Dnes má svátek František Zítra má svátek Eliška

Jak ten čas letí si uvědomujeme například při takových příležitostech, jako jsou jubilea kapel, skupin a zpěváků. Například jako u oblíbené českobudějovické folkové skupiny Nezmaři, která slaví v tomto roce sice půlkulaté, ale už pětačtyřicáté jubileum své hudební existence. Tentokrát však na rozdíl od předchozích kulatých výročí nepodniknou s jubilejním koncertováním celoroční turné, ale věnovali ho ve druhé polovině května pouze domovským Českým Budějovicím. A jako hosté byli pozváni muzikanti a zpěvačky, kteří v průběhu let s Nezmary zažili kus jejich slávy.  

 Při vyslovení názvu Nezmaři se většině vybaví čtyřčlenná sestava této kapely, která v této podobě funguje už neuvěřitelných dvacet let. Stabilní nezmarské uskupení tvoří tedy Pavel Zajíc, Tonda Hlaváč, Pavel Jim Drengubák a Šárka Benetková. Jediný Pavel Zajíc ale stál u vzniku této hudební stálice, společně se Zdeňkem Hejkrlíkem, Zdeňkem Svobodou a Lubošem Hrdličkou, který zanechal svou stopu i v repertoáru skupiny v podobě stále hraných autorských písničkových evergreenů. Jen krátce poté přišel do kapely Tonda Hlaváč a následně také Pavel Jim Drengubák. V roce 1990 se na postu zpěvačky objevila Šárka Benetková, která vytrvala a zpívá s Nezmary dodnes. Kapelou ale prošla řada dalších známých zpěvaček jako třeba Pavlína Jíšová, Lenka Slabá , Yveta Kolářová nebo Monika Vodičková. A z muzikantů jmenujme alespoň Jardu Matějů, který také přispěl do archivu tehdejších autorských písniček.  

Repertoár Nezmarů tvoří především folk, ale také country.a trampská písnička, která celkem bez problémů zakotvila i v trampské komunitě. Pravdou ale je, že kapela občas lehce zabrousí také do jiného, možná i překvapivého žánrového šuplíčku. Značnou část nezmarského hudebního rejstříku ovšem zaujímá především vlastní autorská tvorba, ale řadu písniček jim darovali i renomovaní skladatelé a textaři, jako například Miki Ryvola, který s nimi v předchozích letech také jako host vystupoval. Skupina má svůj osobitý hudební projev, nezaměnitelný interpretační rukopis, postavený především na skvělých vokálech a báječně využitých akustických nástrojích. A asi není třeba ani zdůrazňovat originalitu a vtipnost slovního doprovodu včetně občasných drobných scének a nápadů při vystoupeních, které posluchači s povděkem oceňují.

Samozřejmě úspěšně zabodovali Nezmaři rovněž na Portě i později jako hosté, což jim vyneslo celostátní popularitu, kterou ještě pak podtrhlo udělení dvou Zlatých klíčů v kategorii folk a country. Kromě jiného jsou dlouholetými patrony již zaběhlého jihočeského vícežánrového festivalu Okolo Třeboně a jejich stopy bychom zaznamenali rovněž v celé řadě dalších kulturních akcí, a to nejen regionálního charakteru. Portrét Nezmarů dokresluje i pěkná řádka vydaných alb, nahrávky a pořady v rozhlase, ale i prezentace na televizních obrazovkách.

Sympatickým rysem této jihočeské skupiny zůstává ovšem i skutečnost, že se nebojí ani experimentovat. Vzpomeňme si na první jejich pódiové vystoupení s Jihočeskou filharmonií, které se doslova stalo hitem, a později byla tato forma realizována i s dalšími hudebními tělesy pro folk zcela netypickými.

Jsem si naprosto jistá, že to v této pohodě a oblibě dotáhnou až do kulaté padesátky – vždyť to je už za pouhých pět let – a čas přece tak letí...   

Nezmaři - Prázdniny v Telči - 2. srpna 1985

 Zleva Jarda Matějů, Tonda Hlaváč, Líba Maxová, Lenka Slabá, Pavel Zajíc, Pavel Jim Drengubák

Foto: FB Nezmaři a Jaroslav Petrů

 

                                                

Foto týdne

Jste náš host číslo

9158549

Melanž

 • Antihybrid v Ratajích nad Sázavou

  Přijměte srdečné pozvání na unikátní výstavu karikaturistů z celého světa nazvanou Antihybrid, jejíž vernisáž se koná v sobotu, 7. října v galerii Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou.

  Vstup je zdarma, navíc každý účastník dostane na přípitek skleničku bílého. 

  Výstava s názvem Antihybrid je kolekcí nejrůznějších pohledů karikaturistů z ces názvem Antihybrid lého světa na současnost. Soutěž vyhlásila a realizovala prešovská agentura PRERAG s podporou zemí V4. Vůdčí osobností této celosvětové akce je pan Peter Rázus z Prešova se svým kolektivem. Obesláni byli autoří doslova od Nového Zélandu po Kanadu a Aljašku proti směru otáčení zeměkoule.

  Celý článek...  
 • Lahodný šípkový likér

  Chcete letos své blízké potěšit vskutku originálním a chutným dárkem? Tak běžte k šípku a trhněte si tam! Získáte tak jednu z nejdůležitějších ingrediencí pro výrobu této tekuté nádhery. Nejenže šípkový likér krásně vypadá a je opravdu výborný, ale pomáhá i uvnitř. Šípek posiluje imunitu a pomáhá předcházet nachlazení, je bohatým zdrojem vitaminu C, silného antioxidantu karotenu, lykopenu a dalších vitaminů.

  Na cca 1 litr lahodného šípkového likéru, budete potřebovat:

  - 250 g čerstvých šípků
  - 800ml pálenky (slivovice, meruňka, hruškovice, vodky)
  - 100-150 g třtinového cukru
  - 100 ml vody
  - 2x hřebíček,
  - 1 celá skořice,
  - 1 badyán
  - jemné filtrovací plátno

  Šípky očistěte od stopky a okvětí. Přepulte je, nemusíte je zbavovat semínek tak, jako se to dělá třeba při výrobě džemu. Vsypte je do velké zavařovačky. Zalijte pálenkou a přidejte koření. Sklenici uzavřete a nechte při pokojové teplotě v temnu.

  Po 3 týdnech macerace směs přelijte přes plátýnko. Šípky vymačkejte a vyhoďte. Ponechte si čistý macerát.

  Mezitím si vyrobte sirup svařením cukru s vodou. Sirup přidejte k macerátu, ale až po jeho vychladnutí.

  Likér je hotový a díky alkoholu a cukru i dobře zakonzervovaný, pokud si ho necháte, vydrží roky a bude jen zrát k dokonalosti.

   
 • Nejsou ty ženy úžasné?

  Po 50 letech manželství jsem si jednou pozorně prohlédl svou manželku a řekl: ′′ Před 50 lety jsme měli malý byt, staré auto, spali jsme na gauči a koukali na starou černobílou televizi, ale každou noc jsem si lehl do jedné postele s krásnou 19 letou dívkou. Teď mám obrovský drahý dům, spoustu drahých aut, obrovskou postel v luxusní ložnici, širokoúhlou televizi, ale spím ve stejné posteli s 69 letou ženou. Začínám pomalu pochybovat o svém manželství.

   

  Moje žena je velmi chytrá žena. Neurazila se, ani nenadávala. Právě naopak. Navrhla mi, abych si našel 19 letou holku, a ona se pak už osobně postará o to, abych znovu žil v malém bytě, spal na proleželém gauči a sledoval černobílou televizi.

   

  No, nejsou ty ženy úžasné? Opravdu vědí, jak vyřešit všechny problémy svých manželů!"

  Robert De Niro

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz