Dnes má svátek Jonáš Zítra má svátek Václav

Brno si každoročně připomíná dubnové narozeniny Wabiho Ryvoly vzpomínkovým večerem nazvaným podle jeho zřejmě nejslavnější písně Letokruhy. Konal se i letos v nádherném historickém sálu medlánecké Sýpky.

 

Jiří Vobora - Jordán

Jako vždy nás všechny uvítal Jordán z brněnských Rowers a zazněla znělka večera v rytmu swingu. V sále se zhasíná, Wabi se usmívá... Předvedla nám ji známá skupina s názvem PUVV, aneb Pódioví umělci ve výslužbě ve složení Sáva Slimák Klimeš, Lubas Krmníček a Pupa Chromeček. To celé pod Jordánovou taktovkou.

 

PUVV

Po nich nastoupila domácí trampská kapela Kati. Jejich repertoár je v tradičním brněnském soundu s prvky swingu. Již jsem o nich psala několikrát, tak je jenom představím: Martin Kuča (Stařka) – kytara, zpěv, Josef Hromada (Chosé) – kytara, zpěv, Jiří Pospíšil (Bimbo) – kontrabas, zpěv, Martin Boček (Skiner) – sólo kytara, zpěv, Dušan Leitgeb (Lobo) – Valcha. Zahájili písní o zlodějích koní a následovala spousta krásných dalších. Na Wabiho si vzpomněli mimo jiné jeho písničkou Barevný stíny. Rozloučili se s námi písni Jel cowboy širou stepí. Měli jako vždy velký úspěch.

 

Kati

Jako další se nám představili hosté z České Třebové, Trampské trio Carramba. Viděla jsem je poprvé právě tady před dvěma lety. Nejsou to ale žádní nováčkové, hraji už asi 20 let. Současna sestava:  Láďa Casey Kubišta – sólo kytara, zpěv, Petr Kolump Skalický – kytara, zpěv a Dana Dafne Straňáková – basa, zpěv.  Moc se tehdy líbili, proto je pořadatelé rádi pozvali znova. Jako první zazněla nádherná  Den zavírá svůj krám. Pochopitelné nám kromě své tvorby předvedli také několik ryvolovek,  jako Song abonenta Jihozápadní dráhy, který nám zazpívala Dana, Starou píseň, Bar u zlý Mařeny, atd.  Speciálně na tento večer se prý naučili Babí léto… Brněnské publikum překvapila stará píseň, kterou známe od Vavasatchů - Stádo, zazpívané tentokrát ale v rytmu rokenrolu.  Obecenstvo si vytleskalo ještě Žalmanův Ztracený ráj. Tam mi ale trochu chybělo to krásné povídání Za sedmi horami….

 

Trampské trio Carramba

Následovala delší přestávka, kdy se národ trampský pilné družil.  Po ni se na jevišti objevil jako zlaty hřeb večera legendární Vojta Kiďák Tomáško. Toho vám snad ani představovat nemusím. Jak Jordán prohlásil, muž malé postavy, ale s velkým hlasem, Publikum si získal okamžitě svou písní Oči mam opilý Moravou…. Následovala spousta dalších, smutných i veselých, v paměti mi utkvěla ta o krásné cikánce Arance s devíti drsnými bratry. Nejenom že krásně hrál a zpíval, ale jeho vystoupeno bylo protkáno humornými historkami z jeho pohnutého života. Spoustu smíchu sklidilo také erotické tango Dneska je středa atd. Ta skoro hodinka jeho vystoupení uběhla jako voda. Pochopitelně i on musel přidávat. Jako poslední zazněla jedna z jeho nejznámějších - Toulavej...

 

Vojta Kiďák Tomáško

Na závěr večera se všichni ještě přítomní muzikanti shromáždili na podiu a společně s celým sálem si zazpívali titulní píseň večera Letokruhy. Wabi se na nás celý večer usmíval z portrétu nad jevištěm. Hlavně ty iniciály na něm by se jistě i samotnému Wabimu moc líbily…

 

Společné finále

 

 

Foto: Lilly Pavlak

 

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

9143330

Melanž

 • Rataje nad Sázavou, září 2023

  Vážení a milí příznivci kulturního dění v Ratajích nad Sázavou, v tuto deštivou noc vám všem píšu, že jste zváni na zcela nedeštivou vernisáž výběru kreslířů měsíčníku SORRY s podtitulkem PRavá Demokratická Legrace, tedy zkráceně... no však víte. Výstava lehce brutálního humoru vás jistě vyléčí z vašeho příslovečného a většině vrozeného "outlocitu".

  Celý článek...  
 • Lahodný šípkový likér

  Chcete letos své blízké potěšit vskutku originálním a chutným dárkem? Tak běžte k šípku a trhněte si tam! Získáte tak jednu z nejdůležitějších ingrediencí pro výrobu této tekuté nádhery. Nejenže šípkový likér krásně vypadá a je opravdu výborný, ale pomáhá i uvnitř. Šípek posiluje imunitu a pomáhá předcházet nachlazení, je bohatým zdrojem vitaminu C, silného antioxidantu karotenu, lykopenu a dalších vitaminů.

  Na cca 1 litr lahodného šípkového likéru, budete potřebovat:

  - 250 g čerstvých šípků
  - 800ml pálenky (slivovice, meruňka, hruškovice, vodky)
  - 100-150 g třtinového cukru
  - 100 ml vody
  - 2x hřebíček,
  - 1 celá skořice,
  - 1 badyán
  - jemné filtrovací plátno

  Šípky očistěte od stopky a okvětí. Přepulte je, nemusíte je zbavovat semínek tak, jako se to dělá třeba při výrobě džemu. Vsypte je do velké zavařovačky. Zalijte pálenkou a přidejte koření. Sklenici uzavřete a nechte při pokojové teplotě v temnu.

  Po 3 týdnech macerace směs přelijte přes plátýnko. Šípky vymačkejte a vyhoďte. Ponechte si čistý macerát.

  Mezitím si vyrobte sirup svařením cukru s vodou. Sirup přidejte k macerátu, ale až po jeho vychladnutí.

  Likér je hotový a díky alkoholu a cukru i dobře zakonzervovaný, pokud si ho necháte, vydrží roky a bude jen zrát k dokonalosti.

   
 • Nejsou ty ženy úžasné?

  Po 50 letech manželství jsem si jednou pozorně prohlédl svou manželku a řekl: ′′ Před 50 lety jsme měli malý byt, staré auto, spali jsme na gauči a koukali na starou černobílou televizi, ale každou noc jsem si lehl do jedné postele s krásnou 19 letou dívkou. Teď mám obrovský drahý dům, spoustu drahých aut, obrovskou postel v luxusní ložnici, širokoúhlou televizi, ale spím ve stejné posteli s 69 letou ženou. Začínám pomalu pochybovat o svém manželství.

   

  Moje žena je velmi chytrá žena. Neurazila se, ani nenadávala. Právě naopak. Navrhla mi, abych si našel 19 letou holku, a ona se pak už osobně postará o to, abych znovu žil v malém bytě, spal na proleželém gauči a sledoval černobílou televizi.

   

  No, nejsou ty ženy úžasné? Opravdu vědí, jak vyřešit všechny problémy svých manželů!"

  Robert De Niro

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz