Dnes má svátek František Zítra má svátek Eliška

New Orleans - jazz vítá už na letišti

Aneb atraktivní jihovýchod USA   

Známe to všichni – ať věku dětského, teenagerského, dospělého či důchodového, všichni jsme zasaženi. Když se odněkud ozve blues, rock´n roll, či country muzika, začneme se pohupovat, podupávat, pokyvovat – zvolna anebo rychle, ale vždy. Vždycky se musím v duchu usmívat, když se začnou kývat i batolata. Jinak řečeno – tyhle žánry mají tu velkou moc strhnout, přilákat a potěšit. Nejsou odsouzeny k zapomnění, žijí a budou žít i nadále. Jedno mají společné – stopy jejich původu můžeme objevovat na jihovýchodě Spojených států severoamerických. Při jejich odkrývání si navíc zážitky můžeme okořenit ještě množstvím dalších dojmů, na které můžeme narazit cestou… Tu je možné pojednat způsobem, kterému se dnes módně říká road show – tedy takovým potouláním za volantem. Věřte, stojí to za vynaložené náklady a přípravu.

Znovuzrozený New Orleans

Ještě pamatujeme, jak koncem srpna 2005 šel děs z televizních obrazovek: uragán Katrina tehdy zatopil New Orleans do té míry, že se rozhostily pochybnosti o možnostech jeho obnovení. Život však zvítězil. Dnes se tu opět můžeme procházet ulicemi slavné francouzské čtvrti, kde zejména po setmění z většiny barů a restaurací zní skvělé blues jako za starých časů. Ovšem, stopy po záplavách jsou ještě k rozeznání, avšak město žije, je plné návštěvníků a nabízí jim posezení v podnicích, kde se setkávají se skutečnými vrcholy jazzu. Kdo má blues rád, nemůže zažít nic lepšího. Jako v letitých, ještě černobílých filmech. Nejde tu však vždycky jen o staré dobré blues, leckde – třeba jen na chodníku v centru francouzské čtvrti narazíte na kapely, které experimentují, ať už co do žánru muziky, či do obsazení nástroji ve snaze upozornit na sebe, prosadit se. Vždycky však jde o kvalitu, jinak by v tomto městě neobstály.

 

New Orleans - Cemetery No. 1

Kromě množství zážitků s muzikou tu na nás čeká i řada turistických atraktivit – např. všemi navštěvovaný hřbitov St. Louis Cemetery No. 1. Tady je totiž k vidění zcela originální způsob pohřbívání – do hrobek nad zemí, kde nebožtík není ohrožen podmáčeným podložím města, či hrobka „královny woodoo“ Marie Laveau. Woodoo má ve městě i své vlastní muzeum. Určitě nelze vynechat procházku po proslulé Bourbon Street, kde se každoročně v období masopustu koná karneval Mardi Gras. Pak pokračujeme k domu Williama Faulknera (Pirates Alley 624), kde obhlédneme v přízemí originální knihkupectví.

 

New Orleans - knihkupectví v domě Williama Faulknera

Mezi památkami dominuje katedrála St. Louis z roku 1794 a vedle ní tzv. Cabildo, původně radnice a nejvyšší soud, dnes část Státního muzea Louisiany.

Nu a co nelze v žádném případě vynechat – projížďku na „Mississippi river boat“ – charakteristickém kolesovém parníku, který nás za doprovodu jazzu proveze po rozlehlé hladině slavné řeky. Abychom jej nepřehlédli, už zdaleka nás zve několik skladeb, zahraných na parní píšťaly ze střechy nejvyšší paluby …

 

New Orleans - originální okruh městem

Foto: Míra Navara

Foto týdne

Jste náš host číslo

9158588

Melanž

 • Antihybrid v Ratajích nad Sázavou

  Přijměte srdečné pozvání na unikátní výstavu karikaturistů z celého světa nazvanou Antihybrid, jejíž vernisáž se koná v sobotu, 7. října v galerii Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou.

  Vstup je zdarma, navíc každý účastník dostane na přípitek skleničku bílého. 

  Výstava s názvem Antihybrid je kolekcí nejrůznějších pohledů karikaturistů z ces názvem Antihybrid lého světa na současnost. Soutěž vyhlásila a realizovala prešovská agentura PRERAG s podporou zemí V4. Vůdčí osobností této celosvětové akce je pan Peter Rázus z Prešova se svým kolektivem. Obesláni byli autoří doslova od Nového Zélandu po Kanadu a Aljašku proti směru otáčení zeměkoule.

  Celý článek...  
 • Lahodný šípkový likér

  Chcete letos své blízké potěšit vskutku originálním a chutným dárkem? Tak běžte k šípku a trhněte si tam! Získáte tak jednu z nejdůležitějších ingrediencí pro výrobu této tekuté nádhery. Nejenže šípkový likér krásně vypadá a je opravdu výborný, ale pomáhá i uvnitř. Šípek posiluje imunitu a pomáhá předcházet nachlazení, je bohatým zdrojem vitaminu C, silného antioxidantu karotenu, lykopenu a dalších vitaminů.

  Na cca 1 litr lahodného šípkového likéru, budete potřebovat:

  - 250 g čerstvých šípků
  - 800ml pálenky (slivovice, meruňka, hruškovice, vodky)
  - 100-150 g třtinového cukru
  - 100 ml vody
  - 2x hřebíček,
  - 1 celá skořice,
  - 1 badyán
  - jemné filtrovací plátno

  Šípky očistěte od stopky a okvětí. Přepulte je, nemusíte je zbavovat semínek tak, jako se to dělá třeba při výrobě džemu. Vsypte je do velké zavařovačky. Zalijte pálenkou a přidejte koření. Sklenici uzavřete a nechte při pokojové teplotě v temnu.

  Po 3 týdnech macerace směs přelijte přes plátýnko. Šípky vymačkejte a vyhoďte. Ponechte si čistý macerát.

  Mezitím si vyrobte sirup svařením cukru s vodou. Sirup přidejte k macerátu, ale až po jeho vychladnutí.

  Likér je hotový a díky alkoholu a cukru i dobře zakonzervovaný, pokud si ho necháte, vydrží roky a bude jen zrát k dokonalosti.

   
 • Nejsou ty ženy úžasné?

  Po 50 letech manželství jsem si jednou pozorně prohlédl svou manželku a řekl: ′′ Před 50 lety jsme měli malý byt, staré auto, spali jsme na gauči a koukali na starou černobílou televizi, ale každou noc jsem si lehl do jedné postele s krásnou 19 letou dívkou. Teď mám obrovský drahý dům, spoustu drahých aut, obrovskou postel v luxusní ložnici, širokoúhlou televizi, ale spím ve stejné posteli s 69 letou ženou. Začínám pomalu pochybovat o svém manželství.

   

  Moje žena je velmi chytrá žena. Neurazila se, ani nenadávala. Právě naopak. Navrhla mi, abych si našel 19 letou holku, a ona se pak už osobně postará o to, abych znovu žil v malém bytě, spal na proleželém gauči a sledoval černobílou televizi.

   

  No, nejsou ty ženy úžasné? Opravdu vědí, jak vyřešit všechny problémy svých manželů!"

  Robert De Niro

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz