Vzkazy

 • Bylinková krabička první pomoci

  Ačkoli máme zásoby různých chemických léků z lékáren, stejně tak účinné mohou být alternativní léky z bylin. Kuchyňská spíž nám tak může lecčím přispět, od obyčejně neobyčejného česneku, až po sušené bylinky. Pomoci nám mohou i různé oleje a extrakty ze speciálních prodejen.

   

  Měsíčkový krém

  Krém má antiseptické a protiplísňové účinky, používá se na různé řezné rány, odřeniny a suchou pokožku.

   

  Ptačincový krém

  Tento krém je jako dělaný při vytahování třísek. Používá se také na nežity, místa po bodnutí hmyzem, dále rovněž na zklidnění popálené pokožky, opařeniny a ekzémy.

   

  Česnek

  Potírání čerstvým stroužkem by mohlo pomoci akné a dalším pupínkům. Rozdrcený česnek se používá na vytažení kuřího oka. Vnitřně je vhodný při průduškových infekcích a zánětech pochvy.

   

  Med

  Med vytahuje hnis a jedovaté látky z ran. Při nachlazení je vhodný přidat do čaje, který nám nejenže příjemně osladí, ale i dokonce dodá potřebné vitamíny a další složky pro naše zotavení.

   

  Aloe pravá

  Používá se ke zklidnění menších popálenin, opařenin a také při popálení na slunci. K tomu je nápomocný hustý gel, který dostaneme po rozříznutí listu rostliny.

   

  Extrahovaný habr obecný

  Tento extrát se používá na menší popáleniny, spálení od slunce či k zástavě krvácení z ran. Jako zmražený zklidňuje místa po bodnutí hmyzem, křečové žíly a pohmožděniny.

   

  Levandulový olej

  Pokud nás bolí hlava, je dobré mít při ruce tento olej. Stačí, když si budeme s tímto olejem masírovat spánky a šíji. Migrény a úporné bolesti hlavy brzo odstoupí. Je vhodný i při popáleninách a odřeninách.

   

  Olej z kustovnice cizí

  Jeden z olejů, který má silné antiseptické a protiplísňové účinky. Použít jej tak můžeme na řezné rány, odřeniny a bradavice.

   

  Netřesk a okurka

  Vyluhováním lístků netřesku a oloupané salátové okurky získáme osvěžující pleťovou vodu, která je vhodná jako obklad na pokožku spálenou sluncem. Při horečně a zahleněných cestách dýchacích tuto vyluhovanou směs můžeme i pít. Nedoporučuje se však v těhotenství a při kojení.

   

  Sušené bylinky

  Mějte doma vždy při ruce směs různých usušených bylin, ze kterých můžete připravit nálevy. Ty nám pomohou při různých nemocech, očistách organismu a nepříjemných bolestech.

   

  Tablety z jilmu plavého

  Užíváme při poruchách trávení, gastritidě či žaludeční nevolnosti, uklidňuje žaludek a zmírňuje kapsle.

   

  Zázvor

  Tento přírodní všelék je vhodný pro zmírnění nevolností v těhotenství, vhodný je také při prevenci proti chřipce a dalším onemocněním.

   

  Cibule

  První pomocí při chřipce a nachlazení je cibule nakrájená s citronem a medem.

   

   

Dnes má svátek Lubomír Zítra má svátek Petr a Pavel


Velkou radost určitě udělalo nakladatelství Mladá fronta hudebním fanouškům vydáním knihy Leonard Cohen – Pozoruhodný život, jejímž autorem je britský muzikant, žurnalista a životopisec Anthony Reynolds. Kniha přináší na 350 stranách spoustu důležitých informací, z nichž některé jsou poměrně překvapivé.

To první překvapení čeká na čtenáře hned v úvodní kapitole nazvané Poslední večer ve Valencii, kde je vylíčen koncert, při němž 18.září 2009 Leonard Cohen na pódiu zkolaboval, což byl pravděpodobně následek dehydratace způsobené předchozí otravou jídlem. Tato událost byla sledována i u nás, především také proto, že k ní došlo pouhé tři týdny po Cohenově druhém pražském koncertu. To překvapení ovšem spočívá v tom, že koncert ve Valencii byl prvním živým vystoupením Leonarda Cohena, které autor od počátku 70. let viděl, přestože těch možností měl v 80. i 90. letech spoustu. To ovšem nic neubírá na důvěryhodnosti celé knihy, jejíž autor musel prostudovat obrovské množství materiálu a naposlouchat veškerou Cohenovu písňovou produkci, aby mohl vytvořit takto rozsáhlou publikaci, v níž je text doplněn více než třemi desítkami černobílých fotografií.

Čtenář počíná sledovat život Leonarda Normana Cohena od 21.září 1934, kdy se v Montrealu narodil v rodině veterána první světové války, přes léta studentská, první literární pokusy až ke kariéře hudebníka a zpěváka, v počátcích poměrně nesměle se rozvíjející. Jsou tu obsáhlé informace o místech Cohenova pobývání a působení, mezi nimiž zaujímá významné místo řecký ostrov Hydra, o jeho přátelích i partnerkách a samozřejmě o literární a hudební tvorbě, která ho přivedla pod křídla společnosti Columbia.Tam vyšlo v roce 1967 jeho první album Songs of Leonard Cohen, a pak v odstupu dvou let další dvě. Čtenář se dovídá také o okolnostech vedoucích k nahrávání a vydání alba zvukově pro Cohena netypického s názvem Death of A Ladies Man, na jehož výsledné podobě má „zásluhu“ producent Phil Spector. Mezi výše zmiňovaná překvapení patří i to, že album Various Position, vydané v roce 1985 - a obsahující skladbu Hallelujah, dnes velice oblíbenou a nahranou v tolika cover verzích – neuvedla Columbia na severoamerický trh. A to navzdory tomu, že Cohen patřil v té době už dvacet let ke světově proslulým umělcům, a to i v zemích, kde do té doby nikdy nevystupoval, k nimž patřilo i Československo. Vzpomínám si, že když jsem někdy v první polovině 70. let dostal LP Song of Love And Hate, byl jsem jím nadšený a postupně se snažil dostávat další, což v té době nebylo tak jednoduché. Také na poslechových pořadech Jiřího Černého patřily vždy Cohenovy nahrávky k těm oblíbeným a respektovaným, což ostatně trvá dodnes.

Mezi mnoha osobnostmi, s nimiž se v průběhu Leonard Cohen setkal, patří k těm nejdůležitějším Kyozan Joshu Sasaki Roshi, japonský učitel rinzai zenu, žijící od roku 1962 v Kalifornii, kde založil Mount Baldy Zen Centre. Tam se Cohen uchýlil a zůstal tam pět let, ovšem ne zcela izolován od okolního světa, když si odtamtud vyjel až do Indie.

Důležitým a ne právě příjemným mezníkem byl pro Cohena říjen 2005, kdy se na popud přítele své dcery začal zajímat o stav svých financí. Výsledek byl zdrcující. Jeho dlouholetá manažerka Kelley Lynchová, mající plnou moc podepisovat jeho platby a tudíž volný přístup k jeho penězům, ho připravila o miliony dolarů. Výsledkem této prekérní situace byla úvaha o dalším koncertním turné, k němuž se Cohen nakonec nechal přemluvit.


Po pečlivém výběru kapely a dlouhém zkoušení bylo turné zahájeno 11. května 2008 v hlavním městě kanadské provincie New Brunswick. Po úvodních koncertech v dalších kanadských sálech se nabídky pořadatelů jen hrnuly, nadšení publika neznalo mezí a už 17.července téhož roku je při koncertu v Londýně natočeno báječné DVD, dokumentující koncertní program tohoto turné. Jak víme, 27. září 2008 zpíval Leonard Cohen v Praze, aby se sem po necelém roce znovu vrátil a shlédnutí londýnského obrazového záznamu bylo dobrou přípravou na tento druhý koncert. Po v úvodu zmíněné zdravotní indispozici ve Valencii turné po krátké přestávce pokračovalo a končilo až v prosinci 2009 v LasVegas.

Závěr knihy patří Cohenovu dvanáctému studiovému albu Old Ideas vydanému v lednu 2012, jehož natáčení ovšem ještě předcházelo evropské turné 2010 zakončené v Bratislavě, aby na ně navázalo další, začínající 28.října na Novém Zélandu a pokračující v Austrálii. Když si uvědomíme, že koncerty trvaly tři a půl a někdy i čtyři hodiny a k tomu se před nimi ještě zkoušelo, je neuvěřitelné, že kapela i hlavní protagonista dokázali takový nápor zvládat. Po skončení turné tedy začala práce na novém albu, na nějž bylo nakonec víc materiálu, než bylo možno využít.Autor knihy byl v londýnském hotelu Mayfair přítomen tiskové konferenci uspořádané k vydání tohoto alba a říká, že se mu tam Cohen jevil jako „ člověk, jednoznačně usebraný a plný energie“.

Knihu do češtiny přeložil profesor FFUK Miroslav Jandera se svojí někdejší studentkou Klárou Kolínskou. Při prezentaci knihy v Městské knihovně pan profesor prokázal, že je nejen výborným angličtinářem, ale i zpěvákem, když společně s dvojicí mladých dívek zazpíval za doprovodu kláves svého syna několik Cohenových písní s vlastními českými překlady jeho textů. 


Foto týdne

Jste náš host číslo

8146551

Melanž

 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
 • První jarní životabudič: Medvědí česnek

   

  Roste pouze na jaře a vychutnávat si ho můžete jen necelé dva měsíce. Kromě první jarní energie nabízí medvědí česnek i vynikající léčivé schopnosti. V posledních letech se z něj stal fenomén. Nejenže výborně chutná, ale obsahuje i řadu prospěšných látek. Je bohatým zdrojem vitamínu C a železa. Je to výborný prostředek při chřipce, nachlazení i dalších infekcích. Upravuje vysoký krevní tlak, reguluje hladinu cholesterolu v krvi, zabraňuje vzniku trombózy a zlepšuje průtok krve, celkově posiluje organismus, paměť a imunitní systém, má protiplísňový, protiparazitární a protibakteriální účinek a pomáhá rovněž při dlouhotrvajícím kašli.

   

  Jak ho v lese bezpečně poznat a odlišit ho od konvalinky? V první řadě je dobré vědět, že medvědí česnek v přírodě roste v lužních listnatých lesích či spíše hájích, tedy tam, kde je vlhko a v létě stín. Stejné podmínky k růstu potřebují například i konvalinky a některé áronovité byliny, které jsou však na rozdíl od medvědího česneku jedovaté. Tyto rostliny mají velmi podobné listy, dlouhé, zelené, s podlouhlou žilnatinou. Spolehlivě od sebe rozeznat například rašící listy medvědího česneku a mladých konvalinek je velmi obtížné. Rady typu, že listy konvalinky jsou bez vůně a medvědí česnek má intenzivní aroma, jsou sice pravdivé, ale při sklizni zřejmě nezkoumáte každý list zvlášť. Na to, že je třeba si vůni ověřit, vás musí upozornit jako první oči.

   

  Jak tedy poznat medvědí česnek a odlišit ho od konvalinky?

   

   

  Podle listů:
  • Medvědí česnek: Listy vyrůstají samostatně přímo ze země.
  • Konvalinka: Listy jsou dva a rostou proti sobě a vyrůstají ze společného stonku.
  Podle květů:
  • Konvalinka: Má květ vzhledu klasu s typickou vůní.
  • Medvědí česnek: Má kulovitý květ, který voní po česneku.
  Podle vůně:
  • Konvalinka: Voní pouze květ.
  • Medvědí česnek: Po česneku voní celá rostlina.
  Dále:
  • Konvalinka má oddenek
  • Medvědí česnek cibulky.

   

  Jak medvědí česnek pěstovat?

   

   

  Ve stínu a vlhku Česnek medvědí je náš domácí druh vyskytující se ve světlých bukových lesích. Daří se mu ve vlhké humózní půdě, ale pokud je pravidelně zaléván, roste téměř všude. Na zahradě mu prospívá polostín pod keři nebo pod okraji živého plotu. Dobře se mu daří i na severní straně domu. I když se názory na výsadbu medvědího česneku různí, nejlepší výsledky jsou s pěstováním z cibulek vysazených na podzim. Medvědí česnek se lépe ujímá a roste, neboť využije zimní vláhu. Je to v podstatě stejné jako u pěstování klasického česneku z podzimní sadby. Ale nečekejte zázrak hned první rok. Chvíli potrvá, než se záhon promění v hustý zelený koberec, který v květnu ještě ozdobí krásné bílé květy.
  Listy medvědího česneku se sbírají jen dva měsíce, do doby než začne kvést. Období sběru začíná obvykle v druhé půli března a končí zhruba v půli května. Potom se rostlina zatáhne, a zbytek roku čeká ukrytá v zemi na další jaro.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz