Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Oleg Zítra má svátek Matouš

Sestry Alanovy, Karel Vlach (druhý zleva) a Arnošt Kafka

Jak ten čas letí – ode dne, kdy opustil tento svět Arnošt Kavka, uplynulo už 22 let. Pamětníci si jistě vzpomenou na zpěváka, který jako jeden z prvních začal v Československu zpívat swingovým stylem. Byl nejen první, ale i skvělý – takže si záhy vysloužil přezdívku Dr. Swing (spojením dvou skutečností: zpíval swing a byl doktor práv).

Narodil se 4. března 1917 v Praze a už od mládí se věnoval muzice. Vlastní kapelu dal dohromady už co student gymnázia. Později jako zpěvák a bubeník působil v několika bandech. V prvním roce německé okupace, když byly násilně uzavřeny vysoké školy, nastoupil jako zpěvák k orchestru Karla Vlacha. V roce 1944 byl z rasových důvodů zatčen gestapem a za ostnatými dráty pobyl až do konce války. Přežil a po osvobození v roce 1945 dokončil studia práv. Byť novopečený právník, zůstal věren hudbě.V roce 1946 sestavil swingový septet, v němž nadále uplatňoval svůj moderní, swingový styl. Uměl výborně pracovat s tehdy ještě nepříliš dokonalou reprodukční technikou (již dříve na doporučení Karla Vlacha nastudoval zpěv na mikrofon v zahraničí). Do svého stylu zařadil i scat. V 50. letech min. století, kdy komunisté ze všech sil dusili vše, co třeba jen nepatrně zavánělo západem a jeho kulturou, měl zákaz veřejného vystupování. Jako mnozí další, postižení tlakem bolševika, nalezl řešení „na periferii“. Z hudebníka a zpěváka se proměnil v hudebního ekvilibristu a baviče. Doma, ale stále častěji v zahraničním angažmá vystupoval s několika elektrofonickými nástroji. Používal např. „hudební kombajn“ své vlastní konstrukce, tzv. „Kavka Eintet“: levou rukou hrál na varhany, pravou na elektrofonický nástroj se třiceti rejstříky, nohama obsluhoval velký buben a činel. Byl naprosto soběstačný – po vlasti i do zahraničí, zejména do tehdy dostupných přímořských letovisek v Německé demokratické republice, Bulharsku, Rumunsku, apod. zajížděl malým Fiatem 600 (tehdy luxusním Tuzexovým zbožím), na něm měl vzadu připevněný speciální nosič rovněž vlastní konstrukce, na který svůj „Eintet“ v obalu proti dešti připevňoval. S tímto „zařízením“ vždy a všude vzbuzoval velkou pozornost publika. Protože v té době byla individuální turistika výjimkou a do všech zahraničních letních destinací se jezdilo prostřednictvím zájezdů, zcela zákonitě byl Arnošt Kavka často angažován cestovními kancelářemi. Jako redaktor tiskového oddělení největší z nich – Čedoku – jsem se nezřídka nachomýtl poblíž jeho působení.

Průvodce Míra Navara (vpravo) a degustátor Arnošt Kafka

Na snímku mám tu čest provázet jej – před jeho vystoupením – výstavkou výrobků studené kuchyně kuchařů Interhotelů Čedoku. Ochutnal – a poznamenal, že si i pochutnal.  Dr. Swing nám zanechal některé své hity, jako Už nikdy víc milovat nebudu, Jen tys moje láska, Hm, hm, Plaménky v očích tvých, či právě Doktor Swing - původ jeho přezdívky. Svoje publikum vždy a za všech okolností uměl naladit, odvázat, skoro se chce říci ovládnout a dokonale pobavit. Jeho koncerty patřily pro domácí i zahraniční turisty v rozmanitých letoviscích k zážitkům, které ozdobily jejich dovolenou nezapomenutelným způsobem. Na pódium vystupoval až do konce svých dní. Svobody a tím i jistého zadostiučinění se dožil - odešel 2. května 1994 ve věku 77 let.

Foto: archiv Míry Navary

 

 

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6633403

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz