Dnes má svátek Vratislav Zítra má svátek Julie


Královehradečtí Kantoři vznikli v roce 1970, sjezdili půl světa, získali spoustu ocenění, natočili za 42 let existence 11 alb ( z toho sedm cédéček, ta předchozí ještě byla elpíčka ) a čtyřikrát za tu dlouhou dobu vyměnili podstatnou část svého obsazení. Ačkoliv se to zdá k nevíře, v Malostranské Besedě, pražské Mekce této hudby, hráli naposledy v roce 1979… Takže již dvacet let klávesistka a kytaristka současných Kantorů Eva Černíková mohla usmívajícímu se publiku sdělit, že když jeden z otců zakladatelů Honza Filip hrál naposledy v Besedě, ona a také druhá žena v souboru flétnistka Martina Vejrová ještě chodily na základku…

Pódium v Besedě nepatří mezi největší, takže není divu, že se čtyři Kantoři k mikrofonům protahovali mezi spoustou všelijakých nástrojů, ale když začali, byl to zážitek a zároveň návštěva muzea hudebních nástrojů zároveň.

Úvodní „ Nedělní besedu“ začal Honza Filip s dudami, doprovázenými klávesy, kytarou, houslemi, píšťalou či flétnou, při následujícím irském reelu zazněla niněra, trumšajt a bubínky, brabantskou píseň „ Ať skřipky hrajou dál“ doprovázel famfrnoch, při němž si Miloš Panchártek namáčel prsty do hrníčku s vodou a při další skladbě si to vynahradil šestistrunnou kytarou.


Eva s trumšajtem, Honza s niněrou


Miloš s kytarou, Martina s historickou píšťalou s měchuřinou

Na řadu přišla skotská svatební, renesanční, kterou složil v roce 1520 Jindřich VIII., irská balada o lilii i asi nejznámější ukrajinská lidová. Z podia se řinulo do sálu tolik dobré nálady a energie, že za chvíli už člověk ani neregistroval, zda Martina hraje na jeden z nejstarších nástrojů – píšťalu s měchuřinou – nebo na moderní klarinet nebo na kterýkoliv další nástroj a že jich před sebou měla požehnaně.

Patří velký dík pražské skupině Sekvoj, které patřila druhá půlka koncertu, že Kantory přivedli do Prahy. Ukázalo se, že jako Malostranská Beseda má svoji historii a bylo by chybou na ni zapomínat, také mnohé kapely, které tu historii tvořily, stále žijí a tvoří a jsou obohacením našeho života. Například Kantoři.

Foto: www.kantori-folk.cz

Foto týdne

Jste náš host číslo

9305636

Melanž

  • Antihybrid v Ratajích nad Sázavou

    Přijměte srdečné pozvání na unikátní výstavu karikaturistů z celého světa nazvanou Antihybrid, jejíž vernisáž se koná v sobotu, 7. října v galerii Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou.

    Vstup je zdarma, navíc každý účastník dostane na přípitek skleničku bílého. 

    Výstava s názvem Antihybrid je kolekcí nejrůznějších pohledů karikaturistů z ces názvem Antihybrid lého světa na současnost. Soutěž vyhlásila a realizovala prešovská agentura PRERAG s podporou zemí V4. Vůdčí osobností této celosvětové akce je pan Peter Rázus z Prešova se svým kolektivem. Obesláni byli autoří doslova od Nového Zélandu po Kanadu a Aljašku proti směru otáčení zeměkoule.

    Celý článek...  
  • Lahodný šípkový likér

    Chcete letos své blízké potěšit vskutku originálním a chutným dárkem? Tak běžte k šípku a trhněte si tam! Získáte tak jednu z nejdůležitějších ingrediencí pro výrobu této tekuté nádhery. Nejenže šípkový likér krásně vypadá a je opravdu výborný, ale pomáhá i uvnitř. Šípek posiluje imunitu a pomáhá předcházet nachlazení, je bohatým zdrojem vitaminu C, silného antioxidantu karotenu, lykopenu a dalších vitaminů.

    Na cca 1 litr lahodného šípkového likéru, budete potřebovat:

    - 250 g čerstvých šípků
    - 800ml pálenky (slivovice, meruňka, hruškovice, vodky)
    - 100-150 g třtinového cukru
    - 100 ml vody
    - 2x hřebíček,
    - 1 celá skořice,
    - 1 badyán
    - jemné filtrovací plátno

    Šípky očistěte od stopky a okvětí. Přepulte je, nemusíte je zbavovat semínek tak, jako se to dělá třeba při výrobě džemu. Vsypte je do velké zavařovačky. Zalijte pálenkou a přidejte koření. Sklenici uzavřete a nechte při pokojové teplotě v temnu.

    Po 3 týdnech macerace směs přelijte přes plátýnko. Šípky vymačkejte a vyhoďte. Ponechte si čistý macerát.

    Mezitím si vyrobte sirup svařením cukru s vodou. Sirup přidejte k macerátu, ale až po jeho vychladnutí.

    Likér je hotový a díky alkoholu a cukru i dobře zakonzervovaný, pokud si ho necháte, vydrží roky a bude jen zrát k dokonalosti.

     
  • Nejsou ty ženy úžasné?

    Po 50 letech manželství jsem si jednou pozorně prohlédl svou manželku a řekl: ′′ Před 50 lety jsme měli malý byt, staré auto, spali jsme na gauči a koukali na starou černobílou televizi, ale každou noc jsem si lehl do jedné postele s krásnou 19 letou dívkou. Teď mám obrovský drahý dům, spoustu drahých aut, obrovskou postel v luxusní ložnici, širokoúhlou televizi, ale spím ve stejné posteli s 69 letou ženou. Začínám pomalu pochybovat o svém manželství.

     

    Moje žena je velmi chytrá žena. Neurazila se, ani nenadávala. Právě naopak. Navrhla mi, abych si našel 19 letou holku, a ona se pak už osobně postará o to, abych znovu žil v malém bytě, spal na proleželém gauči a sledoval černobílou televizi.

     

    No, nejsou ty ženy úžasné? Opravdu vědí, jak vyřešit všechny problémy svých manželů!"

    Robert De Niro

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz