Dnes má svátek František Zítra má svátek Eliška

Všechno začalo nevinně a bez zlých úmyslů. Po emigrantském trailu přešla skupina nových usedlíků. Stalo se, že kulhavá a unavená kravka nestačila tempu. Dočista se zatoulala a žalostně bučela. To by nebylo nic zvláštního, takových zatoulání už viděli Brulé indiáni dost. Jenže tentoktát byl tábor Siouxů hladový, a tak není divu, že dostal chuť na hovězí. Zasvištěl šíp z luku statečného bojovníka a nebohé zvíře vyhodilo kopyta. Hodovalo se a všichni byli náramně spokojení. Až na toho majitele úplně sežrané krávy.

No, a tato příhoda měla za následek bitvu. Spíš masakr, neboť druhý poručík Grattan s celou posádkou se do pevnosti Fort Laramie už nevrátil. Majitel, mormon, totiž požadoval potrestání viníka a nechtěl za způsobenou škodu obdržet peníze. Nechtěl ani dva koně. Trval na potrestání indiána a tak velitel pevnosti vyslal patrolu, která měla za úkol splnit požadavek majitele krávy. Poručík byl ctižádostivý a přestože táhl i děla, neuspěl. Měl odvahu, ale málo zkušeností.

Tenkrát se Grattan – před střetnutím s indiány – také zastavil u prosperujícího obchodu neboli u Traiding Post. Majitelem byl kupec James Bordeaux, který měl za ženu indiánku. Tenkrát, o ženy vůbec, byla velká nouze. A tak si chlapi moc nevybírali. Fakt je, že indiánky se v divočině uměly mrštněji a důsledněji pohybovat. Uměly se vypořádat s každým úkolem a odvedly dobrou práci.  A bílé ženy nebyly k mání.

Obchodník Bordeaux Grattana od akce zrazoval, ale marně. Samotná bitka s indiány netrvala dlouho. Během dvaceti minut leželi všichni mrtví a skalpování. Samotní válečníci se však dočista rozdováděli a táhli na pevnost. Úmysl byl jasný. Totální likvidace osazenstva pevnosti. Když táhli okolo obchodu, zazněly výhrůžky a návrhy na likvidaci jak krámu, tak i samotného Bordeauxe. Jenže náčelník Red Cloud zasáhl ve prospěch obchodníka. James Bordeaux zůstal naživu a mohl děkovat své ženě. Nicméně obchod byl totálně vyrabován. Kořalka do poslední kapky vycucnuta a do válečníků jako když do sršňů píchne. Nastala velká vřava, ale pevnost Fort Laramie nepadla. Ubránili se přesile indiánů.

A tak jsem se dočetl, kde ten „obchod“ je stále k vidění. Původní stavba je opatrována dobrovolníky – stal jsem se členem – a nachází se poblíž města Chadrón v severozápadní Nebrasce. Je tam i muzeum traperů a kůží a toho zálesáckého řemesla vůbec. Tak jsme si s Danou všechno prohlédli a pokecali se znalci. Posíláme několik snímků a vysvětlivek k tomu.

 

James Bordeaux

 

 Dana pred obchodem J. Bordeauxe

 

 Vnitřek krámu se zbožím. Vzadu je manželská ložnice

 

 Zboží, se kterým se obchodovalo

 

Sklípek pro zboží a potraviny

 

 Pohnutá historie dobývání západu

 

 

Muzeum v Chadron, Nebraska

 

 Lopatková paroloď Yellowstone

 

Lis na kůže

 

Dobové původní nože

 

 Bobr, po kterém se pídili lovci i indiáni

Pro Music Open napsal a fotil Pupál.

Foto týdne

Jste náš host číslo

9158570

Melanž

 • Antihybrid v Ratajích nad Sázavou

  Přijměte srdečné pozvání na unikátní výstavu karikaturistů z celého světa nazvanou Antihybrid, jejíž vernisáž se koná v sobotu, 7. října v galerii Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou.

  Vstup je zdarma, navíc každý účastník dostane na přípitek skleničku bílého. 

  Výstava s názvem Antihybrid je kolekcí nejrůznějších pohledů karikaturistů z ces názvem Antihybrid lého světa na současnost. Soutěž vyhlásila a realizovala prešovská agentura PRERAG s podporou zemí V4. Vůdčí osobností této celosvětové akce je pan Peter Rázus z Prešova se svým kolektivem. Obesláni byli autoří doslova od Nového Zélandu po Kanadu a Aljašku proti směru otáčení zeměkoule.

  Celý článek...  
 • Lahodný šípkový likér

  Chcete letos své blízké potěšit vskutku originálním a chutným dárkem? Tak běžte k šípku a trhněte si tam! Získáte tak jednu z nejdůležitějších ingrediencí pro výrobu této tekuté nádhery. Nejenže šípkový likér krásně vypadá a je opravdu výborný, ale pomáhá i uvnitř. Šípek posiluje imunitu a pomáhá předcházet nachlazení, je bohatým zdrojem vitaminu C, silného antioxidantu karotenu, lykopenu a dalších vitaminů.

  Na cca 1 litr lahodného šípkového likéru, budete potřebovat:

  - 250 g čerstvých šípků
  - 800ml pálenky (slivovice, meruňka, hruškovice, vodky)
  - 100-150 g třtinového cukru
  - 100 ml vody
  - 2x hřebíček,
  - 1 celá skořice,
  - 1 badyán
  - jemné filtrovací plátno

  Šípky očistěte od stopky a okvětí. Přepulte je, nemusíte je zbavovat semínek tak, jako se to dělá třeba při výrobě džemu. Vsypte je do velké zavařovačky. Zalijte pálenkou a přidejte koření. Sklenici uzavřete a nechte při pokojové teplotě v temnu.

  Po 3 týdnech macerace směs přelijte přes plátýnko. Šípky vymačkejte a vyhoďte. Ponechte si čistý macerát.

  Mezitím si vyrobte sirup svařením cukru s vodou. Sirup přidejte k macerátu, ale až po jeho vychladnutí.

  Likér je hotový a díky alkoholu a cukru i dobře zakonzervovaný, pokud si ho necháte, vydrží roky a bude jen zrát k dokonalosti.

   
 • Nejsou ty ženy úžasné?

  Po 50 letech manželství jsem si jednou pozorně prohlédl svou manželku a řekl: ′′ Před 50 lety jsme měli malý byt, staré auto, spali jsme na gauči a koukali na starou černobílou televizi, ale každou noc jsem si lehl do jedné postele s krásnou 19 letou dívkou. Teď mám obrovský drahý dům, spoustu drahých aut, obrovskou postel v luxusní ložnici, širokoúhlou televizi, ale spím ve stejné posteli s 69 letou ženou. Začínám pomalu pochybovat o svém manželství.

   

  Moje žena je velmi chytrá žena. Neurazila se, ani nenadávala. Právě naopak. Navrhla mi, abych si našel 19 letou holku, a ona se pak už osobně postará o to, abych znovu žil v malém bytě, spal na proleželém gauči a sledoval černobílou televizi.

   

  No, nejsou ty ženy úžasné? Opravdu vědí, jak vyřešit všechny problémy svých manželů!"

  Robert De Niro

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz