Vzkazy

 • Tramping stále žije – důkazy v Jílovém u Prahy

  Jedna z expozic Regionálního muzea v Jílovém u Prahy činí místo neopakovatelným, unikátním. Nese název Tramping stále žije!, s podtitulkem …nejen v dolním Posázaví“. Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví a dolní Posázaví je jednou z  kolébek tohoto ryze českého romantického fenoménu. Není tudíž náhodou, že muzeum se tomuto společenskému jevu věnuje a stalo se tak zcela ojedinělým turistickým cílem. Návštěvníci tu nahlédnou do historie i současnosti např. na „verandě stylového srubu s vyhlídkou na Vltavu“, mohou zalistovat trampskými časopisy, nahlédnout do interiéru trampské chaty, či na interaktivní mapě objevovat polohu trampských osad po celém Česku. Muzeu se podařilo shromáždit autentické předměty z pozůstalostí např. po známém trampském bardu Tony Linhartovi (bývalý lídr kapely Pacifik), prvorepublikovém tuláku a spisovateli Gézovi Včeličkovi, autorovi trampských šlágrů Jarkovi Mottlovi, ale i množství osadních vlajek, pamětních „placek“, „camrátek“, fotografií, výstřižků z dobového tisku, úředních listin, sportovních trofejí ze soutěží na trampských osadách, atd.

  Celý článek...  
 • Babické písničky 2023

  Přijměte srdečné pozvání do restaurace v Babicích u Rosic, kde se v místním sále za účasti milých hostů v sobotu 1. dubna 2023 od 17,55 hodin uskuteční 53. ročník Babických písniček

  Celý článek...  
 • Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Kamarádi a kamarádky, přijďte v pátek 31. 3. 2023 na Musilku v Brně- Husovicích. Od 19 hodin si zde v podání mnoha hostů můžete poslechnout písně trampského barda v pořadu Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Celý článek...  
Dnes má svátek Vilém Zítra má svátek Maxmilián

Brno si každoročně připomíná dubnové narozeniny Wabiho Ryvoly vzpomínkovým večerem nazvaným podle jeho zřejmě nejslavnější písně Letokruhy. Konal se i letos v nádherném historickém sálu medlánecké Sýpky.

 

Jiří Vobora - Jordán

Jako vždy nás všechny uvítal Jordán z brněnských Rowers a zazněla znělka večera v rytmu swingu. V sále se zhasíná, Wabi se usmívá... Předvedla nám ji známá skupina s názvem PUVV, aneb Pódioví umělci ve výslužbě ve složení Sáva Slimák Klimeš, Lubas Krmníček a Pupa Chromeček. To celé pod Jordánovou taktovkou.

 

PUVV

Po nich nastoupila domácí trampská kapela Kati. Jejich repertoár je v tradičním brněnském soundu s prvky swingu. Již jsem o nich psala několikrát, tak je jenom představím: Martin Kuča (Stařka) – kytara, zpěv, Josef Hromada (Chosé) – kytara, zpěv, Jiří Pospíšil (Bimbo) – kontrabas, zpěv, Martin Boček (Skiner) – sólo kytara, zpěv, Dušan Leitgeb (Lobo) – Valcha. Zahájili písní o zlodějích koní a následovala spousta krásných dalších. Na Wabiho si vzpomněli mimo jiné jeho písničkou Barevný stíny. Rozloučili se s námi písni Jel cowboy širou stepí. Měli jako vždy velký úspěch.

 

Kati

Jako další se nám představili hosté z České Třebové, Trampské trio Carramba. Viděla jsem je poprvé právě tady před dvěma lety. Nejsou to ale žádní nováčkové, hraji už asi 20 let. Současna sestava:  Láďa Casey Kubišta – sólo kytara, zpěv, Petr Kolump Skalický – kytara, zpěv a Dana Dafne Straňáková – basa, zpěv.  Moc se tehdy líbili, proto je pořadatelé rádi pozvali znova. Jako první zazněla nádherná  Den zavírá svůj krám. Pochopitelné nám kromě své tvorby předvedli také několik ryvolovek,  jako Song abonenta Jihozápadní dráhy, který nám zazpívala Dana, Starou píseň, Bar u zlý Mařeny, atd.  Speciálně na tento večer se prý naučili Babí léto… Brněnské publikum překvapila stará píseň, kterou známe od Vavasatchů - Stádo, zazpívané tentokrát ale v rytmu rokenrolu.  Obecenstvo si vytleskalo ještě Žalmanův Ztracený ráj. Tam mi ale trochu chybělo to krásné povídání Za sedmi horami….

 

Trampské trio Carramba

Následovala delší přestávka, kdy se národ trampský pilné družil.  Po ni se na jevišti objevil jako zlaty hřeb večera legendární Vojta Kiďák Tomáško. Toho vám snad ani představovat nemusím. Jak Jordán prohlásil, muž malé postavy, ale s velkým hlasem, Publikum si získal okamžitě svou písní Oči mam opilý Moravou…. Následovala spousta dalších, smutných i veselých, v paměti mi utkvěla ta o krásné cikánce Arance s devíti drsnými bratry. Nejenom že krásně hrál a zpíval, ale jeho vystoupeno bylo protkáno humornými historkami z jeho pohnutého života. Spoustu smíchu sklidilo také erotické tango Dneska je středa atd. Ta skoro hodinka jeho vystoupení uběhla jako voda. Pochopitelně i on musel přidávat. Jako poslední zazněla jedna z jeho nejznámějších - Toulavej...

 

Vojta Kiďák Tomáško

Na závěr večera se všichni ještě přítomní muzikanti shromáždili na podiu a společně s celým sálem si zazpívali titulní píseň večera Letokruhy. Wabi se na nás celý večer usmíval z portrétu nad jevištěm. Hlavně ty iniciály na něm by se jistě i samotnému Wabimu moc líbily…

 

Společné finále

 

 

Foto: Lilly Pavlak

 

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

8920354

Melanž

 • Klepač - malá retro vzpomínka z Ostravska

  Pamatujete ještě, jak na každém sidlišťu byly klepače?  To bylo, užasne zařizeni, na kerem se dalo blbnut cele dni. Klepač byl našim fejsbučkem aji mobilem dohromady. Jak bylo cosik třeba  komunykovat, šlo se na klepač. Kdo by tenkrat tušil, že za čtvrt stoleti  budu mět problem najit nejen klepač, ale dokonce aji jeho fotku!

  Kdo by to tušil, že barva na tych nadhernych kladinách  obsahovala  polychromovane bifenyly či jakesik jiné sajrajty… No a co? Koho zajimaly take cypoviny?  Však aj moja dřevěna postýlka, ve které sem jako maly synek v době ruske okupace chrapal, byla natřena barvu, kera obsahovala olovo. A jak se to fajně lizalo! Proto možna mam železne zdravi.

  Dom zme chodili včas, ani nevim, jak zme to zvladli. Kolemjduci vždycky oznamili spravny čas. Žadne mobily nebyly, takže co se dohodlo na klepaču, to muselo platit. Nebyl žadny fejsbuček, počitače, internet. Kdo se připozdil při hrani sofistykovanych her - třeba hazani nožem od frňaka tak, aby se zapichnul do země - byl ztraceny.

  Když  sem byl na zahradě, chlastal sem vodu z hadice. A když zme byli s  partyju u splavu na Opavici, chlastali zme vodu přimo a dupu utirali lopuchama s  kopřivu. Ale či by mě napadlo, že se najdu taci mamlasi, keři si budu  kupovat obyčejnu vodu schovanu do plastycke flašky plne  optymineralu?

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz