Dnes má svátek Irena Zítra má svátek Rudolf

Před devětapadesáti lety se definitivně ustálila slavná sestava Beatles. Podle některých médií 18. srpna 1962, podle jiných v září toho roku po návratu kapely z tradičního angažmá v Hamburku nastoupil na místo bubeníka Ringo Starr. Přesněji - poprvé vystoupil s Beatles.

V srpnu 1960 přivedl Paul McCartney bubeníka Pete Besta. Podle pamětníků „nehrál příliš obratně, ale obstojně“. Best s kapelou absolvoval všechna tři hamburská angažmá – už to první v roce 1960 bylo pozoruhodné: úřady vypověděly kvůli nízkému věku George Harrisona, o týden později Paul s Petem zřejmě nechtěně podpálili byt, z kterého se stěhovali. A byli rovněž vyhoštěni. Pořád byli barová kapela, ale upevňoval se základ další úžasné kariéry. Nahrávání se zpěvákem Tony Sheridanem, seznámení s manažerem Brianem Epstainem…

A pak přišel Ringo, jinak hudebník rovněž poněkud kontroverzní, ale od kapely, která začala strmě stoupat vzhůru, už neoddělitelný. První singl v roce 1962, druhý singl, za pár měsíců první LP – Please Please Me. To další už budete notoricky znát, zrodil se fenomén, který poznamenal světovou hudební kulturu napříč žánry.

Tohle stálo na začátku, jenže blížil se i konec. Přichází kritický rok 1969, John začíná na zkoušky vodit americkou Japonku Yoko Ono, Paul to těžce nese, John se začíná věnovat svým hudebním projektům, zakládá Plastic Ono Band… Je jasné, že tak silné osobnosti spolu nemohly trvale koexistovat. Navíc dochází k vývoji i ve vztazích – zpočátku byl dominantní o dva roky starší John, později se stále víc prosazuje hudebně nepochybně talentovanější Paul. Do toho Yoko, opojení vlastní slávou, Lennonův výrok, že jsou slavnější než Ježíš, hledání sama sebe ve východních filozofiích i v lehkých drogách…



Jim a Mary McCartney se svými syny, Paulem (vpravo) a Michaelem, na prahu domova v Liverpoolu. 
 

Paul McCartney nesl blížící se rozchod velmi těžce. Jednou v noci za ním přišla jeho matka Mary a řekla mu – netrap se, nech to být! Let it be! Paul zpívá v písni, která se mu zdála ve snu „Mother Mary comes to me, speaking words of wisdom“. Přišla za mnou matka Mary a řekla mi moudrá slova.

Matka Mary zemřela, když bylo Paulovi čtrnáct let.

Zrodil se hit, ale jejímu autorovi přinesl úlevu až definitivní rozchod kapely, začátek vlastní cesty, setkání s Lindou Eastmanovou… Ale to už taky známe.

Když se nacházím v časech nesnází
Přichází ke mně matka Mary
Říkajíc moudrá slova, nech to být.
A v mé hodině temnoty
Stojí přímo přede mnou
Říkajíc moudrá slova, nech to být.
Nech to být, nech to být.
Šeptej moudrá slova, nech to být.

A když lidé se zlomeným srdcem,
kteří žijí na světě, souhlasí,
Pak bude odpověď, nech to být.
Ačkoli mohou být rozděleni, je tu
stále šance, že uvidí
Že odpověď bude - nech to být.

(kráceno)


 

 

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

9560394

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz