Vzkazy

 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
 • Symbolika svíček na adventním věnci

  První svíčka, kterou zapalujeme první adventní neděli je svíčkou naděje a očekávání. Často se také nazývá svíčkou proroků, kdy Izaiáš předpověděl narození Ježíše Krista.

   

  Druhá svíčka se zapaluje na bronzovou neděli. Bývá dle některých tradic označována jako svíčka betlémská, má být symbolem jesliček a je považována za svíčku lásky.

   

  Třetí svíčka na adventním věnci je jediná v jiné barvě, a to v růžové. Představuje radost a často je pojmenována jako svíčka pastýřská

   

  Čtvrtá svíčka se nazývá jako svíčka andělská a je představitelkou pokoje a míru.

   

  Pátá svíčka (u věnců s pěti svícemi) se zapaluje na Štědrý den, kdy slunce zapadne a je v bílé barvě. Symbolizuje samotného Krista.

   
 • Adventní věnec zdraví hosty

  Advent správně začíná čtvrtou neděli před Vánocemi, každý rok je tak datum jiné.

   

  Je to období plné očekávání a těšení. Věřící se těší na příchod Spasitele a ostatní na nejpříjemnější svátky v roce.

   

  Katolická církev, z jejíhož repertoáru advent pochází, mu dala základní motto i barvu. Původní barvou adventu je fialová, podle barvy kněžského roucha. Fialová však bývala v minulosti velkou vzácností, a tak ji v domácím prostředí nahradila všudypřítomná, lehce dostupná červená.

   

  Pro adventní týdny křesťané doporučují pmírný půst, protože střídmost v jídle bystří rozjímání. Také touto tradicí se ateisté mohou inspirovat: k duhu půjde zejména těm, jimž Vánoce přinášejí mnoho neodolatelných gurmánských pokušení.

   
Dnes má svátek Blanka Zítra má svátek Svatoslav


Neuvěřitelných osmdesáti let se dnes dožívá legendární ikona americké country music Willie Nelson. Zpěvák, skladatel, básník, aktivista, herec a hlavně obrovská osobnost. Během svého pohnutého života složil přes dvaapůl tisíce písní, které můžeme slyšet na víc než třech stovkách alb.

Byl vyznamenaný nespočetnými cenami a Grammy, naposled loni v listopadu dostal jako první v dějinách CMA Lifetime Achievement Award za celoživotní dílo. Jeho filmovou kariéru odstartoval v roce 1979 film The Electric Horseman, kde hrál po boku Roberta Redforda a Jane Fondové. Pochopitelně jeho typická postavička s copy a šátkem kolem čela nehraje žádné kladné hrdiny…

Během svého pobytu v Nashvillu se v druhé polovině šedesátých let stal zakladatelem hnutí Outlaw, skupiny muzikantů- psanců, kteří se odmítali podřídit nátlaku producentů nahrávacích studií hrát v typickém komerčním tak zvaném Nashville soundu. Snažili se vrátit country muziku k původním kořenům a hrát ji po svém.

Později se raději vrátil do rodného Texasu a pomáhal založit hudební scénu v Austinu, kde se dnes hraje ta nejlepší country na světě. Každopádně má na svém kontě asi dvaadvacet No.1 hitů a čtrnáct No.1 alb. Jeho hity u nás proslavili hlavně Michal Tučný, Pavel Bobek aj.

Slavnostní koncert, původně plánovaný jako velká narozeninová párty, se konal v jeho oblíbené lokalitě blízko Austinu, na prostranství Bee Cave – Včelí jeskyně, tuto neděli 28.dubna. Na koncertu účinkovali kromě hostů i jeho synové Lukas a Micah a dcery Paula a Amy. Z aktuálních důvodů se však změnil název koncertu na Benefici pro městečko West, nedávno zpustošené výbuchem továrny na hnojiva. Jeho rodné město je totiž vzdálené pouhých pět mil od místa katastrofy. Jako dítě tam každodenně jezdil na kole a má tam spoustu známých. Je tam dodnes velká česká komunita a pečou tam prý nejlepší koláče v celém Texasu.

Willie Nelson se narodil se v středotexaském městečku Abbot 30.dubna 1933. Otec záhy zemřel a matka od nich odešla. Vyrůstal se starší sestrou Bobbie Lee u muzikálních rodičů svého otce. Babička s ním chodila do kostela, kde si brzy všimli, jak krásně zpívá. Už v pěti letech začínal psát první básničky, a když pak v šesti letech dostal kytaru, skládal si k nim i melodie. Od devíti let hrával na tradičních tancovačkách s českými polkovými kapelami.

Sestra hrála na piano, záhy se vdala za houslistu Buda Fletchera a oba pak účinkovali v jeho kapele. Willie už jako hlavní zpěvák. Již ve třinácti letech si poprvé zazpíval duet s jedním ze svých idolů Bobem Willsem a ve čtrnácti už měl svůj vlastní fan klub……

O jeho životě by se dala napsat ne jedna, ale hned několik knih. Těžko to zhustit do malého článku. Před pár lety vyšla jeho autobiografie s názvem Roll me up and smoke me, when I die. Celý život se mimo jiné snaží bojovat i za legalizaci marihuany…

K 80.narozeninám si Willie dal dárek - cédéčko Let’s Face the Music and Dance, kde spolúčinkují i členové jeho rodiny. Ale neusíná na vavřínech. Jeho další projekt se právě začíná točit a budou na něm duety s různými zpěvačkami, jako Barbarou Streisand, Dolly Parton, Alison Krauss, Norah Jones či dcerou Paulou.

Přes svůj věk je neuvěřitelně vitální a nejlépe se cítí, když může být On the Road Again, zase na cestě. 

Foto týdne

Železná neděle zahájila

28. listopadu letošní advent

 

Jste náš host číslo

7625075

Melanž

 • Tři recepty na perníčky, které jsou hned měkké

  Měkké medové perníčky I

   

  Suroviny na těsto

  400 g hladké mouky,

  2 vejce,

  1 lžička jedlé sody,

  2 lžičky perníkového koření,

  140 g moučkového cukru,

  100 g Hery,

  2 lžíce medu

   

  Postup přípravy receptu

  Cukr utřeme se 2 vejci a změklým tukem na pečení, poté přidáme med a koření. Do této kašičky vmícháme mouku se sodou. Medu nedáváme víc, perníčky by byly tvrdé!

  Vypracujeme těsto a necháme 30 minut odpočinout v lednici.

  Těsto rozválíme na silnější plát a vykrajujeme libovolné tvary, které klademe na plech vyložený pečicím papírem.

  Medové perníčky pečeme ve vyhřáté troubě na 180 °C asi 8 minut.

  Měkké medové perníčky užijeme při každé příležitosti. Můžeme je péct o Vánocích, Velikonocích nebo takhle krásně zdobené třeba na Valentýna.

   

  Měkké medové perníčky II

   

  Suroviny na těsto:

  200 g máslo (může být i olej, nebo jiný tuk)

  900 g hladká mouka (dát napřed 800 g a postupně přidávat)

  4 ks vejce

  300 g moučkový cukr 250 g med teplý

  1 lžička jedlá soda

  1 balení koření do perníku

   

   Poleva:

   Rozmixujeme přesátý moučkový cukr s bílkem a přidávám šťávu s citronu. Hustota se musí vyzkoušet. Poleva by neměla ze lžičky stékat, jen mírně jakoby padat.

   

  Postup přípravy receptu

  Důkladně zpracujeme všechny ingredience a necháme odležet v chladu do příštího dne. Pokud nevydržíte, stačí nechat i 1hod.

  Potom si na vále rozválíme placku silnou asi 2-3mm a vykrájíme tvary, které klademe na pomoučený plech, nebo na plech s pečícím papírem.

  Pečeme při 200C/7-10min, potíráme rozšlehaným vejcem.

   

  Měkké medové perníčky III


  Suroviny na těsto

  50 g másla

  650 g hladké mouky

  6-7  lžic mléka 

  250 g moučkového cukru

  4 ks žloutků

  150 g medu

  2 lžičky perníkové koření

  2 lžičky jedlé sody

  1 žloutek na potření těsta

   

  Poleva

  170 g moučkového cukru

  1 bílek

  pár kapek citrónové šťávy

   

  Postup přípravy receptu

  Do mísy dáme mouku, cukr, sodu, a perníkové koření. Vše promícháme, přidáme máslo, žloutky, med a mléko a vypracujeme těsto. Nemusíme ho dávat do chladna rozležet, můžeme ho hned vyválet na asi 0,5 cm tlustý plát a vykrajovat nejrůznější tvary. Pečeme na 170 °C asi 10 minut.

  Upečené perníčky hned potřeme žloutkem. Zdobíme bílkovou polevou.

  Perníčky se dají konzumovat hned po upečení, aniž by se musely nechat 14 dní rozležet.

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz