Dnes má svátek Jonáš Zítra má svátek Václav

Přemýšlím, co se mi asi požene hlavou letos na Silvestra a na Nový rok, protože změna letopočtu je přece jen trošku víc, než jen jiné číslice, jak mi to připadalo, když jsem chodil do školy a v sešitech jsem si musel dávat bacha, abych napsal doprava nahoru datum správně.

Loni jsem si například úmyslně nic nedělal z toho, že bude letopočet s třináctkou – a ono bylo tolik věcí jinak! Umřelo tolik mých kamarádů, kolegů nebo známých lidí, muzikantů, v životě poprvé jsem byl dva dny po sobě na pohřbu. Republiku docela pěkně zmítaly prezidentské volby a teď ke konci roku se perou naděje s neuvěřitelnými trapasy pubertální úrovně lidí, kteří by měli tuhle naši republiku naopak důstojně reprezentovat.

Patřím mezi optimisty, kteří do voleb chodí a dávají hlas lidem, kterých si váží, ačkoliv si uvědomuji, kolik z těch mých „vážených“ po nějaké ani ne moc dlouhé době v politice se začalo chovat způsobem, který bych do nich nikdy neřekl.

Sleduji, jak děsivě se liší konzumní reál vánoční ulice s představou a přáními šťastných, spokojených, klidných, neuspěchaných, přátelských Vánoc. Ale nejen sleduji, nýbrž taky se nehoním, netrávím čas v supermarketech a v kalendáři si dělám poznámky, kdy bude návštěva u mé sestry, kdy pojedeme do Velkých Přílep ke kamarádům, kdy povezeme ženině mamince na Moravu kus pečené ryby se salátem a zázvorky mezi vánočním pečivem atd.

Vánoce získávají spoustu různých přívlastků, ale obávám se, že to nejsou ty pravé. Co chvíli si vzpomenu na koncert písničkáře Vojty Kiďáka Tomáška v pražské Malostranské besedě, který zpíval nádhernou vánoční píseň, ale předem nás upozornil, že ji těžko někde uslyšíme hrát v obchodech…

Co chvíli přemýšlím, proč se u nás říkává „Na Nový rok – o slepičí krok“, když zrovna takové úsloví, které se logicky týká asi i slepic, říká, že na Nový rok se nemá jíst žádný pták, aby nám štěstí neuletělo.

Nevím, jestli zrovna ve chvílích, kdy budu věšet na živý vánoční stromeček ozdoby, budu přemýšlet, jestli mě moje žena, moji kamarádi, moje děti mají mít proč rádi. Ale v nějakou chvíli mě to jistě napadne.

Člověk – i když si to většinou spíš nepřipouští – má na počátku nového roku spoustu přání. Reálných i nereálných. Líbilo se mi třeba moc, jak nový trenér fotbalové reprezentace Pavel Vrba řekl na inaugurační tiskovce, že by si přál zažít s reprezentací to, co zažil s Plzní.

Jedno vím určitě: chtěl bych se i v novém roce pohybovat mezi lidmi, se kterými je mi dobře a přeji si, aby totéž mohli oni říct o mně. A doufám, že by přitom nemělo přijít k nějaké zásadní změně, o níž se teď tolik mluví v politice.

Řekl bych, že bych si přál slušný rok. A to slovo slušný bych podtrhnul.

 

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

9143173

Melanž

 • Rataje nad Sázavou, září 2023

  Vážení a milí příznivci kulturního dění v Ratajích nad Sázavou, v tuto deštivou noc vám všem píšu, že jste zváni na zcela nedeštivou vernisáž výběru kreslířů měsíčníku SORRY s podtitulkem PRavá Demokratická Legrace, tedy zkráceně... no však víte. Výstava lehce brutálního humoru vás jistě vyléčí z vašeho příslovečného a většině vrozeného "outlocitu".

  Celý článek...  
 • Lahodný šípkový likér

  Chcete letos své blízké potěšit vskutku originálním a chutným dárkem? Tak běžte k šípku a trhněte si tam! Získáte tak jednu z nejdůležitějších ingrediencí pro výrobu této tekuté nádhery. Nejenže šípkový likér krásně vypadá a je opravdu výborný, ale pomáhá i uvnitř. Šípek posiluje imunitu a pomáhá předcházet nachlazení, je bohatým zdrojem vitaminu C, silného antioxidantu karotenu, lykopenu a dalších vitaminů.

  Na cca 1 litr lahodného šípkového likéru, budete potřebovat:

  - 250 g čerstvých šípků
  - 800ml pálenky (slivovice, meruňka, hruškovice, vodky)
  - 100-150 g třtinového cukru
  - 100 ml vody
  - 2x hřebíček,
  - 1 celá skořice,
  - 1 badyán
  - jemné filtrovací plátno

  Šípky očistěte od stopky a okvětí. Přepulte je, nemusíte je zbavovat semínek tak, jako se to dělá třeba při výrobě džemu. Vsypte je do velké zavařovačky. Zalijte pálenkou a přidejte koření. Sklenici uzavřete a nechte při pokojové teplotě v temnu.

  Po 3 týdnech macerace směs přelijte přes plátýnko. Šípky vymačkejte a vyhoďte. Ponechte si čistý macerát.

  Mezitím si vyrobte sirup svařením cukru s vodou. Sirup přidejte k macerátu, ale až po jeho vychladnutí.

  Likér je hotový a díky alkoholu a cukru i dobře zakonzervovaný, pokud si ho necháte, vydrží roky a bude jen zrát k dokonalosti.

   
 • Nejsou ty ženy úžasné?

  Po 50 letech manželství jsem si jednou pozorně prohlédl svou manželku a řekl: ′′ Před 50 lety jsme měli malý byt, staré auto, spali jsme na gauči a koukali na starou černobílou televizi, ale každou noc jsem si lehl do jedné postele s krásnou 19 letou dívkou. Teď mám obrovský drahý dům, spoustu drahých aut, obrovskou postel v luxusní ložnici, širokoúhlou televizi, ale spím ve stejné posteli s 69 letou ženou. Začínám pomalu pochybovat o svém manželství.

   

  Moje žena je velmi chytrá žena. Neurazila se, ani nenadávala. Právě naopak. Navrhla mi, abych si našel 19 letou holku, a ona se pak už osobně postará o to, abych znovu žil v malém bytě, spal na proleželém gauči a sledoval černobílou televizi.

   

  No, nejsou ty ženy úžasné? Opravdu vědí, jak vyřešit všechny problémy svých manželů!"

  Robert De Niro

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz