Vzkazy

 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
 • Symbolika svíček na adventním věnci

  První svíčka, kterou zapalujeme první adventní neděli je svíčkou naděje a očekávání. Často se také nazývá svíčkou proroků, kdy Izaiáš předpověděl narození Ježíše Krista.

   

  Druhá svíčka se zapaluje na bronzovou neděli. Bývá dle některých tradic označována jako svíčka betlémská, má být symbolem jesliček a je považována za svíčku lásky.

   

  Třetí svíčka na adventním věnci je jediná v jiné barvě, a to v růžové. Představuje radost a často je pojmenována jako svíčka pastýřská

   

  Čtvrtá svíčka se nazývá jako svíčka andělská a je představitelkou pokoje a míru.

   

  Pátá svíčka (u věnců s pěti svícemi) se zapaluje na Štědrý den, kdy slunce zapadne a je v bílé barvě. Symbolizuje samotného Krista.

   
 • Adventní věnec zdraví hosty

  Advent správně začíná čtvrtou neděli před Vánocemi, každý rok je tak datum jiné.

   

  Je to období plné očekávání a těšení. Věřící se těší na příchod Spasitele a ostatní na nejpříjemnější svátky v roce.

   

  Katolická církev, z jejíhož repertoáru advent pochází, mu dala základní motto i barvu. Původní barvou adventu je fialová, podle barvy kněžského roucha. Fialová však bývala v minulosti velkou vzácností, a tak ji v domácím prostředí nahradila všudypřítomná, lehce dostupná červená.

   

  Pro adventní týdny křesťané doporučují pmírný půst, protože střídmost v jídle bystří rozjímání. Také touto tradicí se ateisté mohou inspirovat: k duhu půjde zejména těm, jimž Vánoce přinášejí mnoho neodolatelných gurmánských pokušení.

   
Dnes má svátek Blanka Zítra má svátek Svatoslav


Lenka Slabá a pánové z doprovodného uskupení Triolla - zleva Áda Vostrý, vpravo Luboš Stráník

Večery s... je jeden z mála dlouhodobých pořadů, který přežil předchozí proticovidové uzávěry a s velkým nasazením se znovu vynořil již na začátku podzimu na své domovské scéně Divadla U Kapličky, na českobudějovickém předměstí Čtyři Dvory. K mé smůle si tento specifický projekt vybral pro své koncerty, v nichž se snaží představovat známou i neznámou hudební scénu zejména jihočeskou, páteční večery. Ty sice většině publika vyhovují, ale mně se ne vždycky podaří utrhnout tento začátek víkendu pro kulturu. Žánrový akční rádius zmiňovaných pořadů je poměrně široký, a tak najdou i širší spektrum obecenstva.

Duševním otcem a hlavním organizátorem této dlouhodobé a nadmíru pestré muzikantské přehlídky je Jarda Hnízdil, kterého budete znát v souvislosti s dobře rozjetou kapelou Spolektiv. Pro každý ročník, skládající se z jarní a podzimní části, má svého hudebního kmotra –  a jako první se této nevšední funkce ujal Žalman, což byl nepochybně dobrý tah pro start projektu.

Moderování listopadového hudebního večera se vedle Jardy ujal také Zdeněk Zajíček, který je mimo jiné rovněž nápaditým a přemýšlivým písničkářem, a já se už delší dobu se stupňujícím se  očekáváním těším na nějaké živé vystoupení s jeho hudebními novinkami.

Tahákem listopadového koncertu (12.11.), a přiznám se, že i pro mne, byla nesporně Lenka Slabá s doprovodem. S potěšením musím také konstatovat, že divadelní sál byl tentokrát slušně zaplněn, na rozdíl od některých jiných kulturních akcí poslední doby, ovlivněných současnou nelehkou covidovou situací.

Pozici zahajujícího vyfasoval písničkář Pavel Kavka, který sice momentálně působí v Krkonoších, ale s českým jihem ho spojuje dlouhá minulost. Ještě před pěti lety totiž bydlel a hudebně fungoval v jihočeské metropoli. Sám svoji tvorbu označuje jako introvertní písničkaření. V řadě prezentovaných písniček se vyslovuje k závažným a burcujícím tématům, doprovázených zvýšenou silou hlasu či divočejším tempem, ale musím dodat, že mne osobně spíš oslovily jeho jemnější, lyrické věci. Ale netvrdím, že to tak cítili i ostatní.

Také Lenka Slabá, která nyní žije s rodinou u Prahy, má silné vazby na České Budějovice. Vlastně tady se rozjížděla její slibná folková kariéra a plynulý nástup do přední linie této hudební éry. To vše bylo pak na dobu téměř dvou desítek let přerušeno odchodem do Kanady, ale ani tam její hlas a hudební aktivity nezahálely. Lehký nebyl ovšem ani její návrat zhruba před pěti lety, kdy se s mužem Ádou Vostrým a mladší dcerkou rozhodli vrátit na rodnou hroudu. Aktuálně vystupuje s doprovodem uskupení Triolla. Ačkoliv tento název evokuje spíše představu luxusního dámského prádla, pravdou je, že Triollu tvoří tři pohlední muži. Vedle Lenčina manžela Ády je to Luboš Stráník a nově také Zdenek Schwager s dobrem a basou. Zní jim to skvěle a Lenčin hlas má stále svou razanci a sametovou přitažlivost, což dokázala nejen v písničkách ze šuplíku starých oblíbených hitů, ale i v novějších, s nadšením přijatých skladbách.

Závěr patřil pětičlennému Spolektivu, jehož vznik se sice datuje ještě do dob studentských, ale jeho nástupní etapu přetrhla pak delší pauza. Když se po čase zase vrátili na scénu, nesmírně důsledně a odpovědně začali pracovat na svém nyní již typickém soundu a celkovém repertoáru. A protože jsem je neslyšela už nějakou dobu, nelze opomenout, že mne opravdu potěšili. Nástrojovou pestrostí (zejména Tonda Vidlák jako nevšední multiinstrumentalista foukal snad do všech známých i neznámých foukacích nástrojů), příjemnou kompaktností zvuku, náročnými aranžemi i  propracovaností partů a v neposlední řadě i téměř technicky dokonalou formou textů, aniž to ubírá na jejich výpovědní hodnotě a její naléhavosti. Zkrátka skvělí muzikanti! Jejich Genesis byla sice dlouhá, ale dobře zpracovaná a s jedinečnými texty, oslovujícími i přes svůj historický námět nečekanou aktuálností. A to se zvláště dneska cení dvojnásob. 

         

Foto týdne

Železná neděle zahájila

28. listopadu letošní advent

 

Jste náš host číslo

7625184

Melanž

 • Tři recepty na perníčky, které jsou hned měkké

  Měkké medové perníčky I

   

  Suroviny na těsto

  400 g hladké mouky,

  2 vejce,

  1 lžička jedlé sody,

  2 lžičky perníkového koření,

  140 g moučkového cukru,

  100 g Hery,

  2 lžíce medu

   

  Postup přípravy receptu

  Cukr utřeme se 2 vejci a změklým tukem na pečení, poté přidáme med a koření. Do této kašičky vmícháme mouku se sodou. Medu nedáváme víc, perníčky by byly tvrdé!

  Vypracujeme těsto a necháme 30 minut odpočinout v lednici.

  Těsto rozválíme na silnější plát a vykrajujeme libovolné tvary, které klademe na plech vyložený pečicím papírem.

  Medové perníčky pečeme ve vyhřáté troubě na 180 °C asi 8 minut.

  Měkké medové perníčky užijeme při každé příležitosti. Můžeme je péct o Vánocích, Velikonocích nebo takhle krásně zdobené třeba na Valentýna.

   

  Měkké medové perníčky II

   

  Suroviny na těsto:

  200 g máslo (může být i olej, nebo jiný tuk)

  900 g hladká mouka (dát napřed 800 g a postupně přidávat)

  4 ks vejce

  300 g moučkový cukr 250 g med teplý

  1 lžička jedlá soda

  1 balení koření do perníku

   

   Poleva:

   Rozmixujeme přesátý moučkový cukr s bílkem a přidávám šťávu s citronu. Hustota se musí vyzkoušet. Poleva by neměla ze lžičky stékat, jen mírně jakoby padat.

   

  Postup přípravy receptu

  Důkladně zpracujeme všechny ingredience a necháme odležet v chladu do příštího dne. Pokud nevydržíte, stačí nechat i 1hod.

  Potom si na vále rozválíme placku silnou asi 2-3mm a vykrájíme tvary, které klademe na pomoučený plech, nebo na plech s pečícím papírem.

  Pečeme při 200C/7-10min, potíráme rozšlehaným vejcem.

   

  Měkké medové perníčky III


  Suroviny na těsto

  50 g másla

  650 g hladké mouky

  6-7  lžic mléka 

  250 g moučkového cukru

  4 ks žloutků

  150 g medu

  2 lžičky perníkové koření

  2 lžičky jedlé sody

  1 žloutek na potření těsta

   

  Poleva

  170 g moučkového cukru

  1 bílek

  pár kapek citrónové šťávy

   

  Postup přípravy receptu

  Do mísy dáme mouku, cukr, sodu, a perníkové koření. Vše promícháme, přidáme máslo, žloutky, med a mléko a vypracujeme těsto. Nemusíme ho dávat do chladna rozležet, můžeme ho hned vyválet na asi 0,5 cm tlustý plát a vykrajovat nejrůznější tvary. Pečeme na 170 °C asi 10 minut.

  Upečené perníčky hned potřeme žloutkem. Zdobíme bílkovou polevou.

  Perníčky se dají konzumovat hned po upečení, aniž by se musely nechat 14 dní rozležet.

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz