Vzkazy

 • Bylinková krabička první pomoci

  Ačkoli máme zásoby různých chemických léků z lékáren, stejně tak účinné mohou být alternativní léky z bylin. Kuchyňská spíž nám tak může lecčím přispět, od obyčejně neobyčejného česneku, až po sušené bylinky. Pomoci nám mohou i různé oleje a extrakty ze speciálních prodejen.

   

  Měsíčkový krém

  Krém má antiseptické a protiplísňové účinky, používá se na různé řezné rány, odřeniny a suchou pokožku.

   

  Ptačincový krém

  Tento krém je jako dělaný při vytahování třísek. Používá se také na nežity, místa po bodnutí hmyzem, dále rovněž na zklidnění popálené pokožky, opařeniny a ekzémy.

   

  Česnek

  Potírání čerstvým stroužkem by mohlo pomoci akné a dalším pupínkům. Rozdrcený česnek se používá na vytažení kuřího oka. Vnitřně je vhodný při průduškových infekcích a zánětech pochvy.

   

  Med

  Med vytahuje hnis a jedovaté látky z ran. Při nachlazení je vhodný přidat do čaje, který nám nejenže příjemně osladí, ale i dokonce dodá potřebné vitamíny a další složky pro naše zotavení.

   

  Aloe pravá

  Používá se ke zklidnění menších popálenin, opařenin a také při popálení na slunci. K tomu je nápomocný hustý gel, který dostaneme po rozříznutí listu rostliny.

   

  Extrahovaný habr obecný

  Tento extrát se používá na menší popáleniny, spálení od slunce či k zástavě krvácení z ran. Jako zmražený zklidňuje místa po bodnutí hmyzem, křečové žíly a pohmožděniny.

   

  Levandulový olej

  Pokud nás bolí hlava, je dobré mít při ruce tento olej. Stačí, když si budeme s tímto olejem masírovat spánky a šíji. Migrény a úporné bolesti hlavy brzo odstoupí. Je vhodný i při popáleninách a odřeninách.

   

  Olej z kustovnice cizí

  Jeden z olejů, který má silné antiseptické a protiplísňové účinky. Použít jej tak můžeme na řezné rány, odřeniny a bradavice.

   

  Netřesk a okurka

  Vyluhováním lístků netřesku a oloupané salátové okurky získáme osvěžující pleťovou vodu, která je vhodná jako obklad na pokožku spálenou sluncem. Při horečně a zahleněných cestách dýchacích tuto vyluhovanou směs můžeme i pít. Nedoporučuje se však v těhotenství a při kojení.

   

  Sušené bylinky

  Mějte doma vždy při ruce směs různých usušených bylin, ze kterých můžete připravit nálevy. Ty nám pomohou při různých nemocech, očistách organismu a nepříjemných bolestech.

   

  Tablety z jilmu plavého

  Užíváme při poruchách trávení, gastritidě či žaludeční nevolnosti, uklidňuje žaludek a zmírňuje kapsle.

   

  Zázvor

  Tento přírodní všelék je vhodný pro zmírnění nevolností v těhotenství, vhodný je také při prevenci proti chřipce a dalším onemocněním.

   

  Cibule

  První pomocí při chřipce a nachlazení je cibule nakrájená s citronem a medem.

   

   

Dnes má svátek Lubomír Zítra má svátek Petr a Pavel

Potkávali se v různých kapelách - třeba The Plainsmen, nebo vojenském Stonewall-Jackson. Ten malý důkaz idiocie lidově-demokratické armády mne pořád baví – soutěže armádní umělecké tvořivosti vyhrávali kovbojíčci pod jménem jižanského generála z americké občanské války. Ti mladí nadržení hráči se jmenovali Čvančara, Blažejovský, Berg, Bandaska Janovský... Taxmeni poprvé veřejně vystoupili 11. února 1971 na Saloonu Greenhorns v Národním domě na Smíchově.

Ke Greenhornům měl ale zakladatel Čvančara blízko i lidsky. Na banjo mu tříprsté Scruggsovo pikování ukazoval Marko Čermák. A jeho žižkovský soused Josef Šimek, další zakladatel Greenhornů, mu povídal nejen o muzice a hře na mandolínu a kytaru, ale psal mu o dění kolem muziky i během Jardovy prachatické vojny.

Své vzory Taxmeni v té době nedostihli. To až později. V roce 1978 jim Supraphon vydává (pod normalizačním kapelním názvem Krajánci) LP desku Z pastvin velkoměsta. Hudebně je zdařilá, možná jsou v ní kompromisy, které si ale dnes už neuvědomujete. Písničky z tohoto alba se občas dodnes hrají na menších rozhlasových stanicích. I na Moravě, na nejposlouchanějším Rádiu Čas.

 

Taxmeni s Karlou Vosmanskou (není to ta s čelenkou, to je Bandaska) na Portě 1974 ve Svitavách.

V roce 1979 Jarda Čvančara kapelu rozpustil. Možná si myslel, že už navždy. Boj s nablblým režimem stál příliš mnoho sil.

Skupinou prošla řada výborných muzikantů. Taxmeni se někdy v 70 letech s Pacifiky tak trochu přelívali tam a zpátky, u Taxmenů hrál jednu chvíli i Tony Linhart, zatímco k Pacifikům přecházeli nebo se zase vraceli Otakar Janovský zvaný Bandaska, zpěvák a hráč na foukačku Vláďa Vodrážka, až do své předčasné smrti se stal oporou Pacifiku Pepa Blažejovský… V Taxmenech hrál Jan Hromas, později lídr Kučerovců. Mandolinista Saša Pokorný, zpěvák Jan Sailer (Ohaři), ale i greenhornský houslista Petr Bryndač, kontrabasista Jarda Kovář (Blátotlačky, později Žalman a spol.) a další. A Karla Vosmanská, animální gejzír talentu. Zpěvačku brněnských Hráčů přivedl do Prahy Bandaska. Karla, samorost s úžasným hlasem, která do Brna přišla s kytarou odkudsi ze severní Moravy, poté odešla do Semaforu a nakonec zmizela snad někde v zámoří.

Druhý začátek přišel koncem osmdesátých let. Čvančara volá zpěváku Vráťovi Vyskočilovi, a ten neváhá. Společně stavějí kapelu, které postupně začínají dobrá léta. Zatímco průkopníci žánru přestávají hrát nebo umírají a z předlistopadových Greenhorns - Zelenáčů byly najednou dvě kapely, které si nemohly přijít na jméno, Taxmeni dobře nabírají dech.

 

Vráťa Vyskočil a Jaroslav Čvančara

Neobyčejně upřímně říká někde Jarda Čvančara přibližně tohle – museli jsme si říct, co budeme hrát. Věděli jsme, že na špičkové bluegrassové ekvilibristy technicky nemáme.

Vnesli do naší hudby dosud neznámý pojem – military country. Souzní s Čvančarovou celoživotní badatelskou vášní, obdobím kolem druhé světové války. Souzní ale i s kostýmy českého trampingu. Voní heroismem. Pro mne je tato odnož taxmenského hraní zcela věrohodná. Věřím jim i to, že patřili na pláž Omaha, když se slavilo výročí spojenecké invaze.

V nakladatelství Venkow tehdy ještě Zdeňka Kovaříka začínají vydávat (včetně samplerů skoro doslovně) jednu desku za druhou. Generačně souznící Fešáci se trápí nemocemi a únavou z nich, umírá zpěvák a autor Jindra Šťáhlavský. Zelenáčům to ještě docela slušně hraje, avšak odchází fenomén Mirek Hoffmann, Honza Vyčítal se znovu a znovu obklopuje výbornými mladými hráči, než je zase vyháže – ale doba zájmu o tuto muziku, o tyto tváře, je nenávratně pryč.

 

 

Jen Taxmeni sedí tu s přilbami, tu stetsony na hlavách v nastartovaném džípu zatím nehasnoucí popularity. Nejsou okoukaní, nejsou spojováni s minulou dobou. Nejsou minulost. Myslím, že mají ještě velký potenciál sdělení.

Pro posluchače pražského Country rádia natočili letos sampler podle výběru posluchačů. Ten výběr je strašlivý, avšak Taxmeni se s tím povýtce nablým repertoárem vyrovnali s nadhledem a nadmíru se ctí. Znějí rockově, z Na Okoř je cesta udělali opravdu pochod, spíš vojenský marš, občas v nich slyšíte Kabáty, baví mne Čvančarům nápad ve slavné Japonečce… Dílo vyzrálé kapely a skvělého aranžéra Jindry Vrbenského, letitého kapelníka Michala Tučného. Ostatně s Tučňáky pořád občas hrají.

Slyšel jsem Taxmeny nedávno na 80. výročí slavné osady Askalona na Hadí řece Kocábě. Už jsme pobalili televizní nářadí a ještě si chvíli počkali na jejich koncert. Pršelo, bylo vlhko, zima, vstával jsem v půl páté, zato pivo nám čepoval mistr světa v nohejbalu… Stálo to za to. Hudba Taxmenů má – s prominutím - koule. Ovšem má i důležitější orgán – má i srdce.

 

 

 

Současné složení Taxmenů:

Vratislav Vyskočil - kytarista, sólový zpěvák, zakládající člen

Pavel Kaiser - baskytara

Jaroslav Čvančara - kapelník a otec zakladatel, hráč na pětistrunné bendžo

Milan Krištov - kytara

Luděk Kodrle - bicí

Jindřich Vrbenský - skladatel a aranžér, klávesista

Karel Mrkvička - kytarista a zpěvák

 

Foto Dušan Dostál a archiv

Foto týdne

Jste náš host číslo

8146504

Melanž

 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
 • První jarní životabudič: Medvědí česnek

   

  Roste pouze na jaře a vychutnávat si ho můžete jen necelé dva měsíce. Kromě první jarní energie nabízí medvědí česnek i vynikající léčivé schopnosti. V posledních letech se z něj stal fenomén. Nejenže výborně chutná, ale obsahuje i řadu prospěšných látek. Je bohatým zdrojem vitamínu C a železa. Je to výborný prostředek při chřipce, nachlazení i dalších infekcích. Upravuje vysoký krevní tlak, reguluje hladinu cholesterolu v krvi, zabraňuje vzniku trombózy a zlepšuje průtok krve, celkově posiluje organismus, paměť a imunitní systém, má protiplísňový, protiparazitární a protibakteriální účinek a pomáhá rovněž při dlouhotrvajícím kašli.

   

  Jak ho v lese bezpečně poznat a odlišit ho od konvalinky? V první řadě je dobré vědět, že medvědí česnek v přírodě roste v lužních listnatých lesích či spíše hájích, tedy tam, kde je vlhko a v létě stín. Stejné podmínky k růstu potřebují například i konvalinky a některé áronovité byliny, které jsou však na rozdíl od medvědího česneku jedovaté. Tyto rostliny mají velmi podobné listy, dlouhé, zelené, s podlouhlou žilnatinou. Spolehlivě od sebe rozeznat například rašící listy medvědího česneku a mladých konvalinek je velmi obtížné. Rady typu, že listy konvalinky jsou bez vůně a medvědí česnek má intenzivní aroma, jsou sice pravdivé, ale při sklizni zřejmě nezkoumáte každý list zvlášť. Na to, že je třeba si vůni ověřit, vás musí upozornit jako první oči.

   

  Jak tedy poznat medvědí česnek a odlišit ho od konvalinky?

   

   

  Podle listů:
  • Medvědí česnek: Listy vyrůstají samostatně přímo ze země.
  • Konvalinka: Listy jsou dva a rostou proti sobě a vyrůstají ze společného stonku.
  Podle květů:
  • Konvalinka: Má květ vzhledu klasu s typickou vůní.
  • Medvědí česnek: Má kulovitý květ, který voní po česneku.
  Podle vůně:
  • Konvalinka: Voní pouze květ.
  • Medvědí česnek: Po česneku voní celá rostlina.
  Dále:
  • Konvalinka má oddenek
  • Medvědí česnek cibulky.

   

  Jak medvědí česnek pěstovat?

   

   

  Ve stínu a vlhku Česnek medvědí je náš domácí druh vyskytující se ve světlých bukových lesích. Daří se mu ve vlhké humózní půdě, ale pokud je pravidelně zaléván, roste téměř všude. Na zahradě mu prospívá polostín pod keři nebo pod okraji živého plotu. Dobře se mu daří i na severní straně domu. I když se názory na výsadbu medvědího česneku různí, nejlepší výsledky jsou s pěstováním z cibulek vysazených na podzim. Medvědí česnek se lépe ujímá a roste, neboť využije zimní vláhu. Je to v podstatě stejné jako u pěstování klasického česneku z podzimní sadby. Ale nečekejte zázrak hned první rok. Chvíli potrvá, než se záhon promění v hustý zelený koberec, který v květnu ještě ozdobí krásné bílé květy.
  Listy medvědího česneku se sbírají jen dva měsíce, do doby než začne kvést. Období sběru začíná obvykle v druhé půli března a končí zhruba v půli května. Potom se rostlina zatáhne, a zbytek roku čeká ukrytá v zemi na další jaro.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz