Dnes má svátek František Zítra má svátek Eliška

Tuto sobotu 29. dubna oslaví své neuvěřitelné 90. narozeniny legendární ikona americke country music Willie Nelson. Zpěvák, skladatel, básník, aktivista, herec, psanec, umělec, který jako málokdo jiný trvale ovlivňoval country hudbu téměř sedm desetiletí, od dob Nashville Sound přes hnutí Outlaw až po současnost. Během svého pohnutého života složil přes dvaapůl tisíce písní, které můžeme slyšet na více než třech stovkách alb.

Oslavy jsou plánované na tento víkend v podobě dvojitého megakoncertu 29. a 30. dubna pod názvem Long Story Short: Willie Nelson 90 v slavném Holywood Bowl v Los Angeles. Vystoupí na nich více než 30 hostů včetně Neila Younga, Norah Jonesové, Mirandy Lambertové, Toma Jonese, Sheryl Crowové a umělce, který sdílí Nelsonovu pověst jednoho z nejslavnějších huličů na světě: Snoop Dog. Přesto, když se ho samotného zeptáme na jeho velkou párty, jen pokrčí rameny a řekne: "To byl spíš nápad jiných lidí než můj. Trochu se to vymklo z rukou. Nevím, kolik lidí v tuhle chvíli přijde. Jen doufám, že si se všemi něco zazpívám."

Po pandemických výlukách v USA, které začaly v březnu 2020, Nelson živě přenášel sérii benefičních koncertů. Na prvních dvou se vybralo 700 000 dolarů pro lidi, kteří utrpěli finanční ztrátu v důsledku dopadů na americkou ekonomiku. Třetí, který se konal 20. dubna 2020, byla varietní show s názvem Come and Toke It. Část obsahu se týkala konopí a část výtěžku bude použita na podporu projektu The Last Prisoner Project, programu restorativní justice, týkajícího se osob odsouzených za trestné činy související s konopím. V témže roce Nelsona oslovila ke spolupráci Karen O ze skupiny The Yeah Yeah Yeahs. Vybrali si cover verzi písně Under Pressure od Davida Bowieho a skupiny Queen.

Willie Nelson má jednoduché motto, které vypovídá o jeho současném životě. "Každý den musíš něco udělat, abys zaplatil za den," řekl. "Musíte běhat, chodit, plavat, zpívat; cokoli, co je pro vás důležité, musíte dělat a pak uvidíte, jak dlouho to vydržíte dělat."

Nelson tuto filozofii v poslední době překonává. V současné době nemá jen jednu věc, která mu dává smysl, má jich zdánlivě sto. V měsících, které předcházely jeho devadesátinám, získal další dvě ceny Grammy. Celkový počet zvýšil na dvanáct, včetně jedné za píseň s drzým názvem "Live Forever". Dokončil také nahrávání alba, díky němuž se jeho katalog studiové tvorby rozroste na neuvěřitelných 100 titulů, z nichž 14 vytvořil jen v posledním desetiletí. Dozvěděl se také, že byl nominován na uvedení do Rock and rollové síně slávy na slavnostním ceremoniálu, který se bude konat koncem tohoto roku v New Yorku. A naplnil jeden ze svých nejslavnějších písňových titulů "On the Road Again", když zahájil nové turné, které ho provede celým létem a jehož program je tak nabitý, že by se z něj mohl vymotat někdo o polovinu mladší.

Nelsonova dychtivost zůstat zuřivě angažovaný má fyzickou i psychickou odměnu. "Vaše plíce jsou největší sval, který máte," řekl, "takže je pro mě zdravé zpívat." Navíc, jak řekl, "když nepracuji, tak se opravdu nudím".

Aby to zmírnil, vystřihl Willie v posledním roce dvě alba, z nichž jedno je věnováno bluegrassové hudbě a vyjde v průběhu letoššního roku. Druhé, vydané minulý měsíc, je poctou dílu jednoho z mála umělců, kterého lze považovat za stejně zkušeného a plodného písničkáře jako Nelsona - zesnulé countryové legendy Harlana Howarda. "Jeho písně jsou standardy," řekl Nelson. "Něco jako 'Busted' (kterou nahrály hvězdy od Johnnyho Cashe po Raye Charlese) - tu slyšel každý na světě."

Oba skladatelé byli také blízkými přáteli. "Když Harlen [v roce 2002] zemřel, jeho rodina mi poslala jeho popel," řekl Nelson. "Měl jsem ho uložený na místě, kde jsem si myslel, že je v bezpečí. Ale pak přišla bouřka a všechno rozfoukala," řekl Nelson s rošťáckým smíchem.

 

 (pokračování)

Foto týdne

Jste náš host číslo

9158527

Melanž

 • Antihybrid v Ratajích nad Sázavou

  Přijměte srdečné pozvání na unikátní výstavu karikaturistů z celého světa nazvanou Antihybrid, jejíž vernisáž se koná v sobotu, 7. října v galerii Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou.

  Vstup je zdarma, navíc každý účastník dostane na přípitek skleničku bílého. 

  Výstava s názvem Antihybrid je kolekcí nejrůznějších pohledů karikaturistů z ces názvem Antihybrid lého světa na současnost. Soutěž vyhlásila a realizovala prešovská agentura PRERAG s podporou zemí V4. Vůdčí osobností této celosvětové akce je pan Peter Rázus z Prešova se svým kolektivem. Obesláni byli autoří doslova od Nového Zélandu po Kanadu a Aljašku proti směru otáčení zeměkoule.

  Celý článek...  
 • Lahodný šípkový likér

  Chcete letos své blízké potěšit vskutku originálním a chutným dárkem? Tak běžte k šípku a trhněte si tam! Získáte tak jednu z nejdůležitějších ingrediencí pro výrobu této tekuté nádhery. Nejenže šípkový likér krásně vypadá a je opravdu výborný, ale pomáhá i uvnitř. Šípek posiluje imunitu a pomáhá předcházet nachlazení, je bohatým zdrojem vitaminu C, silného antioxidantu karotenu, lykopenu a dalších vitaminů.

  Na cca 1 litr lahodného šípkového likéru, budete potřebovat:

  - 250 g čerstvých šípků
  - 800ml pálenky (slivovice, meruňka, hruškovice, vodky)
  - 100-150 g třtinového cukru
  - 100 ml vody
  - 2x hřebíček,
  - 1 celá skořice,
  - 1 badyán
  - jemné filtrovací plátno

  Šípky očistěte od stopky a okvětí. Přepulte je, nemusíte je zbavovat semínek tak, jako se to dělá třeba při výrobě džemu. Vsypte je do velké zavařovačky. Zalijte pálenkou a přidejte koření. Sklenici uzavřete a nechte při pokojové teplotě v temnu.

  Po 3 týdnech macerace směs přelijte přes plátýnko. Šípky vymačkejte a vyhoďte. Ponechte si čistý macerát.

  Mezitím si vyrobte sirup svařením cukru s vodou. Sirup přidejte k macerátu, ale až po jeho vychladnutí.

  Likér je hotový a díky alkoholu a cukru i dobře zakonzervovaný, pokud si ho necháte, vydrží roky a bude jen zrát k dokonalosti.

   
 • Nejsou ty ženy úžasné?

  Po 50 letech manželství jsem si jednou pozorně prohlédl svou manželku a řekl: ′′ Před 50 lety jsme měli malý byt, staré auto, spali jsme na gauči a koukali na starou černobílou televizi, ale každou noc jsem si lehl do jedné postele s krásnou 19 letou dívkou. Teď mám obrovský drahý dům, spoustu drahých aut, obrovskou postel v luxusní ložnici, širokoúhlou televizi, ale spím ve stejné posteli s 69 letou ženou. Začínám pomalu pochybovat o svém manželství.

   

  Moje žena je velmi chytrá žena. Neurazila se, ani nenadávala. Právě naopak. Navrhla mi, abych si našel 19 letou holku, a ona se pak už osobně postará o to, abych znovu žil v malém bytě, spal na proleželém gauči a sledoval černobílou televizi.

   

  No, nejsou ty ženy úžasné? Opravdu vědí, jak vyřešit všechny problémy svých manželů!"

  Robert De Niro

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz