Vzkazy

 • Roháčí jubilující

  Celý článek...  
 • Čapek show na Country radiu

  Pěkný den,

  máme pro Vás několik novinek a dobrých zpráv. Do dalších dílů stále populárnější Čapek show na Country radiu připravujeme rozhovory s těmito osobnostmi:

  září - BB Bowness - skvělá mladá banjistka progresivní kapely Mile Twelve (již tuto sobotu!)

  říjen - legendární foukačkář Charlie McCoy

  listopad - Chris Jones - kytarista a leader kapely The Nightdrivers

  Vysílací časy Čapek show: premiéra každou první sobotu v měsíci od 10:00, reprízy následující pondělí od 23:00 a třetí sobota od 10:00.

  Celý článek...  
 • FUSEKLÍCI J. K. Kučery

   

  _______________________

    

  Josef Kobra Kučera

  (1944–2015) byl člověk mnoha talentů, tvůrce i zkušený organizátor. Mimo jiné před více než deseti lety zakládající člen redakce tohoto listu. Dlouhá léta kreslil osobité stripy, jimž říkal Fuseklíci. Ze stránek různých novin a časopisů sdělovali národu svůj osobitý pohled na svět. Některé kresby jsou staré deset, dvacet, možná i třicet let. A přece jsou stále aktuální. Stále promlouvají k dnešku. Stejně jako Kobrovy články. Jak jste si jistě všimli, stojí za to je reprízovat.  (red.)

   
Dnes má svátek Erik Zítra má svátek Šarlota a Zoe

Formaci Eliška a Votvíráci oživila tentokrát postavička ani ne pětiletého Toníka Nováka s minikytarkou, který se svého působení nevzdal ani v dalším, ryze mužském přeskupení s názvem Zavíráci.  (Foto Eva Jakešová)

Oblastní kola Porty letos jako první odstartovali Jihočeši hned začátkem března. Jako v předešlých letech našla tato soutěžní přehlídka opět příjemné zázemí ve studiovém sále Českého rozhlasu v centru města. Neúčast dvou z osmnácti původně přihlášených soutěžících měla tentokrát na svědomí zákeřná chřipka, ale i tak šestnáct vystupujících stačilo zaplnit vyhrazený téměř pětihodinový blok.

Jako jedno z nesporných pozitiv letošního ročníku bych hodnotila evidentní omlazení sestavy soutěžících, což s potěšením konstatovali jak přítomní muzikanti, tak pořadatelé. V té souvislosti se musím zmínit například o patnáctiletém Josefu Žemličkovi ze Žďárských chalup, který se od nového školního roku stane studentem českobudějovické konzervatoře v oboru basová kytara. Ačkoliv se tentokrát neprezentoval svou tvorbou a na portovním pódiu měl vlastně premiéru, zaujal svým nasazením, citlivým přednesem a mimo jiné i tím, jak pozorně sledoval celý průběh programu. Ještě o rok mladší Martin Kajaba z Českých Budějovic má naopak za sebou řadu zkušeností z festivalů a veřejných vystoupení a navíc hraje ve dvou kapelách. To se pochopitelně odrazilo i v jeho suverénnějším projevu a v odvaze přijít s vlastními, na jeho věk poměrně zdařilými písničkami. Autorskou tvorbu zahrnul do svého vystoupení i jedenadvacetiletý Vlastík Holý z Týna nad Vltavou, který na portovním pódiu také nestál poprvé. A konečně patnácti lety v občanském průkazu se mohla pochlubit i Eliška Kotlínová, zpěvačka formace Eliška a Votvíráci, pokoušející se o portovní úspěch již potřetí. Vedle jmen na této scéně již zaběhlých se obvykle na soutěžní přehlídce objevují i nové tváře a nová jména, což je mimo jiné i další přínos této populární soutěže.

 

Trio Krantofel   (Foto MIrek Tichák, ČRo České Budějovice)

Pod poněkud zvláštním názvem Krantofel se objevilo táborské trio se zajímavými aktuálními texty. Milan Kekit Šebelík, známý i v trampských kruzích, sice na portovním pódiu nestál poprvé, ale letos se představil jako sólový písničkář. Následné bechyňské Jen tak trio zařadilo do svého vystoupení mimo jiné také písničku, jíž připomnělo výročí nadčasového Karla Kryla. Formaci Eliška a Votvíráci oživila tentokrát postavička ani ne pětiletého Toníka Nováka s minikytarkou, který se svého působení nevzdal ani v dalším, ryze mužském přeskupení s názvem Zavíráci. Plánovaný nostalgický návrat po pětadvaceti letech se krumlovskému duu Maty Dio příliš nepovedl, ale publikum jej přesto velkoryse odměnilo potleskem. K táborskému domicilu se pak hlásili další soutěžící s názvem Jiná místa, jejichž úspěšný videoklip můžete informativně zhlédnout na youtube. Letos však vystupovali pouze ve dvou. Instrumentálně i vokálově zajímavé trio V trávě má na kontě řadu zkušeností, a to nejen ve jmenovaném seskupení, ale i jako členové působící v jiných kapelách. Nejblíže žánrovému šuplíčku etno má podle spíkra Zdenka Schwagera sestava McBerds, jejíž repertoár chytil i porotu. Tvrzení, že mezi hudebníky i pořadateli najdete řadu novinářů, působících v tisku i na rozhlasových vlnách, doložil i Dante písničkář, občanským jménem Zdeněk Zajíček, někdejší basista letos jubilujícího Spolektivu. Při jeho první písničce mne napadlo, že máme možná svého jihočeského Vlastu Redla, nicméně ocenění si zasloužilo i jeho procítěně přednesené blues. Milovníky jedinečných vokálů jako vždy potěšil pětičlenný jindřichohradecký X-tet. Ten a omlazená sestava skupiny Bonsai č.3 byly nejpočetnějšími tělesy letošní scény. Zmínku zaslouží i krumlovské duo Karob nejen díky nevšednímu nástroji, jakémusi kříženci mezi banjem a kytarou, ale i díky přemýšlivým autorským textům. A opomenout by se nemělo ani nezbytné, prvotřídní zvučení.

 

Písničkář Mirek Paleček - host večera 

Pauzu vyhrazenou konečnému jednání poroty (Pavel Zajíc, Pavel Jarčevský, Jarda Hnízdil, Jirka Mach a Tomáš Berka) vyplnil nadšeně přijatý písničkář Mirek Paleček. Škoda jen, že v hledišti bylo tak málo návštěvníků, což je, zdá se, trvalá slabina tohoto jinak perfektně připraveného festivalového předkola. Dík však náleží i obětavému, ale vesměs anonymnímu štábu v čele s Aničkou Roytovou a Zdenkem Schwagerem.

Porota mohla podle klíče vyslat na celostátní Portu do Řevnic pouze dva soutěžící. Vítězem krajské Porty se tak stala Bonsai č.3 a jízdenku na semifinále si vysloužilo trio McBerds, k němuž také putovalo čestné uznání poroty pro kontrabasistu Libora Heřmana. Další čestné uznání si odnášel nejmladší účastník Martin Kajaba. Ale s prázdnou určitě neodcházeli ani ostatní, kteří zde měli šanci porovnat své výkony, navázat nové kontakty a nezřídka i nová přátelství...

 

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

7550025

Melanž

 • Trampský guláš

  Ingredience

  - 600 g zadního hovězího masa
  - 150 g pikantnější klobásy
  - 2 lžičky sladké mleté papriky
  - 1 větší cibule
  - 2 špetky pepře
  - 1 lžička soli
  - 400 g brambor
  - 200 g čerstvých hub (nebo nakládané žampiony, případně větší hrst předem namočených sušených hub )
  - tuk

   

  Postup

  Cibuli nakrájíme na drobné kostičky a usmažíme na oleji (případně na sádle) dozlatova. Přidáme na kostky nakrájené hovězí maso a zprudka je i s cibulí po dobu asi 2 - 4 minuty opékáme za stálého míchání. Posolíme, zasypeme sladkou paprikou, zalijeme vřelou vodou a dusíme zhruba 40 minut (v papiňáku o 10 - 15 minut méně). Přidáme houby, klobásu nakrájenou na kolečka a brambory (syrové) nakrájené na menší kostky. Vše spolu dusíme do změknutí brambor (zkoušíme vidličkou, brambory změknou dost brzy). Správný trampský guláš se nezahušťuje, ale když máme chuť .....

  Při přípravě tohoto typu guláše můžeme k přípravě použít i např. zeleninu, zbytky dalších mas i uzenin. Je rychle hotový, což oceníme, když přijde nenadálá návštěva.

   

  Doporučená příloha

  • knedlík nemusí být, podle chuti čerstvý chléb nebo pečivo.
   
 • Velký trampský guláš

  Suroviny:

  - 2 vepřová kolena
  - hovězí kližka (množství podle počtu lidí)
  - vepřová kýta nebo ramínko (tolik, co hovězího)
  - 1,5 kostky škvařeného vepřového sádla
  - cibule (polovina váhy masa)
  -1/2 sáčku kmínu
  - 1 sáček gulášového koření
  - mletý pepř
  -3 chilli papričky
  - 5 stroužků česneku
  - 8 větších brambor

   

  Postup:

  Do velkého kotle na prudkém ohni vhodíme sádlo a po rozpuštění vmícháme cibuli a kmín. Těsně před zezlátnutím vhodíme 3-centimetrové kostky hovězího, které jsme předtím máčeli v osolené vodě. Přisypeme gul- ášové koření, podle chuti pepř, chilli papričky, česnek a přidáme čerstvou snítku větvičky smrčku. Dále přidáme nadrobno nakrájené 4 brambory, promícháme, přidáme trochu vody a vložíme rozseknutá, omytá kolena i s kůží. Kotlík přikryjeme a oheň udržujeme tak, aby směs vařila mírným varem. Občas ode dna zamícháme. Vaříme aspoň dvě hodiny. Mezitím si nakrájíme na cca dvoucentimetrové kousky libové vepřové maso, přidáme větší kostky zbylých brambor. Tuto sestavu vložíme do kotle, až když vyjmeme a jíme kolena. Guláš uvaříme do měkka a máme druhý chod.

  Nezapomeneme na křen, hořčici, chléb a pivo.

   
 • Kotlíkový guláš

  Suroviny

  anglická slanina 120 g
  brambory 200 g
  nať z celeru a petržele svázané do otýpky
  cibule 3 ks
  čenek 3 stroužky
  přední hovězí 200 g
  skopové z plecka 200 g
  kmín podle potřeby
  majoránka 2 lžičky
  mletá sladká paprika 1 lžička
  zelená paprika 1 ks
  rajče 4 ks
  sůl podle potřeby
  světlé pivo 1 dcl
  hovězí vývar dle potřeby

   

  Postup:

  Slaninu nakrájíme na kostičky, rozškvaříme, přidáme drobně nakrájenou cibuli a zpěníme. Přimícháme mletou červenou papriku, hovězí maso nakrájené na menší kostky a opečeme. Později přidáme skopové maso nakrájené na větší kostky, osolíme, opepříme. Přidáme zelenou papriku bez jadérek nakrájenou na nudličky a zelenou celerovou a petrželovou nať svázané do otýpky, podlijeme vývarem a udusíme do poloměkka. Brambory očistíme, nakrájíme na čtvrtky, přidáme k masu a podlijeme vývarem. Nakonec přidáme oloupaná a nakrájená rajčata, rozetřený česnek, kmín a dodusíme. Hotový guláš ochutíme majoránkou. Podáváme s chlebem.

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz