Vzkazy

 • Bylinková krabička první pomoci

  Ačkoli máme zásoby různých chemických léků z lékáren, stejně tak účinné mohou být alternativní léky z bylin. Kuchyňská spíž nám tak může lecčím přispět, od obyčejně neobyčejného česneku, až po sušené bylinky. Pomoci nám mohou i různé oleje a extrakty ze speciálních prodejen.

   

  Měsíčkový krém

  Krém má antiseptické a protiplísňové účinky, používá se na různé řezné rány, odřeniny a suchou pokožku.

   

  Ptačincový krém

  Tento krém je jako dělaný při vytahování třísek. Používá se také na nežity, místa po bodnutí hmyzem, dále rovněž na zklidnění popálené pokožky, opařeniny a ekzémy.

   

  Česnek

  Potírání čerstvým stroužkem by mohlo pomoci akné a dalším pupínkům. Rozdrcený česnek se používá na vytažení kuřího oka. Vnitřně je vhodný při průduškových infekcích a zánětech pochvy.

   

  Med

  Med vytahuje hnis a jedovaté látky z ran. Při nachlazení je vhodný přidat do čaje, který nám nejenže příjemně osladí, ale i dokonce dodá potřebné vitamíny a další složky pro naše zotavení.

   

  Aloe pravá

  Používá se ke zklidnění menších popálenin, opařenin a také při popálení na slunci. K tomu je nápomocný hustý gel, který dostaneme po rozříznutí listu rostliny.

   

  Extrahovaný habr obecný

  Tento extrát se používá na menší popáleniny, spálení od slunce či k zástavě krvácení z ran. Jako zmražený zklidňuje místa po bodnutí hmyzem, křečové žíly a pohmožděniny.

   

  Levandulový olej

  Pokud nás bolí hlava, je dobré mít při ruce tento olej. Stačí, když si budeme s tímto olejem masírovat spánky a šíji. Migrény a úporné bolesti hlavy brzo odstoupí. Je vhodný i při popáleninách a odřeninách.

   

  Olej z kustovnice cizí

  Jeden z olejů, který má silné antiseptické a protiplísňové účinky. Použít jej tak můžeme na řezné rány, odřeniny a bradavice.

   

  Netřesk a okurka

  Vyluhováním lístků netřesku a oloupané salátové okurky získáme osvěžující pleťovou vodu, která je vhodná jako obklad na pokožku spálenou sluncem. Při horečně a zahleněných cestách dýchacích tuto vyluhovanou směs můžeme i pít. Nedoporučuje se však v těhotenství a při kojení.

   

  Sušené bylinky

  Mějte doma vždy při ruce směs různých usušených bylin, ze kterých můžete připravit nálevy. Ty nám pomohou při různých nemocech, očistách organismu a nepříjemných bolestech.

   

  Tablety z jilmu plavého

  Užíváme při poruchách trávení, gastritidě či žaludeční nevolnosti, uklidňuje žaludek a zmírňuje kapsle.

   

  Zázvor

  Tento přírodní všelék je vhodný pro zmírnění nevolností v těhotenství, vhodný je také při prevenci proti chřipce a dalším onemocněním.

   

  Cibule

  První pomocí při chřipce a nachlazení je cibule nakrájená s citronem a medem.

   

   

Dnes má svátek Lubomír Zítra má svátek Petr a Pavel

 

Těsné spojení s nejbytostnějšími tradicemi USA postupně měnilo country muziku v přirozený symbol národní hrdosti a v průběhu 2. světové války ji proměnilo ve vpravdě národní symbol provázející americkou armádu na všech bojištích.

I když hudební páteří programu rozhlasové sítě AFN (American Forces Network) byl swing, byly to právě pořady country, které zaznamenávaly největší sledovanost.

Stejně rostoucí popularitu zaznamenala country i v samotných USA. Rozhlasoví  dramaturgové si uvědomili, že tato hudba cíleně zasahuje nejširší spektrum posluchačů a změnili svoji filozofii, vycházející dříve z přesvědčení, že ji poslouchají jen sedláci, vstávající dříve než kohout zakokrhá. Začali country věnovat podstatně lukrativnější časy a stejnou péči jako ostatní hudební produkci. Ovšem nejvýrazněji se tento trend projevil nebývalým nárůstem rádií, na jejichž programu se country významně podílela. Podle oficiálních statistik bylo v roce 1949 na území USA na 650 stanic s pravidelným pořadem country. Většinou sice nepřekročily hranice okresu, ale některé z nich se významně zapsaly do vzpomínek pamětníků.

 

U mikrofonu Hank Williams, Audrey Sheppard Williams a Drifting Cowboys band (1951)

Až do 50. let měli dospívající ve společnosti přesně vyhrazené místo. Neměli peníze, neměli žádná práva, neměli vlastně nic. Museli chodit do školy, pravidelně sekat trávník, být doma v deset večer, museli studovat nebo se něčím vyučit, nesměli kouřit, zato si měli vzít slušnou dívku, najít slušnou práci, slušně mluvit, o nic se příliš nestarat, zplodit děti, zabezpečit se do stáří, vychovávat vnoučata a umřít. Jenže druhá polovina minulého století všechno změnila.

Skončila 2. světová válka, Američané bojovali v Koreji a hlavně – převážné většině obyvatelstva USA nebylo ani pětadvacet let. Začala éra, kdy se ve filmech začaly objevovat ženy podstatně méně oblečené něž dřív, doba, v níž řádně zavoněla marihuana, časy v nichž byly všem pro smích gymnasistky, které nepřišly o panenství, éra, v níž dospívající začali určovat světovou módu oblékání, epocha mládí, pro které byli dospělí mizernou sebrankou. Jinými slovy - v 50. letech se mladí vzbouřili a symbolem jejich revolty se stal bývalý country zpěvák Elvis Presley s armádou nadšených vyznavačů muziky rockabilly.

 

Elvis Presley

Tahle muzika vznikla taky vlastně díky světové válce, která ve vojenských barácích, leženích i na frontě dokonale smísila mladíky bílé i černé pleti. Zatímco bílí milovali country – tehdy ještě hillbilly, ti černí nedali dopustit na rhythm and blues. A tak se při společném muzicírování a popíjení tyhle dva proudy slily – countryová melodika a nostalgie s výrazným rytmem R&B do stylu „rockabilly“. Ten se postupem času přelil do dominujícího rokenrolu, na který žádný kluk, stejně jako žádná holka, nedal dopustit.  

 

K nám tahle muzika proudila především z rádia AFN, které vysílalo pro US posádky rozmístěné v Německu, později i z načerno dovezených desek. V polovině 50. let začaly vznikat i naše první rokenrolové skupiny.  Díky nepřízni politické situace a téměř fanatickému shlédnutí se k rokenrolu se v té době trampská písnička logicky stáhla do zbylých tradičních osad.

Ještě před koncem první poloviny 60. let se začal znatelně vytrácet klasický rokenrol z módy, a když jeho slavnou éru doslova přes noc uťala invaze britských skupin v čele s Beatles, mnozí ortodoxní rokenroloví vyznavači to nedokázali skousnout. Přičinil se o to mimo jiné i silný odliv dřívějších rokenrolových králů – Elvis Presley, Conway Twitty, Ricky Nelson, Jerry Lee Lewis přešli většinou do světa country. S tím přišla i notná dávka nostalgie.

 

 

Těm, kteří kdysi hltali filmové westerny jako dvacetiletí mladíci, bylo najednou padesát a  začali vzpomínat na zpívající kovboje. A to tak intenzivně, že tím nakazili i současné dvacátníky. Ti sice už neměli skoro tušení o tom, co klasický filmový western byl, ale velký kus neodbytné touhy po romantice začali nacházet v country muzice. A protože se v polovině 60. let nedalo skoro nic dělat, přišli zase na chuť akustickým kytarám a omámeni současnou country se vrhli na muziku. A tak v polovině 60let přišli na svět Greenhorni, Bluegrass Hoppers, Mustangové, Kamarádi Táborových Ohňů, brněnský Příboj a nakonec i Karabina a desítky dalších.

A najednou toho bylo tolik, že z toho byla Porta s věčným sloganem Hudba je lék a Porta nejlepší apatyka.   

 

 Porta v Plzni (1982)

 

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

8146527

Melanž

 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
 • První jarní životabudič: Medvědí česnek

   

  Roste pouze na jaře a vychutnávat si ho můžete jen necelé dva měsíce. Kromě první jarní energie nabízí medvědí česnek i vynikající léčivé schopnosti. V posledních letech se z něj stal fenomén. Nejenže výborně chutná, ale obsahuje i řadu prospěšných látek. Je bohatým zdrojem vitamínu C a železa. Je to výborný prostředek při chřipce, nachlazení i dalších infekcích. Upravuje vysoký krevní tlak, reguluje hladinu cholesterolu v krvi, zabraňuje vzniku trombózy a zlepšuje průtok krve, celkově posiluje organismus, paměť a imunitní systém, má protiplísňový, protiparazitární a protibakteriální účinek a pomáhá rovněž při dlouhotrvajícím kašli.

   

  Jak ho v lese bezpečně poznat a odlišit ho od konvalinky? V první řadě je dobré vědět, že medvědí česnek v přírodě roste v lužních listnatých lesích či spíše hájích, tedy tam, kde je vlhko a v létě stín. Stejné podmínky k růstu potřebují například i konvalinky a některé áronovité byliny, které jsou však na rozdíl od medvědího česneku jedovaté. Tyto rostliny mají velmi podobné listy, dlouhé, zelené, s podlouhlou žilnatinou. Spolehlivě od sebe rozeznat například rašící listy medvědího česneku a mladých konvalinek je velmi obtížné. Rady typu, že listy konvalinky jsou bez vůně a medvědí česnek má intenzivní aroma, jsou sice pravdivé, ale při sklizni zřejmě nezkoumáte každý list zvlášť. Na to, že je třeba si vůni ověřit, vás musí upozornit jako první oči.

   

  Jak tedy poznat medvědí česnek a odlišit ho od konvalinky?

   

   

  Podle listů:
  • Medvědí česnek: Listy vyrůstají samostatně přímo ze země.
  • Konvalinka: Listy jsou dva a rostou proti sobě a vyrůstají ze společného stonku.
  Podle květů:
  • Konvalinka: Má květ vzhledu klasu s typickou vůní.
  • Medvědí česnek: Má kulovitý květ, který voní po česneku.
  Podle vůně:
  • Konvalinka: Voní pouze květ.
  • Medvědí česnek: Po česneku voní celá rostlina.
  Dále:
  • Konvalinka má oddenek
  • Medvědí česnek cibulky.

   

  Jak medvědí česnek pěstovat?

   

   

  Ve stínu a vlhku Česnek medvědí je náš domácí druh vyskytující se ve světlých bukových lesích. Daří se mu ve vlhké humózní půdě, ale pokud je pravidelně zaléván, roste téměř všude. Na zahradě mu prospívá polostín pod keři nebo pod okraji živého plotu. Dobře se mu daří i na severní straně domu. I když se názory na výsadbu medvědího česneku různí, nejlepší výsledky jsou s pěstováním z cibulek vysazených na podzim. Medvědí česnek se lépe ujímá a roste, neboť využije zimní vláhu. Je to v podstatě stejné jako u pěstování klasického česneku z podzimní sadby. Ale nečekejte zázrak hned první rok. Chvíli potrvá, než se záhon promění v hustý zelený koberec, který v květnu ještě ozdobí krásné bílé květy.
  Listy medvědího česneku se sbírají jen dva měsíce, do doby než začne kvést. Období sběru začíná obvykle v druhé půli března a končí zhruba v půli května. Potom se rostlina zatáhne, a zbytek roku čeká ukrytá v zemi na další jaro.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz