Vzkazy

 • Tramping stále žije – důkazy v Jílovém u Prahy

  Jedna z expozic Regionálního muzea v Jílovém u Prahy činí místo neopakovatelným, unikátním. Nese název Tramping stále žije!, s podtitulkem …nejen v dolním Posázaví“. Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví a dolní Posázaví je jednou z  kolébek tohoto ryze českého romantického fenoménu. Není tudíž náhodou, že muzeum se tomuto společenskému jevu věnuje a stalo se tak zcela ojedinělým turistickým cílem. Návštěvníci tu nahlédnou do historie i současnosti např. na „verandě stylového srubu s vyhlídkou na Vltavu“, mohou zalistovat trampskými časopisy, nahlédnout do interiéru trampské chaty, či na interaktivní mapě objevovat polohu trampských osad po celém Česku. Muzeu se podařilo shromáždit autentické předměty z pozůstalostí např. po známém trampském bardu Tony Linhartovi (bývalý lídr kapely Pacifik), prvorepublikovém tuláku a spisovateli Gézovi Včeličkovi, autorovi trampských šlágrů Jarkovi Mottlovi, ale i množství osadních vlajek, pamětních „placek“, „camrátek“, fotografií, výstřižků z dobového tisku, úředních listin, sportovních trofejí ze soutěží na trampských osadách, atd.

  Celý článek...  
 • Babické písničky 2023

  Přijměte srdečné pozvání do restaurace v Babicích u Rosic, kde se v místním sále za účasti milých hostů v sobotu 1. dubna 2023 od 17,55 hodin uskuteční 53. ročník Babických písniček

  Celý článek...  
 • Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Kamarádi a kamarádky, přijďte v pátek 31. 3. 2023 na Musilku v Brně- Husovicích. Od 19 hodin si zde v podání mnoha hostů můžete poslechnout písně trampského barda v pořadu Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Celý článek...  
Dnes má svátek Vilém Zítra má svátek Maxmilián

Jsou nás miliony. Těch, pro něž vždycky byl a i nadále je Johnny Cash a jeho tvorba to pravé ořechové. . Byl slavný, oceňovaný, masově přijímaný, protože promlouval jazykem obyčejných lidí, kterým se starosti, životní problémy i propady nevyhýbají. Jeho život byl proprán už tolikrát, že se o něm nedá říci snad nic, co by už nebylo známo...

Přesto, když jsem nedávno pročítal webové stránky, uvědomil jsem si, že například nevím, že při křtu dostal nikoli jméno, ale jen iniciály J.R. Rodiče se nebyli s to shodnout na jméně, tak zůstalo u iniciál a teprve při vstupu do armády, která jméno vyžadovala, nazval se Johnem. Byl tedy prvním „džejárem“, dlouho před tím, než byl v TV studiích vystavěn Southfork.

 

 

 

 Patřil mezi zpěváky, kteří obdrželi cenu i za nejlepší hlas. V magazínu Diners Club (USA) v sedmdesátých letech na jeho zrod vzpomíná: „...složil jsem své nejlepší písně při orání, když jsem celé dny šlapal brázdou za mulou na 40 akrové bavlníkové farmě svého otce. A taky nejhlasitější - měl jsem tehdy vysoký tenor a taky jsem jódloval. Tehdy jsem ještě vůbec nezpíval před nějakým publikem. Až jednoho dne – bylo mi tehdy 18 let – po návratu z řezání dřeva, zatímco matka vařila večeři, jsem se mimovolně dal do zpěvu. Máti se otočila jako když ji píchne špendlíkem: Kdo to zpívá? To já, mami! Oba jsme byli šokováni těmi hlubokými tóny, které se ozvaly z mého hrdla. Páni, byl jsem tehdy tak pyšný na svůj hlas, že jsem celé dny nezavřel ústa...“

Jistě, jeho dunivý hlas, když se postavil před publikum, pronesl svou známou větu: „Hello, I´m Johnny Cash“ a stáhl s ramene svou jemně vykládanou kytaru MartinD-45 s perleťovou jmenovkou Cash, po desetiletí byl jedním z hlavních předpokladů k jeho úspěchu. Nebylo divu, když tento chlap se všemi pěti P, provázen taktující baskytarou, po pár slovech první písně měl na lopatě i tak drsné publikum, jakým bylo osazenstvo věznic St. Quentin a dalších.

Jeho „vězeňské“ koncerty jsou kapitolou samou pro sebe – svým posluchačům tehdy říkal, že se cítí jedním z nich a – byť nikdy nebyl zadržen déle než den či noc, navíc nikdy pro nějaký opravdový zločin – nezapomínal a např. při svém přijetí prezidentem Nixonem za napravení tehdy skandálních poměrů v amerických věznicích výrazně lobboval.

 

 

To, že se dovedl identifikovat se svými posluchači, lidmi s běžnými starostmi a problémy, bylo jeho nenahraditelnou výhodou. Starosti a problémy měl i sám – a nebylo jich málo. To mu však nezabránilo, aby po desetiletí zpíval ze srdce milionů lidí - milionům lidí na celém světě.

Tolik jen namátkou o muži, o kterém když někdo řekne „Johnny R.“, nebo „Man in black“, celý svět ví, o koho jde. Jeho tvorba tu s námi zůstala a žije svůj velmi intenzivní život dál... Johnny R. to jistě shora s uspokojením pozoruje a už dávno si přiťukl s chórem andělů...

Johnny Cash, 26.2.1932 Kingsland, Arkansas - 12.9.2003 Nashville, Tennessee

 

(Autor tohoto textu je mezinárodní novinářský činitel, publicista, autor dodnes hraných písniček, v 60. letech minulého století člen skupiny Hoboes.)

 

 

 

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

8920273

Melanž

 • Klepač - malá retro vzpomínka z Ostravska

  Pamatujete ještě, jak na každém sidlišťu byly klepače?  To bylo, užasne zařizeni, na kerem se dalo blbnut cele dni. Klepač byl našim fejsbučkem aji mobilem dohromady. Jak bylo cosik třeba  komunykovat, šlo se na klepač. Kdo by tenkrat tušil, že za čtvrt stoleti  budu mět problem najit nejen klepač, ale dokonce aji jeho fotku!

  Kdo by to tušil, že barva na tych nadhernych kladinách  obsahovala  polychromovane bifenyly či jakesik jiné sajrajty… No a co? Koho zajimaly take cypoviny?  Však aj moja dřevěna postýlka, ve které sem jako maly synek v době ruske okupace chrapal, byla natřena barvu, kera obsahovala olovo. A jak se to fajně lizalo! Proto možna mam železne zdravi.

  Dom zme chodili včas, ani nevim, jak zme to zvladli. Kolemjduci vždycky oznamili spravny čas. Žadne mobily nebyly, takže co se dohodlo na klepaču, to muselo platit. Nebyl žadny fejsbuček, počitače, internet. Kdo se připozdil při hrani sofistykovanych her - třeba hazani nožem od frňaka tak, aby se zapichnul do země - byl ztraceny.

  Když  sem byl na zahradě, chlastal sem vodu z hadice. A když zme byli s  partyju u splavu na Opavici, chlastali zme vodu přimo a dupu utirali lopuchama s  kopřivu. Ale či by mě napadlo, že se najdu taci mamlasi, keři si budu  kupovat obyčejnu vodu schovanu do plastycke flašky plne  optymineralu?

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz