Vzkazy

 • Silvestrovské zvyky ve světě

  Novoroční zvyky ve světě jsou různé, některé z nich i poměrně neznámé a kuriózní. Co tedy můžete očekávat na Silvestra a Nový rok v různých zemích světa?

   

  Španělsko

  Ve Španělsku patří k tradici o silvestrovské půlnoci sníst s každým úderem odbíjení věžních hodin jednu kuličku hroznového vína, což jim má přinést štěstí v následujícím roce. Španělé na Nový rok nosí červené spodní prádlo, což jim má dle tradice také přinést štěstí.

   

  Anglosaské země

  V anglosaských zemích je vhodné na Silvestra věnovat blízkým malý talisman pro štěstí: čtyřlístek, malou minci, marcipánové prasátko.

   

  Skotsko

  Ve Skotsku se Silvestr společně s Novým rokem oslavuje celé 4 dny. 31. prosince se vyráží společně do ulic a popíjí se skotská whisky. Celé oslavy se nesou ve festivalovém duchu.

   

  Irsko

  Irové klepou na Nový rok chlebem na dveře pro štěstí a zahnání zlých duchů.

   

  Rakousko

  Naši geografičtí sousedé mají ve zvyku lití olova a darování talismanů v podobě malých prasátek či jiných obdobných figurek z marcipánu či čokolády. Tradičně odpočítávání do Nového roku doprovází z televize a rádia Straussův valčík – Na krásném modrém Dunaji. Rakušané tak do nového roku doslova protančí.

   

   

  Řecko

  V Řecku se na Silvestra hrávají v domácnostech karetní hry.

   

  Itálie

  V Itálii věří, že do nového roku se má vkročit v červeném spodním prádle.  Pak vás čeká spokojený a šťastný nový rok. Proto je červené prádlo naprostou nezbytností, čehož velice rádi využívají obchodníci. Výlohy jsou plné rudých podprsenek, body, trenýrek, boxerek. V rudé barvě seženete opravdu cokoli. Vyzkoušejte rudé prádlo na Silvestra i vy. Minimálně tím partnera potěšíte (případně rozesmějete).

   

  Bulharsko

  Rituál zvaný kukeri se odehrává na Nový rok, Bulhaři vyhánějí zlé duchy, tancují ve strašidelných kostýmech a zahánějí tak temné bytosti i upíry. To jim má zajistit zdraví í úrodu v následujícím roce. Kostým tvoří dřevěná maska a kožešina se zvučnými zvonky.

   

  Rumunsko

  Mezi zvyky, které mají Rumunům přinést v následujícím roce štěstí, patří nošení jehněte v náručí. Kdo takové jehně pohladí, bude mít v novém roce štěstí. Za pohlazení je však nosiči (nejčastěji dítěti) nutné dát nějakou drobnost.

   

  Jihoafrická republika

  Přicházející nový rok se v J.A.R. slaví karnevalovou oslavou.

   

  Chile

  Na Silvestra se lidé v Chile scházejí na hřbitově, aby Nový rok a jeho příchod přivítali ve společnosti mrtvých příbuzných.

   

  Filipíny

  O Silvestru skáčou dospělí i děti do co nejvyšší výšky, což jim má zajistit úrodu, blahobyt zase zajišťují otevřená okna i dveře, rozsvícená světla a mince na parapetech. Z období španělského koloniálního partnerství se zachovala tradice pojídání dvanácti kuliček hroznového vína. Trs hroznového vína se také pro štěstí věší na dveře.

   
 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
Dnes má svátek Zdeněk Zítra má svátek Milena

Jedním z iniciátorů akce byli The Plastic People of the Universe

Čeští hudebníci se postavili na stranu vězněné skupiny Pussy Riot, jejich názorů a  jejich práva svobodně názor vyjádřit. Koncert s názvem "Už zase zavírají muzikanty", iniciovaný  skupinami Plastic People a Už jsme doma proběhl v pražské Lucerně Music baru.

České skupiny "The Plastic People of The Universe" a "Už jsme doma"  se rozhodly  uspořádat koncert na podporu uvězněných hudebnic. Obě skupiny nezapomněly, jak čelily v dobách totality perzekuci ze strany mocenských orgánů a nacházejí paralelu v nynějším soudním stíhání členek skupiy Pussy Riot.

Tři členky Pussy Riot - Naděžda Tolokonnikovová, Marija Aljochinová a Jekatěrina Samucevičová jsou obviněné z výtržnictví kvůli únorovému happeningu v centrálním moskevském kostele. Hrozí jim až sedm let vězení. Moskevský soud drží hudebnice stále ve vazbě.

Organizátoři koncertu usilují o propuštění a osvobození ruských hudebnic. Miroslav Wanek upřesňuje: "Nejkrásnějším výsledkem by bylo, kdyby je propustili co nejdříve a my mohli zorganizovat společný koncert buď v Moskvě nebo tady v Praze. Asi to tak brzo nebude,ale věřím, že jednou k tomu určitě dojde. Já jsem s nimi v přímém kontaktu a tato akce je velice posiluje, jako ostatně všechna ta nesmírná podpora z celého světa."

Pozvání na koncert přijala celá řada hudebních osobností. na benefičním koncertu vystoupily kromě organizátorů skupiny Vlasty Třešňáka, Čokovoko, Kopir Rozsywal Bestar, Echt! a pianista Filip Topol.

Filip Topol

Už jsme doma

Sami čeští hudebníci vyzvali své kolegy hudebníky na celém světě k následování. Umělecký vedoucí skupiny Už jsme doma Miroslav Wanek: "V minulém týdnu jsem obesílal také  kolegy v zahraničí a vyzval je k organizovanání podobných akcí. Něco se chystá v Knitting Factory v New Yorku, něco v San Franciscu, naše spřízněné kapely ve Francii již podobné akce organizují celý březen a ozvali se mi kapely z Nového Zélandu a z Japonska, že o té kauze vědí a že se pokusí také něco udělat".

Anglický dramatik Tom Stoppard, který je v úzkém přátelském kontaktu se skupinou Plastic People, zaslal pořadatelům podporu v následujícím znění:  "Je smutné, když velká silná země jedná jako malá a ustrašená. Svoboda znamená moci se svobodně vyjadřovat, kritizovat, postavit se na odpor, nebo nezanemná skoro nic. Stíhání skupiny "Pussy Riot" působí dojmem nostalgické touhy po samovládě". Tom Stoppard."

Organizátoři koncertu usilují o propuštění a osvobození ruských hudebnic. Miroslav Wanek upřesňuje:

"Nejkrásnějším výsledkem by bylo, kdyby je propustili co nejdříve a my mohli zorganizovat společný koncert buď v Moskvě nebo tady v Praze. Asi to tak brzo nebude,ale věřím, že jednou k tomu určitě dojde. Já jsem s nimi v přímém kontaktu a tato akce je velice posiluje, jako ostatně všechna ta nesmírná podpora z celého světa."

Zcela zaplněný Lucerna Music Bar vytvořil atmosféru muzikantské soudržnosti a tak naplnil představu organizátorů o opravdové podpoře zavřených muzikantek. Krátké přestávky pro přestavbu mezi jednotlivými skupinami byly vyplněny klipy a ukázkami z koncertu v moskevském chrámu, který byl násilně ukončen, spolu s písní o Putinovi, která opravdu nebyla oslavná. Během koncertu byly v předsálí umístěny podpisové archy petice za propuštění Pussy Riot.

 

Vlasta Třešňák se svojí skupinou

Čokovoko

PETICE ZA PROPUŠTĚNÍ ČLENEK SKUPINY PUSSY RIOT.

POTREFENÉ RUSKO KEJHÁ

Existuje indiánský kmen, který odsuzuje hněv. Jeho členové tento postoj dovedou často až do krajnosti, kdy se trestá ne ten, kdo něco provedl, ale ten, kdo se pak na něj rozzlobil.

V takzvaných civilizovaných zemích je bohužel hněv a zášť stále na denním pořádku.

Nedávno se několik dívek rozhodlo vyjádřit svou nespokojenost happeningem a v hlavním moskevském chrámu zazpívalo „punkovou modlitbu“ vyjadřující znechucení z propojení církve s vládou, patriarchálního uspořádání ruské společnosti a utlačování menšin, za což hrozí těmto mladým matkám odnětí svobody až na sedm let. Výtržnictví je paragraf srovnatelný se špatným parkováním, za které je absurdní inkasovat sedmileté vězení. Ptáme se, proč se vláda, která je přesvědčená o své bezúhonnosti, brání tak drasticky kritice svobodomyslných lidí i když vyjádřené poněkud vyhroceným způsobem. Cesta od moskevského speaker´s corner, kde může říct kdo chce co chce k několikaletému uvěznění pro toho, kdo se svobodně vyjádřil, se zdá být podezřele krátká.

Situace kolem této kauzy nápadně připomíná atmosféru v roce 1976 po koncertě v Bojanovicích. Tato oslava se stala až o měsíc později záminkou pro razantní vystoupení proti příznivcům undergroundu, kdy skončilo postupně ve vazbě devatenáct osob obviněných z výtržnictví. Stejně tak jako se členky Pussy riot označují za „zneužité žebračky“, byli i tito umělci v dezinformační kampani vykreslováni jako narkomani a příživníci. Stejně tak, jako teď, i tenkrát bylo některými umělci sepsáno Prohlášení, kde stálo: „Budou-li bez povšimnutí odsouzení mladí lidé s dlouhými vlasy za svou nekonvenční hudbu jako kriminální delikventi, pak o to snadněji mohou být zítra odsouzeni kteříkoliv jiní umělci za své romány, básně, eseje a obrazy…“

Mezitím uplynulo více než třicet let a my začínáme být svědky podobných přehmatů.

Stěny vězení jsou tenké a my skrze ně posíláme výraz naší solidarity s mladými lidmi, které se odvážili vyjádřit svůj názor, což už bohužel v dnešní době nebývá zvykem.


Za skupinu The Plastic People of the Universe

Eva Turnová, Vratislav Brabenec, Josef Janíček, Jiří Kabeš, Joe Karafiát, Jaroslav Kvasnička

http://www.facebook.com/Uzzasezavirajimuzikanty

Kopir Rozsywal Bestar

The Plastic People of the Universe

V předsálí byly petiční archy

Foto: František Heřman

Foto týdne

PF 2022

Jste náš host číslo

7756657

Melanž

 • Na novoroční kocovinu zkuste osvědčené bylinky

  Bolest hlavy, žaludek jako na vodě, zpomalené reakce a únava, to všechno jsou důsledky bujarých oslav, které bývají spojené s vítáním nového roku. Velmi účinné prostředky, které pomáhají odbourávat alkohol a mírnit nepříjemné projevy nadměrného popíjení neboli kocovinu najdeme v přírodní lékárně. Které byliny byste měli mít po ruce?

   

  Máta peprná

  Máta peprná (Menthae piperitae) je na kocovinu velmi účinná, proto je dobré mít tuhle voňavou rostlinu doma po ruce. Tyhle zelené lístečky dokážou působit na zrychlení metabolismu, tedy rychlejší odstranění alkoholu. Zároveň snižuje kyselost těla, která se alkoholem navyšuje. Mátový nálev zklidňuje žaludeční sliznice obzvláště efektivně, když ho osladíte medem.

   

  Ostropestřec mariánský

  Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) obsahuje vysoce účinný silymarin, která obnovuje jaterní tkáň. Po nadměrném pití alkoholu tělu uděláte dobře odvarem, tinkturou nebo olejem z ostropestřece mariánského. Aby se semena ostropestřce správně vylouhovala, musí se nejdříve rozdrtit: 1 lžičku semen přelijte 200 ml vroucí vody a nechte 10 – 20 minut vyluhovat, sceďte. Čaj se pije teplý po malých doušcích.

   

  Vrba bílá

  Vrba bílá (Salix alba) může také pomoci svým obsahem salicinu, vrbový odvar působí na tělo obdobně jako byste si dali šumivý acylpyrin. Nejlepší je když si odvar dáte ještě před tím, než jdete do postele, budete mít lepší ráno. Z kůry vrby bílé byla poprvé izolovaná kyselina salicylová.

   

  Petržel

  Petržel (Petroselinum) naťová i kořenová velmi účinně pomáhá s detoxikací těla. Nejlepší je připravit si petrželový vývar.  Stačí si vzít přibližně pět stonků  a povařit ve čtvrt litru vody. Nakonec  můžete přidat rozmělněný stroužek česneku. Dodáte tak tělu ztracené minerály, aby mohlo lépe pracovat na odbourávání alkoholu. Vývar z petržele je dobré si dát jako prevenci, než začnete pít, protože obsahuje vitamíny řady B, které tělu pomáhají s detoxikací.

   

  Rakytník řešetlákový

  Preventivně působí  odvar z plodů i listů rakytníku řešetlákového (Hippophae rhamnoides) hlavně díky vysokému obsahu vitaminů C a B i řady stopových prvků. Rakytník je totiž vitaminovou bombou, která tělo celkově posílí.

   

  Meduňka lékařská

  Meduňka lékařská (Melissa officinalis) zklidní rozbouřený žaludek i nervy. Stačí si z ní připravit klasický odvar. Chybu neuděláte, když si čaj přisladíte medem. Meduňka zpravidla také odstraňuje bolest hlavy. Použít se dá čerstvá i sušená bylina.

   

  Heřmánek pravý

  Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) působí na zklidnění žaludku nejlépe formou odvaru. Kdy jednu lžíci heřmánkových květů zalijete čtvrt litrem vody a necháte deset minut odstát, scedíte a popíjíte vlažné po doušcích. Účinky heřmánku umocníte, když přidáte lžičku medu. Heřmánek také pomůže, když vás začne pálit žáha z nadmíry pití (a jídla).

   

  Eleuterokok ostnitý

  Eleuterokok ostnitý  (Eleutherococcus senticosus) nebo také se mu říká černý kořen, je méně známou bylinkou na odbourání následků alkoholu. Dokáže tělo očistit do nežádoucích látek, má stimulační účinek na nervovou soustavu, celkově posiluje organismus, obsahuje řadu vitamínu a minerálů včetně vápníku, který ovlivňuje žaludeční šťávy. Užívá se ve formě tinktury.

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz