Vzkazy

 • Konec upírů na Rusi

  Pamětníci, vzpomínáte na komunistický (jak jinak v šedesátých) časopis Svět sovětů? Remitenda tohoto plátku činila asi 95%. Dokud, na žádost jistého soudruha, nebyli povoláni pan Jiří Winter - Neprakta a pan Miloš Švandrlík, aby se pokusili s časopisem něco udělat. Udělali. Změnili název na S 36, tedy Svět sovětů 36 stránek, no SS by ani koncem šedesátých neprošlo, a na poslední straně obálky začali publikovat komiks (tehdy "kreslený seriál") Konec upírů na Rusi. Remitenda klesla k 10%. A pak přišel jednadvacátý srpen, rusáci obsadili redakci a vše, včetně originálů, spálili na dvorku. Třináct pokračování se zachovalo a na ty, ale i na mnohé další kresby vás zveme do Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou. Vernisáž výstavy je 6. 8. 2022 od 15 hodin a výstava potrvá do 31. 8. 2022. Těšíme se na vás!

  Ota Kmínek

  Celý článek...  
 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
Dnes má svátek Klára Zítra má svátek Alena


Aleš Háma odpovídal na dotazy Honzy Dobiáše

Květnový Táborový oheň začal v klubu Carpe Diem  vystoupením skupiny Flastr, která má sice domicil Mladá Boleslav, ale má ve svém středu muzikanty i z Kosmonos či Mimoně, takže jen potvrzuje skutečnost, že česká země je na dobré muzikanty úrodná. Ostatně Flastr si  v hudební soutěži Notování vybojoval právo hrát  v červnovém finále, kam se probojovalo ze šesti základních kol , tří semifinále  a tří divokých karet  šest nejlepších ze všech přihlášených z celé republiky.

Hostem Táborového ohně byl herec, moderátor a muzikant Aleš Háma a pro slušně zaplněný klub to bylo určitě dobré penzum informací, které většina diváků netušila. Například, že Alešova maminka rok před jeho narozením zpívala ve finále Porty 1972 v Sokolově ve skupině Plavci Bochov, kterou s ní tvořili Zdeněk Šmíd – později spisovatel velmi populární knihy Proč bychom se netopili a řady dalších a Harry Hofer, tehdy  kantor jedenáctiletky v Ostrově nad Ohří, dnes profesor Západočeské univerzity v Plzni. Ostatně i Dáša Hámová má ke kantořině hodně velký vztah, vždyť ještě rok bude učit na karlovarské Pedagogické škole. Takže není divu, že ani Aleš nezapře, v jaké muzice vyrůstal a nikdo, kdo ho trošku zná se nediví, že už roky hraje se svými kamarády nebo  hereckými kolegy v kapele.


Aleš nezapřel hereckou konzervatoř ( matematika mu prý nikdy moc nešla), potěšil diváky i vylíčením slavné epizody ze své role taxíkáře, pochválil jak Flastr, tak Sekvoj a přiznal se ke splnění svého snu: když studoval dva roky v San Francisku a sledoval své spolužáky, jak většinou ujíždějí na Havaj, která není od Kalifornie tak daleko, vždycky si jen povzdechl, protože jeho vysněná Aljaška byla se svým půltřetím tisícem kilometrů příliš daleko. Nu a letos, kdy oslavil kulatiny, dostal od své ženy dárek a pojede na zhruba  dva týdny na Aljašku. Bedekr má, medvědů grizzly se příliš nebojí, rybářem je už tady, tak se těší, že si zachytá i na Aljašce. Domluvili jsme se, že v některém z poprázdninových Táborových ohňů nám povykládá, jak se na Aljašce měl.


Sekvojáci mu ve druhé půli večera zazpívali pár ze svých hitů a nezapomněli na tradiční song na melodii Beethovenovy Ódy na radost  – jenže o tom, jakou mají radost, že jim prsa rostou, když si je každodenně mažou Kolouškovou masťou. Další text si radši odpustím, ale melodie je to opravdu krásná…

Poslední Táborový oheň před prázdninami bude v neděli 2. června. 

Foto: Jirka Esser


Foto týdne

Jste náš host číslo

8240977

Melanž

 • Letní lidé Františka Dostála

  21. července 2022 oslavil 84. narozeniny vynikající český reportážní a dokumentární fotograf František Dostál. Pro jeho dílo je typický jemný humor těžící z často absurdních setkání více nesourodých prvků na jednom obrazu.

  Jak před časem řekl František Cinger: Dostálovy snímky jsou svědectvím času, přitom se mu pořád nějak kutálejí do legrace. On totiž František Dostál má raději úsměv než pláč.

   

   

   

   

   

  Připomeňme si dílo Františka Dostála několika fotografiemi z jeho asi nejslavnějšího souboru Letní lidé, který František Dostál vytvořil mezi roky 1968–1990.

  Celý článek...  
 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz