, si mohou požádat o pozvánku na níže uvedené e-mailové adrese. Pokud se jedná o osadu nebo skupinu, uveďte, prosím, v žádosti o zaslání pozvánek název osady, případně počet účastníků. Pomůže nám to mimo jiné odhadnout zhruba počet osob, které se potlachu zúčastní a od toho se odvíjející požadavek na počet camrátek, eventuálně odznaků. V případě většího počtu kamarádů v jedné žádosti bychom upřednostnili možnost, zaslat jen několik pozvánek, a těm, kteří budou chtít pozvánku na památku, ji předáme pak přímo na Bush River. Další možností je zasílání elektronických pozvánek, které si mohou adresáti nechat sami vytisknout.

Zvadla začneme rozesílat po Novém roce. Zažádat si o ně můžete na této mailové adrese: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . Pozvánka bude obsahovat i popis cesty na potlachoviště - z Vancouveru je to zhruba 780 km, z Calgary cca 450 km, v obou případech včetně 70 km po prašné dřevorubecké cestě. Pro přepravu doporučujeme SUV, minivan nebo alespoň větší osobní auto. Protože se jedná o potlach, kde očekáváme větší množství účastníků, žádáme vás, abyste nechali své čtyřnohé přátele doma – výjimky udělovány nebudou! Rovněž očekáváme, že místo, které si na kempu vyberete k táboření, uvedete do skončení do takového stavu, v jakém se nacházelo při vašem příjezdu, a že si své odpadky odvezete s sebou. Plastikové pytle vám poskytneme.

Na zvadle bude rovněž uveden e-mail a telefonní číslo na dva kamarády, od nichž bude možné získat další podrobnější informace. Rádi vás v červnu na Bush River přivítáme a věříme, že tentokrát už to opravdu vyjde.“                                  

                                                                           Za Spojené trampské osady Vancouver Fony 

www.letokruhy.ca

Foto týdne

Jste náš host číslo

9158626

Melanž

 • Antihybrid v Ratajích nad Sázavou

  Přijměte srdečné pozvání na unikátní výstavu karikaturistů z celého světa nazvanou Antihybrid, jejíž vernisáž se koná v sobotu, 7. října v galerii Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou.

  Vstup je zdarma, navíc každý účastník dostane na přípitek skleničku bílého. 

  Výstava s názvem Antihybrid je kolekcí nejrůznějších pohledů karikaturistů z ces názvem Antihybrid lého světa na současnost. Soutěž vyhlásila a realizovala prešovská agentura PRERAG s podporou zemí V4. Vůdčí osobností této celosvětové akce je pan Peter Rázus z Prešova se svým kolektivem. Obesláni byli autoří doslova od Nového Zélandu po Kanadu a Aljašku proti směru otáčení zeměkoule.

  Celý článek...  
 • Lahodný šípkový likér

  Chcete letos své blízké potěšit vskutku originálním a chutným dárkem? Tak běžte k šípku a trhněte si tam! Získáte tak jednu z nejdůležitějších ingrediencí pro výrobu této tekuté nádhery. Nejenže šípkový likér krásně vypadá a je opravdu výborný, ale pomáhá i uvnitř. Šípek posiluje imunitu a pomáhá předcházet nachlazení, je bohatým zdrojem vitaminu C, silného antioxidantu karotenu, lykopenu a dalších vitaminů.

  Na cca 1 litr lahodného šípkového likéru, budete potřebovat:

  - 250 g čerstvých šípků
  - 800ml pálenky (slivovice, meruňka, hruškovice, vodky)
  - 100-150 g třtinového cukru
  - 100 ml vody
  - 2x hřebíček,
  - 1 celá skořice,
  - 1 badyán
  - jemné filtrovací plátno

  Šípky očistěte od stopky a okvětí. Přepulte je, nemusíte je zbavovat semínek tak, jako se to dělá třeba při výrobě džemu. Vsypte je do velké zavařovačky. Zalijte pálenkou a přidejte koření. Sklenici uzavřete a nechte při pokojové teplotě v temnu.

  Po 3 týdnech macerace směs přelijte přes plátýnko. Šípky vymačkejte a vyhoďte. Ponechte si čistý macerát.

  Mezitím si vyrobte sirup svařením cukru s vodou. Sirup přidejte k macerátu, ale až po jeho vychladnutí.

  Likér je hotový a díky alkoholu a cukru i dobře zakonzervovaný, pokud si ho necháte, vydrží roky a bude jen zrát k dokonalosti.

   
 • Nejsou ty ženy úžasné?

  Po 50 letech manželství jsem si jednou pozorně prohlédl svou manželku a řekl: ′′ Před 50 lety jsme měli malý byt, staré auto, spali jsme na gauči a koukali na starou černobílou televizi, ale každou noc jsem si lehl do jedné postele s krásnou 19 letou dívkou. Teď mám obrovský drahý dům, spoustu drahých aut, obrovskou postel v luxusní ložnici, širokoúhlou televizi, ale spím ve stejné posteli s 69 letou ženou. Začínám pomalu pochybovat o svém manželství.

   

  Moje žena je velmi chytrá žena. Neurazila se, ani nenadávala. Právě naopak. Navrhla mi, abych si našel 19 letou holku, a ona se pak už osobně postará o to, abych znovu žil v malém bytě, spal na proleželém gauči a sledoval černobílou televizi.

   

  No, nejsou ty ženy úžasné? Opravdu vědí, jak vyřešit všechny problémy svých manželů!"

  Robert De Niro

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz