Vzkazy

 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
 • Symbolika svíček na adventním věnci

  První svíčka, kterou zapalujeme první adventní neděli je svíčkou naděje a očekávání. Často se také nazývá svíčkou proroků, kdy Izaiáš předpověděl narození Ježíše Krista.

   

  Druhá svíčka se zapaluje na bronzovou neděli. Bývá dle některých tradic označována jako svíčka betlémská, má být symbolem jesliček a je považována za svíčku lásky.

   

  Třetí svíčka na adventním věnci je jediná v jiné barvě, a to v růžové. Představuje radost a často je pojmenována jako svíčka pastýřská

   

  Čtvrtá svíčka se nazývá jako svíčka andělská a je představitelkou pokoje a míru.

   

  Pátá svíčka (u věnců s pěti svícemi) se zapaluje na Štědrý den, kdy slunce zapadne a je v bílé barvě. Symbolizuje samotného Krista.

   
 • Adventní věnec zdraví hosty

  Advent správně začíná čtvrtou neděli před Vánocemi, každý rok je tak datum jiné.

   

  Je to období plné očekávání a těšení. Věřící se těší na příchod Spasitele a ostatní na nejpříjemnější svátky v roce.

   

  Katolická církev, z jejíhož repertoáru advent pochází, mu dala základní motto i barvu. Původní barvou adventu je fialová, podle barvy kněžského roucha. Fialová však bývala v minulosti velkou vzácností, a tak ji v domácím prostředí nahradila všudypřítomná, lehce dostupná červená.

   

  Pro adventní týdny křesťané doporučují pmírný půst, protože střídmost v jídle bystří rozjímání. Také touto tradicí se ateisté mohou inspirovat: k duhu půjde zejména těm, jimž Vánoce přinášejí mnoho neodolatelných gurmánských pokušení.

   
Dnes má svátek Blanka Zítra má svátek Svatoslav

Zakladatel Paběrků Marko Čermák se dnes dožívá 75 let

V podivuhodném roce 1968 se zatím řídká česká countryová scéna prudce zahustila. Tu implantovanou, avšak jakoby odjakživa domácí muziku zde hrály od poloviny 60. let zejména dvě kapely – Strings of Tennessee a Greenhorns. Obě, zvláště pak Greenhorni, měly trampské kořeny, a první publikum tvořili trampové. Zejména Greenhorns Honzy Vyčítala měli ostře našlápnuto do českého showbussinesu.

 A najednou zčista jasna – nějací White Stars. Na Portě ´68 vítězí v kategorii Country and Western Rangers, druzí jsou Greenhorns, čtvrtí za jednorázovými elektrikáři The Truckers White Stars! Když Panton připravuje v roce 1969 legendární LP Písně amerického západu, hrají ty písničky Spirituál kvintet, Greenhorns – a White Stars! Kde se vzali?

Kapelu spoluzaložil greenhornský banjista Marko Čermák, ve své době nenahraditelný, neboť skoro jediný pětistrunný banjista u nás. Ale také Vašek Král, Tomáš Linka, Mirek Hoffmann, Václav Limberk... Internetové odkazy nepřesně uvádějí také Ivana Mládka, ale ten členem kapely, natož zakládajícím, nebyl. Když se začínala natáčet ona slavná deska Písně amerického západu, potkal Marko Čermák Ivana Mládka. A řekl mu – Ivane, nehraješ taky na mandolínu? – Ivan nikdy nehrál na mandolínu, ale v předtuše dobrého kšeftu přikývl. Tak přijď zítra do studia, točíme desku, uzavřel Marko.

Ivan Mládek si tedy šel koupit mandolínu, zjistil, jak se ten nástroj asi ladí a jak se na něj asi hraje, a přišel se svou novou mandolínou druhý den na natáčení. Později omluvně řekl asi toto – já jsem hrál mandolínová sóla jako na banjo. Omlouvám se všem muzikantům, kteří s tím pak měli problém, protože mandolínová sóla na Písních amerického západu se prostě na mandolínu nedají zahrát!

Honzovi Vyčítalovi dělali White Stars oprávněné starosti. Jednak někdy těžko hledali volné termíny Marko Čermáka, protože ten pilně hrál se svou druhou kapelou. A pak ti White Stars byli fakt dobří. V něčem měli dokonce nad Greenhorny navrch – například ve vokálu. Greenhorns už měli ve svých řadách Michala Tučného, ale ten nechtěl zpívat česky (anglicky ovšem nikdy neuměl) a vlastně zvolna nahrazoval původního pěvce Pepu Šimka. V té době zpíval i Honza Vyčítal. Později moc ne, v tak silné sestavě zpěváků to ani nemělo smysl, a nakonec zase ano – když mu Mirek Hoffmann jednou řekl, že z něho zpěvák nikdy nebude.

Honza Vyčítal je chytrý člověk. Věděl, že se něco musí stát, protože dvě skoro stejné kapely na jednom malinkém trhu, to prostě nešlo. Udělal první geniální krok, potom jich ještě udělal několik. Například když nabídl volné místo po odchodu Michala Tučného jeho bratru Vítkovi.

Honza nabídl Tomáši Linkovi a Mirku Hoffmannovi přestup do Greenhorns. Ta nabídka se nedala dost dobře odmítnout - začínala doba, kdy Greenhornům každý rok vycházela jedna LP deska. Ta doba netrvala věčně, ale to ještě nikdo nevěděl, teď tady právě byla. Greenhorni byli velmi slušně rozjetý hudební vlak. Dalo se naskočit, nebo zůstat na peróně...

A tak vznikla nejslavnější sestava Greenhorns v jejich nadcházející nejslavnější době.

Z White Stars se zatím stala legenda. Hráli jen krátce, ale zanechali za sebou zásadní gramofonové dědictví. Nicméně Markovi ta vzpomínka nešla z hlavy. Už někdy v roce 1983, stále v řadách Greenhorns, uvažuje o založení Lesní kapely. V roce 1985 vznikají Paběrky, zprvu ryze amatérská radost zkušených muzikantů. Jan Krisťák Čapek doporučuje Jiřího Macka alias Čiksiku, skauta, trampa, kontrabasistu. A Marko přizvává Vaška Limberka. Dva hráči legendárních White Stars jako základ amatérských Paběrků. Dobrý vklad. Ze žánru, kterému příliš pohrdlivě říkají trampgrass, udělali osobitou a kvalitní hudební výpověď. Charakteristické jsou krásné dívčí vokály, Vinklátova mandolína, úžasně krásný zpěv Vaška Limberka – a úsporné, rytmicky přesné banjo Marko Čermáka..

Z té hudby pro radost leze radost z hudby. Rád je poslouchám.  

                                                                                                 Foto: Jana Skotalová

 

 

      

Foto týdne

Železná neděle zahájila

28. listopadu letošní advent

 

Jste náš host číslo

7625252

Melanž

 • Tři recepty na perníčky, které jsou hned měkké

  Měkké medové perníčky I

   

  Suroviny na těsto

  400 g hladké mouky,

  2 vejce,

  1 lžička jedlé sody,

  2 lžičky perníkového koření,

  140 g moučkového cukru,

  100 g Hery,

  2 lžíce medu

   

  Postup přípravy receptu

  Cukr utřeme se 2 vejci a změklým tukem na pečení, poté přidáme med a koření. Do této kašičky vmícháme mouku se sodou. Medu nedáváme víc, perníčky by byly tvrdé!

  Vypracujeme těsto a necháme 30 minut odpočinout v lednici.

  Těsto rozválíme na silnější plát a vykrajujeme libovolné tvary, které klademe na plech vyložený pečicím papírem.

  Medové perníčky pečeme ve vyhřáté troubě na 180 °C asi 8 minut.

  Měkké medové perníčky užijeme při každé příležitosti. Můžeme je péct o Vánocích, Velikonocích nebo takhle krásně zdobené třeba na Valentýna.

   

  Měkké medové perníčky II

   

  Suroviny na těsto:

  200 g máslo (může být i olej, nebo jiný tuk)

  900 g hladká mouka (dát napřed 800 g a postupně přidávat)

  4 ks vejce

  300 g moučkový cukr 250 g med teplý

  1 lžička jedlá soda

  1 balení koření do perníku

   

   Poleva:

   Rozmixujeme přesátý moučkový cukr s bílkem a přidávám šťávu s citronu. Hustota se musí vyzkoušet. Poleva by neměla ze lžičky stékat, jen mírně jakoby padat.

   

  Postup přípravy receptu

  Důkladně zpracujeme všechny ingredience a necháme odležet v chladu do příštího dne. Pokud nevydržíte, stačí nechat i 1hod.

  Potom si na vále rozválíme placku silnou asi 2-3mm a vykrájíme tvary, které klademe na pomoučený plech, nebo na plech s pečícím papírem.

  Pečeme při 200C/7-10min, potíráme rozšlehaným vejcem.

   

  Měkké medové perníčky III


  Suroviny na těsto

  50 g másla

  650 g hladké mouky

  6-7  lžic mléka 

  250 g moučkového cukru

  4 ks žloutků

  150 g medu

  2 lžičky perníkové koření

  2 lžičky jedlé sody

  1 žloutek na potření těsta

   

  Poleva

  170 g moučkového cukru

  1 bílek

  pár kapek citrónové šťávy

   

  Postup přípravy receptu

  Do mísy dáme mouku, cukr, sodu, a perníkové koření. Vše promícháme, přidáme máslo, žloutky, med a mléko a vypracujeme těsto. Nemusíme ho dávat do chladna rozležet, můžeme ho hned vyválet na asi 0,5 cm tlustý plát a vykrajovat nejrůznější tvary. Pečeme na 170 °C asi 10 minut.

  Upečené perníčky hned potřeme žloutkem. Zdobíme bílkovou polevou.

  Perníčky se dají konzumovat hned po upečení, aniž by se musely nechat 14 dní rozležet.

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz