Ačkoliv bývá zvykem, že dárky k narozeninám dostává oslavenec, u českobudějovické folkové skupiny Nezmaři, která v letošním roce oslavuje 35 let své aktivní existence, je tomu právě naopak. Tentokrát totiž oni, coby oslavenci, nadělují svému publiku a svým příznivcům v podobě jubilantského koncertního turné po celé republice. Vyvrcholením v této narozeninové sérii bude bezesporu velký hudební večer s hosty, konaný v rodných Českých Budějovicích koncem září. Tady se také Nezmaři budou prezentovat již koncem května ve velkém programu k 90.výročí českobudějovického rozhlasu.
Ale zalistujme na chvíli zpět ke zrodu kapely. U kolébky skupiny, kterou tehdy zastřešovalo Jihočeské divadlo a jmenovala se původně DDT (Divadlo dramatických textů), stál ze současné čtyřčlenné sestavy pouze Pavel Zajíc. Toho tehdy doplňovali Zdeněk Hejkrlík, Zdeněk Svoboda a Luboš Hrdlička, jehož autorské počiny patří k nezmarským hitům dodnes. Osamostatnění skupiny krátce poté a přejmenování na Nezmary bylo doprovázeno i změnami v sestavě, do které přibyli Tonda Hlaváč, Pavel Jim Drengubák a následně i Jaroslav Matějů, který prožil s kapelou víc než jedno desetiletí.
Zleva Jaroslav Matějů, Tonda Hlaváč, Lenka Slabá, Pavel Zajíc, Pavel Jim Drengubák
Daleko větší frekvenci však zaznamenává post zpěvačky. Tou první byla Yveta Kolářová-Kaňková, která se podílela i na prvních celostátních úspěších kapely v podobě vítězství na Portě v letech 1983 a 1984. Odešla sice po pěti letech, ale nakrátko se pak ještě vrátila na přelomu rušných let 1989-1990. Krátkou zpěváckou epizodkou se do historie Nezmarů zapsaly i Jana Hrušková-Mikulášová, Líba Maxová a Monika Klimentová-Vodičková. Od poloviny 80.let téměř čtyři roky s kapelou prožila Lenka Slabá, která v současnosti žije v Kanadě. Rok 1990 zaznamenává v nezmarské kronice příchod Šárky Benetkové, kterou po roce doplnila na pódiu Pavlína Jíšová. Pavlína, jejíž projev a autorská tvorba nepochybně ovlivnily tehdejší sound kapely včetně plnějších a barevnějších vokálů, však v roce 2002 odchází na vlastní dráhu. Šárka, která tak dostala větší prostor pro hlasové i pro tvůrčí uplatnění, vytrvala po boku Nezmarů až do této doby.
Zleva Yveta Kolářová-Kaňková, Jana Hrušková-Mikulášová, Pavel Zajíc
Zleva Pavel Zajíc, Pavlína Jíšová, Lenka Slabá-Vostrá
Konečný dojem pro posluchače však záleží také na mistru zvuku, což si byli Nezmaři vědomi, a tak své zvukaře vybírali opravdu pečlivě. Od roku 1981 jim zvučil František Kropík, kterého později vystřídal Tomáš Halla a poslední změna přivedla precizního a zkušeného Honzu Friedla, s nímž také spolupracují při vzniku svých alb. Těch mají Nezmaři v současnosti na kontě již rovných třináct a jedno DVD, také dva Zlaté klíče, hovořící nejen o popularitě, ale také o kvalitách skupiny. Ovšem písničky, které přešly přes jejich struny, už by nespočítal dneska nikdo.
Obraz kapely je postavený na vícehlasých vokálech a zvuku akustických nástrojů, což jí umožňuje vystupování nejen na pódiích první folkové ligy, ale i u táborových ohňů, v kostelích a plenérech nebo v útulné hospůdce. Jejich popularita rostla sice pomalu, od malých klubů až k velkým scénám, ale poctivě, bez postrkování sponzory či protekčními klikami. Snad právě proto se stali spolehlivou stálicí hudebního světa.
Pavel Zajíc
Pavel Jim Drengubák
Tonda Hlaváč
Šárka Benetková