Vzkazy

 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
 • Symbolika svíček na adventním věnci

  První svíčka, kterou zapalujeme první adventní neděli je svíčkou naděje a očekávání. Často se také nazývá svíčkou proroků, kdy Izaiáš předpověděl narození Ježíše Krista.

   

  Druhá svíčka se zapaluje na bronzovou neděli. Bývá dle některých tradic označována jako svíčka betlémská, má být symbolem jesliček a je považována za svíčku lásky.

   

  Třetí svíčka na adventním věnci je jediná v jiné barvě, a to v růžové. Představuje radost a často je pojmenována jako svíčka pastýřská

   

  Čtvrtá svíčka se nazývá jako svíčka andělská a je představitelkou pokoje a míru.

   

  Pátá svíčka (u věnců s pěti svícemi) se zapaluje na Štědrý den, kdy slunce zapadne a je v bílé barvě. Symbolizuje samotného Krista.

   
 • Adventní věnec zdraví hosty

  Advent správně začíná čtvrtou neděli před Vánocemi, každý rok je tak datum jiné.

   

  Je to období plné očekávání a těšení. Věřící se těší na příchod Spasitele a ostatní na nejpříjemnější svátky v roce.

   

  Katolická církev, z jejíhož repertoáru advent pochází, mu dala základní motto i barvu. Původní barvou adventu je fialová, podle barvy kněžského roucha. Fialová však bývala v minulosti velkou vzácností, a tak ji v domácím prostředí nahradila všudypřítomná, lehce dostupná červená.

   

  Pro adventní týdny křesťané doporučují pmírný půst, protože střídmost v jídle bystří rozjímání. Také touto tradicí se ateisté mohou inspirovat: k duhu půjde zejména těm, jimž Vánoce přinášejí mnoho neodolatelných gurmánských pokušení.

   
Dnes má svátek Blanka Zítra má svátek Svatoslav

Brno si každoročně připomíná dubnové narozeniny Wabiho Ryvoly vzpomínkovým večerem nazvaným podle jeho zřejmě nejslavnější písně Letokruhy. Konal se i letos v nádherném historickém sálu medlánecké Sýpky.

 

Jiří Vobora - Jordán

Jako vždy nás všechny uvítal Jordán z brněnských Rowers a zazněla znělka večera v rytmu swingu. V sále se zhasíná, Wabi se usmívá... Předvedla nám ji známá skupina s názvem PUVV, aneb Pódioví umělci ve výslužbě ve složení Sáva Slimák Klimeš, Lubas Krmníček a Pupa Chromeček. To celé pod Jordánovou taktovkou.

 

PUVV

Po nich nastoupila domácí trampská kapela Kati. Jejich repertoár je v tradičním brněnském soundu s prvky swingu. Již jsem o nich psala několikrát, tak je jenom představím: Martin Kuča (Stařka) – kytara, zpěv, Josef Hromada (Chosé) – kytara, zpěv, Jiří Pospíšil (Bimbo) – kontrabas, zpěv, Martin Boček (Skiner) – sólo kytara, zpěv, Dušan Leitgeb (Lobo) – Valcha. Zahájili písní o zlodějích koní a následovala spousta krásných dalších. Na Wabiho si vzpomněli mimo jiné jeho písničkou Barevný stíny. Rozloučili se s námi písni Jel cowboy širou stepí. Měli jako vždy velký úspěch.

 

Kati

Jako další se nám představili hosté z České Třebové, Trampské trio Carramba. Viděla jsem je poprvé právě tady před dvěma lety. Nejsou to ale žádní nováčkové, hraji už asi 20 let. Současna sestava:  Láďa Casey Kubišta – sólo kytara, zpěv, Petr Kolump Skalický – kytara, zpěv a Dana Dafne Straňáková – basa, zpěv.  Moc se tehdy líbili, proto je pořadatelé rádi pozvali znova. Jako první zazněla nádherná  Den zavírá svůj krám. Pochopitelné nám kromě své tvorby předvedli také několik ryvolovek,  jako Song abonenta Jihozápadní dráhy, který nám zazpívala Dana, Starou píseň, Bar u zlý Mařeny, atd.  Speciálně na tento večer se prý naučili Babí léto… Brněnské publikum překvapila stará píseň, kterou známe od Vavasatchů - Stádo, zazpívané tentokrát ale v rytmu rokenrolu.  Obecenstvo si vytleskalo ještě Žalmanův Ztracený ráj. Tam mi ale trochu chybělo to krásné povídání Za sedmi horami….

 

Trampské trio Carramba

Následovala delší přestávka, kdy se národ trampský pilné družil.  Po ni se na jevišti objevil jako zlaty hřeb večera legendární Vojta Kiďák Tomáško. Toho vám snad ani představovat nemusím. Jak Jordán prohlásil, muž malé postavy, ale s velkým hlasem, Publikum si získal okamžitě svou písní Oči mam opilý Moravou…. Následovala spousta dalších, smutných i veselých, v paměti mi utkvěla ta o krásné cikánce Arance s devíti drsnými bratry. Nejenom že krásně hrál a zpíval, ale jeho vystoupeno bylo protkáno humornými historkami z jeho pohnutého života. Spoustu smíchu sklidilo také erotické tango Dneska je středa atd. Ta skoro hodinka jeho vystoupení uběhla jako voda. Pochopitelně i on musel přidávat. Jako poslední zazněla jedna z jeho nejznámějších - Toulavej...

 

Vojta Kiďák Tomáško

Na závěr večera se všichni ještě přítomní muzikanti shromáždili na podiu a společně s celým sálem si zazpívali titulní píseň večera Letokruhy. Wabi se na nás celý večer usmíval z portrétu nad jevištěm. Hlavně ty iniciály na něm by se jistě i samotnému Wabimu moc líbily…

 

Společné finále

 

 

Foto: Lilly Pavlak

 

 

Foto týdne

Železná neděle zahájila

28. listopadu letošní advent

 

Jste náš host číslo

7625296

Melanž

 • Tři recepty na perníčky, které jsou hned měkké

  Měkké medové perníčky I

   

  Suroviny na těsto

  400 g hladké mouky,

  2 vejce,

  1 lžička jedlé sody,

  2 lžičky perníkového koření,

  140 g moučkového cukru,

  100 g Hery,

  2 lžíce medu

   

  Postup přípravy receptu

  Cukr utřeme se 2 vejci a změklým tukem na pečení, poté přidáme med a koření. Do této kašičky vmícháme mouku se sodou. Medu nedáváme víc, perníčky by byly tvrdé!

  Vypracujeme těsto a necháme 30 minut odpočinout v lednici.

  Těsto rozválíme na silnější plát a vykrajujeme libovolné tvary, které klademe na plech vyložený pečicím papírem.

  Medové perníčky pečeme ve vyhřáté troubě na 180 °C asi 8 minut.

  Měkké medové perníčky užijeme při každé příležitosti. Můžeme je péct o Vánocích, Velikonocích nebo takhle krásně zdobené třeba na Valentýna.

   

  Měkké medové perníčky II

   

  Suroviny na těsto:

  200 g máslo (může být i olej, nebo jiný tuk)

  900 g hladká mouka (dát napřed 800 g a postupně přidávat)

  4 ks vejce

  300 g moučkový cukr 250 g med teplý

  1 lžička jedlá soda

  1 balení koření do perníku

   

   Poleva:

   Rozmixujeme přesátý moučkový cukr s bílkem a přidávám šťávu s citronu. Hustota se musí vyzkoušet. Poleva by neměla ze lžičky stékat, jen mírně jakoby padat.

   

  Postup přípravy receptu

  Důkladně zpracujeme všechny ingredience a necháme odležet v chladu do příštího dne. Pokud nevydržíte, stačí nechat i 1hod.

  Potom si na vále rozválíme placku silnou asi 2-3mm a vykrájíme tvary, které klademe na pomoučený plech, nebo na plech s pečícím papírem.

  Pečeme při 200C/7-10min, potíráme rozšlehaným vejcem.

   

  Měkké medové perníčky III


  Suroviny na těsto

  50 g másla

  650 g hladké mouky

  6-7  lžic mléka 

  250 g moučkového cukru

  4 ks žloutků

  150 g medu

  2 lžičky perníkové koření

  2 lžičky jedlé sody

  1 žloutek na potření těsta

   

  Poleva

  170 g moučkového cukru

  1 bílek

  pár kapek citrónové šťávy

   

  Postup přípravy receptu

  Do mísy dáme mouku, cukr, sodu, a perníkové koření. Vše promícháme, přidáme máslo, žloutky, med a mléko a vypracujeme těsto. Nemusíme ho dávat do chladna rozležet, můžeme ho hned vyválet na asi 0,5 cm tlustý plát a vykrajovat nejrůznější tvary. Pečeme na 170 °C asi 10 minut.

  Upečené perníčky hned potřeme žloutkem. Zdobíme bílkovou polevou.

  Perníčky se dají konzumovat hned po upečení, aniž by se musely nechat 14 dní rozležet.

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz