Vzkazy

 • Roháčí jubilující

  Celý článek...  
 • Čapek show na Country radiu

  Pěkný den,

  máme pro Vás několik novinek a dobrých zpráv. Do dalších dílů stále populárnější Čapek show na Country radiu připravujeme rozhovory s těmito osobnostmi:

  září - BB Bowness - skvělá mladá banjistka progresivní kapely Mile Twelve (již tuto sobotu!)

  říjen - legendární foukačkář Charlie McCoy

  listopad - Chris Jones - kytarista a leader kapely The Nightdrivers

  Vysílací časy Čapek show: premiéra každou první sobotu v měsíci od 10:00, reprízy následující pondělí od 23:00 a třetí sobota od 10:00.

  Celý článek...  
 • FUSEKLÍCI J. K. Kučery

   

  _______________________

    

  Josef Kobra Kučera

  (1944–2015) byl člověk mnoha talentů, tvůrce i zkušený organizátor. Mimo jiné před více než deseti lety zakládající člen redakce tohoto listu. Dlouhá léta kreslil osobité stripy, jimž říkal Fuseklíci. Ze stránek různých novin a časopisů sdělovali národu svůj osobitý pohled na svět. Některé kresby jsou staré deset, dvacet, možná i třicet let. A přece jsou stále aktuální. Stále promlouvají k dnešku. Stejně jako Kobrovy články. Jak jste si jistě všimli, stojí za to je reprízovat.  (red.)

   
Dnes má svátek Erik Zítra má svátek Šarlota a Zoe

Přelet M. S., host Notování v r. 2012, si tentokrát zahostuje podruhé (Foto Rejka Balcarová)

Stejně jako minule jsem byl i tentokrát dostrkán osudem k tomu, abych reportáž ze základního kola, tentokrát šestého a v ročníku posledního, kde se rozhodovalo i o semifinalistech, napsal já. Učinil jsem tak rád u vědomí, že vedle dvou odkazů v příštím odstavci se v tomto článku budu moci opět věnovat hlavně příštímu večeru, 1. březnu 2018, kdy proběhne 1. semifinále XV. ročníku Notování.

Než se ale na 1. březen vrhneme, prosím čtenáře, aby si otevřeli reportáž  http://www.notovani.cz/rec-6-zakladnim-kole-xv-rocniku-notovani-1-2-2018/. Vlastně i nečtenáři by v ní mohli být zaujati fotkami a hlavně videem vítězné písně večera a ne-li, tak ať se podívají aspoň zde http://www.notovani.cz/vysledky-6-zakladniho-kola-xv-rocniku-notovani-1-2-2018/ na to, jak 6. kolo dopadlo a kdo postoupil do semifinále… Se základními koly Notování se rozlučme fotkou vítězné kapely 6. kola Notování a pokračujeme dál!

 

Skupina MeziMěsto, vítěž 6. základního kola Notování   (Foto Rejka Balcarová)


1. semifinále jubilejního XV. ročníku Notování proběhne 1. března od 19:30 v pražském Music City Pointu http://www.notovani.cz/kudy-music-city/ a uvidíme v něm skupiny

Jakodoma z Prahy, jež postoupila díky diváckým preferenčním hlasům,

Kupodivu z Brna, postoupivší rozhodnutím Rady Notování,

Větrno z Liberce, jež postoupila díky diváckým preferenčním hlasům,

Z hecu z Prahy, která postoupila na podkladně diváckého hlasování na písničky,

trio LeDva z Prahy, postoupivší rozhodnutím Rady Notování,

a písničkáře Láďu Zítku z Bystřice nad Pernštejnem, který postoupil díky diváckým preferenčním hlasům.
A budou to opět především diváci přítomní v sále, kdo rozhodne o tom, kdo postoupí do finále!

 

Přelet M. S. v sezóně 2006/2007, kdy soutěžil a téměř vyhrál v Notování   (Foto archiv)

Hostem 1. semifinálového večera bude zpěvné trio nejoblíbenějších učitelek v republice, Přelet M. S. z Blovic. Před jedenácti lety, tento soubor, tehdy ještě kvartet kapelnice Romany Tomáškové, Jany Ježkové, Romany Žežulkové a Bobiny Horvátové (která v září 2009 ze skupiny odešla), se podělil o vítězství v diváckém hlasování ve finále IV. ročníku Notování (2006/2007) se skupinou Bodlo z Chodova u Karlových Varů... V těchto dnech Přeletky slaví třináct let od založení skupiny, během kterých na svém webu evidují sedmnáct ocenění významných natolik, že stála za zapsání. Vyšla jim dvě řadová alba a loňského roku nazpívaly spolu s legendou plzeňského trampingu a nestorem mezi trampskými bardy Béďou Šedifkou Röhrichem (*1935) unikátní album známých i méně známých trampských písní pod názvem Šedifky a Přeletky aneb Ze starých zpěvníků. Poslední jmenované CD a možná i některé z předchozích budou mít děvčata určitě s sebou, takže přijdete-li a pořídíte-li si desku, budou vám moci zazpívat kdykoliv i u vás doma. Už proto stojí za to na první semifinále Notování přijít.

Více informací o Notování najdete na http://www.notovani.cz/ ,
na https://www.facebook.com/groups/130783622398/
a na http://bandzone.cz/fan/radanotovani .


 Přelet M. S. při nahrávání CD Šedifky a Přeletky s Béďou Šedifkou a techniky Přemkem Haasem a Cainem v r. 2017   (Foto archiv)

Foto týdne

Jste náš host číslo

7549986

Melanž

 • Trampský guláš

  Ingredience

  - 600 g zadního hovězího masa
  - 150 g pikantnější klobásy
  - 2 lžičky sladké mleté papriky
  - 1 větší cibule
  - 2 špetky pepře
  - 1 lžička soli
  - 400 g brambor
  - 200 g čerstvých hub (nebo nakládané žampiony, případně větší hrst předem namočených sušených hub )
  - tuk

   

  Postup

  Cibuli nakrájíme na drobné kostičky a usmažíme na oleji (případně na sádle) dozlatova. Přidáme na kostky nakrájené hovězí maso a zprudka je i s cibulí po dobu asi 2 - 4 minuty opékáme za stálého míchání. Posolíme, zasypeme sladkou paprikou, zalijeme vřelou vodou a dusíme zhruba 40 minut (v papiňáku o 10 - 15 minut méně). Přidáme houby, klobásu nakrájenou na kolečka a brambory (syrové) nakrájené na menší kostky. Vše spolu dusíme do změknutí brambor (zkoušíme vidličkou, brambory změknou dost brzy). Správný trampský guláš se nezahušťuje, ale když máme chuť .....

  Při přípravě tohoto typu guláše můžeme k přípravě použít i např. zeleninu, zbytky dalších mas i uzenin. Je rychle hotový, což oceníme, když přijde nenadálá návštěva.

   

  Doporučená příloha

  • knedlík nemusí být, podle chuti čerstvý chléb nebo pečivo.
   
 • Velký trampský guláš

  Suroviny:

  - 2 vepřová kolena
  - hovězí kližka (množství podle počtu lidí)
  - vepřová kýta nebo ramínko (tolik, co hovězího)
  - 1,5 kostky škvařeného vepřového sádla
  - cibule (polovina váhy masa)
  -1/2 sáčku kmínu
  - 1 sáček gulášového koření
  - mletý pepř
  -3 chilli papričky
  - 5 stroužků česneku
  - 8 větších brambor

   

  Postup:

  Do velkého kotle na prudkém ohni vhodíme sádlo a po rozpuštění vmícháme cibuli a kmín. Těsně před zezlátnutím vhodíme 3-centimetrové kostky hovězího, které jsme předtím máčeli v osolené vodě. Přisypeme gul- ášové koření, podle chuti pepř, chilli papričky, česnek a přidáme čerstvou snítku větvičky smrčku. Dále přidáme nadrobno nakrájené 4 brambory, promícháme, přidáme trochu vody a vložíme rozseknutá, omytá kolena i s kůží. Kotlík přikryjeme a oheň udržujeme tak, aby směs vařila mírným varem. Občas ode dna zamícháme. Vaříme aspoň dvě hodiny. Mezitím si nakrájíme na cca dvoucentimetrové kousky libové vepřové maso, přidáme větší kostky zbylých brambor. Tuto sestavu vložíme do kotle, až když vyjmeme a jíme kolena. Guláš uvaříme do měkka a máme druhý chod.

  Nezapomeneme na křen, hořčici, chléb a pivo.

   
 • Kotlíkový guláš

  Suroviny

  anglická slanina 120 g
  brambory 200 g
  nať z celeru a petržele svázané do otýpky
  cibule 3 ks
  čenek 3 stroužky
  přední hovězí 200 g
  skopové z plecka 200 g
  kmín podle potřeby
  majoránka 2 lžičky
  mletá sladká paprika 1 lžička
  zelená paprika 1 ks
  rajče 4 ks
  sůl podle potřeby
  světlé pivo 1 dcl
  hovězí vývar dle potřeby

   

  Postup:

  Slaninu nakrájíme na kostičky, rozškvaříme, přidáme drobně nakrájenou cibuli a zpěníme. Přimícháme mletou červenou papriku, hovězí maso nakrájené na menší kostky a opečeme. Později přidáme skopové maso nakrájené na větší kostky, osolíme, opepříme. Přidáme zelenou papriku bez jadérek nakrájenou na nudličky a zelenou celerovou a petrželovou nať svázané do otýpky, podlijeme vývarem a udusíme do poloměkka. Brambory očistíme, nakrájíme na čtvrtky, přidáme k masu a podlijeme vývarem. Nakonec přidáme oloupaná a nakrájená rajčata, rozetřený česnek, kmín a dodusíme. Hotový guláš ochutíme majoránkou. Podáváme s chlebem.

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz