Vzkazy

 • Bylinková krabička první pomoci

  Ačkoli máme zásoby různých chemických léků z lékáren, stejně tak účinné mohou být alternativní léky z bylin. Kuchyňská spíž nám tak může lecčím přispět, od obyčejně neobyčejného česneku, až po sušené bylinky. Pomoci nám mohou i různé oleje a extrakty ze speciálních prodejen.

   

  Měsíčkový krém

  Krém má antiseptické a protiplísňové účinky, používá se na různé řezné rány, odřeniny a suchou pokožku.

   

  Ptačincový krém

  Tento krém je jako dělaný při vytahování třísek. Používá se také na nežity, místa po bodnutí hmyzem, dále rovněž na zklidnění popálené pokožky, opařeniny a ekzémy.

   

  Česnek

  Potírání čerstvým stroužkem by mohlo pomoci akné a dalším pupínkům. Rozdrcený česnek se používá na vytažení kuřího oka. Vnitřně je vhodný při průduškových infekcích a zánětech pochvy.

   

  Med

  Med vytahuje hnis a jedovaté látky z ran. Při nachlazení je vhodný přidat do čaje, který nám nejenže příjemně osladí, ale i dokonce dodá potřebné vitamíny a další složky pro naše zotavení.

   

  Aloe pravá

  Používá se ke zklidnění menších popálenin, opařenin a také při popálení na slunci. K tomu je nápomocný hustý gel, který dostaneme po rozříznutí listu rostliny.

   

  Extrahovaný habr obecný

  Tento extrát se používá na menší popáleniny, spálení od slunce či k zástavě krvácení z ran. Jako zmražený zklidňuje místa po bodnutí hmyzem, křečové žíly a pohmožděniny.

   

  Levandulový olej

  Pokud nás bolí hlava, je dobré mít při ruce tento olej. Stačí, když si budeme s tímto olejem masírovat spánky a šíji. Migrény a úporné bolesti hlavy brzo odstoupí. Je vhodný i při popáleninách a odřeninách.

   

  Olej z kustovnice cizí

  Jeden z olejů, který má silné antiseptické a protiplísňové účinky. Použít jej tak můžeme na řezné rány, odřeniny a bradavice.

   

  Netřesk a okurka

  Vyluhováním lístků netřesku a oloupané salátové okurky získáme osvěžující pleťovou vodu, která je vhodná jako obklad na pokožku spálenou sluncem. Při horečně a zahleněných cestách dýchacích tuto vyluhovanou směs můžeme i pít. Nedoporučuje se však v těhotenství a při kojení.

   

  Sušené bylinky

  Mějte doma vždy při ruce směs různých usušených bylin, ze kterých můžete připravit nálevy. Ty nám pomohou při různých nemocech, očistách organismu a nepříjemných bolestech.

   

  Tablety z jilmu plavého

  Užíváme při poruchách trávení, gastritidě či žaludeční nevolnosti, uklidňuje žaludek a zmírňuje kapsle.

   

  Zázvor

  Tento přírodní všelék je vhodný pro zmírnění nevolností v těhotenství, vhodný je také při prevenci proti chřipce a dalším onemocněním.

   

  Cibule

  První pomocí při chřipce a nachlazení je cibule nakrájená s citronem a medem.

   

   

Dnes má svátek Lubomír Zítra má svátek Petr a Pavel

Jiří Smrž má své kořeny v jihočeském Písku. Nicméně jeho Kořeny si můžete zakoupit prostřednictvím e-shopů kdekoliv v republice. Jde totiž o název nového alba, které vyšlo v listopadu v nakladatelství Galén.

V minulých dnech bylo pokřtěno v pražském klubu Kaštan a v Brně na Leitnerce, další dva křty se odehrají ještě v lednu, a to 23. 1. 2014 v 19:30 v klubu Horká vana v Českých Budějovicích a 24. 1. 2014 v 19:30 v kavárně U Vavřiny v Písku.

Na CD se čekalo dlouhé roky, předešlé album Poslední láska vyšlo v roce 2005 – a získalo žánrového Anděla v kategorii Folk a Country. Poté hned začala příprava toho dalšího a už v roce 2007 proběhl výběr skladeb, různé okolnosti však zapříčinily zdržení. Nyní jsou Kořeny tady a opravdu je co poslouchat. Křest v Brně jsem také navštívila, můžu tedy podat pár postřehů ke koncertu i vydané desce.

Jiří Smrž není zpěvákem pro davy, jeho písně jsou naléhavé a k hlubšímu zamyšlení, lidé si k nim musí najít cestu. Tu cestu do klubu Leitnerova našla jen hrstka posluchačů, ale zážitek večera to v ničem nezmenšilo. Ti, kdo dorazili, věděli, co chtějí slyšet, ostatní možná netuší, oč přicházejí.

 


 Hlavní protagonista večera Jiří Smrž

Bohužel pár z avizovaných hostů nedorazilo. Nejvíce mě mrzí právě kytarista Jiří Kovář, který dal albu plnější zvuk a tvář. Jiří Smrž tak opět vystoupil jen jako osamělý písničkář s kytarou. Hloubce výpovědi jeho písní to v ničem neubralo, ovšem majitelé desky budou příjemně překvapeni pestrostí zvuku, na kterém se podílela spousta hostů.

Jiří Smrž zahájil trojicí písní (Pro Eržiku a Kde je král z nového alba, Seňor Escóbar na vydání teprve čeká) a pozval prvního hosta. Dagmar Voňková na křtu nemohla chybět, už křtila i Jiřího dceru Kateřinku. Typicky něžně tiché písně vyslechli přítomní téměř bez dechu. Veselou Vrť se, prute, vrť vystřídala Duhou a poté vzdušně štebetavá ptačí Voliéra, Hostina a nakonec instrumentálka bez názvu. Interpretka zpěv umocňuje zvláštními výrazovými prostředky, hra na kytaru s propletenými dvěma smyčci rozhodně nepatří k běžným.

 

Dagmar Voňková

Původně byl křest plánován až po přestávce, ale kouzlem okamžiku se rozvrh změnil.  „Křtitelé“, jak kmotry poeticky autor pojmenoval, se dostavili na pódium (výskokem, ač bylo možno oběhnout vstup na pódium jinými dveřmi), aby naprosto netradičně, improvizovaně a imaginárně pokřtili desku ve jménu čtyř živlů. Robert Křesťan za oheň ve svých písních, Dáša Voňková za vzduch, který z její tvorby dýchá. Ta navíc pohotově poprosila všechny přítomné na jevišti i v hledišti, aby na CD požadovaný vzduch dýchli vlastním dechem. Zemi představovala skupina Žalozpěv, jmenovitě kapelník Jiří Nohel, který jako lesník je se zemí silně spjat. Kapela navíc s Jiřím Smržem úzce spolupracuje. Na podzim vydali také CD s názvem Nová úroda, na něm se Jiří Smrž podílel dvěma písněmi zcela a jednou napůl. Vodu pak představoval hudební redaktor radia Proglas Milan Tesař (pro mne zcela logicky, jde o křesťanské rádio a křest probíhá vodou). Ve skutečnosti se deska ničím nepolévala a zbylo na fantazii účinkujících, jak živly představí a znázorní. Opravdu kouzelný nápad, odpovídající naturelu Jiřího Smrže.

 

Křest CD Kořeny - zleva Jiří Smrž, Jakub Michálek, Aleš Tomek, v pozadí Jiří Nohel, v popředí Milan Tesař, Markéta Štouračová, Robert Křesťan, Dagmar Voňková

Po pauze hlavní protagonista večera představil ještě několik písní z nového alba (zazněly jak úvodní Otče noci a závěrečná titulní Kořeny, tak i možná nejsilnější Jack a já a má téměr osobní Silnice do noci) a vše zakončila zmíněná kapela Žalozpěv. Ta se představila s alternujícím basákem Jakubem Michálkem, jelikož domovský basák Petr Novotný hrál ten večer se svou domovskou kapelou Žalman  & spol. v Jihlavě. Následkem toho zazněly pouze čtyři písně (úvodní Buď laskavá, na které se podílel i Jiří Smrž, Mlčím, Sandy Denny a instrumentálka Mým pramenům). Přes dvě hodiny hudby uplynuly a s desátou večerní bylo nutno končit, jak praví místní předpis. Všichni odcházeli naplněni čímsi silným, tajemným a neuchopitelným. Ta atmosféra se nedá popsat, musí se prožít a procítit.

Nechci psát recenzi na CD, necítím se kompetentní. Mne osobně ale opravdu silně zaujalo a uchvátilo. Introvertní Jiří Smrž dokáže poslat do světa velmi silné výpovědi. Můj soukromý tip na dalšího Anděla. Deska je skvěle zpracovaná jak hudebně, k čemuž přispívá plejáda skvělých hostů, tak i graficky. Booklet s ilustracemi Vladimíra Boučka obsahuje nejen texty v češtině, ale i několik překladů do angličtiny, ukrajinštiny (Pro Eržiku), ba i arabštiny (Jack a já).  Stojí za to držet CD v ruce – a pochopitelně si je víckrát poslechnout, jeden poslech neumožní vstřebat vše.

Foto Lucia Nováková-Lucy

Foto týdne

Jste náš host číslo

8146446

Melanž

 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
 • První jarní životabudič: Medvědí česnek

   

  Roste pouze na jaře a vychutnávat si ho můžete jen necelé dva měsíce. Kromě první jarní energie nabízí medvědí česnek i vynikající léčivé schopnosti. V posledních letech se z něj stal fenomén. Nejenže výborně chutná, ale obsahuje i řadu prospěšných látek. Je bohatým zdrojem vitamínu C a železa. Je to výborný prostředek při chřipce, nachlazení i dalších infekcích. Upravuje vysoký krevní tlak, reguluje hladinu cholesterolu v krvi, zabraňuje vzniku trombózy a zlepšuje průtok krve, celkově posiluje organismus, paměť a imunitní systém, má protiplísňový, protiparazitární a protibakteriální účinek a pomáhá rovněž při dlouhotrvajícím kašli.

   

  Jak ho v lese bezpečně poznat a odlišit ho od konvalinky? V první řadě je dobré vědět, že medvědí česnek v přírodě roste v lužních listnatých lesích či spíše hájích, tedy tam, kde je vlhko a v létě stín. Stejné podmínky k růstu potřebují například i konvalinky a některé áronovité byliny, které jsou však na rozdíl od medvědího česneku jedovaté. Tyto rostliny mají velmi podobné listy, dlouhé, zelené, s podlouhlou žilnatinou. Spolehlivě od sebe rozeznat například rašící listy medvědího česneku a mladých konvalinek je velmi obtížné. Rady typu, že listy konvalinky jsou bez vůně a medvědí česnek má intenzivní aroma, jsou sice pravdivé, ale při sklizni zřejmě nezkoumáte každý list zvlášť. Na to, že je třeba si vůni ověřit, vás musí upozornit jako první oči.

   

  Jak tedy poznat medvědí česnek a odlišit ho od konvalinky?

   

   

  Podle listů:
  • Medvědí česnek: Listy vyrůstají samostatně přímo ze země.
  • Konvalinka: Listy jsou dva a rostou proti sobě a vyrůstají ze společného stonku.
  Podle květů:
  • Konvalinka: Má květ vzhledu klasu s typickou vůní.
  • Medvědí česnek: Má kulovitý květ, který voní po česneku.
  Podle vůně:
  • Konvalinka: Voní pouze květ.
  • Medvědí česnek: Po česneku voní celá rostlina.
  Dále:
  • Konvalinka má oddenek
  • Medvědí česnek cibulky.

   

  Jak medvědí česnek pěstovat?

   

   

  Ve stínu a vlhku Česnek medvědí je náš domácí druh vyskytující se ve světlých bukových lesích. Daří se mu ve vlhké humózní půdě, ale pokud je pravidelně zaléván, roste téměř všude. Na zahradě mu prospívá polostín pod keři nebo pod okraji živého plotu. Dobře se mu daří i na severní straně domu. I když se názory na výsadbu medvědího česneku různí, nejlepší výsledky jsou s pěstováním z cibulek vysazených na podzim. Medvědí česnek se lépe ujímá a roste, neboť využije zimní vláhu. Je to v podstatě stejné jako u pěstování klasického česneku z podzimní sadby. Ale nečekejte zázrak hned první rok. Chvíli potrvá, než se záhon promění v hustý zelený koberec, který v květnu ještě ozdobí krásné bílé květy.
  Listy medvědího česneku se sbírají jen dva měsíce, do doby než začne kvést. Období sběru začíná obvykle v druhé půli března a končí zhruba v půli května. Potom se rostlina zatáhne, a zbytek roku čeká ukrytá v zemi na další jaro.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz