Dnes má svátek František Zítra má svátek Eliška

V těchto místech vznikal tramping, kolem divokých a voraři obávaných peřejí, které se táhly v délce několika kilometrů nespoutanou Vltavou nad Štěchovicemi. V roce 1918, ještě za Rakouska-Uherska, vznikla v Proudech první trampská osada – Roaring camp, později přejmenovaná na Ztracenou naději. V hlubokém kaňonu kolem vltavských peřejí vyrůstaly další chaty. 

 

 

Uprostřed jubilující šerif Vytiska, vlevo autor fotografií Vojta Brodecký z Melbourne, vpravo Augustin Uhrik řečený Mates ze Sydney. Oba protinožce můžete vidět v dokumentu České televize Čeští a slovenští trampové v Austrálii. (Klikněte na tučný název.)

 

Šerif T.O. Svatojánské proudy Franta Vytiska připomíná: „Co přístřešek, později chata, to Osada, takže osad byla řada. Například Nová Vatra, Midas, Klondyke, Sigal, Yucatan, Ohio, Waikiki, Bardi, Slavia, U dvou šutrů a další a další. Posledně jmenovaná Osada u dvou šutrů byla v našem teritoriu dominantní jak počtem osadníků, tak svou aktivitou. Nejdříve tento název neslo tábořiště a později i chata. Její název vznikl zcela prozaicky. V místech, kde se nacházela, byla v řece dvě skaliska, dva šutry. Skály – šutry, zmizely se stavbou přehrad. První se stavbou Štěchovické, byla zatopena vzedmutou hladinou a druhá zmizela pod navážkou- „kypou“, při stavbě Slapské přehrady. Toto symbolické místo bylo vybráno jako osadní tábořiště Osady Svatojanské proudy.“

 

 

 Přijel i obr Koloděj. Pro srovnání - Jiří Janovský řečený Ampér (vlevo) má něco přes metr osmdesát. Andy Benčová z Bratislavy nám připomněla: "ten obr Koloděj je náš kamarát z BA Rebro, veľký srandista. Ako vidno, v jeho okolí aj "pod ním" bolo opäť veselo."

 

Před dvaačtyřiceti lety se osady spojily pod společným názvem Svatojánské proudy. Nyní, o třetím srpnovém víkendu, zde spolu s kamarády oslavili sto let trvání. A Otec zakladatel, dlouholetý šerif Franta Vytiska, muž neobyčejně zasloužilý, pětaosmdesát let. Byla to velká sláva.

Foto: Vojta Brodecký, Melbourne

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

9158362

Melanž

 • Antihybrid v Ratajích nad Sázavou

  Přijměte srdečné pozvání na unikátní výstavu karikaturistů z celého světa nazvanou Antihybrid, jejíž vernisáž se koná v sobotu, 7. října v galerii Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou.

  Vstup je zdarma, navíc každý účastník dostane na přípitek skleničku bílého. 

  Výstava s názvem Antihybrid je kolekcí nejrůznějších pohledů karikaturistů z ces názvem Antihybrid lého světa na současnost. Soutěž vyhlásila a realizovala prešovská agentura PRERAG s podporou zemí V4. Vůdčí osobností této celosvětové akce je pan Peter Rázus z Prešova se svým kolektivem. Obesláni byli autoří doslova od Nového Zélandu po Kanadu a Aljašku proti směru otáčení zeměkoule.

  Celý článek...  
 • Lahodný šípkový likér

  Chcete letos své blízké potěšit vskutku originálním a chutným dárkem? Tak běžte k šípku a trhněte si tam! Získáte tak jednu z nejdůležitějších ingrediencí pro výrobu této tekuté nádhery. Nejenže šípkový likér krásně vypadá a je opravdu výborný, ale pomáhá i uvnitř. Šípek posiluje imunitu a pomáhá předcházet nachlazení, je bohatým zdrojem vitaminu C, silného antioxidantu karotenu, lykopenu a dalších vitaminů.

  Na cca 1 litr lahodného šípkového likéru, budete potřebovat:

  - 250 g čerstvých šípků
  - 800ml pálenky (slivovice, meruňka, hruškovice, vodky)
  - 100-150 g třtinového cukru
  - 100 ml vody
  - 2x hřebíček,
  - 1 celá skořice,
  - 1 badyán
  - jemné filtrovací plátno

  Šípky očistěte od stopky a okvětí. Přepulte je, nemusíte je zbavovat semínek tak, jako se to dělá třeba při výrobě džemu. Vsypte je do velké zavařovačky. Zalijte pálenkou a přidejte koření. Sklenici uzavřete a nechte při pokojové teplotě v temnu.

  Po 3 týdnech macerace směs přelijte přes plátýnko. Šípky vymačkejte a vyhoďte. Ponechte si čistý macerát.

  Mezitím si vyrobte sirup svařením cukru s vodou. Sirup přidejte k macerátu, ale až po jeho vychladnutí.

  Likér je hotový a díky alkoholu a cukru i dobře zakonzervovaný, pokud si ho necháte, vydrží roky a bude jen zrát k dokonalosti.

   
 • Nejsou ty ženy úžasné?

  Po 50 letech manželství jsem si jednou pozorně prohlédl svou manželku a řekl: ′′ Před 50 lety jsme měli malý byt, staré auto, spali jsme na gauči a koukali na starou černobílou televizi, ale každou noc jsem si lehl do jedné postele s krásnou 19 letou dívkou. Teď mám obrovský drahý dům, spoustu drahých aut, obrovskou postel v luxusní ložnici, širokoúhlou televizi, ale spím ve stejné posteli s 69 letou ženou. Začínám pomalu pochybovat o svém manželství.

   

  Moje žena je velmi chytrá žena. Neurazila se, ani nenadávala. Právě naopak. Navrhla mi, abych si našel 19 letou holku, a ona se pak už osobně postará o to, abych znovu žil v malém bytě, spal na proleželém gauči a sledoval černobílou televizi.

   

  No, nejsou ty ženy úžasné? Opravdu vědí, jak vyřešit všechny problémy svých manželů!"

  Robert De Niro

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz