Vzkazy

 • Čeští lednoví jubilanti

  * 16. 1. 1931 se narodil Vladimír Škutina, humorista, publicista, spisovatel

   

  * 16. 1. 1941 Marie Zábranská – výtvarnice, manželka významného českého ilustrátora Adolfa Zábranského, zakládající členka skupiny pražských výtvarnic Femina. Za svoji celoživotní tvorbu obdržela Cenu Evropského kruhu umění Franze Kafky (2009) a Aliance Salvadora Dalí (2011).

   

  * 17. 1. 1941 se narodil Vašek Souček, novinář, glosátor. moderátor, dlouholetý člen a speaker kapely Lokálka.  Redaktor regionálního studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde má vlastní pořad Glosa Václava Součka. V roce 2006 spolu s Jiřím Fraňkem a Adamem Černým získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

   

  * 20. 1.1946 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských písničkářů Vladimír Merta. Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, publicista, spisovatel, fotograf, dramatik a filmový režisér. Muž, o kterém se dozvíte jinde mnohem víc, a pořád to bude málo.

   

  *23.  1. 1891 František Smolík – český herec a zpěvák. Vytvořil řadu vynikajících divadelních a filmových rolí. Nazpíval řadu písní pro firmu Homocord (např. Maminko mámo, Až na světě hochu budeš sám)

   

   

  * 26. 1. 1951 se narodila Jarmila Kratochvílová – nejlepší běžkyně v dějinách země. V roce 2020 vstoupila do rekordmanské Síně slávy za 37 let nepřekonaný světový rekord v běhu na 800 metrů, který zaběhla časem 1:53,28 v Mnichově v červenci 1983.

   

   

  * 28. 1. 1961 narodil skladatel, textař, aranžér a publicista Vladimír Kočandrle. V osmdesátých letech zakládal skupinu OK Band a byl jejím kapelníkem, spoluzakládal a byl ředitelem společností Monitor, později se stal ředitelem EMI pro Česko a Slovensko. V současnosti stojí Vladimír Kočandrle v čele české pobočky Warner Music

   

  *29.  1. 1931 Miroslav Raboch – akademický sochař, keramik a pedagog. Autor tzv. „keramického  nesmyslu“, neboli hlavní ceny festivalu Porta.

   

  Sen několika generací mladých muzikantů - porta, cena pro nejlepší skupiny, autory i interperty na legendárním festivalu Porta, jehož fenomenální éru ukončila listopadová revoluce.

   
 • Kronikář zámořského trampingu z Vancouver Islandu

  Aleš Klestil (1940 – 2020)

  Nejsem zastáncem pompézních monumentů či pění oslavných ód na „zasloužilé umělce“, spíše bych zastával biblické Prach jsi a v prach se obrátíš či nebiblické Všechna sláva – polní tráva, ale pokud si v trampském světě vděčnou vzpomínku někdo zaslouží, pak je to bezesporu Aleš. On si ten pomník vlastně nevědomky vybudoval sám - svým postojem k jeho - Maruš promine -  největší lásce - trampingu. Tady bych se opakoval použitím věty ze závěru posledního (98.) čísla Stopy... tam, kde jiní jen blafali, Aleš konal!

  Celý článek...  
Dnes má svátek Miloš Zítra má svátek Zora

Ladislav Vencálek (1936) je nejen legendární brněnský novinář. V 60. letech minulého století zasáhl do prudkého rozvoje severočeských malých divadel. Odtud se znali s recitátorem Mirkem Kováříkem, skladatelem Jiřím Bulisem, mnohavrstevným Josefem Kobrou Kučerou, který v té době hrával v Teplicích divadlo se začínajícím písničkářem Karlem Krylem, jinak mistrem v keramičce pro výrobu záchodových mís, pozdějším dramatikem Alexem Koenigsmarkem, pozdějším spisovatelem Václavem Duškem…

Kolega Vencálek býval v sedmdesátých letech také redaktorem festivalového Portýra, společně se zmíněným Kobrou Kučerou, Honzou Dobiášem, Fedorem Skotalem a dalšími. V té době se nějak otřel o skupinu Greenhorns, načeš se po jistou dobu stala hrdinkou kreslených fórů Honzy Vyčítala jistá Paní Vencálková. Tato dáma skutečně existovala, ale zřejmě nic netušila. Byla téměř stejně populární, jako Vyčítalův Pytlák Říha.

Tento talentovaný člověk, myslím tím Ladislava Vencálka, vydal ve spolupráci se Syndikátem novinářů rozkošnou sbírku textů, vhodně nazvanou Pozdní sběr. Sám o ní říká: „Na přelomu jara a léta 2018, kdy padaly teplotní rekordy, octl jsem se náhle v brněnské bohunické nemocnici. Pro došetření převezli mě do staré části, na geriatrii. Bylo to deset vzrušujících dnů.

Básně, které zde vznikly, zařadil jsem do sbírky nazvané Z mých chorobopisů. Ta je pak součástí knížky Pozdní sběr vydané v roce 2019. Ta knížka obsahuje texty, které vnikaly v letech 1962 – 1964 pro chomutovské Divadlo v podloubí a pak články z novin, najmě z Brněnského večerníku z let 1969 – 1973 a ze Svobodného slova, kde jsem působil až do jeho zániku v roce 1996. Jsou zde i texty z dalších tiskovin.“

 

 Jednou mne převezli na geriatrii

večer jsem se chtěl upravit

oholit

to víte noc

I začal jsem se na pokoji mydlit s ručníkem

přehozeným přes nahé plece

Tu šla kolem sestřička

a povídá pojďte zavedu vás do koupelny

můžete se osprchovat celý

no povídám já bych to vzal tady u umývadla

já jsem se sprchoval včera doma

ale pojďte povídá sestřička

pojďte já vás doprovodím

No povídám tak třeba zítra

po ránu

Tak ráno ale určitě povídá sestřička

A usmála se

a očkama ještě chvíli zůstala

Ráno přišla paní doktorka a povídá

všechny výsledky jsou v normě

můžete jít domů

Oblékl jsem se a proti mně sestřička

Odcházíte

Ano

Škoda řekla a usmála se

 

Dnes už vím na geriatrii je hygiena na prvním místě

 

LEHKÁ MOZKOVÁ DISFUNKCE

Hlava se ti zatočí

zubatá koukne do očí

potom přijde mladý doktor

nakreslete domeček

sestra honem nese tužku

papír klade na podušku

a ty kreslíš domeček nemá dveře nemá okna

 

vypadá jak hrobeček

 

V ZÁVĚRU SEZÓNY

(Povídka)

Na urologii chodím k razantní paní doktorce Hulové. Po prohlídce potom obvykle chvíli nechodím. Včera po mnoha a mnoha letech jsem se odhodlal: paní doktorko, nebylo by něco k podpoře mužných sil? My jsme vám ještě nic nedávali? povídá paní doktorka a nahlíží do lejster. Ku podivu nedávali, povídá, tak se na to podíváme. Vyjmenujte všechny léky, které berete. No však je máte všechny v těch lejstrech, říkám. Jen povídejte… Aha, říkám si, zkouška na Alzheimera. Prestárium to je na tlak, povídám. No to by nevadilo, říká paní doktorka. Betaloc Zoc 25 mg na anginu pectoris: nevadí, říká… Preduktal na posílení srdečního svalu: nevadí… Lescol na cholesterol: nevadí. Artrodar na kolena, ale ten hradím sám, povídám. To vůbec nevadí, říká. Kinito na lepší peristaltiku: nevadí. Controloc na žaludek: nevadí. Trombex proti krevním sraženinám: nevadí… Vytahuju trumf: Betahistin, to je na uši. Prý nevadí…No, to by tak mohlo být všechno, povídám. Opravdu? Vzpomínejte, říká paní doktorka a nahlíží do lejster. No jo, ještě Monomac na rozšíření cév, ale jen půlku. Tak vidíte, říká… to je ono. To by s vámi seklo. Nic...

Šťastně jsem se zasmál.

 

A ještě Ladislavova roztomilá vzpomínka:

https://www.divadelni-noviny.cz/geoblog-ladislava-vencalka-no-21

 

 

 

 

 

 

Foto týdne

 

 

Jste náš host číslo

6870846

Melanž

 • Slavní světoví oslavenci

   

  * 19. 1. 1931 se narodila herečka Tippi Hedren, blonďatá kráska z Hitchcockových Ptáků nebo z filmu Marnie. Matka herečky Melanie Griffith (Podnikavá dívka, Konec Divokého západu) a babička herečky Dakoty Johnson (Padesát odstínů šedi, Black Mass: Špinavá hra).

   

  * 19. 1. 1946 se v Sevierville v americkém státě Tennessee narodila královna americké country, zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Rebecca Parton.

   

  * 20. 1. 1946 se narodil David Lynch - americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Významný představitel postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Sloní muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a v Benátkách.

   

   

  * 21. 1. 1941 se narodil Placido Domingo - tenorista, operní pěvec a dirigent, který se spolu s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem podílel na zrození legendy Tíí tenorů a přesunu operních árií na fotbalové stadiony.

   

   

  * 21. 1. 1956 se narodila herečka Geena Davis, (Thelma z Thelma a Louise, paní Littleová z Myšáka Stuarta Little),

   

  * 24. 1. 1941 oslaví osmdesátiny Neil Diamond. Celým jménem Neil Leslie Diamond. americký písničkář a skaldatel, který měl především v šedesátých až osmdesátých letech celou řadu hitů. Mnohé z nich známe i z českých verzí.

   

   

  * 25. 1. 1981 Alicia Keys

  Alicia Augello Cook se narodila na Manhattanu v New Yorku a pod jménem Alicia Keys je jednou z nejznámějších amerických osobností Rhythm and blues a soulu. Zpěvačka, skladatelka, klavíristka, hudební režisérka a producentka, filantropka, příležitostná herečka a spisovatelka.. V žilách jí koluje irská i italská krev po matce a jamajská po otci. Talentované děvče ve dvaceti opustilo vysokou školu a stalo se hudební profesionálkou. Debutovala albem Songs in A Minor (Písně v a moll - 2001) a za první týden se ho prodalo 235,000 kousků. Kritika byla nadšená, prodejci spokojeni. Následovalo album The Diary of Alicia Keys (2003), a následná velkolepá žeň Grammy v roce 2004: Nejlepší R&B Album, nejlepší ženský vokál v R&B (za If I Ain't Got You), nejlepší píseň R&B (za You Don't Know My Name) a nejlepší vystoupení v duu nebo skupině v R&B (za My Boo). Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala 28 milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen - čtrnáct cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award.

   

   

  * 26. 1. 1961 se narodil fenomenální hokejista Wayne Gretzky

   

   

  * 27. 1. 1756 se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, geniální sladatel, kterému jeho Pražané tak rozumějí...

   

  * 28. 1. 1936 se v New Yorku narodil herec, režisér a scenárista Alan Alda, který se zapsal do širokého povědomí televizních diváků na celém světě nezapomenutelnou rolí chirurga Benjamina Franklina Pierce s přezdívkou Hawkey v seriálu M*A*S*H (1972 – 1983).

   

   

  * 30. 1. 1951 se v Londýně narodil zpěvák a bubeník Philip David Charles „Phil“ Collins, zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar. Obrovskou popularitu si získal už jako lídr hudební skupiny Genesis, kterou poté dokázal zužitkovat i coby sólový zpěvák.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Kontakt: musicopen@email.cz