Vzkazy

 • Tramping stále žije – důkazy v Jílovém u Prahy

  Jedna z expozic Regionálního muzea v Jílovém u Prahy činí místo neopakovatelným, unikátním. Nese název Tramping stále žije!, s podtitulkem …nejen v dolním Posázaví“. Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví a dolní Posázaví je jednou z  kolébek tohoto ryze českého romantického fenoménu. Není tudíž náhodou, že muzeum se tomuto společenskému jevu věnuje a stalo se tak zcela ojedinělým turistickým cílem. Návštěvníci tu nahlédnou do historie i současnosti např. na „verandě stylového srubu s vyhlídkou na Vltavu“, mohou zalistovat trampskými časopisy, nahlédnout do interiéru trampské chaty, či na interaktivní mapě objevovat polohu trampských osad po celém Česku. Muzeu se podařilo shromáždit autentické předměty z pozůstalostí např. po známém trampském bardu Tony Linhartovi (bývalý lídr kapely Pacifik), prvorepublikovém tuláku a spisovateli Gézovi Včeličkovi, autorovi trampských šlágrů Jarkovi Mottlovi, ale i množství osadních vlajek, pamětních „placek“, „camrátek“, fotografií, výstřižků z dobového tisku, úředních listin, sportovních trofejí ze soutěží na trampských osadách, atd.

  Celý článek...  
 • Babické písničky 2023

  Přijměte srdečné pozvání do restaurace v Babicích u Rosic, kde se v místním sále za účasti milých hostů v sobotu 1. dubna 2023 od 17,55 hodin uskuteční 53. ročník Babických písniček

  Celý článek...  
 • Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Kamarádi a kamarádky, přijďte v pátek 31. 3. 2023 na Musilku v Brně- Husovicích. Od 19 hodin si zde v podání mnoha hostů můžete poslechnout písně trampského barda v pořadu Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Celý článek...  
Dnes má svátek Vilém Zítra má svátek Maxmilián

Je zvláštní, jak naprosto obyčejné a celkem nezajímavé věci dostanou jiný rozměr a váhu v netradičních souvislostech. Třeba taková běžná láhev od limonády. Obvykle končí v kontejneru a vůbec nás nenapadne se zabývat jejím příběhem.

A právě příběh dává takovým věcem jinou tvář, smysl a význam. Ten náš začal vlastně už před více než sedmdesáti lety, ale vyprávět jej začal až rok 2009. Tehdy totiž bylo třeba po předchozích povodních rekultivovat tok Vltavy v Českém Krumlově a při bagrování říčního koryta kousek proti proudu nad pivovarem odkryla lžíce bagru neobvyklý nález.

Nečekejte ale poklad ve zlatě či tajné historické dokumenty, šlo o nevzhlednou zablácenou plechovou bednu. Pravděpodobně by skončila v hromadě vybagrovaného kalu, ale to by tam nesměl být Antonín Manda, člen českobudějovického Veteran Army Vehicles klubu. Jakoby veden nějakým vnitřním radarem hned se pokoušel bednu vyprostit a vytáhnout na břeh. Zub času ale vykonal své a bedna se mu v rukou doslova rozpadla. Ovšem – vydala své tajemství. Vysypaly se z ní lahve od Coca-Coly. Průhledné, mírně baňaté lahve od americké Coca-Coly. Trochu menší a z mnohem silnějšího skla, než jsou ty dnešní.

 

Nalezená lahev

To by ještě nebylo nic tak zvláštního, kdyby se při podrobnějším průzkumu nepřišlo na to, že nesou datum výroby z let 1942-1944. Když Antonín Manda zjistil tento fakt, okamžitě začal přemýšlet, jak se tyto v oné době jistě naprosto nezvyklé lahve mohly ocitnout právě na jihu Čech. A opětně mu štěstí přálo. Přihlížející stařík na břehu mu řekl, že to jsou s největší pravděpodobností zbytky ze zásob amerických vojáků, kteří měli po válce poblíž tábor. Stejně jako další lahve, tentokrát pivní, ale české provenience. Logicky vzato, těžko by mohl být v oné době původním majitelem čtyř desítek coca-colových lahví někdo jiný. 

 

 

Lahve byly zanesené bahnem, ale žádná nebyla ani po všech těch letech rozbitá. Staly se tak němým svědkem doby, nedopsaným příběhem o amerických vojácích a oblíbené Coca-Cole ze vzdálené domoviny. A protože se jedná vlastně o historický a sběratelský artefakt, je jasné, že lahve po umytí skončily v muzeu, a to ve vojenském muzeu v jihočeských Ledenicích. Tím spíš, že jejich nálezce je majitelem a provozovatelem tohoto objektu. Tam tedy můžete mimo jiné vidět i tyto vzácné lahve a při pohledu na ně popustit uzdu své fantazii…

 

Nalezená lahev

 

Foto: z archivu Yvese Zemana a redakce

Foto týdne

Jste náš host číslo

8920260

Melanž

 • Klepač - malá retro vzpomínka z Ostravska

  Pamatujete ještě, jak na každém sidlišťu byly klepače?  To bylo, užasne zařizeni, na kerem se dalo blbnut cele dni. Klepač byl našim fejsbučkem aji mobilem dohromady. Jak bylo cosik třeba  komunykovat, šlo se na klepač. Kdo by tenkrat tušil, že za čtvrt stoleti  budu mět problem najit nejen klepač, ale dokonce aji jeho fotku!

  Kdo by to tušil, že barva na tych nadhernych kladinách  obsahovala  polychromovane bifenyly či jakesik jiné sajrajty… No a co? Koho zajimaly take cypoviny?  Však aj moja dřevěna postýlka, ve které sem jako maly synek v době ruske okupace chrapal, byla natřena barvu, kera obsahovala olovo. A jak se to fajně lizalo! Proto možna mam železne zdravi.

  Dom zme chodili včas, ani nevim, jak zme to zvladli. Kolemjduci vždycky oznamili spravny čas. Žadne mobily nebyly, takže co se dohodlo na klepaču, to muselo platit. Nebyl žadny fejsbuček, počitače, internet. Kdo se připozdil při hrani sofistykovanych her - třeba hazani nožem od frňaka tak, aby se zapichnul do země - byl ztraceny.

  Když  sem byl na zahradě, chlastal sem vodu z hadice. A když zme byli s  partyju u splavu na Opavici, chlastali zme vodu přimo a dupu utirali lopuchama s  kopřivu. Ale či by mě napadlo, že se najdu taci mamlasi, keři si budu  kupovat obyčejnu vodu schovanu do plastycke flašky plne  optymineralu?

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz