Dnes má svátek František Zítra má svátek Eliška

Byl to opravdu dobrý rok. Režisér Václav Křístek dokončuje ve střižně poslední dva díly třináctidílného dokumentárního cyklu České televize Zvláštní znamení touha. Asi není náhoda, že se na něm podílela celá plejáda tvůrců Music Open – Hanka Hosnedlová, Lilly Pavlak, Jana Skotalová, na jednom natáčení si zahrála i Kobrova Růženka Kučerová… Opakovaně v dokumentu vystupují Honza Dobiáš, Josef Kobra Kučera, Míra Navara, Petr Vokoun Náhlík (znovu náměstek plzeňského primátora, blahopřejeme), historik a spisovatel Jindřich Marek, publicista Stanislav Motl, velký byl přínos kapelníka a badatele Jaroslava Čvančary...

Vystupují zde i naši vážení přátelé a spolupracovníci Jiří Černý, Jiří Tichota, ve slavném karlínském studiu ČRo jsme natáčeli s Mirkem Černým, v malé vinohradské kavárně s textařkou Jiřinou Fikejzovou, jen nemoc zabránila setkání s Mirkem Kováříkem, zato jsme se v podzemí Divadla Járy Cimrmana znovu sešli s Jardou Weigelem, hercem, instruktorem lasování i tvůrcem grafické tváře Mladého světa… Není to jen proto, že se známe. Je to proto, že tyto osobnosti jsou významné až vynikající, bylo a je ctí s nimi spolupracovat.

Jsem nachýlen k děkování, ale proces by to byl dlouhý. Nicméně díky šerifovi Ztracenky Frantovi Hackerovi a jeho ženě Daně, byli při začátku i na konci rok a půl trvajícího natáčení, a ještě mezi tím. Hudebním režisérem dokumentu se stal Tony Linhart, komentář k nám bude promlouvat sametovým hlasem Wabiho Daňka, titulní písničku Wabiho Ryvoly nahráli Robert Křesťan, Luboš Malina a Druhá tráva… A jsem-li velmi nakloněn procesu děkování, především nesmíme zapomenout na české trampy. Měli jsme jejich důvěru,  mají významný podíl na výsledku. Oni především,

Národní knihovna ČR vybrala Music Open do reprezentativního vzorku českého webu. Byli jsme zařazeni do výběrového archivu českých webových zdrojů významných státních i soukromých institucí s potenciální historickou, kulturní, výzkumnou nebo jinou informační hodnotou. Stránky Music Open budou několikrát ročně archivovány a uchovány i v případě, že by přestaly vycházet.

Ta nabídka mě velmi potěšila, otázal jsem se ale našich autorů, zda nemají námitky. Myslím, že byli rovněž potěšeni, proti nebyl nikdo. Je příjemné být archívován někde vedle Nerudy, Čapka, Palackého, Hraběte… Je to letmý závan věčnosti. Ostatně – jak dlouho trvá věčnost?

Kennedy je český tramp, žijící dlouhá desetiletí v Yukonském teritoriu u Dawson City, v jedné z nejmrazivějších lokalit planety. Potkali jsme se nedávno v centru Brna. – Ještě něco zařídím a na zimu letím domů na Yukon, řekl mi. – A nechceš to dělat obráceně?, zeptal jsem se. - Kennedy na mně vyvalil oči. – Ale vy tady máte strašnou zimu!, zvolal a odletěl do míst mládí Jacka Londona a stáří Eskymo Welzela, jehož hrob ostatně pomáhal objevit. Při mínus deseti běhá Kennedy po Yukonu v krátkém tričku. Při teplotách kolem nuly se v rodné Praze choulí do kabátu a zima mu zalézá za nehty. Co je skutečnost a co relativita? Ostatně – jak dlouho trvá věčnost? Kam až sahá nekonečno? A co je za ním?

Všechno nejlepší, mějte se krásně! Ať je i ten příští rok dobrý. Ať je ještě lepší!

Váš Fedor Skotal a národně archivovaná parta autorů kolem Music Open

 

Kennedyho domov v Yukonském teritoriu.

 

  

 

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

9158461

Melanž

 • Antihybrid v Ratajích nad Sázavou

  Přijměte srdečné pozvání na unikátní výstavu karikaturistů z celého světa nazvanou Antihybrid, jejíž vernisáž se koná v sobotu, 7. října v galerii Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou.

  Vstup je zdarma, navíc každý účastník dostane na přípitek skleničku bílého. 

  Výstava s názvem Antihybrid je kolekcí nejrůznějších pohledů karikaturistů z ces názvem Antihybrid lého světa na současnost. Soutěž vyhlásila a realizovala prešovská agentura PRERAG s podporou zemí V4. Vůdčí osobností této celosvětové akce je pan Peter Rázus z Prešova se svým kolektivem. Obesláni byli autoří doslova od Nového Zélandu po Kanadu a Aljašku proti směru otáčení zeměkoule.

  Celý článek...  
 • Lahodný šípkový likér

  Chcete letos své blízké potěšit vskutku originálním a chutným dárkem? Tak běžte k šípku a trhněte si tam! Získáte tak jednu z nejdůležitějších ingrediencí pro výrobu této tekuté nádhery. Nejenže šípkový likér krásně vypadá a je opravdu výborný, ale pomáhá i uvnitř. Šípek posiluje imunitu a pomáhá předcházet nachlazení, je bohatým zdrojem vitaminu C, silného antioxidantu karotenu, lykopenu a dalších vitaminů.

  Na cca 1 litr lahodného šípkového likéru, budete potřebovat:

  - 250 g čerstvých šípků
  - 800ml pálenky (slivovice, meruňka, hruškovice, vodky)
  - 100-150 g třtinového cukru
  - 100 ml vody
  - 2x hřebíček,
  - 1 celá skořice,
  - 1 badyán
  - jemné filtrovací plátno

  Šípky očistěte od stopky a okvětí. Přepulte je, nemusíte je zbavovat semínek tak, jako se to dělá třeba při výrobě džemu. Vsypte je do velké zavařovačky. Zalijte pálenkou a přidejte koření. Sklenici uzavřete a nechte při pokojové teplotě v temnu.

  Po 3 týdnech macerace směs přelijte přes plátýnko. Šípky vymačkejte a vyhoďte. Ponechte si čistý macerát.

  Mezitím si vyrobte sirup svařením cukru s vodou. Sirup přidejte k macerátu, ale až po jeho vychladnutí.

  Likér je hotový a díky alkoholu a cukru i dobře zakonzervovaný, pokud si ho necháte, vydrží roky a bude jen zrát k dokonalosti.

   
 • Nejsou ty ženy úžasné?

  Po 50 letech manželství jsem si jednou pozorně prohlédl svou manželku a řekl: ′′ Před 50 lety jsme měli malý byt, staré auto, spali jsme na gauči a koukali na starou černobílou televizi, ale každou noc jsem si lehl do jedné postele s krásnou 19 letou dívkou. Teď mám obrovský drahý dům, spoustu drahých aut, obrovskou postel v luxusní ložnici, širokoúhlou televizi, ale spím ve stejné posteli s 69 letou ženou. Začínám pomalu pochybovat o svém manželství.

   

  Moje žena je velmi chytrá žena. Neurazila se, ani nenadávala. Právě naopak. Navrhla mi, abych si našel 19 letou holku, a ona se pak už osobně postará o to, abych znovu žil v malém bytě, spal na proleželém gauči a sledoval černobílou televizi.

   

  No, nejsou ty ženy úžasné? Opravdu vědí, jak vyřešit všechny problémy svých manželů!"

  Robert De Niro

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz