Dnes má svátek František Zítra má svátek Eliška

Nashville

Mekka country – Nashville

Z Memphisu sem dorazíme po necelých 400 kilometrech po dálnici VSV směrem. Už první kroky městem nás nenechají na pochybách – zcela právem se Nashvillu říká Music City USA. Svědčí o tom hned na první pohled shluk nahrávacích studií ve čtvrti Music Row, kudy prošly desítky dnes již proslulých hvězd. Jejich úspěch z Nashvillu udělal druhé největší produkční centrum USA.

Pojem, který fanoušky country hudby přitahuje jako plástev medu medvědy, zní Grand Ole Opry, tedy sál, kterým projde každý, kdo v žánru Country music něco znamená. Tento název se dnes týká dvou objektů. První, historická Grand Ole Opry sídlila v budově dnes známé pod názvem Ryman Auditorium, kde až do roku 1974 sledovalo koncerty country až 2360 diváků. Pamatuje jména jako Hank Williams, Roy Acuff, Bill Monroe, Minnie Pearl, později i Elvis Presley, Dolly Parton, Johnny Cash, Gart Brooks, Reba McEntire, atd. Nová budova, Grand Ole Opry House, leží na východním okraji centra města a pojme až 4400 diváků. Během každotýdenních show se tu střídají zavedené i nové hvězdy country, zní však i folk, bluegrass, gospel a další žánry. Při naší návštěvě excelovali např. Charlie Daniels, The Whites, Wiliam Michael Morgan a zejména slavný Bill Anderson, fascinující desítky let svou bravurní hrou na housle. Atmosféra, jakou vytvořily čtyři tisícovky spontánně reagujících diváků, se ani nedá popsat…

 

 

Nashville - nová Grand Ole Opry

Grand Ole Opry však není jediným místem v Nashvillu, kde si lze užívat country hudby. Broadway a 2nd Avenue jsou plné barů, zábavních podniků, restaurací a muzeí (např. Museum Johnnyho Cashe, George Jonese, Willieho Nelsona & přátel, či Country Music Hall of Fame), kde hudba zní prakticky nepřetržitě. A to jak těch slavných, tak těch, kteří byť ještě nejsou slavní, rozpálit to dovedou neméně dobře. S jedním z nich jsem si popovídal přímo na pódiu. Začalo to náhodou – všiml si mého trička s nápisem „M.A.S.H 4077“ – a živě reagoval. Nedalo se neodpovědět a tak se dověděl, že jsem z Česka a že tu máme country muziku velmi v oblibě. Rozzářil se jako žárovka a v následující skladbě mě – a se mnou celé publikum v lokále přesvědčil, že je fakt dobrej – jako baskytarista, i jako skladatel – ta písnička byla totiž od něj. Jmenoval se Ronnie Lutrick a je na síti – kdybyste chtěli…

 

 

Ne každý je však výhradně fandou country. Nevadí, v Nashvillu najde i řadu uměleckých muzeí a galerií, nákupních středisek, stadion hokejových Nashville Predators, může se projít River Front Parkem, atd. Nicméně - kdo se rozhodne pro romantickou projížďku po řece Cumberland kolesovým parníkem General Jackson, během plavby opět narazí na country: běží tu jedna velká a jedna menší Country Show. Co naplat - prostě jste v Country ráji…

 

Nashville malá country show na kolesovém parníku

Foto: Míra Navara

 

 

 

 

 

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

9158602

Melanž

 • Antihybrid v Ratajích nad Sázavou

  Přijměte srdečné pozvání na unikátní výstavu karikaturistů z celého světa nazvanou Antihybrid, jejíž vernisáž se koná v sobotu, 7. října v galerii Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou.

  Vstup je zdarma, navíc každý účastník dostane na přípitek skleničku bílého. 

  Výstava s názvem Antihybrid je kolekcí nejrůznějších pohledů karikaturistů z ces názvem Antihybrid lého světa na současnost. Soutěž vyhlásila a realizovala prešovská agentura PRERAG s podporou zemí V4. Vůdčí osobností této celosvětové akce je pan Peter Rázus z Prešova se svým kolektivem. Obesláni byli autoří doslova od Nového Zélandu po Kanadu a Aljašku proti směru otáčení zeměkoule.

  Celý článek...  
 • Lahodný šípkový likér

  Chcete letos své blízké potěšit vskutku originálním a chutným dárkem? Tak běžte k šípku a trhněte si tam! Získáte tak jednu z nejdůležitějších ingrediencí pro výrobu této tekuté nádhery. Nejenže šípkový likér krásně vypadá a je opravdu výborný, ale pomáhá i uvnitř. Šípek posiluje imunitu a pomáhá předcházet nachlazení, je bohatým zdrojem vitaminu C, silného antioxidantu karotenu, lykopenu a dalších vitaminů.

  Na cca 1 litr lahodného šípkového likéru, budete potřebovat:

  - 250 g čerstvých šípků
  - 800ml pálenky (slivovice, meruňka, hruškovice, vodky)
  - 100-150 g třtinového cukru
  - 100 ml vody
  - 2x hřebíček,
  - 1 celá skořice,
  - 1 badyán
  - jemné filtrovací plátno

  Šípky očistěte od stopky a okvětí. Přepulte je, nemusíte je zbavovat semínek tak, jako se to dělá třeba při výrobě džemu. Vsypte je do velké zavařovačky. Zalijte pálenkou a přidejte koření. Sklenici uzavřete a nechte při pokojové teplotě v temnu.

  Po 3 týdnech macerace směs přelijte přes plátýnko. Šípky vymačkejte a vyhoďte. Ponechte si čistý macerát.

  Mezitím si vyrobte sirup svařením cukru s vodou. Sirup přidejte k macerátu, ale až po jeho vychladnutí.

  Likér je hotový a díky alkoholu a cukru i dobře zakonzervovaný, pokud si ho necháte, vydrží roky a bude jen zrát k dokonalosti.

   
 • Nejsou ty ženy úžasné?

  Po 50 letech manželství jsem si jednou pozorně prohlédl svou manželku a řekl: ′′ Před 50 lety jsme měli malý byt, staré auto, spali jsme na gauči a koukali na starou černobílou televizi, ale každou noc jsem si lehl do jedné postele s krásnou 19 letou dívkou. Teď mám obrovský drahý dům, spoustu drahých aut, obrovskou postel v luxusní ložnici, širokoúhlou televizi, ale spím ve stejné posteli s 69 letou ženou. Začínám pomalu pochybovat o svém manželství.

   

  Moje žena je velmi chytrá žena. Neurazila se, ani nenadávala. Právě naopak. Navrhla mi, abych si našel 19 letou holku, a ona se pak už osobně postará o to, abych znovu žil v malém bytě, spal na proleželém gauči a sledoval černobílou televizi.

   

  No, nejsou ty ženy úžasné? Opravdu vědí, jak vyřešit všechny problémy svých manželů!"

  Robert De Niro

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz