Vzkazy

 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
 • Symbolika svíček na adventním věnci

  První svíčka, kterou zapalujeme první adventní neděli je svíčkou naděje a očekávání. Často se také nazývá svíčkou proroků, kdy Izaiáš předpověděl narození Ježíše Krista.

   

  Druhá svíčka se zapaluje na bronzovou neděli. Bývá dle některých tradic označována jako svíčka betlémská, má být symbolem jesliček a je považována za svíčku lásky.

   

  Třetí svíčka na adventním věnci je jediná v jiné barvě, a to v růžové. Představuje radost a často je pojmenována jako svíčka pastýřská

   

  Čtvrtá svíčka se nazývá jako svíčka andělská a je představitelkou pokoje a míru.

   

  Pátá svíčka (u věnců s pěti svícemi) se zapaluje na Štědrý den, kdy slunce zapadne a je v bílé barvě. Symbolizuje samotného Krista.

   
 • Adventní věnec zdraví hosty

  Advent správně začíná čtvrtou neděli před Vánocemi, každý rok je tak datum jiné.

   

  Je to období plné očekávání a těšení. Věřící se těší na příchod Spasitele a ostatní na nejpříjemnější svátky v roce.

   

  Katolická církev, z jejíhož repertoáru advent pochází, mu dala základní motto i barvu. Původní barvou adventu je fialová, podle barvy kněžského roucha. Fialová však bývala v minulosti velkou vzácností, a tak ji v domácím prostředí nahradila všudypřítomná, lehce dostupná červená.

   

  Pro adventní týdny křesťané doporučují pmírný půst, protože střídmost v jídle bystří rozjímání. Také touto tradicí se ateisté mohou inspirovat: k duhu půjde zejména těm, jimž Vánoce přinášejí mnoho neodolatelných gurmánských pokušení.

   
Dnes má svátek Blanka Zítra má svátek Svatoslav

Giant Mountains Band sází na další cestu

Deset let není sice tak příliš dlouhá doba, ale v životě kapely se jedná už o slušný časový úsek, a tak není divu, že českobudějovická bluegrassová skupina The Giant Mountains Band hodlá tohle kulaté výročí své existence jak se patří oslavit. Především tedy jubilejním koncertem, který se uskuteční v sobotu 4. května od 19 hodin na Malé scéně DK Metropol v domovském městě kapely.

Hlavními gratulanty budou dvě kapely, s nimiž se GMB setkává na mezinárodních hudebních akcích a které se také objeví v programu výročního koncertování. Je to holandská skupina Holy Water a česká G-Runs´n Roses, která stojí v čele evropské bluegrassové špičky. V rámci koncertu bude rovněž pokřtěno první album z produkce The Giant Mountains Band a jako bonus premiérově představí své nové CD také G-Runs´n Roses.

Vraťme se ale o deset let zpátky, na samý začátek vzniku kapely, která si zvolila dlouhý název The Giant Mountains Band, s hodně volným českým překladem Krakonoška. Tehdy si ještě tahle skupinka ve složení Jan Kadlec, Jan Ondřich, Petr Poláček, Martin Vojna a Michal Hanuš hrála jen tak pro radost a o oficiálních vystoupeních neuvažovala. V průběhu času basistu Michala Hanuše vyměnil Jan Kašpar, kterého zase po nějaké době vystřídal Zdeněk Schwager. V další sestavě namísto MartinaVojny převzal banjo David „Pažout“ Kažimír a skončil mandolínista Jan Ondřich. Mandolíny se o něco později chopil americký hudebník Lucien G. Holmes, který velice výrazně ovlivnil sound kapely i její repertoár, v současnosti z velké části autorský. Poslední změnou byl pak příchod basisty Petra Zbořila namísto Z.Schwagera. Současné uskupení J.Kadlec (housle), P.Poláček (kytara), David „Pažout“ Kažimír (banjo), Lucien G.Holmes (mandolína) a P.Zbořil (basa) funguje už zhruba šest roků a sbírá jeden úspěch za druhým.

Prvním povzbuzením po váhavém vstupu na pódium bylo vítězství na Portě v Jihlavě před devíti roky. Potom už se nabalovala další a další veřejná vystoupení a většina z nich popostrčila skupinu zase o stupínek výš na žebříčku popularity. Takovým výrazným posunem byla například účast na Banjo Jamboree v Čáslavi. Vavříny z této populární přehlídky katapultovaly kapelu do první ligy, k čemuž patřila i prezentace na festivalech ve Finsku, Holandsku, Rakousku či Francii. Právě ve Finsku, kam přijeli jako celkem neznámá skupina, se stali pro pořadatele i pro diváky nečekaným překvapením a žhavými favority pro další zahraniční pozvání. Velký úspěch zaznamenal GMB také u našich sousedů, na jednom z největších festivalů ve slovenské Horné Porube.

„Jinak máme takovou domovskou scénu v českobudějovickém Kabaretu U Váňů, skoro každý týden chodíme hrát do Country klubu v Mladém a rádi si zahrajeme jen tak pro dobrou náladu i někde v příjemné hospůdce. Dlouho dopředu ovšem plánujeme účast na akcích, jako je třeba Bluegrassový festival ve Velešíně, Novák-fest v Oldřichově u Písku, Bluegrass maraton v Borovanech u Tachova nebo srpnová přehlídka ve francouzském La Roche. Letos jsme mimo jiné také pozvaní jako hosti na Portu do Řevnic a teď v květnu budeme hrát ještě na městských slavnostech v Linci,“ vyjmenovává David Kažimír plány kapely, která je de facto jedinou českobudějovickou kapelu ve svém žánru. Snad i proto před časem rozběhnuté volné čtvrteční jamování U Kapličky ve Čtyřech Dvorech po pár měsících zaniklo.

Ono to není zrovna jednoduché skloubit vystupování a pravidelné zkoušení s rodinným životem, jak komentuje situaci Petr Zbořil: „Protože všichni v kapele jsou buď už ženatí nebo zadaní. Včetně Luciena. Ten se navíc odstěhoval do Prahy, kde dělal školu. Ačkoliv se v Praze oženil, rád by se zase vrátil do Českých Budějovic, ale tady nesežene vhodné místo a hlavně za takový plat, tak nezbývá než dojíždění.“

A Lucien je také hlavním hnacím motorem kapely, skládá hudbu i texty a neustále zásobuje skupinu novými věcmi. V minulosti vzniklo díky Davidovi Kažimírovi i pár textů v češtině, ale naprostou většinu repertoáru tvoří věci z Lucienovy dílny, sem tam prostřídané osvědčenými skladbami převzatými, které si publikum žádá. Přes struny kapely tak prošly už víc než dvě stovky písní, i když aktuální živý repertoár se nyní soustřeďuje zhruba na padesátku těch nejfrekventovanějších.

Takže při jubilejním koncertu počítá kapela v první polovině s retro programem, ve druhé části pak s věcmi novými, zařazenými i na křtěném albu s názvem Long Lonesome Road. To si budou moci posluchači na místě i zakoupit.

„Přáli bychom si, aby nám to vydrželo nejméně ještě dalších deset let. Ona totiž funguje taková pověra, že první vydání alba skupinu buď utvrdí, nebo se rozpadne. Tak doufáme, že my budeme ten první případ,“ uzavírá David Kažimír pozvání kapely na její výroční koncert.

 

Foto týdne

Železná neděle zahájila

28. listopadu letošní advent

 

Jste náš host číslo

7625072

Melanž

 • Tři recepty na perníčky, které jsou hned měkké

  Měkké medové perníčky I

   

  Suroviny na těsto

  400 g hladké mouky,

  2 vejce,

  1 lžička jedlé sody,

  2 lžičky perníkového koření,

  140 g moučkového cukru,

  100 g Hery,

  2 lžíce medu

   

  Postup přípravy receptu

  Cukr utřeme se 2 vejci a změklým tukem na pečení, poté přidáme med a koření. Do této kašičky vmícháme mouku se sodou. Medu nedáváme víc, perníčky by byly tvrdé!

  Vypracujeme těsto a necháme 30 minut odpočinout v lednici.

  Těsto rozválíme na silnější plát a vykrajujeme libovolné tvary, které klademe na plech vyložený pečicím papírem.

  Medové perníčky pečeme ve vyhřáté troubě na 180 °C asi 8 minut.

  Měkké medové perníčky užijeme při každé příležitosti. Můžeme je péct o Vánocích, Velikonocích nebo takhle krásně zdobené třeba na Valentýna.

   

  Měkké medové perníčky II

   

  Suroviny na těsto:

  200 g máslo (může být i olej, nebo jiný tuk)

  900 g hladká mouka (dát napřed 800 g a postupně přidávat)

  4 ks vejce

  300 g moučkový cukr 250 g med teplý

  1 lžička jedlá soda

  1 balení koření do perníku

   

   Poleva:

   Rozmixujeme přesátý moučkový cukr s bílkem a přidávám šťávu s citronu. Hustota se musí vyzkoušet. Poleva by neměla ze lžičky stékat, jen mírně jakoby padat.

   

  Postup přípravy receptu

  Důkladně zpracujeme všechny ingredience a necháme odležet v chladu do příštího dne. Pokud nevydržíte, stačí nechat i 1hod.

  Potom si na vále rozválíme placku silnou asi 2-3mm a vykrájíme tvary, které klademe na pomoučený plech, nebo na plech s pečícím papírem.

  Pečeme při 200C/7-10min, potíráme rozšlehaným vejcem.

   

  Měkké medové perníčky III


  Suroviny na těsto

  50 g másla

  650 g hladké mouky

  6-7  lžic mléka 

  250 g moučkového cukru

  4 ks žloutků

  150 g medu

  2 lžičky perníkové koření

  2 lžičky jedlé sody

  1 žloutek na potření těsta

   

  Poleva

  170 g moučkového cukru

  1 bílek

  pár kapek citrónové šťávy

   

  Postup přípravy receptu

  Do mísy dáme mouku, cukr, sodu, a perníkové koření. Vše promícháme, přidáme máslo, žloutky, med a mléko a vypracujeme těsto. Nemusíme ho dávat do chladna rozležet, můžeme ho hned vyválet na asi 0,5 cm tlustý plát a vykrajovat nejrůznější tvary. Pečeme na 170 °C asi 10 minut.

  Upečené perníčky hned potřeme žloutkem. Zdobíme bílkovou polevou.

  Perníčky se dají konzumovat hned po upečení, aniž by se musely nechat 14 dní rozležet.

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz