Dnes má svátek František Zítra má svátek Eliška

Jiří Černý (v pozadí) a Fedor Skotal, redakce Portýra v Plzni, 80. léta minulého století. Předmětem zkoumání v rukou klasika české hudební kritiky je láhev rumu. (foto Jiří Hampl)

Před několika dny vstoupil ing. Pavel S. z Jevan do tamní restaurace Na statku a oznámil, že na hrázi rybníka našel přejetou rybu. Rozpoutala se debata o tom, kam asi ta ryba šla. Elektrikář Honza H. říkal, že ty ryby pořád někam chodí, že je tam potkává, zvláště pak navečer.

Otázka také zněla, zda ryba byla přejeta na přechodu (žádný tam není), protože pak by měla přednost. Rovněž bylo konstatováno, že řidič ujel, aniž by rybě poskytl první pomoc. Chvalně známá jevanská restaurace žila tímto tématem několik dnů a docházela k závěrům, jež si nešlo pamatovat. Chtělo by to pamatováka.

Nesnáším tento výraz pro skutečnost, že si něco pamatuji, a tak – dokud si to pamatuji – upozorním na díla, jež v těchto dnech najdete na stránkách Music Open. - J.J. Cale byl kytarista, který řekl pro kytaristu neuvěřitelnou věc: „Když můžu hrát jeden akord místo dvou, udělám to.“ Přitom se tento oklahomský písničkář, který loni zemřel ve věku 75 let, stal vzorem pro Erika Claptona i Marka Knoflera.Ostatně, proč se divíme? Oba jsou skvělí, ale střídmí instrumentalisté, Claptonovi se říká už desetiletí Lazy hand, Líná ruka. A právě Clapton věnoval Caleovi sólové album, které komentuje Jiří Černý. Stále skvělý Jiří Černý, který ubírá na svém zájezdovém programu, ale jehož literární tvorba je neustále prvotřídní. V nakladatelství Galén vyšly první dva svazky Černého hudební publicistiky z 50. až 70. let minulého století pod názvem Jiří Černý...na bílém. Odbornou veřejností byly přijaty s uznáním.

Monkey Business jsou spolu patnáct let, patnáct let na stezce kamarádství, jak říká slogan, který si vymysleli, a plakát si nechali namalovat od Marka Čermáka. Vypadají jako Rychlé šípy a jsem rád, že Marko tu nadsázku bezezbytku pochopil. Výročí oslaví na závěr jarního turné koncerty v Praze a v Brně na Špilberku. Více v Music Open.

Jako poctu Vladimíru Mišíkovi vydává nakladatelství Indies Scope dvaadvacet jeho písní v podání pozoruhodných interpretů. Najdete mezi nimi J.P. Muchowa, Jana Spáleného a ASPM, Čankišou, Borise Carloffa i Lucii Redlovou.

Po až nečekaném úspěchu v brněnském Semilassu se připravuje další předpremiéra televizního dokumentárního cyklu Zvláštní znamení touha - tentokrát ve slavném Třebsíně na úpatí Medníku, dá-li se to tak v případě Třebsína říct. V sobotu 20. června v sále hostince U Novotných bude promítnut jeden z dílů cyklu, promluví tvůrci. zahrají Paběrky Marko Čermáka a potom u stolů trampští muzikanti z přilehlých (i odlehlých) osad. Ale o tom toho ještě napíšeme víc.

Platím u pokladny v drogerii na pražském Chodové, a prodavačka, kterou jsem nikdy neviděl, zvedne hlavu a říká – „á, dobrý den. Dlouho jste tady nebyl!“ Možná je to nový trik nadnárodních řetězců, ale pravdou je, že jsem tam pár týdnů opravdu nebyl.

„Víte,“ pravila ta žena, kterou jsem nikdy neviděl, “mně neoklamete, ani když jste shodil knírek!“ Nechtěl jsem ji oklamat a nikdy jsem nenosil knírek, jen jednou v sedmdesátých létech v Tatrách, když jsem oholil strniště po dvoutýdenním trailu.

Ta žena, kterou jsem nikdy neviděl, pak triumfálně pravila – „víte, já mám děsnýho pamatováka!“

Když jsem přijel domů, vytáhl jsem pro jistotu krabici s fotografiemi a hledal, jestli na některé třeba přece jen nemám knírek. A pak jsem šel na hráz Jevanského rybníka podívat se, kam ty ryby pořád chodí.

 

Jevanský rybník

 

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

9158371

Melanž

 • Antihybrid v Ratajích nad Sázavou

  Přijměte srdečné pozvání na unikátní výstavu karikaturistů z celého světa nazvanou Antihybrid, jejíž vernisáž se koná v sobotu, 7. října v galerii Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou.

  Vstup je zdarma, navíc každý účastník dostane na přípitek skleničku bílého. 

  Výstava s názvem Antihybrid je kolekcí nejrůznějších pohledů karikaturistů z ces názvem Antihybrid lého světa na současnost. Soutěž vyhlásila a realizovala prešovská agentura PRERAG s podporou zemí V4. Vůdčí osobností této celosvětové akce je pan Peter Rázus z Prešova se svým kolektivem. Obesláni byli autoří doslova od Nového Zélandu po Kanadu a Aljašku proti směru otáčení zeměkoule.

  Celý článek...  
 • Lahodný šípkový likér

  Chcete letos své blízké potěšit vskutku originálním a chutným dárkem? Tak běžte k šípku a trhněte si tam! Získáte tak jednu z nejdůležitějších ingrediencí pro výrobu této tekuté nádhery. Nejenže šípkový likér krásně vypadá a je opravdu výborný, ale pomáhá i uvnitř. Šípek posiluje imunitu a pomáhá předcházet nachlazení, je bohatým zdrojem vitaminu C, silného antioxidantu karotenu, lykopenu a dalších vitaminů.

  Na cca 1 litr lahodného šípkového likéru, budete potřebovat:

  - 250 g čerstvých šípků
  - 800ml pálenky (slivovice, meruňka, hruškovice, vodky)
  - 100-150 g třtinového cukru
  - 100 ml vody
  - 2x hřebíček,
  - 1 celá skořice,
  - 1 badyán
  - jemné filtrovací plátno

  Šípky očistěte od stopky a okvětí. Přepulte je, nemusíte je zbavovat semínek tak, jako se to dělá třeba při výrobě džemu. Vsypte je do velké zavařovačky. Zalijte pálenkou a přidejte koření. Sklenici uzavřete a nechte při pokojové teplotě v temnu.

  Po 3 týdnech macerace směs přelijte přes plátýnko. Šípky vymačkejte a vyhoďte. Ponechte si čistý macerát.

  Mezitím si vyrobte sirup svařením cukru s vodou. Sirup přidejte k macerátu, ale až po jeho vychladnutí.

  Likér je hotový a díky alkoholu a cukru i dobře zakonzervovaný, pokud si ho necháte, vydrží roky a bude jen zrát k dokonalosti.

   
 • Nejsou ty ženy úžasné?

  Po 50 letech manželství jsem si jednou pozorně prohlédl svou manželku a řekl: ′′ Před 50 lety jsme měli malý byt, staré auto, spali jsme na gauči a koukali na starou černobílou televizi, ale každou noc jsem si lehl do jedné postele s krásnou 19 letou dívkou. Teď mám obrovský drahý dům, spoustu drahých aut, obrovskou postel v luxusní ložnici, širokoúhlou televizi, ale spím ve stejné posteli s 69 letou ženou. Začínám pomalu pochybovat o svém manželství.

   

  Moje žena je velmi chytrá žena. Neurazila se, ani nenadávala. Právě naopak. Navrhla mi, abych si našel 19 letou holku, a ona se pak už osobně postará o to, abych znovu žil v malém bytě, spal na proleželém gauči a sledoval černobílou televizi.

   

  No, nejsou ty ženy úžasné? Opravdu vědí, jak vyřešit všechny problémy svých manželů!"

  Robert De Niro

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz