Vzkazy

 • Tramping stále žije – důkazy v Jílovém u Prahy

  Jedna z expozic Regionálního muzea v Jílovém u Prahy činí místo neopakovatelným, unikátním. Nese název Tramping stále žije!, s podtitulkem …nejen v dolním Posázaví“. Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví a dolní Posázaví je jednou z  kolébek tohoto ryze českého romantického fenoménu. Není tudíž náhodou, že muzeum se tomuto společenskému jevu věnuje a stalo se tak zcela ojedinělým turistickým cílem. Návštěvníci tu nahlédnou do historie i současnosti např. na „verandě stylového srubu s vyhlídkou na Vltavu“, mohou zalistovat trampskými časopisy, nahlédnout do interiéru trampské chaty, či na interaktivní mapě objevovat polohu trampských osad po celém Česku. Muzeu se podařilo shromáždit autentické předměty z pozůstalostí např. po známém trampském bardu Tony Linhartovi (bývalý lídr kapely Pacifik), prvorepublikovém tuláku a spisovateli Gézovi Včeličkovi, autorovi trampských šlágrů Jarkovi Mottlovi, ale i množství osadních vlajek, pamětních „placek“, „camrátek“, fotografií, výstřižků z dobového tisku, úředních listin, sportovních trofejí ze soutěží na trampských osadách, atd.

  Celý článek...  
 • Babické písničky 2023

  Přijměte srdečné pozvání do restaurace v Babicích u Rosic, kde se v místním sále za účasti milých hostů v sobotu 1. dubna 2023 od 17,55 hodin uskuteční 53. ročník Babických písniček

  Celý článek...  
 • Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Kamarádi a kamarádky, přijďte v pátek 31. 3. 2023 na Musilku v Brně- Husovicích. Od 19 hodin si zde v podání mnoha hostů můžete poslechnout písně trampského barda v pořadu Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Celý článek...  
Dnes má svátek Dita Zítra má svátek Soňa


Je mu sto. Ne Rakusovi, ale Arthurovi, ptáku velmi iniciativnímu, který vás provází od vzniku tohoto portálu (říká se tak časopejsku na internetu?). Radovan je stavař, vystudoval to, kreslíř a ilustrátor, to se naučil sám a publikuje od roku 1990. Je kmenovým autorem časopisu Sorry, pro který kreslí černý humor, a Květy, ve kterých je jeho humor poetický. Jeho člověci jsou podobni ptáku Arthurovi, který je po sté na našich stránkách prezentován s mravenci, brouky, a jinou minifaunou.

Brouků nakreslil tolik, že by se Kafka divil. Ovšem Arthur patří do kasty divnejch a ukecanejch opeřenců, ale poprvé jsem se s takovým jménem setkal ve francouzském komiksovém časopisku PIF, ale tam to byl nejmladší a nejzlobivější z rodiny duchů. V Rakusových comics stripech vede sice duchaplné řeči (někdy), ale je součástí, většinou brouččího nebo mravenčího světa. Ti všichni jsou označeni jako „a spol.“ Vykytují se na společných a řadě samostatných výstav, ze kterých bych chtěl upozornit na 220. SALON KOBRA v Malostranské besedě, 329. Salon v Klubu Mánes, protože teď, v květnu, bude vystavovat v 394. SALONU na novém působišti v restauraci U sedmi konšelů v Žatecké ulici na pražském Starém městě.

Vloni v srpnu vystavoval v Kamenici nad Lipou, což je kousek od chalupy Folk a country klubu, tak jsem myslel, že tam pojedu, ale nevyšlo mi to. Ovšem Rakusovy kresby vycházely a vycházejí, jsou vystavovány a já si myslím, že uvádět tu rozsáhlou faktografii by vás, na rozdíl od autorových kreseb, nudilo. V jednom Večerníčku vystupuje klouček, který se jmenuje Radovan, protože se ze všeho raduje. Na našeho autora to sedí, protože je radostný typ a radost nám svým humorem přináší. A ještě bude.


Tento snímek zřejmě pořídil Jan Plivník Jedlička, ve své době kontrabasista Greenhorns a souputník Honzy Vyčítala. Fotografie vznikla v průběhu natáčení pro Českou televizi. Jsme na našem oblíbeném campu u Lhoty pod Radčí, která je poslední výběžek Brd, ale to už málokdo ví, odtud už je kousek do Rokycan. Ten camp objevil Marko Čermák, ale moc tam už, myslím, nejezdí. Zleva Petr Kocman, Honza Vyčítal, Radek Rakus, Fedor Skotal.

Radek patřil k veselé bohémské společnosti kolem uctívaného kreslíře a trampa Honzy Vyčítala. Nakoukl jsem do ní a asi pět let k ní patřil. Mám na to lidsky ty nejhezčí vzpomínky, přestože nám s Plivníkem ti divocí mladíci někdy lezli na nervy. Ale jenom do středy – to jsme se už zase těšili do restaurace Pod Vyšehradem a na následné tažení nočním Podskalím ještě k Suché dásni nebo k Bojovníkům, kde v té době sedávali redaktoři Svobodné Evropy a zapíjeli smutek z návratu.

Byl jsem rád, když Radek přijal nabídku ke spolupráci s Music Open. Ta spolupráce už dosáhla stovky publikovaných tripů s Arthurem. Dokonce o této periodě Rakusova tvůrčího života připravil Josef Kobra Kučera další Salon v restauraci U sedmi konšelů na Starém městě Pražském.

Mám Radka rád. Je mezi námi ještě jedno pouto, kterému rozumí každý romantický muž. Jak říká Plivník – jedli jsme z jednoho ešusu.    (fsk)

 

Trója

Kresby: Radovan Rakus

Foto: archív

Foto týdne

Jste náš host číslo

8798304

Melanž

 • Rodina Čvančarova, sto let součást českého filmu

  Přijměte srdečné pozvání na zajímavou filmovou projekci dokumentárního filmu absolventů písecké Filmové akademie Miroslava Ondříčka Petry Stráníkové a Daniela Drábka.

  Film pojednává o žižkovské rodině Čvančarových, zapsané do dějin české kinematografie od počátku minulého století, až po současnost. Bratři Miroslav a Jaroslav Čvančarovi a zástupce nové generace Jiří Čvančara, provedou unikátními archivními materiály z doby prvorepublikových i protektorátních biografů. Bratři dodnes žijí na stejném místě, kde měla počátky i jejich rodinná filmařská kolébka.

  Těšíme se na vás ve čtvrtek 30. 3. 2023 od 18.00 hodin v Infocentru MČ Prahy 3, Milešovská 846, Praha 3 - Vinohrady.

  Celý článek...  
 • Klepač - malá retro vzpomínka z Ostravska

  Pamatujete ještě, jak na každém sidlišťu byly klepače?  To bylo, užasne zařizeni, na kerem se dalo blbnut cele dni. Klepač byl našim fejsbučkem aji mobilem dohromady. Jak bylo cosik třeba  komunykovat, šlo se na klepač. Kdo by tenkrat tušil, že za čtvrt stoleti  budu mět problem najit nejen klepač, ale dokonce aji jeho fotku!

  Kdo by to tušil, že barva na tych nadhernych kladinách  obsahovala  polychromovane bifenyly či jakesik jiné sajrajty… No a co? Koho zajimaly take cypoviny?  Však aj moja dřevěna postýlka, ve které sem jako maly synek v době ruske okupace chrapal, byla natřena barvu, kera obsahovala olovo. A jak se to fajně lizalo! Proto možna mam železne zdravi.

  Dom zme chodili včas, ani nevim, jak zme to zvladli. Kolemjduci vždycky oznamili spravny čas. Žadne mobily nebyly, takže co se dohodlo na klepaču, to muselo platit. Nebyl žadny fejsbuček, počitače, internet. Kdo se připozdil při hrani sofistykovanych her - třeba hazani nožem od frňaka tak, aby se zapichnul do země - byl ztraceny.

  Když  sem byl na zahradě, chlastal sem vodu z hadice. A když zme byli s  partyju u splavu na Opavici, chlastali zme vodu přimo a dupu utirali lopuchama s  kopřivu. Ale či by mě napadlo, že se najdu taci mamlasi, keři si budu  kupovat obyčejnu vodu schovanu do plastycke flašky plne  optymineralu?

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz