Dnes má svátek František Zítra má svátek Eliška

Mrzlo. Hospoda na předměstí měla ještě zavřeno a v řeznictví se mi čekat nechtělo. Pokusil jsem se na chvilku posadit na lavičku a číst si noviny, ale ani pikantní příhoda o tom, jak útočník Baroš ukázal po příletu na Ruzyň cestujícím a novinářům svá tanga, mě nezahřála. Naplněn soucitem se všemi bezdomovci světa jsem tedy raději vstoupil do dílny pneuservisu a zeptal se mladého vousatého mechanika, jestli mohu počkat uvnitř, než mi nasadí zimní pneumatiky místo letních. Kvůli tomu jsem ostatně tak brzy ráno vyrazil do světa.

Posadil mě na židli do kouta dílny a odvedl kamsi velké černé psisko, které se začalo tvářit hladově. Hned jsem se cítil lépe a bezpečněji.

Jedním okem jsem pomrkával do novin na Baroše, druhým pozoroval pracujícího chlápka. Nakonec se obojí prolnulo a já pronesl něco o tom, jak na sobě naši chlapci na oslavu postupu na mistrovství Evropy radostně roztrhali sponzorské obleky.

„No, já o tom nic nevím,“ pravil muž. „Já fotbal nesleduju, nemám televizi.“

Překvapilo mě to. Všude na světě, kam jsem se dosud dostal, byl přece fotbal dobrým námětem k zahájení konverzace.

„…teda já ho občas hraju, nebo i hokej, ale nechápu, že se na to někdo může dívat.“

„To vám závidím,“ pravil jsem upřímně. „Já musel přestat se sportem kvůli zádům.“

„A pak taky nedokážu pochopit to český myšlení,“ pokračoval muž, zatímco vyvažoval mou pneumatiku. „Chápete – když vyhrajem, vyhráli jsme my, ale když prohrajeme, tak prohráli oni.“

Dal jsem mu za pravdu, taky mi to připadá divné. Ale přidal jsem příhodu o tom, jak se portugalští fandové v hospodě v Évoře poté, co jejich mužstvo obdrželo dvě branky, otočili k televizi zády a předstírali, že je fotbal vůbec nezajímá a že to vlastně je nuda...

Zazvonil telefon. Muž vyřídil zakázku, vrátil se k práci a po chvilce pravil:

„Víte, já když potřebuju, tak se dívám na zprávy na internetu, ale nesnáším ten pocit, že mám řídit svůj program podle toho, že zprávy jsou v sedm. A navíc to vůbec nejsou žádné zprávy, ale přehlídka násilí a černá kronika. Říkají si veřejnoprávní televize, jenže nic veřejnoprávního na nich není.“

Začínal jsem zírat, co se ještě v pneuservisu nedozvím, ale než jsem stačil cokoli poznamenat, chlapík mezi jednotlivými údery kladívka suše utrousil:

„Já si prostě radši čtu knihy.“

„To už se dneska moc nenosí,“ řekl jsem a zeptal se, jak se mu to stalo.

„Rodiče mi zakazovali televizi,“ zasmál se. „Jsem jim za to vděčný.“

Do dílny vstoupila dáma a přerušila tu konverzaci dotazem na pneumatiku ze svého volva. Šli to spolu vyřešit ven do mrazu a já si zatím pohrával s myšlenkou, že tenhle člověk ví zřejmě o smyslu veřejnoprávnosti víc než většina kandidátů na ředitele televize.

A vzápětí mě zarazilo, že se vlastně tolik divím, když potkám někoho tak normálního. Asi už jsem z těch médií taky úplně mimo, moc se dívám na zprávy a málo si čtu knihy. Budu s tím muset něco udělat.

„Tak to máte hotový,“ pravil muž, když se vrátil dovnitř. „Škoda že mám takovej fofr, musíme si to doříct jindy.“

„Moc rád se k vám někdy přijdu ohřát,“ řekl jsem a vyrazil do zimy.

A hned v první zatáčce jsem si uvědomil, oč líp teď to mé auto sedí na kluzké silnici.

 

 

 

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

9158502

Melanž

 • Antihybrid v Ratajích nad Sázavou

  Přijměte srdečné pozvání na unikátní výstavu karikaturistů z celého světa nazvanou Antihybrid, jejíž vernisáž se koná v sobotu, 7. října v galerii Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou.

  Vstup je zdarma, navíc každý účastník dostane na přípitek skleničku bílého. 

  Výstava s názvem Antihybrid je kolekcí nejrůznějších pohledů karikaturistů z ces názvem Antihybrid lého světa na současnost. Soutěž vyhlásila a realizovala prešovská agentura PRERAG s podporou zemí V4. Vůdčí osobností této celosvětové akce je pan Peter Rázus z Prešova se svým kolektivem. Obesláni byli autoří doslova od Nového Zélandu po Kanadu a Aljašku proti směru otáčení zeměkoule.

  Celý článek...  
 • Lahodný šípkový likér

  Chcete letos své blízké potěšit vskutku originálním a chutným dárkem? Tak běžte k šípku a trhněte si tam! Získáte tak jednu z nejdůležitějších ingrediencí pro výrobu této tekuté nádhery. Nejenže šípkový likér krásně vypadá a je opravdu výborný, ale pomáhá i uvnitř. Šípek posiluje imunitu a pomáhá předcházet nachlazení, je bohatým zdrojem vitaminu C, silného antioxidantu karotenu, lykopenu a dalších vitaminů.

  Na cca 1 litr lahodného šípkového likéru, budete potřebovat:

  - 250 g čerstvých šípků
  - 800ml pálenky (slivovice, meruňka, hruškovice, vodky)
  - 100-150 g třtinového cukru
  - 100 ml vody
  - 2x hřebíček,
  - 1 celá skořice,
  - 1 badyán
  - jemné filtrovací plátno

  Šípky očistěte od stopky a okvětí. Přepulte je, nemusíte je zbavovat semínek tak, jako se to dělá třeba při výrobě džemu. Vsypte je do velké zavařovačky. Zalijte pálenkou a přidejte koření. Sklenici uzavřete a nechte při pokojové teplotě v temnu.

  Po 3 týdnech macerace směs přelijte přes plátýnko. Šípky vymačkejte a vyhoďte. Ponechte si čistý macerát.

  Mezitím si vyrobte sirup svařením cukru s vodou. Sirup přidejte k macerátu, ale až po jeho vychladnutí.

  Likér je hotový a díky alkoholu a cukru i dobře zakonzervovaný, pokud si ho necháte, vydrží roky a bude jen zrát k dokonalosti.

   
 • Nejsou ty ženy úžasné?

  Po 50 letech manželství jsem si jednou pozorně prohlédl svou manželku a řekl: ′′ Před 50 lety jsme měli malý byt, staré auto, spali jsme na gauči a koukali na starou černobílou televizi, ale každou noc jsem si lehl do jedné postele s krásnou 19 letou dívkou. Teď mám obrovský drahý dům, spoustu drahých aut, obrovskou postel v luxusní ložnici, širokoúhlou televizi, ale spím ve stejné posteli s 69 letou ženou. Začínám pomalu pochybovat o svém manželství.

   

  Moje žena je velmi chytrá žena. Neurazila se, ani nenadávala. Právě naopak. Navrhla mi, abych si našel 19 letou holku, a ona se pak už osobně postará o to, abych znovu žil v malém bytě, spal na proleželém gauči a sledoval černobílou televizi.

   

  No, nejsou ty ženy úžasné? Opravdu vědí, jak vyřešit všechny problémy svých manželů!"

  Robert De Niro

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz