Dnes má svátek Jonáš Zítra má svátek Václav


Básník a novinář píše z Indonésie. Z baru v Indonésii

Podařilo se vyjet. A kam jinam, než do Tramtárie. Už v tom slově jsou fanfáry. Je to svátek. Z kotrmelců a těžké hlavy se vyspíš a vylezeš v zemi, o které sis ani neodvážil pustit biják v hlavě.

Je první večer, březnový večer a sedíš s pivem a posloucháš v hospodě muziku. Hrají čtyři snědí kluci a jako na potvoru ten repertoár, který je i tvůj, tedy můj. Sting, Pink Floyd, Clapton, blues, na hospodskou kapelu nevídaně. A hrají a mají skoro pořád zavřené oči. 

Ty, co to nevíš: Když hraje muzikant se zavřenýma očima, nekouká na to, aby se líbil. Hraje do sebe a protože hraje pro sebe, je to něco, co má rád. A nešklebí se pro holky z první brázdy a nešlebí se pro porotu soutěže Největší z blbců. Hraje v hospodě, ale jako by lítal. Prali to do mě hlava nehlava a když dohráli poslední věc, dopil jsem pivo z flašky a v hlavě mi zněla ta poslední, Cata Stevense Father and Son jako v nekonečné smyčce.

Father:
It's not time to make a change. Just relax, take it easy.
You're still young, that's your faul
There's so much you have to know.

Find a girl, settle down, if you want you can marry.
Look at me, I am old, but I'm happy. (…)

Son: All the times that I cried, keeping all the things, I knew inside,
it's hard, but it's harder to ignore it.
If they were right, I'd agree, but it's them. They know not me. Now there's a way and I know / that I have to go away. 
I know I have to go...

Vím, že musím jít…

Muzikanti otevřeli oči a s pivem vyšli na ulici, aby hospoda neuletěla. Šel jsem taky, protože toho na mě bylo moc i na mě byla jako malý trenky. Potřeboval jsem prostor pro svou melancholii. A tropické nebe bylo vysoké a pro přemýšlení o sobě a mých třech synech tak akorát. První večer v Tramtárii a hned tak krásně.

A pak jsem seděl na terase pod měsícem jako jabko a loupal jsem si ho do klína. Tolik krásy zčista jasna. Seděl jsem a psal se zavřenýma očima...

Když hraje muzikant se zavřenýma očima, nekouká na to, aby se líbil...

 

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

9143308

Melanž

 • Rataje nad Sázavou, září 2023

  Vážení a milí příznivci kulturního dění v Ratajích nad Sázavou, v tuto deštivou noc vám všem píšu, že jste zváni na zcela nedeštivou vernisáž výběru kreslířů měsíčníku SORRY s podtitulkem PRavá Demokratická Legrace, tedy zkráceně... no však víte. Výstava lehce brutálního humoru vás jistě vyléčí z vašeho příslovečného a většině vrozeného "outlocitu".

  Celý článek...  
 • Lahodný šípkový likér

  Chcete letos své blízké potěšit vskutku originálním a chutným dárkem? Tak běžte k šípku a trhněte si tam! Získáte tak jednu z nejdůležitějších ingrediencí pro výrobu této tekuté nádhery. Nejenže šípkový likér krásně vypadá a je opravdu výborný, ale pomáhá i uvnitř. Šípek posiluje imunitu a pomáhá předcházet nachlazení, je bohatým zdrojem vitaminu C, silného antioxidantu karotenu, lykopenu a dalších vitaminů.

  Na cca 1 litr lahodného šípkového likéru, budete potřebovat:

  - 250 g čerstvých šípků
  - 800ml pálenky (slivovice, meruňka, hruškovice, vodky)
  - 100-150 g třtinového cukru
  - 100 ml vody
  - 2x hřebíček,
  - 1 celá skořice,
  - 1 badyán
  - jemné filtrovací plátno

  Šípky očistěte od stopky a okvětí. Přepulte je, nemusíte je zbavovat semínek tak, jako se to dělá třeba při výrobě džemu. Vsypte je do velké zavařovačky. Zalijte pálenkou a přidejte koření. Sklenici uzavřete a nechte při pokojové teplotě v temnu.

  Po 3 týdnech macerace směs přelijte přes plátýnko. Šípky vymačkejte a vyhoďte. Ponechte si čistý macerát.

  Mezitím si vyrobte sirup svařením cukru s vodou. Sirup přidejte k macerátu, ale až po jeho vychladnutí.

  Likér je hotový a díky alkoholu a cukru i dobře zakonzervovaný, pokud si ho necháte, vydrží roky a bude jen zrát k dokonalosti.

   
 • Nejsou ty ženy úžasné?

  Po 50 letech manželství jsem si jednou pozorně prohlédl svou manželku a řekl: ′′ Před 50 lety jsme měli malý byt, staré auto, spali jsme na gauči a koukali na starou černobílou televizi, ale každou noc jsem si lehl do jedné postele s krásnou 19 letou dívkou. Teď mám obrovský drahý dům, spoustu drahých aut, obrovskou postel v luxusní ložnici, širokoúhlou televizi, ale spím ve stejné posteli s 69 letou ženou. Začínám pomalu pochybovat o svém manželství.

   

  Moje žena je velmi chytrá žena. Neurazila se, ani nenadávala. Právě naopak. Navrhla mi, abych si našel 19 letou holku, a ona se pak už osobně postará o to, abych znovu žil v malém bytě, spal na proleželém gauči a sledoval černobílou televizi.

   

  No, nejsou ty ženy úžasné? Opravdu vědí, jak vyřešit všechny problémy svých manželů!"

  Robert De Niro

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz