Dnes má svátek Jonáš Zítra má svátek Václav

Monogram, jedna z přednich evropských bluegrassových kapel, právě slaví své neuvěřitelné pětadvacetiny. Založila ji v Praze v roce 1991 trojice mladičkých muzikantů - bratři Jahodové, Jarda hrajicí na banjo, Zdeněk na mandolínu, a kytarista a hlavni zpěvák Jakub Racek. V kapele se během těch let vystřídalo několik basistů.

S Monogramem jsem se poprvé setkala v roce 1992 na severočeském festivalu Holanský kapr. Uchvátili mne svým mladým, dravým talentem. Již tehdy jsem tušila, že mají na to, aby udělali díru do světa. Rozhodla jsem se jim pomáhat na jejich další cestě. Již za dva roky jsem je pozvala do Švýcarska na Bluegrass Family festival, kde si okamžitě  získali místní publikum. Tehdy s nimi na basu hrál sedmnáctiletý Pavel Peroutka (nyní Spirituál kvintet, Malina Brothers, atd). Hodně se o nich pak povídalo a rok na to si zahráli opět s obrovským uspěchem na na dalším festivalu u švýcarského Thunského jezera.

 

1992 Monogram na severočeském festivalu Holanský kapr 

 

 Monogram v Thunu 1995

Vždy jsem snila o tom, že budu mit čtyři syny a založim s nimi svou vlastní bluegrassovou skupinu. Bohužel mám jenom dva a ti nejsou moc muzikálníi…Abych si splnila svůj sen, “adoptovala” jsem si zakrátko tuto už hotovou kapelu.

 

Thun 1995 - Monogram a Modrotisk

Záhy začal Monogram slavit uspěchy jak na domáci, tak i zahraniční scéně. V roce 1998 se rozhodla americká SPBGMA uspořádat svůj první Evropský festival ve Vidni. Součástí festivalu byla soutěž o nejlepší evropskou kapelu a hráče na bluegrassové instrumenty. Vyhrála to tehdy slovensko-česká skupina Fragment. Monogram si ale jako jediný odnesl ceny hned tři. Jako kapela se umístili na třetím místě, Jakub Racek se stal kytaristou roku a Zděnek Jahoda dostal titul mandolínista roku 1998. Ve stejném roce byli vybraní i na IBMA festival do amerického Louisville ve státě Kentucky, bohužel jenom jako náhradníci. Měli ale smůlu, ten rok žádná kapela neodřekla.

V roce 2000 a 2001 vyhráli v anketě České bluegrassové asociace titul Instrumentální skupina roku. Umístili se tak před dosud kralujíící Druhou Trávou. Jarda Jahoda se zařadil mezi špickové světové banjisty, když se o něm psalo a jeho tablatury byly otistěny v prestižním americkém časopise Banjo Newsletter v roce 2000. Můžeme si ho poslechnout mezi jinými špičkovými banjisty na cédečku Banjo Influences World’s Banjo Tour 1998, které vyšlo ve Francii. Od té doby se jejich ocenění pomalu ani nedají spočítat....

 

Nashville 2011

Americkému publiku se Monogram představil v roce 2005 na festivale mezinárodní bluegrassove asociace IBMA v Louisville, Kentucky. Od té doby je zná a má rád celý bluegrassový svět. V roce 2008 získali titul Evropská bluegrassová kapela roku na mezinárodním festivalu ve francouzkém La Roche-sur-Foron. Mimochodem,jejich videoklip k předposlednímu cédečku Hit The Road se stal Hudebnim videem měsice listopadu 2010 až v daleké Brazilii.

V roce 2011 odletěli do USA znovu, tentokrát na předváděčku  IBMA Showcase –a jako vždy měli obrovský uspěch. Americké publikum na ně nezapomělo a znovu si je zamilovalo. V Evropě i doma se již dávno stali ozdobou mnoha festivalů...Mají je rádi jak v Britanii, tak Německu, Švýcarsku, Dánsku, Holandsku, Norsku , Švédsku, Italii, Irsku či Francii.

 

Nashville 2011

Virtuozně ovládají své instrumenty. Občas také doprovázeli či provázejí na evropských šnůrach americké umělce, jako Tony Trischka, Peter Rowan, Bill Keith, Chris Jones, Slavek Hanzlík, Charlie Mc Coy atd. Spolupracují a v součastnosti hrají s Petrem Bende, Robertem Křestanem a Druhou trávou. V minulosti také s Pavlem Bobkem. Pepu Malinu znáte také ze skupiny Malina Brothers.

 

Bluegrass Inn na Broadway v Nashville

Kromě Monogramu jejich členove hráli i hrají s dalšími špickovýi kapelami, jako třeba rakouskou skupinou Nugget, se kterým Jarda a Jakub několikrát navštívili Spojené Státy. Zdeněk  si zahrál v roce 2000 dokonce v Nashvillské Grand Ole Opry se slovenskou kapelou Fragment.

V roce 2012 kapelu opustil jeden ze zakládajicich členů a tvůrce větší části jejich repertoáru Jakub Racek. To bylo smutku mezi jejich fanoušky... Na nějaký čas se kapela odmlčela, aby jako Fénix z popela povstala v roce 2013 s dvěma mladými novými členy. První z nich je mladý talentovaný zpěvák, kytarista, a písničkář Jindra Vinkler, který po Jakubovi Rackovi převzal odpovědnost za většinu nového repertoáru. Tím druhým je houslový virtuoz Pepa Malina, nejmladší ze tří vyjímečně nadaných bratrů Malinů. V této nové sestavě - nesmím zapomenout na jejich basistu Pavla Lžičaře, který s nimi od roku 2001 stabilně hraje a stal se jejich hlavním speakrem - natočili posledni, v pořadí již páté aktuální album Take it Easy. S ním znovu získali titul Evropská bluegrassová kapela roku 2015 na festivalu EWOB v Nizozemí. Součástí této ceny bylo pozváni na letošní obrovský ROMP festival, který pořádá v červnu Bluegrassové museum v Owensboro, Kentucky.

Leč události se vyvinuly velmi podobně  jako když  v roce 1991 dostali pozvání  Poutníci, aby si vyzvedli od SPBGMA cenu za nejlepší  neamerickou bluegrassovou nahrávku roku. Tehdy jim Americké vyslanectví zrušilo víza, když zjistili, že jsou profesionálni kapela. Monogram sice v pořádku odletěli do Chicaga, ale tamní immigračni uřad je se stejným odůvodněním poslal okamžite zpět do Evropy. Je vidět že situace se ani za 25 let nemění...

Je něco prohnilého ve Státech Amerických....Mají asi strach, aby bluegrassová kapela, která tam jede na pár dní si zahrát na festival bez honoráře, jim zničí ekonomiku ? Na obálce alba  Take it Easy  je fotka, jak se dohadují na letišti nad rozbitou kytarou.  Že by snad ta fotka imigračního uřednika rozčilila ? Celý ten příběh si můžete prečíst v internetovém časopisu http://bluegrasstoday.com/monogram-there-and-back-again/.

 


Monogram - Pepa Malina, Zdeněk Jahoda, Jindra Vinkler, Pavel Lžičař, Jarda Jahoda

Bratry Jahodovy začal učit hrát na kytary tatínek, když Jardovi bylo asi 14 a Zdeňkovi11 let.V osmnácti Jarda slyšel Earla Scruggse a zamiloval se do banja,  Zdeněk přešel na mandolinu. Zakrátko se setkali s Jakubem Rackem a založili kapelu. Zdeněk Jahoda se poprvé stal mandolinistou roku již v sedmnácti letech. Hrával tehdy mimo jine také v legendární skupine Blanket. Řadu let je vyhledávaným studiovým hráčem. Jarda Jahoda byl několikrát nominován Bluegrassovou asociací na banjistu roku  a často je zván na natačeni různých hudebních hvězd. Současně hraje i v rakouskem Nuggetu. Složil také, stejně jako jeho bratr, několik výborných instrumentálek. Pavel Lžičar je absolvent pražské konzervatoře. S kapelou hraje stabilně od roku 2001 a můžeme ho slyšet také v Pražskem swingovém orchestru, Mafia Swing Trio, v Cimbálové muzice Moravského folklornim souboru, či kvartetu The Rythm Strings.  Multižánrový houslista Pepa Malina studoval na pražské konzervatoři Jaroslava Ježka a hraje s nesčetnými formacemi, jako Druhá Tráva, Věra Martinová,  Jimmy Bozeman a Lazy Pigs atd. Také vystupoval s Pavlem Bobkem a v současnosti se svými Malina Brothers. Nejmladší z nich, kytarista a zpěvák Jindra Vinkler, začínal v roce 2008 s kapelou Blue Gate.  Převzal písničkářské žezlo po Jakubu Rackovi  a na jejich nejnovějším cédečku Take it Easy je většina písní z jeho dílny.

 

La roche 2015 -  s cenou za nejlepší kapelu

 

Francie - festival v La Roche 2016

Jsou sice označováni jako bluegrassová kapela, ale pohybují se na hranicích žánrů akustické hudby. Za pětadvacet let svého trvaní se vypracovali k evropské špičce. Ted v listopadu je můžete slyšet na jejich narozeninové šnůře, tak si je nenechte ujít !

 

 

Foto: Lilly Pavlak

 

 

 

 

 

.

 

 

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

9143234

Melanž

 • Rataje nad Sázavou, září 2023

  Vážení a milí příznivci kulturního dění v Ratajích nad Sázavou, v tuto deštivou noc vám všem píšu, že jste zváni na zcela nedeštivou vernisáž výběru kreslířů měsíčníku SORRY s podtitulkem PRavá Demokratická Legrace, tedy zkráceně... no však víte. Výstava lehce brutálního humoru vás jistě vyléčí z vašeho příslovečného a většině vrozeného "outlocitu".

  Celý článek...  
 • Lahodný šípkový likér

  Chcete letos své blízké potěšit vskutku originálním a chutným dárkem? Tak běžte k šípku a trhněte si tam! Získáte tak jednu z nejdůležitějších ingrediencí pro výrobu této tekuté nádhery. Nejenže šípkový likér krásně vypadá a je opravdu výborný, ale pomáhá i uvnitř. Šípek posiluje imunitu a pomáhá předcházet nachlazení, je bohatým zdrojem vitaminu C, silného antioxidantu karotenu, lykopenu a dalších vitaminů.

  Na cca 1 litr lahodného šípkového likéru, budete potřebovat:

  - 250 g čerstvých šípků
  - 800ml pálenky (slivovice, meruňka, hruškovice, vodky)
  - 100-150 g třtinového cukru
  - 100 ml vody
  - 2x hřebíček,
  - 1 celá skořice,
  - 1 badyán
  - jemné filtrovací plátno

  Šípky očistěte od stopky a okvětí. Přepulte je, nemusíte je zbavovat semínek tak, jako se to dělá třeba při výrobě džemu. Vsypte je do velké zavařovačky. Zalijte pálenkou a přidejte koření. Sklenici uzavřete a nechte při pokojové teplotě v temnu.

  Po 3 týdnech macerace směs přelijte přes plátýnko. Šípky vymačkejte a vyhoďte. Ponechte si čistý macerát.

  Mezitím si vyrobte sirup svařením cukru s vodou. Sirup přidejte k macerátu, ale až po jeho vychladnutí.

  Likér je hotový a díky alkoholu a cukru i dobře zakonzervovaný, pokud si ho necháte, vydrží roky a bude jen zrát k dokonalosti.

   
 • Nejsou ty ženy úžasné?

  Po 50 letech manželství jsem si jednou pozorně prohlédl svou manželku a řekl: ′′ Před 50 lety jsme měli malý byt, staré auto, spali jsme na gauči a koukali na starou černobílou televizi, ale každou noc jsem si lehl do jedné postele s krásnou 19 letou dívkou. Teď mám obrovský drahý dům, spoustu drahých aut, obrovskou postel v luxusní ložnici, širokoúhlou televizi, ale spím ve stejné posteli s 69 letou ženou. Začínám pomalu pochybovat o svém manželství.

   

  Moje žena je velmi chytrá žena. Neurazila se, ani nenadávala. Právě naopak. Navrhla mi, abych si našel 19 letou holku, a ona se pak už osobně postará o to, abych znovu žil v malém bytě, spal na proleželém gauči a sledoval černobílou televizi.

   

  No, nejsou ty ženy úžasné? Opravdu vědí, jak vyřešit všechny problémy svých manželů!"

  Robert De Niro

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz