Dnes má svátek František Zítra má svátek Eliška

Leonardo DiCaprio ve filmu The Revenant Zmrtvýchvstání

Zeptalo se mě už pár přátel, co proti nim v redakci máme, že jim neposíláme editorialy. Zpozorněl jsem, když mi něco podobného řekl Mirek Černý, legendární průkopník české country, zasvěcený tvůrce countryových samplerů Supraphonu, rozhlasový tvůrce a obecně Balíček karet. Vážím si Mirka, a proto jsem zvážněl. Nelze ho nechat v nejistotě, a proto po čase zase píši editorial. Důvod pauzy je prostý – proti nikomu nic nemáme, nemáme to ani v povaze, jen práce máme hodně a naše cíle jsou velebné.

Mirek Černý odvysílal v Českém rozhlasu cyklus Country pohoda, v kterém s neobvyklým šarmem a chutí (to je cítit) popsal vznik a rozvoj americké hudby počátkem minulého století. A my se k němu v dalších čtyřech dílech Mistrem zasílaných vracíme. Najdete v dalších dnech v Music Open.

Sedmdesátiny Vladimíra Merty jsme vzpomněli textem Josefa Kobry Kučery, talentovaného novináře i kurátora, zakládajícího člena naší redakce. Je to právě rok, co prohrál boj o život, ale jako by tu stále s námi byl. Jen Salony kresleného humoru už asi nikdo nikdy nebude dělat. Kobra je připravoval snad čtyři desítky let.

Kobrovi zahrál na rozloučenou ve strašnickém krematoriu loni začátkem března Wabi Daněk Cohenovo úžasné Haleluja. Úžasný Wabi Daněk, skromný velikán, který překonal řadu handicapů i osudových příhod. Režisér Vlastimil Šimůnek s ním v minulých dnech natočil další 13. komnatu Wabiho Daňka, a my jsme byli na natáčení. Wabi podává velmi otevřenou výpověď a přiznává se k věcem, které překonal, i když o nich zpravidla nevěděli ani lidé z branže. Najdete v Music Open pod titulkem Kolik tajemství má Wabi Daněk?

Lilly Pavlak napsala další ze svých svrchovaně zasvěcených bluegrassových materiálů, a najdete je na našich stránkách ledva si je sami v redakci přečteme.

Marek Orko Vácha, přednosta Ústavu etiky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, také farář ve vinném kraji Lechovic na Znojemsku, v mládí spontánní tramp a obdivovatel Wabiho Ryvoly, s nímž se sešel jen jednou a krátce, o Wabim napsal nádherné řádky, datované k 27. únoru. Toho dne v roce 1995 trampský klasik zemřel. Najdete v Music Open v den smutného výročí pod titulkem Wabi Ryvola tohle nikdy nenapsal.

Náš severoamerický spolupracovník Jerry Pupál Vecka, používající už nějaký čas pseudonym Colorado Jerry, zpracoval životní příběh lovce a dobrodruha Hugha Glasse. Asi netušil, že ve stejnou dobu se stejným tématem zabývají také jiní tvůrci. Filmové drama The Revenant Zmrtvýchvstání v hlavní roli s Leonardem DiCapriem získal tři Zlaté glóby, mexický oscarový režisér Alejandro Gonzáles Iňárritu (mimo jiné Amores perros) v minulých dnech i Cenu Americké asociace režisérů. Revenant je horký kandidát nadcházejícího svátku filmových Oscarů. Zdá se, že Leonardo Wilhelm DiCaprio (doma mu říkáme Vilík) po pěti nominacích dosáhne konečně na Oscara. Text Jerryho z Colorada najdete pod titulkem Pirát, pawnee indián a traper Hugh Glass

Kdo by kdy řekl, že dokument o českých (a slovenských) trampech bude jednou soutěžit o českého Oscara. Kdo by kdy řekl, že takový snímek vůbec vznikne. Třináctidílná série České televize Zvláštní znamení touha byla vybrána mezi nejlepšími dokumenty uvedenými v loňském roce, a nominována na Českého lva.  Čtěte v Music Open.

Blíží se jaro, vyjeďte si také na čundr. Takoví pražští Paběrkové jezdí celou zimu, a jezdili by, i kdyby to v teplých zimách nebylo tak snadné. Seriál Zvláštní znamení je i o naději, o možném novém jaru československého trampingu. Teď uvidíme, co na to čeští filmoví akademici.

Mějte se moc krásně a čtěte Music Open!

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

9158682

Melanž

 • Antihybrid v Ratajích nad Sázavou

  Přijměte srdečné pozvání na unikátní výstavu karikaturistů z celého světa nazvanou Antihybrid, jejíž vernisáž se koná v sobotu, 7. října v galerii Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou.

  Vstup je zdarma, navíc každý účastník dostane na přípitek skleničku bílého. 

  Výstava s názvem Antihybrid je kolekcí nejrůznějších pohledů karikaturistů z ces názvem Antihybrid lého světa na současnost. Soutěž vyhlásila a realizovala prešovská agentura PRERAG s podporou zemí V4. Vůdčí osobností této celosvětové akce je pan Peter Rázus z Prešova se svým kolektivem. Obesláni byli autoří doslova od Nového Zélandu po Kanadu a Aljašku proti směru otáčení zeměkoule.

  Celý článek...  
 • Lahodný šípkový likér

  Chcete letos své blízké potěšit vskutku originálním a chutným dárkem? Tak běžte k šípku a trhněte si tam! Získáte tak jednu z nejdůležitějších ingrediencí pro výrobu této tekuté nádhery. Nejenže šípkový likér krásně vypadá a je opravdu výborný, ale pomáhá i uvnitř. Šípek posiluje imunitu a pomáhá předcházet nachlazení, je bohatým zdrojem vitaminu C, silného antioxidantu karotenu, lykopenu a dalších vitaminů.

  Na cca 1 litr lahodného šípkového likéru, budete potřebovat:

  - 250 g čerstvých šípků
  - 800ml pálenky (slivovice, meruňka, hruškovice, vodky)
  - 100-150 g třtinového cukru
  - 100 ml vody
  - 2x hřebíček,
  - 1 celá skořice,
  - 1 badyán
  - jemné filtrovací plátno

  Šípky očistěte od stopky a okvětí. Přepulte je, nemusíte je zbavovat semínek tak, jako se to dělá třeba při výrobě džemu. Vsypte je do velké zavařovačky. Zalijte pálenkou a přidejte koření. Sklenici uzavřete a nechte při pokojové teplotě v temnu.

  Po 3 týdnech macerace směs přelijte přes plátýnko. Šípky vymačkejte a vyhoďte. Ponechte si čistý macerát.

  Mezitím si vyrobte sirup svařením cukru s vodou. Sirup přidejte k macerátu, ale až po jeho vychladnutí.

  Likér je hotový a díky alkoholu a cukru i dobře zakonzervovaný, pokud si ho necháte, vydrží roky a bude jen zrát k dokonalosti.

   
 • Nejsou ty ženy úžasné?

  Po 50 letech manželství jsem si jednou pozorně prohlédl svou manželku a řekl: ′′ Před 50 lety jsme měli malý byt, staré auto, spali jsme na gauči a koukali na starou černobílou televizi, ale každou noc jsem si lehl do jedné postele s krásnou 19 letou dívkou. Teď mám obrovský drahý dům, spoustu drahých aut, obrovskou postel v luxusní ložnici, širokoúhlou televizi, ale spím ve stejné posteli s 69 letou ženou. Začínám pomalu pochybovat o svém manželství.

   

  Moje žena je velmi chytrá žena. Neurazila se, ani nenadávala. Právě naopak. Navrhla mi, abych si našel 19 letou holku, a ona se pak už osobně postará o to, abych znovu žil v malém bytě, spal na proleželém gauči a sledoval černobílou televizi.

   

  No, nejsou ty ženy úžasné? Opravdu vědí, jak vyřešit všechny problémy svých manželů!"

  Robert De Niro

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz