Vzkazy

 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
 • Symbolika svíček na adventním věnci

  První svíčka, kterou zapalujeme první adventní neděli je svíčkou naděje a očekávání. Často se také nazývá svíčkou proroků, kdy Izaiáš předpověděl narození Ježíše Krista.

   

  Druhá svíčka se zapaluje na bronzovou neděli. Bývá dle některých tradic označována jako svíčka betlémská, má být symbolem jesliček a je považována za svíčku lásky.

   

  Třetí svíčka na adventním věnci je jediná v jiné barvě, a to v růžové. Představuje radost a často je pojmenována jako svíčka pastýřská

   

  Čtvrtá svíčka se nazývá jako svíčka andělská a je představitelkou pokoje a míru.

   

  Pátá svíčka (u věnců s pěti svícemi) se zapaluje na Štědrý den, kdy slunce zapadne a je v bílé barvě. Symbolizuje samotného Krista.

   
 • Adventní věnec zdraví hosty

  Advent správně začíná čtvrtou neděli před Vánocemi, každý rok je tak datum jiné.

   

  Je to období plné očekávání a těšení. Věřící se těší na příchod Spasitele a ostatní na nejpříjemnější svátky v roce.

   

  Katolická církev, z jejíhož repertoáru advent pochází, mu dala základní motto i barvu. Původní barvou adventu je fialová, podle barvy kněžského roucha. Fialová však bývala v minulosti velkou vzácností, a tak ji v domácím prostředí nahradila všudypřítomná, lehce dostupná červená.

   

  Pro adventní týdny křesťané doporučují pmírný půst, protože střídmost v jídle bystří rozjímání. Také touto tradicí se ateisté mohou inspirovat: k duhu půjde zejména těm, jimž Vánoce přinášejí mnoho neodolatelných gurmánských pokušení.

   
Dnes má svátek Blanka Zítra má svátek Svatoslav

David Novotný

Nedávný zápis do České knihy rekordů je jen jeden z dalších stupínků na hudební cestě šestadvacetiletého Davida Novotného z Litvínovic u Českých Budějovic. Uvedení mezi české rekordmany známou pelhřimovskou agenturou si vysloužil představením nové písničky skupiny Beatles, nazpívané hlasy jejich čtyř hlavních protagonistů. Jak se vlastně tato neuvěřitelná novinka, zaznamenaná jako první skladba českého autora zpívaná Beatles, zrodila?

David objevil fenomén Beatles již jako osmiletý kluk díky svému otci. A od té doby se systematicky zabýval jejich tvorbou, nazpívanými písničkami, filmy i životními osudy. Vlastní kompletní sbírku všech jejich nahrávek, dokonce si nákladně pořídil ze Spojených států obsažnou encyklopedii s technickými detaily všech zásadních vystoupení Beatles, včetně údajů o rozmístění a značkách technického vybavení. Pečlivě studoval jejich hudební styl a nezaměnitelný projev. Není tedy divu, že i písničky, které začal skládat někdy ve třinácti, čtrnácti letech, se vracely ke stylu 60.let a dominujícím Beatles. A podřídil tomu například i svůj účes. Pak ale přišel na originální nápad, jak vrátit čtveřici Beatles na scénu v naprosto unikátním projektu.

„Využil jsem k tomu vokální stopy z nahrávek Beatles a začal jsem si s nimi hrát. Byl to vzrušující experiment, a i když mi zabral spoustu volného času, ta práce mě bavila a uspokojovala. Vybíral jsem z písniček jednotlivých členů skupiny slova nebo jen části slov a spojoval je ve smysluplný text. Bylo to pracné, některá slova jsou sestavená třeba i ze tří stop, aby měla stejnou barvu hlasu a intonace. Používal jsem slova z oficiálně vydaných písní Beatles a postahoval jsem si vokální stopy. V písničce, k níž jsem pak složil hudbu v jejich stylu, se střídají zpívané pasáže jich všech. To se nikdy předtím v tvorbě Beatles neobjevilo, aby v jedné písničce zpívali všichni čtyři,“ vysvětluje svůj jedinečný projekt David.

Vznikla tak 3 minuty 50 vteřin dlouhá skladba s názvem I know my love – We are still together, na které intenzivně pracoval přes pět měsíců. Investoval do tohoto záměru okolo tisícovky hodin, pokud počítáme i technické úpravy konečného produktu. A také obrovský objem trpělivosti - vždyť délka dílčích použitých sekvencí se pohybovala od 0,1 maximálně do 1,2 vteřiny. Nepochybně mu v těchto dovednostech pomohlo nejen absolvování střední elektrotechnické školy, ale i hudební praxe aktivního muzikanta. Ať už je řeč o začátcích ve školním kroužku, hudebních školách Strnad a Yamaha, v punk-rockové kapele Kick 69 či aktuálně v českobudějovickém bigbandu Metroklub.

Ale zmíněný unikát není jedinou hudební Davidovou poctou Beatles. Mezi zhruba čtyřmi desítkami vlastních písniček – s českými i anglickými texty – je i čtrnáct skladeb v Beatles stylu 60.let, které vybral pro své zbrusu nové album. Je autorem jak melodie, tak textů v angličtině a k písničkám dotáčel ve svém provizorním ministudiu i nástroje, obohacující sound prezentovaných skladeb. Album In the Beat-les style bude mít premiéru 9.května na iTunes (na internetu), kde si můžete poslechnout i ukázky z tohoto dílka.  Už v předstihu se ale na youtube objevil Davidův videoklip z natáčení, který přiblíží i jeho tvůrčí práci v tomto směru.

Ani tím však Davidovy snahy nekončí, má své plány a sny a věří, že se mu jednou vyplní. „Chtěl bych mít své, špičkově vybavené studio, se kterým se pak dají dělat hotové zázraky. Ale ještě dřív bych byl moc rád, kdyby o mé písničky projevili zájem nějací již zavedení interpreti z oblasti pop-music, nebo spíš pop-rocku. Kdyby mi někdo z nich dal šanci a alespoň si mé písničky poslechl, zda by se mu něco nehodilo do repertoáru,“ předestírá své tužby mladý talentovaný hudebník, jehož svíčka naděje se teprve rozhořívá.

Foto: archiv Davida Novotného

Foto týdne

Železná neděle zahájila

28. listopadu letošní advent

 

Jste náš host číslo

7625221

Melanž

 • Tři recepty na perníčky, které jsou hned měkké

  Měkké medové perníčky I

   

  Suroviny na těsto

  400 g hladké mouky,

  2 vejce,

  1 lžička jedlé sody,

  2 lžičky perníkového koření,

  140 g moučkového cukru,

  100 g Hery,

  2 lžíce medu

   

  Postup přípravy receptu

  Cukr utřeme se 2 vejci a změklým tukem na pečení, poté přidáme med a koření. Do této kašičky vmícháme mouku se sodou. Medu nedáváme víc, perníčky by byly tvrdé!

  Vypracujeme těsto a necháme 30 minut odpočinout v lednici.

  Těsto rozválíme na silnější plát a vykrajujeme libovolné tvary, které klademe na plech vyložený pečicím papírem.

  Medové perníčky pečeme ve vyhřáté troubě na 180 °C asi 8 minut.

  Měkké medové perníčky užijeme při každé příležitosti. Můžeme je péct o Vánocích, Velikonocích nebo takhle krásně zdobené třeba na Valentýna.

   

  Měkké medové perníčky II

   

  Suroviny na těsto:

  200 g máslo (může být i olej, nebo jiný tuk)

  900 g hladká mouka (dát napřed 800 g a postupně přidávat)

  4 ks vejce

  300 g moučkový cukr 250 g med teplý

  1 lžička jedlá soda

  1 balení koření do perníku

   

   Poleva:

   Rozmixujeme přesátý moučkový cukr s bílkem a přidávám šťávu s citronu. Hustota se musí vyzkoušet. Poleva by neměla ze lžičky stékat, jen mírně jakoby padat.

   

  Postup přípravy receptu

  Důkladně zpracujeme všechny ingredience a necháme odležet v chladu do příštího dne. Pokud nevydržíte, stačí nechat i 1hod.

  Potom si na vále rozválíme placku silnou asi 2-3mm a vykrájíme tvary, které klademe na pomoučený plech, nebo na plech s pečícím papírem.

  Pečeme při 200C/7-10min, potíráme rozšlehaným vejcem.

   

  Měkké medové perníčky III


  Suroviny na těsto

  50 g másla

  650 g hladké mouky

  6-7  lžic mléka 

  250 g moučkového cukru

  4 ks žloutků

  150 g medu

  2 lžičky perníkové koření

  2 lžičky jedlé sody

  1 žloutek na potření těsta

   

  Poleva

  170 g moučkového cukru

  1 bílek

  pár kapek citrónové šťávy

   

  Postup přípravy receptu

  Do mísy dáme mouku, cukr, sodu, a perníkové koření. Vše promícháme, přidáme máslo, žloutky, med a mléko a vypracujeme těsto. Nemusíme ho dávat do chladna rozležet, můžeme ho hned vyválet na asi 0,5 cm tlustý plát a vykrajovat nejrůznější tvary. Pečeme na 170 °C asi 10 minut.

  Upečené perníčky hned potřeme žloutkem. Zdobíme bílkovou polevou.

  Perníčky se dají konzumovat hned po upečení, aniž by se musely nechat 14 dní rozležet.

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz