Vzkazy

 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
 • Symbolika svíček na adventním věnci

  První svíčka, kterou zapalujeme první adventní neděli je svíčkou naděje a očekávání. Často se také nazývá svíčkou proroků, kdy Izaiáš předpověděl narození Ježíše Krista.

   

  Druhá svíčka se zapaluje na bronzovou neděli. Bývá dle některých tradic označována jako svíčka betlémská, má být symbolem jesliček a je považována za svíčku lásky.

   

  Třetí svíčka na adventním věnci je jediná v jiné barvě, a to v růžové. Představuje radost a často je pojmenována jako svíčka pastýřská

   

  Čtvrtá svíčka se nazývá jako svíčka andělská a je představitelkou pokoje a míru.

   

  Pátá svíčka (u věnců s pěti svícemi) se zapaluje na Štědrý den, kdy slunce zapadne a je v bílé barvě. Symbolizuje samotného Krista.

   
 • Adventní věnec zdraví hosty

  Advent správně začíná čtvrtou neděli před Vánocemi, každý rok je tak datum jiné.

   

  Je to období plné očekávání a těšení. Věřící se těší na příchod Spasitele a ostatní na nejpříjemnější svátky v roce.

   

  Katolická církev, z jejíhož repertoáru advent pochází, mu dala základní motto i barvu. Původní barvou adventu je fialová, podle barvy kněžského roucha. Fialová však bývala v minulosti velkou vzácností, a tak ji v domácím prostředí nahradila všudypřítomná, lehce dostupná červená.

   

  Pro adventní týdny křesťané doporučují pmírný půst, protože střídmost v jídle bystří rozjímání. Také touto tradicí se ateisté mohou inspirovat: k duhu půjde zejména těm, jimž Vánoce přinášejí mnoho neodolatelných gurmánských pokušení.

   
Dnes má svátek Blanka Zítra má svátek Svatoslav

Ondřej Halama, frontman skupiny Pranic, jež bude 7. prosince hostem Notování

Jejej, to už je dlouho, co nebylo Notování... No, vždyť ono zase už tento čtvrtek bude! Takže rychle a se zpěvy k výsledkům minulého kola a potom pár slov o tom, co uvidíte v Music City Pointu 7. prosince.

Návrat do 2. listopadu, tedy informaci o pořadí účastníků 3. základního kola XV. ročníku Notování začneme od posledního, šestého místa. Obsadila ho, s dvaceti diváckými body za písničky + 1 preferenčním hlasem chomutovsko-pražská skupina DOTrio a její zajímavý městský folk. Páté místo přiřkli diváci svými 23 body + 1 preferencí pražsko-dobříšskému The Travelling Twisted Triu, které jsem už slyšel podat lepší výkony. Inu, ne každý den kvete kvítí… Brněnská skupina Kupodivu velmi dobře zahrála svůj velmi najazzlý folk. Její výkon, mám ten pocit, diváci 24 body + 3 preferenčními hlasy, tedy 4. místem, poněkud nedocenili...

 

Ze 3. místa vám svoji písničku zpívá Blondýna – Eva Suková, rakovnická písničkářka, která startovala jako náhradnice na poslední chvíli. Její zdánlivě naivní, výrazně ženské písně (mohu-li tak její více méně komický žánr charakterizovat) nadchly podstatnou část diváků, kteří radost z jejích písniček vyjádřili 30 body za písničky + 4 preferenčními hlasy.

 

Mládí, temperament, krása a radost z muziky jsou devizami jablonecké juniorské kapely Nautica. Tentokrát byl ale výkon kapely poznamenán soubojem s podzimním zánětem moribundu, který sestry Bělíkovy vybojovaly velmi krátce před cestou do Prahy. K úspěšnému 2. místu, tj. 40 bodům + 8 preferencím, hodně přispěl Honza Krajník ze severočeské Mandragory, jinak guru této mladičké kapely, který s ní s velkou radostí vystoupil jako host.

 

Bezkonkurenční hvězdou soutěžní části večera byl ale další Brňan toho večera, konzervatoří vzdělaný violoncellista, písničkář Pavel Čadek, mladý muž nevšedního postřehu a daru dokonalé práce s mateřským jazykem, jak napovídá ukázková písnička, nad tímto odstavcem. Diváci mu 63 body + 4 preferencemi přiklepli 1. místo a jako bonus získal pozvání, aby si zahrál, právě teď a tam, spolu v tom kole hostujícím Tamaralem. Tato skupina, už deset let nejisté lokace i počtu členů, do Notování delegovala Míšu Královou a Petra Sedláčka, kteří spolu s Pavlem Čadkem odvedli v závěru večera skvělý kus muzikantské práce.

 

Písničkářské krédo Pavla Čadka, které přebíráme z jeho facebooku.

 4. základní kolo jubilejního XV. ročníku Notování se roztočí, jak bylo již řečeno, ve čtvrtek 7. prosince 2017 v Music City Pointu, v Ocelářské ul. č. 39 v Praze 9. V programu, který startuje v 19:30 budou soutěžit tři písničkáři a tři kapely. Premiéru v Notování z nich bude mít pouze jeden – Ondra Fixmer ze Stříbrné Skalice. Oproti tomu Pavla Kohna z Ostravy a Viléma Roubíčka z Prahy s jeho (stále fiktivní?) formací Phistones jsme v dřívějších ročnících Notování již viděli. Mezi kapelami je absolutním nováčkem českobudějovická formace McBerds a vlastně i pro liberecké  Větrno je vystoupení na Notování premiérou, byť byli přihlášeni již loni. Tenkrát jí ale v účasti zabránil kapelníkův vážný úraz… Třetí kapela, Lážo Plážo z Lysé nad Labem,co do počtu svých účastí patřící k rodinnému stříbru Notování, do tohoto ročníku původně nechtěla. Nakonec se ale přihlásila jako náhradnice, kdybychom potřebovali. A my potřebujeme, protože opět jedna z původně přihlášených kapel odstoupila.

Hosty jubilejního ročníku tvoří povětšinou kapely ze starší historie soutěže. Když skupina Pranic soutěžila ve III. a IV. ročníku (2005 až 2007), byli všichni její členové z Turnova. Dnes je odtamtud pouze autor repertoáru, zpěvák, kytarista, houslista atd. kapelník Ondřej Halama, jinak se celé obsazení vyměnilo. A díky tomu je členem skupiny i Petr Babec, od založení až dosud polovina dua Hořký kafe, které u nás soutěžilo ve IV. ročníku (2006/2007). Zaměření kapely Pranic se od časů, kdy u nás soutěžila, pranic nezměnilo a my je pozvali právě na prosinec s jistotou, že do programu vnesou kousek adventní nálady.

Loučím se s vámi tentokrát s přáním pohodového Mikuláše a s nadějí, že krásné Vánoce a šťastný Nový rok si 7. prosince popřejeme v Music City Pointu osobně.

 

Celkem 15 písní ode všech vystupujících 3. kola Notování je na https://www.youtube.com/playlist?list=PLgnQi028ssxlwZEEsvJZek7u3I1Fjhfrc

Více informací o Notování najdete na http://www.notovani.cz
a na https://www.facebook.com/groups/130783622398/.

 

Foto týdne

Železná neděle zahájila

28. listopadu letošní advent

 

Jste náš host číslo

7625192

Melanž

 • Tři recepty na perníčky, které jsou hned měkké

  Měkké medové perníčky I

   

  Suroviny na těsto

  400 g hladké mouky,

  2 vejce,

  1 lžička jedlé sody,

  2 lžičky perníkového koření,

  140 g moučkového cukru,

  100 g Hery,

  2 lžíce medu

   

  Postup přípravy receptu

  Cukr utřeme se 2 vejci a změklým tukem na pečení, poté přidáme med a koření. Do této kašičky vmícháme mouku se sodou. Medu nedáváme víc, perníčky by byly tvrdé!

  Vypracujeme těsto a necháme 30 minut odpočinout v lednici.

  Těsto rozválíme na silnější plát a vykrajujeme libovolné tvary, které klademe na plech vyložený pečicím papírem.

  Medové perníčky pečeme ve vyhřáté troubě na 180 °C asi 8 minut.

  Měkké medové perníčky užijeme při každé příležitosti. Můžeme je péct o Vánocích, Velikonocích nebo takhle krásně zdobené třeba na Valentýna.

   

  Měkké medové perníčky II

   

  Suroviny na těsto:

  200 g máslo (může být i olej, nebo jiný tuk)

  900 g hladká mouka (dát napřed 800 g a postupně přidávat)

  4 ks vejce

  300 g moučkový cukr 250 g med teplý

  1 lžička jedlá soda

  1 balení koření do perníku

   

   Poleva:

   Rozmixujeme přesátý moučkový cukr s bílkem a přidávám šťávu s citronu. Hustota se musí vyzkoušet. Poleva by neměla ze lžičky stékat, jen mírně jakoby padat.

   

  Postup přípravy receptu

  Důkladně zpracujeme všechny ingredience a necháme odležet v chladu do příštího dne. Pokud nevydržíte, stačí nechat i 1hod.

  Potom si na vále rozválíme placku silnou asi 2-3mm a vykrájíme tvary, které klademe na pomoučený plech, nebo na plech s pečícím papírem.

  Pečeme při 200C/7-10min, potíráme rozšlehaným vejcem.

   

  Měkké medové perníčky III


  Suroviny na těsto

  50 g másla

  650 g hladké mouky

  6-7  lžic mléka 

  250 g moučkového cukru

  4 ks žloutků

  150 g medu

  2 lžičky perníkové koření

  2 lžičky jedlé sody

  1 žloutek na potření těsta

   

  Poleva

  170 g moučkového cukru

  1 bílek

  pár kapek citrónové šťávy

   

  Postup přípravy receptu

  Do mísy dáme mouku, cukr, sodu, a perníkové koření. Vše promícháme, přidáme máslo, žloutky, med a mléko a vypracujeme těsto. Nemusíme ho dávat do chladna rozležet, můžeme ho hned vyválet na asi 0,5 cm tlustý plát a vykrajovat nejrůznější tvary. Pečeme na 170 °C asi 10 minut.

  Upečené perníčky hned potřeme žloutkem. Zdobíme bílkovou polevou.

  Perníčky se dají konzumovat hned po upečení, aniž by se musely nechat 14 dní rozležet.

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz