Dnes má svátek Valdemar Zítra má svátek Vilém


Kdy letos povolí ledy Yukonu? O čekání na jaro píše Alena Kennedy

Oranžová trojnožka, nápadná na první pohled, je zamrzlá uprostřed řeky ... Už při prvním pohybu ledu se napne drát připojený k hodinám v budově bývalé banky na břehu a zastaví je. Siréna pak oznámí celému městu konec této zimy. 

 "Ledy se hnuly"... budou si sdělovat lidé v celém městě. Většina z nich se poběží na tuto tak důležitou událost podívat.  Učitelé vyvedou ze školy na břeh celé třídy, aby žáci byli svědky nového jara, je to téměř sváteční den 

Kdy Yukon praskne letos zatím nevíme, teď čekáme, kdy povolí na Klondiku ... Začíná to pomalu, řeka po řece. První se letos otevřela "Čtyřicátá míle" My, kdo žijeme v údolí Klondiku, jsme netrpěliví, kdy si budeme moct oddechnout: "Je to za námi, letos už povodeň nebude!", protože dokud nepraskne Yukon, je i náš srub stále ohrožen. Loni to bylo dost zlé, ještě centimetr a mohli jsme mít Klondik v kuchyni. Letos bylo méně sněhu a je chladněji tak snad ...?

 

 

Yukon má praskat asi pět dni po Klondiku, ale to je jenom teorie, ve skutečnosti nikdo s jistotou neví, kdy Yukon shodí ledová pouta a poteče volně. Už od roku 1896 se v Dawsonu sází na "Brejkeap" (prasknuti). Od dob zlaté horečky, kdy se ledy hnuly 19. května ve 14.35, se tradice zachovává dodnes. Všechny obchody, restaurace i bary prodávají za dva dolary lístky. Tam napíšete co nejpřesnější čas, kdy podle vás může řeka prasknout. Lístek vhodíte do schránky, krabice, nebo láhve od okurek (záleží kde sázíte) a potom už jen čekáte na svou výhru. Dnes už je lámání ledu jen úžasnou podívanou. Dříve znamenalo znovuspojení se světem a možnost obnoveni zásob, protože jediná doprava tehdy byla lodí.

Potopy ohrožovaly město už od jeho vzniku. Jedna z nejhorších byla v roce 1925, což už málokdo pamatuje. Kennedy si ale vzpomíná na potopu z roku 1979, kdy také plavaly domy v ulicích Dawsonu a po opadnutí vody si je majitelé museli tahat zpátky na své pozemky buldozerem ... Výhoda dřevěných domů a srubů!

Později byla postavena ochranná hráz, která sice pomohla, ale zároveň ubrala Dawsonu část jeho romantické krásy ... Při vjezdu do města už není vidět majestátní řeku Yukon ani jeji soutok s Klondikem. Protože jsem přijela ještě v době předhrázové, stále mám před očima ten úchvatný pohled, který mi už navždy bude chybět.

 

 

Dawson City na soutoku mocných řek Yukonu a Klondike


Foto týdne

Jste náš host číslo

9638541

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz