Vzkazy

 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
 • Symbolika svíček na adventním věnci

  První svíčka, kterou zapalujeme první adventní neděli je svíčkou naděje a očekávání. Často se také nazývá svíčkou proroků, kdy Izaiáš předpověděl narození Ježíše Krista.

   

  Druhá svíčka se zapaluje na bronzovou neděli. Bývá dle některých tradic označována jako svíčka betlémská, má být symbolem jesliček a je považována za svíčku lásky.

   

  Třetí svíčka na adventním věnci je jediná v jiné barvě, a to v růžové. Představuje radost a často je pojmenována jako svíčka pastýřská

   

  Čtvrtá svíčka se nazývá jako svíčka andělská a je představitelkou pokoje a míru.

   

  Pátá svíčka (u věnců s pěti svícemi) se zapaluje na Štědrý den, kdy slunce zapadne a je v bílé barvě. Symbolizuje samotného Krista.

   
 • Adventní věnec zdraví hosty

  Advent správně začíná čtvrtou neděli před Vánocemi, každý rok je tak datum jiné.

   

  Je to období plné očekávání a těšení. Věřící se těší na příchod Spasitele a ostatní na nejpříjemnější svátky v roce.

   

  Katolická církev, z jejíhož repertoáru advent pochází, mu dala základní motto i barvu. Původní barvou adventu je fialová, podle barvy kněžského roucha. Fialová však bývala v minulosti velkou vzácností, a tak ji v domácím prostředí nahradila všudypřítomná, lehce dostupná červená.

   

  Pro adventní týdny křesťané doporučují pmírný půst, protože střídmost v jídle bystří rozjímání. Také touto tradicí se ateisté mohou inspirovat: k duhu půjde zejména těm, jimž Vánoce přinášejí mnoho neodolatelných gurmánských pokušení.

   
Dnes má svátek Blanka Zítra má svátek Svatoslav

Šestnáctého srpna 1977 byl Elvis Presley nalezen mrtev v koupelně svého sídla Graceland v Memphisu. Ldé z celého světa se pokoušeli vyjádřit, co pro ně tenhle výjimečný zpěvák znamenal. „Před Elvisem nebylo nic“ řekl John Lennon a vystihl tím bonmotem pocit několika generací. Vždyť pro ně s králem rock´n´rollu začínala nová éra prosperující Ameriky.

Elvis Presley byl na konci života osamělý, odulý, unavený a vyprázdněný. Dávno už byly pryč doby energického mladíka. Na sklonku kariéry zpívala obecenstvu v Las Vegas spíše jen karikatura Elvise Presleyho v bílém zdobeném obleku.

Ale když zemřel, zrodil se Elvis bůh, po jehož návratu na Zemi volali fanoušci ve sci-fi Den nezávislosti. Od posledního vydechnutí krále rock ´n ´rollu všechno funguje jako by žil – a mnozí tomu také dodnes věří.

Není divu, že se kolem toho všeho vytvořil velký průmysl. Zpěvákův dům Graceland zůstal uspořádán podle Elvisova vkusu a od roku 1982 je z něj muzeum, navštěvované snad stejně jako prezidentský Bílý dům. Každý rok se v Gracelandu vystřídá tři čtvrtě milionu lidí. Společnost, kterou založila zpěvákova manželka Priscilla a která o zpěvákův odkaz pečuje, jen tímhle ročně zbohatne o deset milionů dolarů. Při výročí smrti se Presleymu klaní město Memphis i celá Amerika.

Nadčasový magnetismus

Show musí pokračovat, zpíval Freddie Mercury. A Presleyho desky nepřestaly vycházet v obrovských nákladech. K osmdesátce alb různé kvality a třiatřiceti zhusta kýčovitým filmům přibyly další kompilace nebo rarity. V roce 1968 Elvis říkal, že prodal asi 190 milionů desek včetně singlů.

„Asi nejlepší bude, když Elvis zůstane takový, jaký je. Lidé se budou v každé generaci vracet ke kořenům moderní hudby a při těchto návratech bude Presley vždy nenahraditelný. Koneckonců, je tu ještě Elvis jako romantik. V tom je nadčasový. A lidstvo neměnné,“ míní publicista Josef Vlček.

Znalci se většinou shodují, že své nejlepší písně natočil v letech 1954 až 1958. Instinktivně zrychlil country, blues i gospel a namíchal z nich rock´n´roll. Bořil přehrady mezi styly a zvyky, byl běloch a zpíval jako černoch. “Presley osvobodil americkou populární hudbu od evropských tradic“ hodnotí ho muzikolog Alan Lomax.

Bývalý řidič náklaďáku měl obrovský talent, který si ani pořádně neuvědomoval. “Jeho spolupracovníci shodně tvrdí, že po několika posleších neznámé písně uměl zpaměti melodii i text a mohl ji okamžitě zazpívat, dokonce dvojnásob rychle. Natáčel celou píseň najednou, prakticky bez střihání. Sám si určoval, kde co zkazil a rychle začínal znovu“, napsal hudební publicista Jiří Černý.

Krále nelze okopírovat

Presley byl esencí své generace, měl všechny podstatné ingredience popového idolu. Příjemný vzhled, hlas napodobovaný miliony i sexappeal. Jeho smyslný vzhled rozpaloval davy fanoušků. Presley shazoval bundy a košile, stříkal kolem sebe pot, chrlil do mikronu slova a jeho tělo se chvělo v nezapomenutelném rock´n´rollovém třasu. Zatímco mravokárci se ošívali, celoamerické televizní programy se předháněly v nabídkách na hostování.

Když zájem o Elvisovy desky v šedesátých letech opadal, právě televize mu pomohla k návratu na výsluní. V roce 1968 Presley vystoupil s koncertním televizním programem, který působil civilně a jenž více komunikoval s následující generací Beatles či Rolling Stones. A když pak v lednu 1973 stárnoucí král rock´n´ rollu koncertoval na Havaji, díky satelitnímu televiznímu přenosu ho sledovala více než miliarda lidí ve čtyřiceti zemích. Zdárně konkuroval i trojici amerických kosmonautů, která v roce 1969 přistála na Měsíci.

Málokterá hvězda má tolik dvojníků jako Presley. Francouzský Presley se jmenoval Johnny Hallyday, Italové měli Adreana Celentana, Němci Petera Krause a my koneckonců Karla Zicha nebo Pavla Sedláčka. Každý z nich ovšem zachytil jenom část Presleyho stylu – vždyť Evropa znala zpěváka jen z desek a filmů. Elvis takřka neopouštěl Spojené státy. Jen jednou koncertoval v Kanadě, do Německa přijel hlavně „ odkroutit“ vojenskou službu.

Když Elvis zemřel, přišlo na pohřeb do Memphisu osmdesát tisíc lidí. Měli stejné zážitky, jako fanoušci Johna Lennona. Pamatovali si do detailů, kde byli a co dělali ve chvíli, kdy dostali zprávu o smrti svého idolu. Dvacet let nato se k Elvisovu hrobu vypravilo sto tisíc fanoušků. Kolik jich přijede tentokrát ?

Legenda Presley se stala spíš zdrojem výdělků, jež překonávají honoráře, které pobíral zaživa. Ale jinak Presleyho písně pořád nabízejí spoustu podnětů a radosti. Ani ty nejsladkobolnější nahrávky neudusily jeho jedinečný a neopakovatelný talent.

„ Proti Elvisovi mají Beatles jednu výhodu,“ prohlásil John Lennon už v roce 1965.

„My jsme na všechno čtyři, kdežto on je na to sám.“

 

 

 

Foto týdne

Železná neděle zahájila

28. listopadu letošní advent

 

Jste náš host číslo

7625125

Melanž

 • Tři recepty na perníčky, které jsou hned měkké

  Měkké medové perníčky I

   

  Suroviny na těsto

  400 g hladké mouky,

  2 vejce,

  1 lžička jedlé sody,

  2 lžičky perníkového koření,

  140 g moučkového cukru,

  100 g Hery,

  2 lžíce medu

   

  Postup přípravy receptu

  Cukr utřeme se 2 vejci a změklým tukem na pečení, poté přidáme med a koření. Do této kašičky vmícháme mouku se sodou. Medu nedáváme víc, perníčky by byly tvrdé!

  Vypracujeme těsto a necháme 30 minut odpočinout v lednici.

  Těsto rozválíme na silnější plát a vykrajujeme libovolné tvary, které klademe na plech vyložený pečicím papírem.

  Medové perníčky pečeme ve vyhřáté troubě na 180 °C asi 8 minut.

  Měkké medové perníčky užijeme při každé příležitosti. Můžeme je péct o Vánocích, Velikonocích nebo takhle krásně zdobené třeba na Valentýna.

   

  Měkké medové perníčky II

   

  Suroviny na těsto:

  200 g máslo (může být i olej, nebo jiný tuk)

  900 g hladká mouka (dát napřed 800 g a postupně přidávat)

  4 ks vejce

  300 g moučkový cukr 250 g med teplý

  1 lžička jedlá soda

  1 balení koření do perníku

   

   Poleva:

   Rozmixujeme přesátý moučkový cukr s bílkem a přidávám šťávu s citronu. Hustota se musí vyzkoušet. Poleva by neměla ze lžičky stékat, jen mírně jakoby padat.

   

  Postup přípravy receptu

  Důkladně zpracujeme všechny ingredience a necháme odležet v chladu do příštího dne. Pokud nevydržíte, stačí nechat i 1hod.

  Potom si na vále rozválíme placku silnou asi 2-3mm a vykrájíme tvary, které klademe na pomoučený plech, nebo na plech s pečícím papírem.

  Pečeme při 200C/7-10min, potíráme rozšlehaným vejcem.

   

  Měkké medové perníčky III


  Suroviny na těsto

  50 g másla

  650 g hladké mouky

  6-7  lžic mléka 

  250 g moučkového cukru

  4 ks žloutků

  150 g medu

  2 lžičky perníkové koření

  2 lžičky jedlé sody

  1 žloutek na potření těsta

   

  Poleva

  170 g moučkového cukru

  1 bílek

  pár kapek citrónové šťávy

   

  Postup přípravy receptu

  Do mísy dáme mouku, cukr, sodu, a perníkové koření. Vše promícháme, přidáme máslo, žloutky, med a mléko a vypracujeme těsto. Nemusíme ho dávat do chladna rozležet, můžeme ho hned vyválet na asi 0,5 cm tlustý plát a vykrajovat nejrůznější tvary. Pečeme na 170 °C asi 10 minut.

  Upečené perníčky hned potřeme žloutkem. Zdobíme bílkovou polevou.

  Perníčky se dají konzumovat hned po upečení, aniž by se musely nechat 14 dní rozležet.

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz