Dnes má svátek František Zítra má svátek Eliška


Kdy letos povolí ledy Yukonu? O čekání na jaro píše Alena Kennedy

Oranžová trojnožka, nápadná na první pohled, je zamrzlá uprostřed řeky ... Už při prvním pohybu ledu se napne drát připojený k hodinám v budově bývalé banky na břehu a zastaví je. Siréna pak oznámí celému městu konec této zimy. 

 "Ledy se hnuly"... budou si sdělovat lidé v celém městě. Většina z nich se poběží na tuto tak důležitou událost podívat.  Učitelé vyvedou ze školy na břeh celé třídy, aby žáci byli svědky nového jara, je to téměř sváteční den 

Kdy Yukon praskne letos zatím nevíme, teď čekáme, kdy povolí na Klondiku ... Začíná to pomalu, řeka po řece. První se letos otevřela "Čtyřicátá míle" My, kdo žijeme v údolí Klondiku, jsme netrpěliví, kdy si budeme moct oddechnout: "Je to za námi, letos už povodeň nebude!", protože dokud nepraskne Yukon, je i náš srub stále ohrožen. Loni to bylo dost zlé, ještě centimetr a mohli jsme mít Klondik v kuchyni. Letos bylo méně sněhu a je chladněji tak snad ...?

 

 

Yukon má praskat asi pět dni po Klondiku, ale to je jenom teorie, ve skutečnosti nikdo s jistotou neví, kdy Yukon shodí ledová pouta a poteče volně. Už od roku 1896 se v Dawsonu sází na "Brejkeap" (prasknuti). Od dob zlaté horečky, kdy se ledy hnuly 19. května ve 14.35, se tradice zachovává dodnes. Všechny obchody, restaurace i bary prodávají za dva dolary lístky. Tam napíšete co nejpřesnější čas, kdy podle vás může řeka prasknout. Lístek vhodíte do schránky, krabice, nebo láhve od okurek (záleží kde sázíte) a potom už jen čekáte na svou výhru. Dnes už je lámání ledu jen úžasnou podívanou. Dříve znamenalo znovuspojení se světem a možnost obnoveni zásob, protože jediná doprava tehdy byla lodí.

Potopy ohrožovaly město už od jeho vzniku. Jedna z nejhorších byla v roce 1925, což už málokdo pamatuje. Kennedy si ale vzpomíná na potopu z roku 1979, kdy také plavaly domy v ulicích Dawsonu a po opadnutí vody si je majitelé museli tahat zpátky na své pozemky buldozerem ... Výhoda dřevěných domů a srubů!

Později byla postavena ochranná hráz, která sice pomohla, ale zároveň ubrala Dawsonu část jeho romantické krásy ... Při vjezdu do města už není vidět majestátní řeku Yukon ani jeji soutok s Klondikem. Protože jsem přijela ještě v době předhrázové, stále mám před očima ten úchvatný pohled, který mi už navždy bude chybět.

 

 

Dawson City na soutoku mocných řek Yukonu a Klondike


Foto týdne

Jste náš host číslo

9158532

Melanž

 • Antihybrid v Ratajích nad Sázavou

  Přijměte srdečné pozvání na unikátní výstavu karikaturistů z celého světa nazvanou Antihybrid, jejíž vernisáž se koná v sobotu, 7. října v galerii Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou.

  Vstup je zdarma, navíc každý účastník dostane na přípitek skleničku bílého. 

  Výstava s názvem Antihybrid je kolekcí nejrůznějších pohledů karikaturistů z ces názvem Antihybrid lého světa na současnost. Soutěž vyhlásila a realizovala prešovská agentura PRERAG s podporou zemí V4. Vůdčí osobností této celosvětové akce je pan Peter Rázus z Prešova se svým kolektivem. Obesláni byli autoří doslova od Nového Zélandu po Kanadu a Aljašku proti směru otáčení zeměkoule.

  Celý článek...  
 • Lahodný šípkový likér

  Chcete letos své blízké potěšit vskutku originálním a chutným dárkem? Tak běžte k šípku a trhněte si tam! Získáte tak jednu z nejdůležitějších ingrediencí pro výrobu této tekuté nádhery. Nejenže šípkový likér krásně vypadá a je opravdu výborný, ale pomáhá i uvnitř. Šípek posiluje imunitu a pomáhá předcházet nachlazení, je bohatým zdrojem vitaminu C, silného antioxidantu karotenu, lykopenu a dalších vitaminů.

  Na cca 1 litr lahodného šípkového likéru, budete potřebovat:

  - 250 g čerstvých šípků
  - 800ml pálenky (slivovice, meruňka, hruškovice, vodky)
  - 100-150 g třtinového cukru
  - 100 ml vody
  - 2x hřebíček,
  - 1 celá skořice,
  - 1 badyán
  - jemné filtrovací plátno

  Šípky očistěte od stopky a okvětí. Přepulte je, nemusíte je zbavovat semínek tak, jako se to dělá třeba při výrobě džemu. Vsypte je do velké zavařovačky. Zalijte pálenkou a přidejte koření. Sklenici uzavřete a nechte při pokojové teplotě v temnu.

  Po 3 týdnech macerace směs přelijte přes plátýnko. Šípky vymačkejte a vyhoďte. Ponechte si čistý macerát.

  Mezitím si vyrobte sirup svařením cukru s vodou. Sirup přidejte k macerátu, ale až po jeho vychladnutí.

  Likér je hotový a díky alkoholu a cukru i dobře zakonzervovaný, pokud si ho necháte, vydrží roky a bude jen zrát k dokonalosti.

   
 • Nejsou ty ženy úžasné?

  Po 50 letech manželství jsem si jednou pozorně prohlédl svou manželku a řekl: ′′ Před 50 lety jsme měli malý byt, staré auto, spali jsme na gauči a koukali na starou černobílou televizi, ale každou noc jsem si lehl do jedné postele s krásnou 19 letou dívkou. Teď mám obrovský drahý dům, spoustu drahých aut, obrovskou postel v luxusní ložnici, širokoúhlou televizi, ale spím ve stejné posteli s 69 letou ženou. Začínám pomalu pochybovat o svém manželství.

   

  Moje žena je velmi chytrá žena. Neurazila se, ani nenadávala. Právě naopak. Navrhla mi, abych si našel 19 letou holku, a ona se pak už osobně postará o to, abych znovu žil v malém bytě, spal na proleželém gauči a sledoval černobílou televizi.

   

  No, nejsou ty ženy úžasné? Opravdu vědí, jak vyřešit všechny problémy svých manželů!"

  Robert De Niro

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz