Vzkazy

 • Bylinková krabička první pomoci

  Ačkoli máme zásoby různých chemických léků z lékáren, stejně tak účinné mohou být alternativní léky z bylin. Kuchyňská spíž nám tak může lecčím přispět, od obyčejně neobyčejného česneku, až po sušené bylinky. Pomoci nám mohou i různé oleje a extrakty ze speciálních prodejen.

   

  Měsíčkový krém

  Krém má antiseptické a protiplísňové účinky, používá se na různé řezné rány, odřeniny a suchou pokožku.

   

  Ptačincový krém

  Tento krém je jako dělaný při vytahování třísek. Používá se také na nežity, místa po bodnutí hmyzem, dále rovněž na zklidnění popálené pokožky, opařeniny a ekzémy.

   

  Česnek

  Potírání čerstvým stroužkem by mohlo pomoci akné a dalším pupínkům. Rozdrcený česnek se používá na vytažení kuřího oka. Vnitřně je vhodný při průduškových infekcích a zánětech pochvy.

   

  Med

  Med vytahuje hnis a jedovaté látky z ran. Při nachlazení je vhodný přidat do čaje, který nám nejenže příjemně osladí, ale i dokonce dodá potřebné vitamíny a další složky pro naše zotavení.

   

  Aloe pravá

  Používá se ke zklidnění menších popálenin, opařenin a také při popálení na slunci. K tomu je nápomocný hustý gel, který dostaneme po rozříznutí listu rostliny.

   

  Extrahovaný habr obecný

  Tento extrát se používá na menší popáleniny, spálení od slunce či k zástavě krvácení z ran. Jako zmražený zklidňuje místa po bodnutí hmyzem, křečové žíly a pohmožděniny.

   

  Levandulový olej

  Pokud nás bolí hlava, je dobré mít při ruce tento olej. Stačí, když si budeme s tímto olejem masírovat spánky a šíji. Migrény a úporné bolesti hlavy brzo odstoupí. Je vhodný i při popáleninách a odřeninách.

   

  Olej z kustovnice cizí

  Jeden z olejů, který má silné antiseptické a protiplísňové účinky. Použít jej tak můžeme na řezné rány, odřeniny a bradavice.

   

  Netřesk a okurka

  Vyluhováním lístků netřesku a oloupané salátové okurky získáme osvěžující pleťovou vodu, která je vhodná jako obklad na pokožku spálenou sluncem. Při horečně a zahleněných cestách dýchacích tuto vyluhovanou směs můžeme i pít. Nedoporučuje se však v těhotenství a při kojení.

   

  Sušené bylinky

  Mějte doma vždy při ruce směs různých usušených bylin, ze kterých můžete připravit nálevy. Ty nám pomohou při různých nemocech, očistách organismu a nepříjemných bolestech.

   

  Tablety z jilmu plavého

  Užíváme při poruchách trávení, gastritidě či žaludeční nevolnosti, uklidňuje žaludek a zmírňuje kapsle.

   

  Zázvor

  Tento přírodní všelék je vhodný pro zmírnění nevolností v těhotenství, vhodný je také při prevenci proti chřipce a dalším onemocněním.

   

  Cibule

  První pomocí při chřipce a nachlazení je cibule nakrájená s citronem a medem.

   

   

Dnes má svátek Lubomír Zítra má svátek Petr a Pavel

Z letního putování Minnesengrů po kraji. Rok 1977.

I když ve druhé polovině sedmdesátých let popularita Minnesengrů sílila a přibývalo nových možností k vystupování, drsné valše konsolidace a totalitních praktik se nevyhnuli. Ať už se to týkalo nových přehrávek, kde se kromě hudební zdatnosti ověřovaly i znalosti o komunistické straně a jejích „velkých úspěších“, nebo autorské tvorby z minnesengrovské dílny. Bylo naprosto nevyhnutelné, že věci, které se hrály na pódiu nebo se natáčely, musely nejdříve projít doslova masovým mlýnkem komunistických metodiků a jiných totalitních inkvizitorů.

Ještě dneska muzikanti s úsměvem vzpomínají, jak tito dozorci nad čistotou kultury hledali (a kupodivu nacházeli!) v textech jinotaje, které tam ani nebyly, a to dokonce i ve starých lidovkách... Takových historek vám každá kapela té doby vysype hned několik. Dneska už se nad nimi a nad mnohdy až neuvěřitelnými fabulacemi ideových kontrolorů shovívavě zasmějeme, ale v oné době do smíchu leckdy ani nebylo

Projít touhle nesmlouvavou bránou bez větších šrámů znamenalo tedy i určité úlitby, jako třeba účast na festivalu politické písně v Sokolově, na setkání mládeže Šumavy anebo turné po Sovětském svazu. Na druhé straně téměř dvouměsíční koncertní šňůra, která zavedla Minnesengry před publikum pěti sovětských republik včetně Pobaltí či do Murmanska za polární kruh, partu nečekaně stmelila a vlila jim novou naději. A po návratu konečně čekalo kapelu vytoužené natáčení LP desky, jíž předcházela, jak bylo tehdy zvykem, ještě deska malá. První LP nesla titul Nezacházej slunce, jako by i tím názvem vzývali svou šťastnou hvězdu. A také vznikl další televizní film postavený na lidových písničkách, opět v režii Víta Hrubína, kterému učarovaly nejen jižní Čechy, ale i Minnesengři. Jmenoval se Okolo Blateckýho...

Z natáčení televizního filmu Okolo Blateckýho, část štábu a Minnesengři

„Filmovalo se to na Dobré Vodě a ubytovaní jsme byli v hotýlku na Hojné Vodě. Sešla se tenkrát opravdu skvělá parta, myslím tím filmový štáb, se kterým jsme se hned skamarádili. Byly to úžasné večery plné hraní a zpívání a také legrace, na to se prostě nedá zapomenout,“ vzpomíná Eva Zichová, která si na natáčení odskočila z mateřské dovolené. A fotografie z té doby dokládají, že si zpěvačka své vzpomínky nijak nepřikrašlovala. Stačí se jen podívat na snímek, na němž se z obrázku křehké víly s dlouhými blond vlasy usmívá Andělův obličej.

Z natáčení televizního filmu Okolo Blateckýho, Anděl v roli víly.

Z natáčení televizního filmu Okolo Blateckýho, Eva Zichová a Pavel Žalman Lohonka.

Houstl počet vystoupení a ke zkušenostem ze zahraničí přibylo další turné mimo republiku – tentokrát pro změnu do Bulharska. Takové časové nároky vyvolávaly na druhé straně potřebu větší volnosti a stále častěji se vnucovala myšlenka opustit jistotu pravidelného zaměstnání, což tehdy nebylo nic jednoduchého. Navíc tu byly už rodiny, které bylo nutné živit. Bez mučivého rozmýšlení to měl Žalman, kterého ze Škodovky vyhodili, postupně šel pak na volnou nohu i Honza Borkovec a Anděl. Ovšem všechny tyto změny a tlaky, jakož i přirozený běh života měly za následek mimo jiné také další změny v zaběhané sestavě.

Po Evě Zichové rovněž Lída Pouzarová-Šimonová odchází na mateřskou dovolenou a opouští post zpěvačky. Minnesengři chvíli hrají pouze v pánské sestavě, i když se Lída sem tam ještě vrací. Poté v kapele na kratičký čas zakotvila Marie Kotrbová, kterou pak později, ale už na delší dobu, vystřídala Jana Vejvarová. K výměně však dochází i na mužských postech. Ivana Zichu krátce zastupuje Ladislav Mottl, který se kapelou prakticky jen mihl, pak přichází charismatický bubeník Zdeněk Rupert a Ivan Zicha definitivně končí. Žalman už v té době plné zvratů a komplikací v koutku své romantické duše sní o cestě sólového písničkáře, ale zatím se s tím nikomu nesvěřuje a hlavně – nic v tom směru nepodniká.

Minnesengři a jejich zpěv se v průběhu druhé poloviny 70.let objevují na rozhlasových vlnách nejen v klasických nahrávkách písniček ze svého repertoáru, ale také v dramatizovaných pohádkách a dokonce ve hře pro mládež s názvem Růžová teorie. Rok 1977 podle Žalmanových vzpomínek rozsvítilo letní putování kapely po českých zámcích, městech a městečkách s plzeňskou skupinou historického šermu Dominik. Většinu oné vytyčené trasy, dlouhé přes dvě stě kilometrů, překonávali muzikanti pěšmo při krytém voze taženém koňmi, ve kterém se vezly nástroje a technika. Balzámem na unavené nohy i pochybující srdce byl zájem a vřelost, se kterou je na jednotlivých místech publikum přijímalo.

Z letního putování Minnesengrů po kraji.

Popularitu Minnesengrů ovšem provázely i nekonečné polemiky odborníků, rádo by odborníků, muzikantů i laiků o tom, jak se má lidová písnička hrát a zpívat, o prolínání folku a folkloru a spoustě dalších věcí. Takové články a relace někdy dokázaly povzbudit, jindy vzít chuť k dalším krokům. Nedokážu zpětně posoudit, jak moc bylo těch s černým puntíkem, ale rozhodně víc bylo kritik a recenzí příznivých. A stejně velkou radost dokázaly udělat i ohlasy lidí z publika. Mezi těmi, které si Minnesengři založili do kroniky, je i dopis, v němž se pisatel téměř na celou stránku rozplývá (a v odborném pojetí) nad minnesengrovským podáním lidových písniček a jejich přínosem pro tento žánr. Napsal jej Libor Brabec, první houslista Moravské filharmonie Olomouc a v závěru navíc projevil zájem o notový materiál těchto skladeb. Obdobně se v novinových anketách vyjadřují k Minnesengrům, kteří se už na folkové scéně stačili trvale usadit, i renomovaní hudebníci a zpěváci. Hodnotí pozitivně nejen hudební projev a sborové vokály, zvolený repertoár a vlastní tvorbu, ale i Andělovy netradiční aranže.

„Občasné setkávání na festivalech a koncertech, občas večírky na českobudějovické Malé scéně či v Besedě, pár stále vzácnějších nocí u ohně či na Fort Hazardu...“ připomíná si s nostalgií společné chvíle Hoboes a Minnesengrů Miki Ryvola, který téhle českobudějovické kapele předpovídal slavnou budoucnost už koncem šedesátých let. Ale i on věděl, že i ten nejchutnější chleba je o dvou kůrkách.


Dálnice č.5

Text: Pavel Žalman Lohonka


Časně ráno mrholí na dálnici číslo 5,

já mít křídla sokolí, obletěl bych celej svět,

místo křídel nohy mám, v srdci naději a cíl,

jen si marně vzpomínám, kde jsem s tebou, holka, byl.


Rf. To nám bylo sedmnáct, jen sedmnáct a půl roku,

život tančil kolem nás a zdál se bez nároků.


Svět je pořád velikej jako plná láhev snů

a jsou na něm chodníky, který vedou k domovům,

když se nebe usmívá, to se mi jde mnohem líp,

jen si člověk vzpomíná, jak si přál svět obejít.


Časně ráno mrholí na dálnici číslo 5,

já mít křídla sokolí, obletěl bych celej svět,

to nám bylo sedmnáct, jen sedmnáct a půl roku,

/: život tančil kolem nás a zdál se bez nároků. :/

Pokračování

Foto: archiv Hanky Hosnedlové

Foto týdne

Jste náš host číslo

8146396

Melanž

 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
 • První jarní životabudič: Medvědí česnek

   

  Roste pouze na jaře a vychutnávat si ho můžete jen necelé dva měsíce. Kromě první jarní energie nabízí medvědí česnek i vynikající léčivé schopnosti. V posledních letech se z něj stal fenomén. Nejenže výborně chutná, ale obsahuje i řadu prospěšných látek. Je bohatým zdrojem vitamínu C a železa. Je to výborný prostředek při chřipce, nachlazení i dalších infekcích. Upravuje vysoký krevní tlak, reguluje hladinu cholesterolu v krvi, zabraňuje vzniku trombózy a zlepšuje průtok krve, celkově posiluje organismus, paměť a imunitní systém, má protiplísňový, protiparazitární a protibakteriální účinek a pomáhá rovněž při dlouhotrvajícím kašli.

   

  Jak ho v lese bezpečně poznat a odlišit ho od konvalinky? V první řadě je dobré vědět, že medvědí česnek v přírodě roste v lužních listnatých lesích či spíše hájích, tedy tam, kde je vlhko a v létě stín. Stejné podmínky k růstu potřebují například i konvalinky a některé áronovité byliny, které jsou však na rozdíl od medvědího česneku jedovaté. Tyto rostliny mají velmi podobné listy, dlouhé, zelené, s podlouhlou žilnatinou. Spolehlivě od sebe rozeznat například rašící listy medvědího česneku a mladých konvalinek je velmi obtížné. Rady typu, že listy konvalinky jsou bez vůně a medvědí česnek má intenzivní aroma, jsou sice pravdivé, ale při sklizni zřejmě nezkoumáte každý list zvlášť. Na to, že je třeba si vůni ověřit, vás musí upozornit jako první oči.

   

  Jak tedy poznat medvědí česnek a odlišit ho od konvalinky?

   

   

  Podle listů:
  • Medvědí česnek: Listy vyrůstají samostatně přímo ze země.
  • Konvalinka: Listy jsou dva a rostou proti sobě a vyrůstají ze společného stonku.
  Podle květů:
  • Konvalinka: Má květ vzhledu klasu s typickou vůní.
  • Medvědí česnek: Má kulovitý květ, který voní po česneku.
  Podle vůně:
  • Konvalinka: Voní pouze květ.
  • Medvědí česnek: Po česneku voní celá rostlina.
  Dále:
  • Konvalinka má oddenek
  • Medvědí česnek cibulky.

   

  Jak medvědí česnek pěstovat?

   

   

  Ve stínu a vlhku Česnek medvědí je náš domácí druh vyskytující se ve světlých bukových lesích. Daří se mu ve vlhké humózní půdě, ale pokud je pravidelně zaléván, roste téměř všude. Na zahradě mu prospívá polostín pod keři nebo pod okraji živého plotu. Dobře se mu daří i na severní straně domu. I když se názory na výsadbu medvědího česneku různí, nejlepší výsledky jsou s pěstováním z cibulek vysazených na podzim. Medvědí česnek se lépe ujímá a roste, neboť využije zimní vláhu. Je to v podstatě stejné jako u pěstování klasického česneku z podzimní sadby. Ale nečekejte zázrak hned první rok. Chvíli potrvá, než se záhon promění v hustý zelený koberec, který v květnu ještě ozdobí krásné bílé květy.
  Listy medvědího česneku se sbírají jen dva měsíce, do doby než začne kvést. Období sběru začíná obvykle v druhé půli března a končí zhruba v půli května. Potom se rostlina zatáhne, a zbytek roku čeká ukrytá v zemi na další jaro.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz