Dnes má svátek František Zítra má svátek Eliška

Willie Nelson se svou sestrou Bobbie

V písních Willieho Nelsona se už dlouho objevuje černý humor, zejména pokud jde o téma smrti. V posledním desetiletí tento humor ještě přitvrdil. V roce 2018 napsal text "Heaven is closed and hell's overcrowded" (Nebe je zavřené a peklo přeplněné). V témže roce napsal: "Nechci být posledním stojícím mužem." Nelson řekl, že často píše o smrtelnosti ze dvou důvodů: Za prvé:  je to aktuální téma. Za druhé: "V průběhu let mi přicházeli a odcházeli přátelé. Člověk začne přemýšlet o tom, co to všechno znamená. Věřím v reinkarnaci."

Přesto Nelsona v uplynulém roce zasáhl jeden odchod obzvlášť silně. Ve věku 91 let zemřela jeho starší sestra Bobbie Nelsonová, s níž si byl od dětství mimořádně blízký a která hrála v jeho kapele od začátku 70. let. "Byla neuvěřitelná," řekl Willie. "Naučil jsem se spoustu věcí o tom, co dělám, jen tím, že jsem vedle ní seděl na stoličce u klavíru, když mi bylo sedm nebo osm let, snažil jsem se dělat to, co ona, a nikdy jsem to nedokázal tak dobře jako ona. Uměla číst a psát noty a byla lepší muzikant než já."

Nelson si loni prošel vlastním zdravotním strachem - z Covidu. "Málem jsem umřel," řekl a nasadil tón, který ukazuje, že je z té zkušenosti stále otřesený. "Je to zlá věc." Přesto se dva týdny poté, co se uzdravil, vrátil na turné a hrál ve venkovních areálech, aby zůstal v bezpečí. Nemožnost koncertovat po většinu pandemie byla těžká pro všechny hudebníky, ale pro Nelsona to bylo čiré utrpení. Tak moc toužil po návratu na turné, že se občas toužebně díval na svůj tourbus odstavený u jeho domu nedaleko Austinu. "Někdy jsem tam chodil a seděl na něm," řekl. "Tam se cítím dobře."

Nelsonova celoživotní oddanost práci nevysvětluje jen jeho tvůrčí dlouhověkost, ale také to, jak vůbec prorazil. Narodil se v roce 1933 v době velké hospodářské krize, psal písničky od svých deseti let a prodával je už jako teenager. Přesto se jeho tvorba dostala do povědomí až po třicítce, zpočátku prostřednictvím coververzí jeho skladeb od zavedených hvězd, jako byli Roy Orbison, Patsy Cline nebo Ray Price. Superhvězdou - jako samostatný interpret i jako interpret mimo svět country hudby - se stal až po čtyřicítce, počínaje alby jako Red Headed Stranger v roce 1975. "Upřímně řečeno, říkal jsem si, co tomu sakra bránilo tak dlouho!" řekl se smichem

Skutečnost, že se nikdy nedržel jednoho žánru, pomohla Nelsonovi získat a udržet si po léta neuvěřitelně široké publikum. Jeho nejprodávanější album Stardust z roku 1978 bylo sbírkou standardů s klasickými díly autorů jako Irving Berlin a George Gershwin. "Zpíval jsem prakticky všechny možné věci," řekl Nelson. "Dobrá písnička je dobrá písnička."

Jeho vztah k rock'n'rollovému cítění, a tím i k jeho masovému publiku, získal velkou podporu díky přátelství se zesnulým Leonem Russellem. Právě Leon pomohl Nelsona inspirovat ke zdokonalení jeho postavy psance, která vyjadřovala jeho nechuť ke konvencím nashvillské hudební scény a zároveň dokonale ladila s rebelskou povahou rock'n'rollu. Obě hvězdy spolu dokonce v roce 1979 natočily album One for The Road, které se stalo zlatým. "Leon byl pro mě nesmírně důležitý," řekl Nelson. "Byl to nejlepší bavič, jakého jsem kdy viděl. Byl to také první člověk, kterého jsem viděl házet klobouk do publika. Ten nápad jsem mu hned ukradl!"

Navzdory tomuto spojení byl Nelson překvapen, když se dozvěděl, že by mohl být uveden do Rock and rollové síně slávy. "Vyrazilo mi to dech," řekl. "To, že vůbec vědí, kdo jsem, je pro mě fantastické."

Jeho vstup do Síně slávy bude posledním triumfem v tomto významném, devadesátém roce jeho života. Nelson zároveň řekl, že ho jeho věk nijak nezastrašuje. "Norman Lear je můj dobrý přítel a právě oslavil 100 let. Říkal jsem mu: 'Normane, slyšel jsem, že věk není nic jiného než číslo, nemám pravdu? A on na to: 'Jo, je to jenom číslo.' A to mi stačí."

"Budu jeden z nejstarších parchantů," dodal Nelson s úsměvem. "Ale dokud se budou lidi ukazovat, tak já taky."

 

Zdroje : https://parade.com/…Vdo, informace z FB W. Nelsona, jeho fan page, archív autorky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

9158719

Melanž

 • Antihybrid v Ratajích nad Sázavou

  Přijměte srdečné pozvání na unikátní výstavu karikaturistů z celého světa nazvanou Antihybrid, jejíž vernisáž se koná v sobotu, 7. října v galerii Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou.

  Vstup je zdarma, navíc každý účastník dostane na přípitek skleničku bílého. 

  Výstava s názvem Antihybrid je kolekcí nejrůznějších pohledů karikaturistů z ces názvem Antihybrid lého světa na současnost. Soutěž vyhlásila a realizovala prešovská agentura PRERAG s podporou zemí V4. Vůdčí osobností této celosvětové akce je pan Peter Rázus z Prešova se svým kolektivem. Obesláni byli autoří doslova od Nového Zélandu po Kanadu a Aljašku proti směru otáčení zeměkoule.

  Celý článek...  
 • Lahodný šípkový likér

  Chcete letos své blízké potěšit vskutku originálním a chutným dárkem? Tak běžte k šípku a trhněte si tam! Získáte tak jednu z nejdůležitějších ingrediencí pro výrobu této tekuté nádhery. Nejenže šípkový likér krásně vypadá a je opravdu výborný, ale pomáhá i uvnitř. Šípek posiluje imunitu a pomáhá předcházet nachlazení, je bohatým zdrojem vitaminu C, silného antioxidantu karotenu, lykopenu a dalších vitaminů.

  Na cca 1 litr lahodného šípkového likéru, budete potřebovat:

  - 250 g čerstvých šípků
  - 800ml pálenky (slivovice, meruňka, hruškovice, vodky)
  - 100-150 g třtinového cukru
  - 100 ml vody
  - 2x hřebíček,
  - 1 celá skořice,
  - 1 badyán
  - jemné filtrovací plátno

  Šípky očistěte od stopky a okvětí. Přepulte je, nemusíte je zbavovat semínek tak, jako se to dělá třeba při výrobě džemu. Vsypte je do velké zavařovačky. Zalijte pálenkou a přidejte koření. Sklenici uzavřete a nechte při pokojové teplotě v temnu.

  Po 3 týdnech macerace směs přelijte přes plátýnko. Šípky vymačkejte a vyhoďte. Ponechte si čistý macerát.

  Mezitím si vyrobte sirup svařením cukru s vodou. Sirup přidejte k macerátu, ale až po jeho vychladnutí.

  Likér je hotový a díky alkoholu a cukru i dobře zakonzervovaný, pokud si ho necháte, vydrží roky a bude jen zrát k dokonalosti.

   
 • Nejsou ty ženy úžasné?

  Po 50 letech manželství jsem si jednou pozorně prohlédl svou manželku a řekl: ′′ Před 50 lety jsme měli malý byt, staré auto, spali jsme na gauči a koukali na starou černobílou televizi, ale každou noc jsem si lehl do jedné postele s krásnou 19 letou dívkou. Teď mám obrovský drahý dům, spoustu drahých aut, obrovskou postel v luxusní ložnici, širokoúhlou televizi, ale spím ve stejné posteli s 69 letou ženou. Začínám pomalu pochybovat o svém manželství.

   

  Moje žena je velmi chytrá žena. Neurazila se, ani nenadávala. Právě naopak. Navrhla mi, abych si našel 19 letou holku, a ona se pak už osobně postará o to, abych znovu žil v malém bytě, spal na proleželém gauči a sledoval černobílou televizi.

   

  No, nejsou ty ženy úžasné? Opravdu vědí, jak vyřešit všechny problémy svých manželů!"

  Robert De Niro

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz