Dnes má svátek František Zítra má svátek Eliška

Radka Fišarová

Všiml jsem si na YouTube takové šlapající písničky, kterou shodou okolností napsal člověk, jehož léta znám. Jerry Vecka zvaný Pupál, v literární tvorbě používající v poslední době pseudonym Colorado Jerry. Je z amerického Colorada, předtím ovšem z Brna, ale to je už dlouho, skoro padesát let. Tak jsem Jerrymu Pupálovi napsal, a on ten příběh napsal nám.(ň)

„Znal jsem jediného kováře mezi trampskou čeledí. Vlastně se skromně nazýval kovářem uměleckým. Viděl jsem na vlastní oči bránu, kterou vykoval a zhotovil u vjezdu do bývalého majetku kamaráda Pekáče. Práce vzorná, kterou jsem ocenil. Ten umělecký kovář byl znám pod jménem Lampa. Kytarový a pěvecký nezmar, který vydržel hrát a zpívat hodiny. Viděl jsem video, v kterém neměl vůbec čas pozvednout sklenici, natož si dát zasloužené loknutí zlatistého moku. To se dá opravdu ověřit, když si pustíš Rudiho DVD ze IV. světového potlachu v Coloradu.

 

Luboš Dvořák - Lampa (s kytarou)     Foto Zdeněk Mičík

Vzal jsem to zdlouhavě. Tady vznikla moje píseň Kovářské blues. Na počest zemřelého kamaráda Luboše Dvořáka zvaného Lampa z kanadského Vancouveru, předtím ovšem z Brna. Spolu jsme tu písničku hráli na potlachu TPHB Calgary. A spolu jsme ji i zanotovali. Potom jsme spolu hráli u Pekáče, ale tam s námi nebyla proslulá Ella Fitzgerald. Ella, která nesměla chybět, když zadul na kornet Okl Satchmo.

Až jednou jsem ji objevil. Představil mně ji šerif osady Dálava z Chicaga zvaný Edák. Byl spolu s ní i s kamarádem na potlachu S.T.O. Colorado. Tam se nám předvedla Ella, vlastně Radka Fišarová. Nejen, že vyhrála první cenu v soutěži jednotlivců s písní Šilhavý mariňák od Ády Vodrážky, ale měla podstatné úspěchy i v Praze jako představitelka titulní role slavného muzikálu Evita.

Měl jsem kontakty se studiem v Denveru. Kvalitnějším, než moje studio Whispering Pines v Conifer. A tam jsme nahráli nejen její sólo v Kovářském blues, ale i v dalších písních jako Každému a v polce Old Boys Brno.  V session se nám představil skvělý saxofonista, který hrál na alt, tenor a baryton saxofon. V písni Každému zapískal skvěle na flétnu. Nafotil jsem několik záběrů z našich potulek po Coloradu a Wyomingu. Nic moc, ale než je vymažu, tak jsem je použil v programu YouTube. I s mou hudbou a s mým textem.

Některé hudební záběry vznikly ve studiu Largo /studio AB, kde hráli kluci z EKG-M, Praha. Písně Hobo a Starý hobo. Zpíval P. Kukla a M. Ekl. Dík patří šéfovi Z. Klementovi za pochopení.

Pupál alias Colorado Jerry.

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

9158701

Melanž

 • Antihybrid v Ratajích nad Sázavou

  Přijměte srdečné pozvání na unikátní výstavu karikaturistů z celého světa nazvanou Antihybrid, jejíž vernisáž se koná v sobotu, 7. října v galerii Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou.

  Vstup je zdarma, navíc každý účastník dostane na přípitek skleničku bílého. 

  Výstava s názvem Antihybrid je kolekcí nejrůznějších pohledů karikaturistů z ces názvem Antihybrid lého světa na současnost. Soutěž vyhlásila a realizovala prešovská agentura PRERAG s podporou zemí V4. Vůdčí osobností této celosvětové akce je pan Peter Rázus z Prešova se svým kolektivem. Obesláni byli autoří doslova od Nového Zélandu po Kanadu a Aljašku proti směru otáčení zeměkoule.

  Celý článek...  
 • Lahodný šípkový likér

  Chcete letos své blízké potěšit vskutku originálním a chutným dárkem? Tak běžte k šípku a trhněte si tam! Získáte tak jednu z nejdůležitějších ingrediencí pro výrobu této tekuté nádhery. Nejenže šípkový likér krásně vypadá a je opravdu výborný, ale pomáhá i uvnitř. Šípek posiluje imunitu a pomáhá předcházet nachlazení, je bohatým zdrojem vitaminu C, silného antioxidantu karotenu, lykopenu a dalších vitaminů.

  Na cca 1 litr lahodného šípkového likéru, budete potřebovat:

  - 250 g čerstvých šípků
  - 800ml pálenky (slivovice, meruňka, hruškovice, vodky)
  - 100-150 g třtinového cukru
  - 100 ml vody
  - 2x hřebíček,
  - 1 celá skořice,
  - 1 badyán
  - jemné filtrovací plátno

  Šípky očistěte od stopky a okvětí. Přepulte je, nemusíte je zbavovat semínek tak, jako se to dělá třeba při výrobě džemu. Vsypte je do velké zavařovačky. Zalijte pálenkou a přidejte koření. Sklenici uzavřete a nechte při pokojové teplotě v temnu.

  Po 3 týdnech macerace směs přelijte přes plátýnko. Šípky vymačkejte a vyhoďte. Ponechte si čistý macerát.

  Mezitím si vyrobte sirup svařením cukru s vodou. Sirup přidejte k macerátu, ale až po jeho vychladnutí.

  Likér je hotový a díky alkoholu a cukru i dobře zakonzervovaný, pokud si ho necháte, vydrží roky a bude jen zrát k dokonalosti.

   
 • Nejsou ty ženy úžasné?

  Po 50 letech manželství jsem si jednou pozorně prohlédl svou manželku a řekl: ′′ Před 50 lety jsme měli malý byt, staré auto, spali jsme na gauči a koukali na starou černobílou televizi, ale každou noc jsem si lehl do jedné postele s krásnou 19 letou dívkou. Teď mám obrovský drahý dům, spoustu drahých aut, obrovskou postel v luxusní ložnici, širokoúhlou televizi, ale spím ve stejné posteli s 69 letou ženou. Začínám pomalu pochybovat o svém manželství.

   

  Moje žena je velmi chytrá žena. Neurazila se, ani nenadávala. Právě naopak. Navrhla mi, abych si našel 19 letou holku, a ona se pak už osobně postará o to, abych znovu žil v malém bytě, spal na proleželém gauči a sledoval černobílou televizi.

   

  No, nejsou ty ženy úžasné? Opravdu vědí, jak vyřešit všechny problémy svých manželů!"

  Robert De Niro

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz