Dnes má svátek Marcela Zítra má svátek Alexandra

„Véčko“ Winstona Churchilla

Aneb poněkud ujeté novoroční variace na nápad trampské duše…

Můžete se o tom přesvědčit kdykoli a kdekoli – tak jak jsem to zkusil na mnoha místech světa já – tramping, jak ho známe a jak ho kromě jiných autorů zdokumentoval takřka dokonale TV seriál Zvláštní znamení touha z dílny Fedora Skotala (Ňufa),  je opravdu ojedinělý fenomén, domovem u nás. I v samotné Americe, jejíž romantika byla tohoto hnutí jednou z prvořadých motivací, trampují v pravém slova smyslu jen naši emigranti. A považte – ač se názory na pravé datum vzniku trampingu u různých autorů drobně rozcházejí, nic to nemění na faktu, že existuje už více než století. Asi tedy na něm něco bude…

A zmíněná touha? Někdy – asi v samých začátcích – šlo o touhu poznávat cizí země a jejich obyvatele, odkrýt exotické kouty naší planety, cestovat. Následovala vlna romantiky, která zavedla mládí do přírody, kde už nebylo daleko od hry na zálesáky, indiány a kovboje, či muže drsnější nátury, dokazující, že jsou schopni v přírodě vlastními silami přežívat. Nikdy také nechyběl respekt k prostředí, kde se trampové zdržovali. Známá je zásada, že když místo pobytu opustili, muselo zůstat nepoškozené, bez odpadků, jako by tu snad nikdo ani netábořil. Péče o prostředí se později týkala i osad, rozesetých po nádherných koutech tohoto „zemského ráje to na pohled“. To ostatně souviselo s trvalým bojem trampů o místo na slunci, řečeno obrazně – tedy o všeobecné uznání tohoto způsobu odpočinku a zábavy (ale tu a tam i protestu či odboje) v přírodě jako solidního, hodnotného a navíc přitažlivého a obohacujícího trávení času. Vzpomeňme nejen první republiky a Kubátova zákona, let fašistické okupace a ještě později o nic méně vražedné komunistické diktatury. Pozdvihněme Churchillovo „véčko“ – tramping žije, naše písně znějí, táboráky hoří, okénka chat září do tmy a naše romantika láká ven celé generace…

A to ještě není vše – Country Beat Jirky Brabce, K.T.O. s Waldou Matuškou, Rangers, Greenhorns a nevím kdo ještě exportovali tuto nádhernou, strhující kulturu i do zahraničí a to mimo jiné i do samé kolébky muziky nám tak blízké – country -  tedy do Nashvillu a jeho Grand Ole Opry. Na celé řadě zahraničních festivalů, kde se soutěží, naše kapely nezřídka vítězí – zejména náš bluegrass sluje vynikající kvalitou. A teď jsme ve finále, dosahujeme vrcholu: nejmocnějším mužem světa, který sice zatím bivakuje ve svém zlatém tee-pee v New Yorku, ale v nejbližších dnech vztyčí svůj totem v zahradě ranče, zvaného White House, se stal tramp! Dělíme se sice o jeho jméno s jakýmsi kačerem Donaldem, ale to nic nemění na skutečnosti, že výš už je jen nebe! Tramp prezidentem USA – no nezní to libě našemu toulavému uchu?

P.F. 2017, Míra Navara

 

 

Old Grand Ole Opry

Foto týdne

Jste náš host číslo

9566436

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz