Vzkazy

 • Bylinková krabička první pomoci

  Ačkoli máme zásoby různých chemických léků z lékáren, stejně tak účinné mohou být alternativní léky z bylin. Kuchyňská spíž nám tak může lecčím přispět, od obyčejně neobyčejného česneku, až po sušené bylinky. Pomoci nám mohou i různé oleje a extrakty ze speciálních prodejen.

   

  Měsíčkový krém

  Krém má antiseptické a protiplísňové účinky, používá se na různé řezné rány, odřeniny a suchou pokožku.

   

  Ptačincový krém

  Tento krém je jako dělaný při vytahování třísek. Používá se také na nežity, místa po bodnutí hmyzem, dále rovněž na zklidnění popálené pokožky, opařeniny a ekzémy.

   

  Česnek

  Potírání čerstvým stroužkem by mohlo pomoci akné a dalším pupínkům. Rozdrcený česnek se používá na vytažení kuřího oka. Vnitřně je vhodný při průduškových infekcích a zánětech pochvy.

   

  Med

  Med vytahuje hnis a jedovaté látky z ran. Při nachlazení je vhodný přidat do čaje, který nám nejenže příjemně osladí, ale i dokonce dodá potřebné vitamíny a další složky pro naše zotavení.

   

  Aloe pravá

  Používá se ke zklidnění menších popálenin, opařenin a také při popálení na slunci. K tomu je nápomocný hustý gel, který dostaneme po rozříznutí listu rostliny.

   

  Extrahovaný habr obecný

  Tento extrát se používá na menší popáleniny, spálení od slunce či k zástavě krvácení z ran. Jako zmražený zklidňuje místa po bodnutí hmyzem, křečové žíly a pohmožděniny.

   

  Levandulový olej

  Pokud nás bolí hlava, je dobré mít při ruce tento olej. Stačí, když si budeme s tímto olejem masírovat spánky a šíji. Migrény a úporné bolesti hlavy brzo odstoupí. Je vhodný i při popáleninách a odřeninách.

   

  Olej z kustovnice cizí

  Jeden z olejů, který má silné antiseptické a protiplísňové účinky. Použít jej tak můžeme na řezné rány, odřeniny a bradavice.

   

  Netřesk a okurka

  Vyluhováním lístků netřesku a oloupané salátové okurky získáme osvěžující pleťovou vodu, která je vhodná jako obklad na pokožku spálenou sluncem. Při horečně a zahleněných cestách dýchacích tuto vyluhovanou směs můžeme i pít. Nedoporučuje se však v těhotenství a při kojení.

   

  Sušené bylinky

  Mějte doma vždy při ruce směs různých usušených bylin, ze kterých můžete připravit nálevy. Ty nám pomohou při různých nemocech, očistách organismu a nepříjemných bolestech.

   

  Tablety z jilmu plavého

  Užíváme při poruchách trávení, gastritidě či žaludeční nevolnosti, uklidňuje žaludek a zmírňuje kapsle.

   

  Zázvor

  Tento přírodní všelék je vhodný pro zmírnění nevolností v těhotenství, vhodný je také při prevenci proti chřipce a dalším onemocněním.

   

  Cibule

  První pomocí při chřipce a nachlazení je cibule nakrájená s citronem a medem.

   

   

Dnes má svátek Lubomír Zítra má svátek Petr a Pavel

Minnesengři v roce 1968

Čas zanáší prachem zapomnění i ty nejzářivější hvězdy a nejzajímavější události, ale je na nás, abychom alespoň některé vzpomínky nenechali propadnout sítem minulosti. K těm, které si zaslouží vyzvednout z paměti a důkladně oprášit, patří určitě i působení Minnesengrů, nejpopulárnější a vlastně i první jihočeské folkové skupiny druhé poloviny minulého století. Proto jsme připravili několikadílný seriál, který by měl tuto slavnou etapu jihočeského folku přiblížit – připomenout ji pamětníkům a představit mladším generacím.

Ačkoliv členové skupiny v různě se měnících a mnohdy improvizovaných sestavách muzicírovali už několik let před zrodem Minnesengrů, vznik této skupiny se oficiálně datuje do kontroverzního roku 1968. Původní minnesengrovskou čtveřici tenkrát tvořili Pavel Žalman Lohonka, Pavel Anděl Pokorný a Ivan a Eva Zichovi. A právě se Žalmanem, rodákem z Pohůrky u Českých Budějovic, si budeme dnes povídat o tom, proč se rozhodl pro projekt, který by vrátil Minnesengry do zorného pole našich čtenářů.

Proč se hodláš vracet k historii Minnesengrů víc než dvě desítky let po jejich zániku?

Mám neodbytný pocit, že to dlužím nejen všem muzikantům, kteří skupinou prošli a z nichž už mnozí hrají někde na nebeské scéně, ale především posluchačům a příznivcům Minnesengrů. A také Andělovi! Vím, že ten s tebou s podobným projektem již před dvěma roky začal. On měl sice představu spíše knižní podoby této vzpomínkové reminiscence, ale já si myslím, že se otištěná historie skupiny dostane ke čtenářům spolehlivěji. V rámci tohohle plánovaného projektu jsme s Andělem připravovali i takový malý nostalgický návrat Minnesengrů – jen na chvíli vrátit zpátky na scénu písničky, které dál žijí mezi lidmi. Dokonce jsme už zkoušeli, ale pak se stala ta tragédie s Andělem a celý projekt padl. Proto jsem ten nápad minnesengrovské historie znovu zvedl a chtěl bych ho dotáhnout do konce.

Stál jsi u zrodu Minnesengrů, ale jak dlouho jsi pod jejich korouhví působil?

Až do roku 1985, kdy jsem pak vytvořil první sestavu Žalman a spol. Ovšem byly to ty nejaktivnější a nejpestřejší a také nezapomenutelné roky... Hlavním naším hnacím motorem bylo nadšení a snaha využít té šance, která se obvykle nevrací. Hodně jsme vystupovali, jezdili po celé republice i do zahraničí, pořád se zkoušelo něco nového – byli jsme víc s kapelou než s vlastními rodinami. Vlastně jsme byli taková rodina...


Proč podle tvého názoru měli Minnesengři ve své době takový úspěch?

Jednak nám nahrávala doba, která žíznila po nových věcech, po nové muzice, po nových písničkách – jiných, než nabízel tehdy rozhlas a oficiální linie. A jednak jsme měli štěstí na dobré muzikanty a zpěváky, ale taky na lidi, kteří rozhodovali o naší prezentaci na kulturní scéně, a ta nebyla zdaleka tak široká jako dneska. A svou měrou k tomu přispěl i výběr repertoáru a naše vlastní písničková tvorba. Dokonce jsme bodovali i v anketě o Zlatého slavíka.

Takže jste se zasloužili o popularizaci folku...

Nejenom folku, ale i lidové, hlavně jihočeské písničky, kterou jsme vlastně díky trochu jiné formě a podání pro mladé lidi tehdy objevili. A mám radost, že tenhle náš vklad do hudebního povědomí lidí vydržel až dodneška

Když už jsme u toho, kde všude jste v průběhu let vystupovali?

Na desítkách, možná stovkách různých koncertních pódií, dokonce v pražském Mozarteu, na festivalech a hudebních přehlídkách včetně Porty (taky jsme dvě Porty jako trofeje získali), vystupovali jsme i v různých komponovaných pořadech – třeba s dechovkou, se šermíři, po hradech a zámcích, dokonce s cirkusem... Ale jezdilo se i do zapadlých dědin, k vojákům do pohraničí, do fabrik, bývalo to nejednou dost náročné.

A jak to bylo se zahraničními výjezdy?

Jezdívali jsme často na Slovensko, i když to tehdy zahraničí ještě nebylo, ale také jsme byli několikrát v Rusku, Polsku, Bulharsku, Maďarsku, Rakousku... A nebylo to zrovna jednoduché. Rozhodně nás tehdy agentury nepřeplácely, tak jsme si z úsporných důvodů vařili na hotelu na vařiči, což občas vyvolávalo konflikty s hotelovým personálem. Ale vždycky to dobře dopadlo. I tehdy, když nám třeba došly peníze a Anděl telegrafoval ženě Aleně, aby nám nějaké poslala, abychom se netrápili hladem.

A také jste natáčeli v rozhlase a ve filmu, že?

Jenom v českobudějovickém studiu rozhlasu jsme natočili okolo čtyř stovek písniček, navíc to pro nás byla úžasná škola. Taky jsme natočili řadu singlů, EP desek a téměř desítku alb. Ale i pár krátkých hudebních filmů, hlavně s Vítkem Hrubínem. Na to moc rád vzpomínám, byly to opravdu nenahraditelné chvíle...

Z čeho se tedy bude v tom našem vzpomínkovém seriálu vycházet?

Především z písemných podkladů, z minnesengrovské, asi pětikilové kroniky, ve které jsem já, ale hlavně můj otec, shromažďoval veškerou tehdejší tiskovou a fotografickou dokumentaci. Ale také z vyprávění a vzpomínek členů kapely i dalších pamětníků. Chtěl bych, aby to nebyl jen suchý výčet faktů a dat, ale aby v tom byl život, který nám tak učaroval. Proto by se tam měly objevit i různé historky z jednotlivých údobí, dojmy, reakce z tehdejšího tisku, prostě všechno, co mozaiku té doby skládalo.

Tak doufejme, že se nám to podaří.


Kdyby tady byla...

Jihočeská lidová


Kdyby tady byla taková panenka,

která by mě chtěla.

Která by mě chtěla, syna vychovala,

přitom pannou byla.


Kdybych já ti měla syna vychovati,

přitom pannou býti,

ty by jsi mně musel kolíbku dělati,

do dřeva netíti.


Kdybych já ti musel kolíbku dělati,

do dřeva netíti,

ty bys mně musela košiličku šíti

bez jahel a nití.


Kdybych já ti měla košiličku šíti

bez jahel a nití,

ty by jsi mně musel žebřík udělati

až k nebeské výši.


Kdybych já ti musel žebřík udělati

až k nebeské výši,

lezli bysme spolu, spadli bysme dolů,

byl by konec všemu.

Foto týdne

Jste náš host číslo

8146473

Melanž

 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
 • První jarní životabudič: Medvědí česnek

   

  Roste pouze na jaře a vychutnávat si ho můžete jen necelé dva měsíce. Kromě první jarní energie nabízí medvědí česnek i vynikající léčivé schopnosti. V posledních letech se z něj stal fenomén. Nejenže výborně chutná, ale obsahuje i řadu prospěšných látek. Je bohatým zdrojem vitamínu C a železa. Je to výborný prostředek při chřipce, nachlazení i dalších infekcích. Upravuje vysoký krevní tlak, reguluje hladinu cholesterolu v krvi, zabraňuje vzniku trombózy a zlepšuje průtok krve, celkově posiluje organismus, paměť a imunitní systém, má protiplísňový, protiparazitární a protibakteriální účinek a pomáhá rovněž při dlouhotrvajícím kašli.

   

  Jak ho v lese bezpečně poznat a odlišit ho od konvalinky? V první řadě je dobré vědět, že medvědí česnek v přírodě roste v lužních listnatých lesích či spíše hájích, tedy tam, kde je vlhko a v létě stín. Stejné podmínky k růstu potřebují například i konvalinky a některé áronovité byliny, které jsou však na rozdíl od medvědího česneku jedovaté. Tyto rostliny mají velmi podobné listy, dlouhé, zelené, s podlouhlou žilnatinou. Spolehlivě od sebe rozeznat například rašící listy medvědího česneku a mladých konvalinek je velmi obtížné. Rady typu, že listy konvalinky jsou bez vůně a medvědí česnek má intenzivní aroma, jsou sice pravdivé, ale při sklizni zřejmě nezkoumáte každý list zvlášť. Na to, že je třeba si vůni ověřit, vás musí upozornit jako první oči.

   

  Jak tedy poznat medvědí česnek a odlišit ho od konvalinky?

   

   

  Podle listů:
  • Medvědí česnek: Listy vyrůstají samostatně přímo ze země.
  • Konvalinka: Listy jsou dva a rostou proti sobě a vyrůstají ze společného stonku.
  Podle květů:
  • Konvalinka: Má květ vzhledu klasu s typickou vůní.
  • Medvědí česnek: Má kulovitý květ, který voní po česneku.
  Podle vůně:
  • Konvalinka: Voní pouze květ.
  • Medvědí česnek: Po česneku voní celá rostlina.
  Dále:
  • Konvalinka má oddenek
  • Medvědí česnek cibulky.

   

  Jak medvědí česnek pěstovat?

   

   

  Ve stínu a vlhku Česnek medvědí je náš domácí druh vyskytující se ve světlých bukových lesích. Daří se mu ve vlhké humózní půdě, ale pokud je pravidelně zaléván, roste téměř všude. Na zahradě mu prospívá polostín pod keři nebo pod okraji živého plotu. Dobře se mu daří i na severní straně domu. I když se názory na výsadbu medvědího česneku různí, nejlepší výsledky jsou s pěstováním z cibulek vysazených na podzim. Medvědí česnek se lépe ujímá a roste, neboť využije zimní vláhu. Je to v podstatě stejné jako u pěstování klasického česneku z podzimní sadby. Ale nečekejte zázrak hned první rok. Chvíli potrvá, než se záhon promění v hustý zelený koberec, který v květnu ještě ozdobí krásné bílé květy.
  Listy medvědího česneku se sbírají jen dva měsíce, do doby než začne kvést. Období sběru začíná obvykle v druhé půli března a končí zhruba v půli května. Potom se rostlina zatáhne, a zbytek roku čeká ukrytá v zemi na další jaro.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz