Dnes má svátek František Zítra má svátek Eliška

 Malina Brothers

Legendární americký banjista Tony Trischka si v minulých dnech při návštěvě České republiky zahrál s Druhou trávou i Malina Brothers. Ostatně s Lubošem Malinou i Robertem Křesťanem se znají už skoro třicet let. V roce 1988 absolvovali Poutníci na vrcholu slávy i výkonnosti, tehdy ještě s Malinou a Křesťanem, společné československé turné s americkou kapelou Skyline, jejímž členem byl Tony Trishka. Už tehdy známý Tony Trischka, možná v té době slavnější u nás než ve Státech. Tony byl jedním z představitelů newgrassu, který ve své době ovlivnil řadu špičkových českých kapel, Poutníky nevyjímaje.

Malinové i Druhá tráva na začátku srpna přivítají v Česku další legendární hvězdu – multiinstrumentalistu, hlavně ale hráče na foukací harmoniky Charlieho McCoye. Pětasedmdesátiletý Charles Roy McCoy měl svou první kapelu už patnácti letech. Stihl hrát s Elvisem Presleyem, Royem Orbisonem, ale i Bobem Dylanem, Ringo Starrem, Johnnym Cashem, Krisem Kristoffersonem… Nemějme z těch jmen příliš zamotanou hlavu – Charlie pravidelně vystupuje a natáčí i s Druhou trávou a Malina Brothers (nejnověji na albu Malina Brothers and Charlie McCoy). Jak zasvěcený čtenář ví, obě kapely spojuje jedna osoba – kapelník a rovněž multiinstrumentalista Luboš Malina.

 

Luboš Malina (Druhá tráva)

A jeho bratři Pavel (kytarista v původní sestavě Druhé trávy) a Pepa. Všichni jsou z Náchoda, I Pája Peroutka, úžasný bluegrassový kontrabasista a zpěvák. Není Malina, ale trochu tak vypadá. Možná všichni z Náchoda vypadají trochu jako Malina. Znají se od dějství a – jak říká Luboš – měli stejného učitele, Viktora Špráchala. Romantika s duší snad trampa, který si postavil srub na skále nad Metují.

 

Pavel Malina (Žalman a spol.)

 

Pepa Malina (Monogram)

 

Pavel Pája Peroutka (Spirituál kvintet)

A ještě jedno jméno je spojeno s tímto regionem. Miroslav Jaroš zvaný Skunk, jenž odešel před léty do německé emigrace a dnes žije někde u Karlsruhe. Do jisté doby neznámý autor dobrých písniček a textů k zámořským melodiím (např. Montgomery, Guantánamo aj.). Jeho písničky se dodnes hrají jako dílo neznámého autora. Zřejmě poprvé Skunka představilo veřejnosti album Wabiho Daňka, které připravil a produkoval právě Luboš Malina. Malina Brothers mají písničky pozapomenutého rodáka ve svém repertoáru, a dobře dělají. Je to krásný český mix s klasickými bluegrassovými standardy.

A sotva odletí Charlie McCoy, nasednou i Malina Brothers do letadla směr Spojené státy, V průběhu takřka měsíčního turné budou hrát zasvěcenému americkému publiku v hudebních klubech a na festivalech. Krajanům zahrají v Chicagu, Dallasu a Denveru. Domů se vracejí na konci září. Člověk by až řekl – jsou to The Malina Brothers.

www.malinabrothers.cz

 

 

The Malina Brothers. První manželka Donalda Trumpa Ivana Zelníčková původem ze Zlína, dodnes říká bývalému manželovi, možná příštímu prezidentovi Spojených států, také The Donald. 

Fotografie na festivalu Slunce ve Strážnici pořídil Vladimír B. Halm

        

    

Foto týdne

Jste náš host číslo

9158614

Melanž

 • Antihybrid v Ratajích nad Sázavou

  Přijměte srdečné pozvání na unikátní výstavu karikaturistů z celého světa nazvanou Antihybrid, jejíž vernisáž se koná v sobotu, 7. října v galerii Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou.

  Vstup je zdarma, navíc každý účastník dostane na přípitek skleničku bílého. 

  Výstava s názvem Antihybrid je kolekcí nejrůznějších pohledů karikaturistů z ces názvem Antihybrid lého světa na současnost. Soutěž vyhlásila a realizovala prešovská agentura PRERAG s podporou zemí V4. Vůdčí osobností této celosvětové akce je pan Peter Rázus z Prešova se svým kolektivem. Obesláni byli autoří doslova od Nového Zélandu po Kanadu a Aljašku proti směru otáčení zeměkoule.

  Celý článek...  
 • Lahodný šípkový likér

  Chcete letos své blízké potěšit vskutku originálním a chutným dárkem? Tak běžte k šípku a trhněte si tam! Získáte tak jednu z nejdůležitějších ingrediencí pro výrobu této tekuté nádhery. Nejenže šípkový likér krásně vypadá a je opravdu výborný, ale pomáhá i uvnitř. Šípek posiluje imunitu a pomáhá předcházet nachlazení, je bohatým zdrojem vitaminu C, silného antioxidantu karotenu, lykopenu a dalších vitaminů.

  Na cca 1 litr lahodného šípkového likéru, budete potřebovat:

  - 250 g čerstvých šípků
  - 800ml pálenky (slivovice, meruňka, hruškovice, vodky)
  - 100-150 g třtinového cukru
  - 100 ml vody
  - 2x hřebíček,
  - 1 celá skořice,
  - 1 badyán
  - jemné filtrovací plátno

  Šípky očistěte od stopky a okvětí. Přepulte je, nemusíte je zbavovat semínek tak, jako se to dělá třeba při výrobě džemu. Vsypte je do velké zavařovačky. Zalijte pálenkou a přidejte koření. Sklenici uzavřete a nechte při pokojové teplotě v temnu.

  Po 3 týdnech macerace směs přelijte přes plátýnko. Šípky vymačkejte a vyhoďte. Ponechte si čistý macerát.

  Mezitím si vyrobte sirup svařením cukru s vodou. Sirup přidejte k macerátu, ale až po jeho vychladnutí.

  Likér je hotový a díky alkoholu a cukru i dobře zakonzervovaný, pokud si ho necháte, vydrží roky a bude jen zrát k dokonalosti.

   
 • Nejsou ty ženy úžasné?

  Po 50 letech manželství jsem si jednou pozorně prohlédl svou manželku a řekl: ′′ Před 50 lety jsme měli malý byt, staré auto, spali jsme na gauči a koukali na starou černobílou televizi, ale každou noc jsem si lehl do jedné postele s krásnou 19 letou dívkou. Teď mám obrovský drahý dům, spoustu drahých aut, obrovskou postel v luxusní ložnici, širokoúhlou televizi, ale spím ve stejné posteli s 69 letou ženou. Začínám pomalu pochybovat o svém manželství.

   

  Moje žena je velmi chytrá žena. Neurazila se, ani nenadávala. Právě naopak. Navrhla mi, abych si našel 19 letou holku, a ona se pak už osobně postará o to, abych znovu žil v malém bytě, spal na proleželém gauči a sledoval černobílou televizi.

   

  No, nejsou ty ženy úžasné? Opravdu vědí, jak vyřešit všechny problémy svých manželů!"

  Robert De Niro

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz