Vzkazy

 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
 • Symbolika svíček na adventním věnci

  První svíčka, kterou zapalujeme první adventní neděli je svíčkou naděje a očekávání. Často se také nazývá svíčkou proroků, kdy Izaiáš předpověděl narození Ježíše Krista.

   

  Druhá svíčka se zapaluje na bronzovou neděli. Bývá dle některých tradic označována jako svíčka betlémská, má být symbolem jesliček a je považována za svíčku lásky.

   

  Třetí svíčka na adventním věnci je jediná v jiné barvě, a to v růžové. Představuje radost a často je pojmenována jako svíčka pastýřská

   

  Čtvrtá svíčka se nazývá jako svíčka andělská a je představitelkou pokoje a míru.

   

  Pátá svíčka (u věnců s pěti svícemi) se zapaluje na Štědrý den, kdy slunce zapadne a je v bílé barvě. Symbolizuje samotného Krista.

   
 • Adventní věnec zdraví hosty

  Advent správně začíná čtvrtou neděli před Vánocemi, každý rok je tak datum jiné.

   

  Je to období plné očekávání a těšení. Věřící se těší na příchod Spasitele a ostatní na nejpříjemnější svátky v roce.

   

  Katolická církev, z jejíhož repertoáru advent pochází, mu dala základní motto i barvu. Původní barvou adventu je fialová, podle barvy kněžského roucha. Fialová však bývala v minulosti velkou vzácností, a tak ji v domácím prostředí nahradila všudypřítomná, lehce dostupná červená.

   

  Pro adventní týdny křesťané doporučují pmírný půst, protože střídmost v jídle bystří rozjímání. Také touto tradicí se ateisté mohou inspirovat: k duhu půjde zejména těm, jimž Vánoce přinášejí mnoho neodolatelných gurmánských pokušení.

   
Dnes má svátek Blanka Zítra má svátek Svatoslav

ZRNÍ

Kapela Zrní debutovala albem Voní v roce 2009. A vůně prochází celou jejich deskou. Vůně jejich domovského industriálního Kladna, vůně babiččiny skříně, kam si můžete zalézt a „být s ní“, i když tu už dávno není, vůně jablek, vůně ledového vzduchu ze skladby Ledové květy nebo smrádek chodeb starých paneláků na kladenském sídlišti. Krásná hudba vycházející z lidové folklorní muziky, obohacená moderními zvuky a melodiemi. Jak říkají sami Zrní „něžnej artbrut, kladenskej uhelnej zen“. Poslechněte a budete unešeni.

 

 

První album Voní se povedlo natolik, že vydání dalšího alba jim nabídla zpěvačka Radůza, která svěřila svému vydavatelství jejich desku Hrdina počítačový hry, která vyšla v roce 2011. Možná tak navázala na čin Zuzany Navarové, která zase podpořila Radůzu, když ji kdysi slyšela hrát s harmonikou na Kampě. Každopádně její podpora nám přinesla album plné příjemné muziky, směsi klasických nástrojů, roztodivných zvuků a harmonického hlasu zpěváka Jana Ungra.

 

 

Druhé album vzniklo během jednoho podzimního týdne na chalupě v Krkonoších, kde kluci šest dní v kuse hráli a hráli, vymysleli hrdinu, co jde do světa, bojí se, ale stejně jde. A dopadlo to dobře, ve spojení s Radůzou, Petrem Binderem a zvukařem Lukášem Martínkem nahráli album plné silných skladeb, které vás chytnou přesně u srdce. Skladby jako Bojím, Vězni nebo Jabloně vás při poslechu chytí a už nepustí. Kapela Zrní hodně čerpá z přírody, z lidového folkloru, který kombinuje s podivnou náladou moderní doby, elektronickými zvuky a různými zvuky starých kufrů, splachovadel, rozbitých činelů nebo dřevěných flétniček pro děti.

Zrní stoupají pořád výš a výš, jejich hrdina putuje světem do čím dál větších dálav. Hrají v mnoha klubech, začínají být známí i mimo jejich domovské Kladno. Hrají i na festivalech, kde uchvacují čím dál více lidí.

Jejich dalším projektem se na podzim roku 2011 stává hudba pro taneční uskupení VerteDance, kdy tvoří hudbu k představení Kolik váží vaše touha v pražském Karlíně v tanečním divadle Ponec. Mimo jiné hráli toto představení i během doprovodného programu Olympijských her v Londýně.

Hudbu k tomuto albu nahráli jako CD v roce 2012 ve studiu Faust a je k dostání na jejich koncertech a při představeních Kolik váží vaše touha skupiny VerteDance. Hudba z tohoto představení je více melancholická, spíš až meditativní a mírně odlišná od jejich běžné tvorby. Jde o 45 minut nepřerušené hudby spojené s tancem, prakticky bez jakéhokoliv textu.

Tohle vše byl a je teprve začátek. V roce 2012 vydávají další album. Ovlivněni událostmi roku 2012 ho nazývají Soundtrack ke konci světa a svou hudbou se dostávají dál, až daleko za místa, kam docestoval Hrdina počítačový hry. Album skládali v dřevěné chatě v Jilmu na Vysočině za zvuků praskajícího dřeva, kolem usínajících podzimních polí, kde vítr honil zežloutlé listí a kluci hráli a a skládali v rytmu přírody, spojeni se zemí a okolním světem. A ze všech těch přírodních ingrediencí kolem se zrodila krásná hudba tohoto alba. Skladby jako Rychta nebo Hýkal vévodí tomuto albu svojí energičností a úžasnými muzikálními prvky.

 

 

Za album Soundtrack ke konci světa byli nominováni na cenu Apollo za Desku roku, cenu Vinyla a v cenách Anděl získali za rok 2012 ocenění za objev roku.

A kde si můžete Zrní nejdříve poslechnout? Nejbližší koncert v Čechách se uskuteční 24.dubna v Českých Budějovicích na Odpad festu a v Praze 25.dubna v Paláci Akropolis.

Foto: Šimon Vejvančický

Foto týdne

Železná neděle zahájila

28. listopadu letošní advent

 

Jste náš host číslo

7625095

Melanž

 • Tři recepty na perníčky, které jsou hned měkké

  Měkké medové perníčky I

   

  Suroviny na těsto

  400 g hladké mouky,

  2 vejce,

  1 lžička jedlé sody,

  2 lžičky perníkového koření,

  140 g moučkového cukru,

  100 g Hery,

  2 lžíce medu

   

  Postup přípravy receptu

  Cukr utřeme se 2 vejci a změklým tukem na pečení, poté přidáme med a koření. Do této kašičky vmícháme mouku se sodou. Medu nedáváme víc, perníčky by byly tvrdé!

  Vypracujeme těsto a necháme 30 minut odpočinout v lednici.

  Těsto rozválíme na silnější plát a vykrajujeme libovolné tvary, které klademe na plech vyložený pečicím papírem.

  Medové perníčky pečeme ve vyhřáté troubě na 180 °C asi 8 minut.

  Měkké medové perníčky užijeme při každé příležitosti. Můžeme je péct o Vánocích, Velikonocích nebo takhle krásně zdobené třeba na Valentýna.

   

  Měkké medové perníčky II

   

  Suroviny na těsto:

  200 g máslo (může být i olej, nebo jiný tuk)

  900 g hladká mouka (dát napřed 800 g a postupně přidávat)

  4 ks vejce

  300 g moučkový cukr 250 g med teplý

  1 lžička jedlá soda

  1 balení koření do perníku

   

   Poleva:

   Rozmixujeme přesátý moučkový cukr s bílkem a přidávám šťávu s citronu. Hustota se musí vyzkoušet. Poleva by neměla ze lžičky stékat, jen mírně jakoby padat.

   

  Postup přípravy receptu

  Důkladně zpracujeme všechny ingredience a necháme odležet v chladu do příštího dne. Pokud nevydržíte, stačí nechat i 1hod.

  Potom si na vále rozválíme placku silnou asi 2-3mm a vykrájíme tvary, které klademe na pomoučený plech, nebo na plech s pečícím papírem.

  Pečeme při 200C/7-10min, potíráme rozšlehaným vejcem.

   

  Měkké medové perníčky III


  Suroviny na těsto

  50 g másla

  650 g hladké mouky

  6-7  lžic mléka 

  250 g moučkového cukru

  4 ks žloutků

  150 g medu

  2 lžičky perníkové koření

  2 lžičky jedlé sody

  1 žloutek na potření těsta

   

  Poleva

  170 g moučkového cukru

  1 bílek

  pár kapek citrónové šťávy

   

  Postup přípravy receptu

  Do mísy dáme mouku, cukr, sodu, a perníkové koření. Vše promícháme, přidáme máslo, žloutky, med a mléko a vypracujeme těsto. Nemusíme ho dávat do chladna rozležet, můžeme ho hned vyválet na asi 0,5 cm tlustý plát a vykrajovat nejrůznější tvary. Pečeme na 170 °C asi 10 minut.

  Upečené perníčky hned potřeme žloutkem. Zdobíme bílkovou polevou.

  Perníčky se dají konzumovat hned po upečení, aniž by se musely nechat 14 dní rozležet.

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz