Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Roman Zítra má svátek Vavřinec

Brno si každoročně připomíná dubnové narozeniny Wabiho Ryvoly vzpomínkovým večerem nazvaným podle jeho zřejmě nejslavnější písně Letokruhy. Konal se i letos v nádherném historickém sálu medlánecké Sýpky.

 

Jiří Vobora - Jordán

Jako vždy nás všechny uvítal Jordán z brněnských Rowers a zazněla znělka večera v rytmu swingu. V sále se zhasíná, Wabi se usmívá... Předvedla nám ji známá skupina s názvem PUVV, aneb Pódioví umělci ve výslužbě ve složení Sáva Slimák Klimeš, Lubas Krmníček a Pupa Chromeček. To celé pod Jordánovou taktovkou.

 

PUVV

Po nich nastoupila domácí trampská kapela Kati. Jejich repertoár je v tradičním brněnském soundu s prvky swingu. Již jsem o nich psala několikrát, tak je jenom představím: Martin Kuča (Stařka) – kytara, zpěv, Josef Hromada (Chosé) – kytara, zpěv, Jiří Pospíšil (Bimbo) – kontrabas, zpěv, Martin Boček (Skiner) – sólo kytara, zpěv, Dušan Leitgeb (Lobo) – Valcha. Zahájili písní o zlodějích koní a následovala spousta krásných dalších. Na Wabiho si vzpomněli mimo jiné jeho písničkou Barevný stíny. Rozloučili se s námi písni Jel cowboy širou stepí. Měli jako vždy velký úspěch.

 

Kati

Jako další se nám představili hosté z České Třebové, Trampské trio Carramba. Viděla jsem je poprvé právě tady před dvěma lety. Nejsou to ale žádní nováčkové, hraji už asi 20 let. Současna sestava:  Láďa Casey Kubišta – sólo kytara, zpěv, Petr Kolump Skalický – kytara, zpěv a Dana Dafne Straňáková – basa, zpěv.  Moc se tehdy líbili, proto je pořadatelé rádi pozvali znova. Jako první zazněla nádherná  Den zavírá svůj krám. Pochopitelné nám kromě své tvorby předvedli také několik ryvolovek,  jako Song abonenta Jihozápadní dráhy, který nám zazpívala Dana, Starou píseň, Bar u zlý Mařeny, atd.  Speciálně na tento večer se prý naučili Babí léto… Brněnské publikum překvapila stará píseň, kterou známe od Vavasatchů - Stádo, zazpívané tentokrát ale v rytmu rokenrolu.  Obecenstvo si vytleskalo ještě Žalmanův Ztracený ráj. Tam mi ale trochu chybělo to krásné povídání Za sedmi horami….

 

Trampské trio Carramba

Následovala delší přestávka, kdy se národ trampský pilné družil.  Po ni se na jevišti objevil jako zlaty hřeb večera legendární Vojta Kiďák Tomáško. Toho vám snad ani představovat nemusím. Jak Jordán prohlásil, muž malé postavy, ale s velkým hlasem, Publikum si získal okamžitě svou písní Oči mam opilý Moravou…. Následovala spousta dalších, smutných i veselých, v paměti mi utkvěla ta o krásné cikánce Arance s devíti drsnými bratry. Nejenom že krásně hrál a zpíval, ale jeho vystoupeno bylo protkáno humornými historkami z jeho pohnutého života. Spoustu smíchu sklidilo také erotické tango Dneska je středa atd. Ta skoro hodinka jeho vystoupení uběhla jako voda. Pochopitelně i on musel přidávat. Jako poslední zazněla jedna z jeho nejznámějších - Toulavej...

 

Vojta Kiďák Tomáško

Na závěr večera se všichni ještě přítomní muzikanti shromáždili na podiu a společně s celým sálem si zazpívali titulní píseň večera Letokruhy. Wabi se na nás celý večer usmíval z portrétu nad jevištěm. Hlavně ty iniciály na něm by se jistě i samotnému Wabimu moc líbily…

 

Společné finále

 

 

Foto: Lilly Pavlak

 

 

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6550649

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz