Vzkazy

 • Bylinková krabička první pomoci

  Ačkoli máme zásoby různých chemických léků z lékáren, stejně tak účinné mohou být alternativní léky z bylin. Kuchyňská spíž nám tak může lecčím přispět, od obyčejně neobyčejného česneku, až po sušené bylinky. Pomoci nám mohou i různé oleje a extrakty ze speciálních prodejen.

   

  Měsíčkový krém

  Krém má antiseptické a protiplísňové účinky, používá se na různé řezné rány, odřeniny a suchou pokožku.

   

  Ptačincový krém

  Tento krém je jako dělaný při vytahování třísek. Používá se také na nežity, místa po bodnutí hmyzem, dále rovněž na zklidnění popálené pokožky, opařeniny a ekzémy.

   

  Česnek

  Potírání čerstvým stroužkem by mohlo pomoci akné a dalším pupínkům. Rozdrcený česnek se používá na vytažení kuřího oka. Vnitřně je vhodný při průduškových infekcích a zánětech pochvy.

   

  Med

  Med vytahuje hnis a jedovaté látky z ran. Při nachlazení je vhodný přidat do čaje, který nám nejenže příjemně osladí, ale i dokonce dodá potřebné vitamíny a další složky pro naše zotavení.

   

  Aloe pravá

  Používá se ke zklidnění menších popálenin, opařenin a také při popálení na slunci. K tomu je nápomocný hustý gel, který dostaneme po rozříznutí listu rostliny.

   

  Extrahovaný habr obecný

  Tento extrát se používá na menší popáleniny, spálení od slunce či k zástavě krvácení z ran. Jako zmražený zklidňuje místa po bodnutí hmyzem, křečové žíly a pohmožděniny.

   

  Levandulový olej

  Pokud nás bolí hlava, je dobré mít při ruce tento olej. Stačí, když si budeme s tímto olejem masírovat spánky a šíji. Migrény a úporné bolesti hlavy brzo odstoupí. Je vhodný i při popáleninách a odřeninách.

   

  Olej z kustovnice cizí

  Jeden z olejů, který má silné antiseptické a protiplísňové účinky. Použít jej tak můžeme na řezné rány, odřeniny a bradavice.

   

  Netřesk a okurka

  Vyluhováním lístků netřesku a oloupané salátové okurky získáme osvěžující pleťovou vodu, která je vhodná jako obklad na pokožku spálenou sluncem. Při horečně a zahleněných cestách dýchacích tuto vyluhovanou směs můžeme i pít. Nedoporučuje se však v těhotenství a při kojení.

   

  Sušené bylinky

  Mějte doma vždy při ruce směs různých usušených bylin, ze kterých můžete připravit nálevy. Ty nám pomohou při různých nemocech, očistách organismu a nepříjemných bolestech.

   

  Tablety z jilmu plavého

  Užíváme při poruchách trávení, gastritidě či žaludeční nevolnosti, uklidňuje žaludek a zmírňuje kapsle.

   

  Zázvor

  Tento přírodní všelék je vhodný pro zmírnění nevolností v těhotenství, vhodný je také při prevenci proti chřipce a dalším onemocněním.

   

  Cibule

  První pomocí při chřipce a nachlazení je cibule nakrájená s citronem a medem.

   

   

Dnes má svátek Lubomír Zítra má svátek Petr a Pavel

Vlak, do kterého Minnesengři koncem 60.let nastoupili, se rozjel plnou parou. Rozběhl se kolotoč vystupování, cest, nahrávání, jehož tempo se stále zrychlovalo. Repertoár si v té době postavili hlavně na převzatých skladbách zavedených anglosaských kapel a zpěváků jako New Christy Minstrels, Tom Paxton a další. Ale nezavrhli zcela ani cestu vlastní tvorby a osobitého návratu k lidové písničce, zejména pak jihočeské.

V roce 1969 se poprvé přihlásili na Portu, rozbíhající se festival folkové, westernové a trampské hudby (jak se tenkrát jednotlivé žánry rozlišovaly) v Ústí nad Labem a hned si odváželi nejvyšší trofej v kategorii folku. Mimo to i cenu diváků. Tisk je tehdy označil za překvapivý objev a suverénní vítěze. Ve stejném roce začali Minnesengři natáčet v českobudějovickém studiu Československého rozhlasu, kam se opakovaně vraceli po celou dobu své existence. Nahráli zde okolo čtyř stovek písniček, které se na rozhlasových vlnách objevují dodnes.

Ještě v onom prvním nástupním období se k Minnesengrům přidal šikovný a vtipný konferenciér Honza Borkovec, který se pak v roce 1970 stal i jakýmsi neformálním manažérem skupiny. Navíc oživil hudební projev kapely hrou na valchu či flétnu a přispíval do repertoáru skupiny i jako textař. Podstatná část textů však pocházela ze Žalmanovy dílny, kde vznikala často i hudba, ale nebál se využít ani převzaté americké melodie.


Minnesengři v roce 1969

Ovšem nešlo všechno tak hladce, jak se z líčení historických minnesengrovských začátků zdá. Skupina například neměla dostatek financí na technické a nástrojové vybavení, téměř úsměvně působí uschované příjmové doklady honorářů ve výši desítek korun. Určitým problémem bylo i to, že všichni byli někde zaměstnáni a uvolňovat se opakovaně ze zaměstnání při výjezdech na koncerty nebylo zrovna oblíbenou disciplínou. Ale byli plní nadšení a odhodlání a tohle všechno dokázali překonat.

Ačkoliv převaha vystoupení byla situována na pódia českobudějovických kulturních zařízení a do okolí krajského města, nebyly velkou výjimkou ani výjezdy do jiných měst a regionů. Vznikla série téměř pravidelných pořadů v Armádním domě (dnešní Slávii), kam si Minnesengři zvali muzikantské hosty jako Spirituál kvintet, Palečka a Janíka, Zdenku Lorencovou, Vladimíra Mertu a jiné. A rozrůstala se i populární klubová vystoupení.

V roce 1970 pak již hrají Minnesengři na Portě jako čestní hosté, stejně jako o rok později. Dalším krokem k úspěchu pak pro ně byla vystoupení v pražské Lucerně, odkud si odvezli cenu poroty a řadu dalších pozvání. Do tohoto období spadá i vznik písničky Barevný šál, která se stala jakousi kultovní minnesengrovskou písní a drží se na žebříčku oblíbenosti i dnes.


Minnesengři 1970

Ovšem byla i vystoupení nadirigovaná zřizovatelem a nadřízenými orgány a nebylo možné se z nich vyvléct. Tak se Minnesengři objevují na oslavách MDŽ, na různých oficiálních slavnostech a také na vojenských posádkách, kam klukům v zeleném „přiváželi kulturu“. A to i do zapadlých pohraničních útvarů, kde jim publikum po celodenním zápřahu v terénu usínalo únavou. A zabrat občas dostávali i muzikanti samotní, když byli třeba v zimě přepravováni otevřenými vojenskými terénními vozidly na posádku. Eva Zichová dodnes vzpomíná na to, jak se při manévru řidiče, jemuž se nedařilo ve špatném terénu rozjet, skulila při škubnutí vozu rovnou do sněhu. A to již byla v očekávání potomka.

Do roku 1971 patří i jiná zajímavá historka, dokladující nesobeckost a velkorysost Minnesengrů, jakož i žánrovou snášenlivost. Třebaže ani oni na tom nebyli materiálně nejlépe, ochotně vystoupili společně s beatovou kapelou Everyday People v galakoncertu, jehož výtěžek měl finančně pomoci tehdejšímu Kruhu přátel hudby, orientovanému vesměs na hudbu vážnou.

Následující rok pak přináší další vzestup skupiny a dokonce její první televizní film. Scénáristou a režisérem byl syn slavného básníka – Vítek Hrubín, který se stal potom osobním přítelem Minnesengrů. Asi nikoho nepřekvapí, že filmové záběry s písničkami točil kameraman Jan Seidel na přání režiséra v Českém Krumlově. Nebudu popisovat obsah filmu, ale nedá mi to nezastavit se u skladby s názvem Rondo 71, která se viditelně vymykala celkovému ladění prezentovaného repertoáru už tím, že se jednalo o orchestrálku a navíc inspirovanou vážnou hudbou. Jejím autorem nebyl nikdo jiný než Pavel Anděl Pokorný.

A ten bohužel vinou nemoci chyběl na čtyřdenním muzikantském klání, když se v roce 1973 celostátní folková Porta přestěhovala do Českého Krumlova. Minnesengři, jejichž sestavu doplnil Ivan Dědek Pokorný, tentokrát vsadili na folklorní notu a s písničkou Už sluníčko z hory vyšlo si vyzpívali první místo. A k folkloru, kterému dávají svou vlastní tvář, se uchylují pak stále častěji. Díky tomu se lidové písničky vnímané přes minnesengrovské zpracování dostávají i k mladému publiku a co víc, úspěšně jej oslovují.

PokračováníFoto týdne

Jste náš host číslo

8146445

Melanž

 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
 • První jarní životabudič: Medvědí česnek

   

  Roste pouze na jaře a vychutnávat si ho můžete jen necelé dva měsíce. Kromě první jarní energie nabízí medvědí česnek i vynikající léčivé schopnosti. V posledních letech se z něj stal fenomén. Nejenže výborně chutná, ale obsahuje i řadu prospěšných látek. Je bohatým zdrojem vitamínu C a železa. Je to výborný prostředek při chřipce, nachlazení i dalších infekcích. Upravuje vysoký krevní tlak, reguluje hladinu cholesterolu v krvi, zabraňuje vzniku trombózy a zlepšuje průtok krve, celkově posiluje organismus, paměť a imunitní systém, má protiplísňový, protiparazitární a protibakteriální účinek a pomáhá rovněž při dlouhotrvajícím kašli.

   

  Jak ho v lese bezpečně poznat a odlišit ho od konvalinky? V první řadě je dobré vědět, že medvědí česnek v přírodě roste v lužních listnatých lesích či spíše hájích, tedy tam, kde je vlhko a v létě stín. Stejné podmínky k růstu potřebují například i konvalinky a některé áronovité byliny, které jsou však na rozdíl od medvědího česneku jedovaté. Tyto rostliny mají velmi podobné listy, dlouhé, zelené, s podlouhlou žilnatinou. Spolehlivě od sebe rozeznat například rašící listy medvědího česneku a mladých konvalinek je velmi obtížné. Rady typu, že listy konvalinky jsou bez vůně a medvědí česnek má intenzivní aroma, jsou sice pravdivé, ale při sklizni zřejmě nezkoumáte každý list zvlášť. Na to, že je třeba si vůni ověřit, vás musí upozornit jako první oči.

   

  Jak tedy poznat medvědí česnek a odlišit ho od konvalinky?

   

   

  Podle listů:
  • Medvědí česnek: Listy vyrůstají samostatně přímo ze země.
  • Konvalinka: Listy jsou dva a rostou proti sobě a vyrůstají ze společného stonku.
  Podle květů:
  • Konvalinka: Má květ vzhledu klasu s typickou vůní.
  • Medvědí česnek: Má kulovitý květ, který voní po česneku.
  Podle vůně:
  • Konvalinka: Voní pouze květ.
  • Medvědí česnek: Po česneku voní celá rostlina.
  Dále:
  • Konvalinka má oddenek
  • Medvědí česnek cibulky.

   

  Jak medvědí česnek pěstovat?

   

   

  Ve stínu a vlhku Česnek medvědí je náš domácí druh vyskytující se ve světlých bukových lesích. Daří se mu ve vlhké humózní půdě, ale pokud je pravidelně zaléván, roste téměř všude. Na zahradě mu prospívá polostín pod keři nebo pod okraji živého plotu. Dobře se mu daří i na severní straně domu. I když se názory na výsadbu medvědího česneku různí, nejlepší výsledky jsou s pěstováním z cibulek vysazených na podzim. Medvědí česnek se lépe ujímá a roste, neboť využije zimní vláhu. Je to v podstatě stejné jako u pěstování klasického česneku z podzimní sadby. Ale nečekejte zázrak hned první rok. Chvíli potrvá, než se záhon promění v hustý zelený koberec, který v květnu ještě ozdobí krásné bílé květy.
  Listy medvědího česneku se sbírají jen dva měsíce, do doby než začne kvést. Období sběru začíná obvykle v druhé půli března a končí zhruba v půli května. Potom se rostlina zatáhne, a zbytek roku čeká ukrytá v zemi na další jaro.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz