Vzkazy

 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
 • Symbolika svíček na adventním věnci

  První svíčka, kterou zapalujeme první adventní neděli je svíčkou naděje a očekávání. Často se také nazývá svíčkou proroků, kdy Izaiáš předpověděl narození Ježíše Krista.

   

  Druhá svíčka se zapaluje na bronzovou neděli. Bývá dle některých tradic označována jako svíčka betlémská, má být symbolem jesliček a je považována za svíčku lásky.

   

  Třetí svíčka na adventním věnci je jediná v jiné barvě, a to v růžové. Představuje radost a často je pojmenována jako svíčka pastýřská

   

  Čtvrtá svíčka se nazývá jako svíčka andělská a je představitelkou pokoje a míru.

   

  Pátá svíčka (u věnců s pěti svícemi) se zapaluje na Štědrý den, kdy slunce zapadne a je v bílé barvě. Symbolizuje samotného Krista.

   
 • Adventní věnec zdraví hosty

  Advent správně začíná čtvrtou neděli před Vánocemi, každý rok je tak datum jiné.

   

  Je to období plné očekávání a těšení. Věřící se těší na příchod Spasitele a ostatní na nejpříjemnější svátky v roce.

   

  Katolická církev, z jejíhož repertoáru advent pochází, mu dala základní motto i barvu. Původní barvou adventu je fialová, podle barvy kněžského roucha. Fialová však bývala v minulosti velkou vzácností, a tak ji v domácím prostředí nahradila všudypřítomná, lehce dostupná červená.

   

  Pro adventní týdny křesťané doporučují pmírný půst, protože střídmost v jídle bystří rozjímání. Také touto tradicí se ateisté mohou inspirovat: k duhu půjde zejména těm, jimž Vánoce přinášejí mnoho neodolatelných gurmánských pokušení.

   
Dnes má svátek Blanka Zítra má svátek Svatoslav

Hosté 5. kola Tereza a Dan Švecovi. Po levé straně kazí jinak hezkou fotku Petra Vymětala autor tohoto článku.

Přesto, že únor je měsíc nejkratší, nejrychleji utíká prosinec, všimli jste si toho? Tak rychle k rekapitulaci výsledků minulého, 4. základního kola a k pozvánce na 5. kolo jubilejního XV. ročníku Notování.

Koncovou lampu, 6. místo diváckého pořadí 4. kola si 7. prosince odnesl Vilém Roubíček & Phistones, ve skutečnosti písničkář bez spoluhráčů. V pohodovém vystoupení představil své dvojjazyčné písně a nasbíral za ně 20 bodů za písničky a 1 preferenční hlas. Přesto to nebylo slabé vystoupení. Taková v tomto kole, ba dalo by se říci, že v tomto ročníku, chybí. Resp. nejsou a buďme za to rádi!

Ondra Fixmer, písničkář ze Stříbrné Skalice, vyvážil své drobné interpretační nedostatky příjemným vystupováním a zajímavými písničkami. Za to vše ukořistil 5. místo s 29 body a 2 preferenčními hlasy.

Již tradiční účastník Notování Pavel Kohn, který nám zůstal věrný i potom, co v Praze dostudoval a vrátil se do rodné Ostravy, mile překvapil dvěma novinkami, protestsongy Až úsvit zazáří a Sklenice vodky a především ony mu vydobyly 4. místo, 30 bodů a 3 preference od diváků.

 

Libor Heřman + Bára Plachá + Honza Kopf = McBerds  (Foto Jirka Esser)

Českobudějovické trio McBerds konzervatoří vzdělaných hudebníků, kteří vedle svého frakového řemesla hrají jako buskeři různorodou, jazzem říznutou folklorní muziku. Jejich výborně zahrané vystoupení bylo pro mnohé neočekávaným a velmi milým závanem čehosi méně obvyklého. Přineslo jim 3. místo se 44 diváckými body a 4 preferenčními hlasy.

 

Kapelník Petr Peuker - Trhánek a skupina Větrno (Foto Jirka Esser)

Úraz kapelníka loni donutil libereckou skupinu Větrno odstoupit ze semifinále a tím i z ročníku. Letos zahráli opět dobře a při troše štěstí je v semifinále tohoto ročníku uvidíme. Rozhodne o tom sice až celkové pořadí po 6. kole, ale 47 bodů za písničky (z nichž Listopad a Vlnách obsadily 4. až 5. místo) a 5 preferencí, které jim vynesly u diváků 2. místo, dost napovídají.

 

2/5 na Lážo Plážo s novou zpěvačkou Klárkou Melčákovou (Foto Jirka Esser)

Fanfáru za 1.místo si zaslouží tradiční účastnice Notování, skupina Lážo Plážo z Lysé n./L., jež letos naskočila do soutěže až jako náhradník. Loni jsme ji viděli v základním kole, v semifinále i ve finále, letos zatím v základním kole. Zvláštností těchto čtyř vystoupení je, že je kapela hrála pokaždé v jiné sestavě. A přesto vždycky velmi dobře! Když v r. 2011 Lážáci v Notování vystoupili poprvé, byly představiteli slušného nadstandardu. A to jim zůstávalo, dokud na ně nedolehl, skoro již před třemi lety, čas radikálních přestaveb, který je šťastně vynesl vzhůru. Hodně vzhůru! Ve 4. kole k 60 bodům, k písním Pápěří, Eskymáka Autumn Leaves na 1. až 3. místě toho večera, k 8 preferencím a k vítězství…

Na závěr povídání o 4. kole sluší se poděkovat za vynikající výkon a skvělé písničky kapelníka Ondřeje Halamy hostující skupině Pranic, která večer uzavírala. I tyto někdejší účastníky Notování (III. a IV. ročník) změny v obsazení výrazně posunuly dopředu a jejich vystoupení překonalo všechna očekávání.

 

Hostující skupina Pranic, s kytarou frontman Ondřej Halama (Foto Jirka Esser)

Za dveřmi je Nový rok a hned za ním, 4. ledna 2018, vypukne v 19:30 v pražském Music City Pointu (http://www.notovani.cz/kudy-music-city/) 5. základní kolo jubilejního XV. ročníku Notování. Soutěžit v něm budou tři pražské formace a tři budou muset cestou k nám překročit Českomoravskou vrchovinu. Prahu bude reprezentovat nová formace zkušených muzikantů Dušan je tu Jakodoma Band, folková skupina Kalypso a rockband Inženýr Vladimír, u nás jako obvykle zastoupený kapelníkem Vladimírem Mikulkou. Z Moravy tentokrát přijedou rodilý Kolíňák – písničkář z Brna Petr Kovač, duo Melda & spol. z Boskovic a jejich, z hlediska Prahy, v podstatě sousedi, skupina Noaco z Litovle. Poslední dva jmenovaní soutěžící jsou v Notování nováčky. V ostatních formacích hrají muzikanti, kteří ho již „ochutnali“, byť většinou v jiných sestavách.

Zlatým hřebem večera bývá host. Tentokrát jím bude Tereza Švecová - Terčová, která jako písničkářka zvítězila ve II. ročníku Notování (2004/2005), kterého se zúčastnila i jako členka skupiny Fregata. Terezka vystoupí spolu se svým spoluhráčem a manželem Danem Švecem, členem někdejších kapel Triumvirát a Růže v trní, které se zúčastňovali Notování rovněž v jeho počátečních ročnících… Terezka je rodem z Tachova, Dan z Prahy, ale hrát do Notování přijedou z Mariánských Lázní, kde dnes žijí. A stejně jako ostatní muzikanti a lidi okolo soutěže, o jejímž výsledku rozhoduje především vaše hlasování, se na vás moc těší!

Více informací o Notování najdete na http://www.notovani.cz
a na https://www.facebook.com/groups/130783622398/.

 

Foto týdne

Železná neděle zahájila

28. listopadu letošní advent

 

Jste náš host číslo

7625280

Melanž

 • Tři recepty na perníčky, které jsou hned měkké

  Měkké medové perníčky I

   

  Suroviny na těsto

  400 g hladké mouky,

  2 vejce,

  1 lžička jedlé sody,

  2 lžičky perníkového koření,

  140 g moučkového cukru,

  100 g Hery,

  2 lžíce medu

   

  Postup přípravy receptu

  Cukr utřeme se 2 vejci a změklým tukem na pečení, poté přidáme med a koření. Do této kašičky vmícháme mouku se sodou. Medu nedáváme víc, perníčky by byly tvrdé!

  Vypracujeme těsto a necháme 30 minut odpočinout v lednici.

  Těsto rozválíme na silnější plát a vykrajujeme libovolné tvary, které klademe na plech vyložený pečicím papírem.

  Medové perníčky pečeme ve vyhřáté troubě na 180 °C asi 8 minut.

  Měkké medové perníčky užijeme při každé příležitosti. Můžeme je péct o Vánocích, Velikonocích nebo takhle krásně zdobené třeba na Valentýna.

   

  Měkké medové perníčky II

   

  Suroviny na těsto:

  200 g máslo (může být i olej, nebo jiný tuk)

  900 g hladká mouka (dát napřed 800 g a postupně přidávat)

  4 ks vejce

  300 g moučkový cukr 250 g med teplý

  1 lžička jedlá soda

  1 balení koření do perníku

   

   Poleva:

   Rozmixujeme přesátý moučkový cukr s bílkem a přidávám šťávu s citronu. Hustota se musí vyzkoušet. Poleva by neměla ze lžičky stékat, jen mírně jakoby padat.

   

  Postup přípravy receptu

  Důkladně zpracujeme všechny ingredience a necháme odležet v chladu do příštího dne. Pokud nevydržíte, stačí nechat i 1hod.

  Potom si na vále rozválíme placku silnou asi 2-3mm a vykrájíme tvary, které klademe na pomoučený plech, nebo na plech s pečícím papírem.

  Pečeme při 200C/7-10min, potíráme rozšlehaným vejcem.

   

  Měkké medové perníčky III


  Suroviny na těsto

  50 g másla

  650 g hladké mouky

  6-7  lžic mléka 

  250 g moučkového cukru

  4 ks žloutků

  150 g medu

  2 lžičky perníkové koření

  2 lžičky jedlé sody

  1 žloutek na potření těsta

   

  Poleva

  170 g moučkového cukru

  1 bílek

  pár kapek citrónové šťávy

   

  Postup přípravy receptu

  Do mísy dáme mouku, cukr, sodu, a perníkové koření. Vše promícháme, přidáme máslo, žloutky, med a mléko a vypracujeme těsto. Nemusíme ho dávat do chladna rozležet, můžeme ho hned vyválet na asi 0,5 cm tlustý plát a vykrajovat nejrůznější tvary. Pečeme na 170 °C asi 10 minut.

  Upečené perníčky hned potřeme žloutkem. Zdobíme bílkovou polevou.

  Perníčky se dají konzumovat hned po upečení, aniž by se musely nechat 14 dní rozležet.

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz